Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

νομίζω αυτή η έκδοση του Thaiphoon δεν είναι πολύ αξιόπιστη .. εμένα τις δικές μου μέχρι και την προηγούμενη έκδοση τις έδινε DJR ενώ είναι CJR και διορθώθηκε στην τελευταία 16.3.4.0 build 1005

Αα ναι κάτσε να βάλω την τελευταια

28 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

νομίζω αυτή η έκδοση του Thaiphoon δεν είναι πολύ αξιόπιστη .. εμένα τις δικές μου μέχρι και την προηγούμενη έκδοση τις έδινε DJR ενώ είναι CJR και διορθώθηκε στην τελευταία 16.3.4.0 build 1005

ναι μου αλλαξε εντελως το τι ειναι τι ειναι τουτο παλι; μαλλον hynix ειναι .... μαπα το καρπουζι

ds.JPG.ea26cf5d319cf0ad564105bfa584da1b.JPG

b.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, ultraex2003 said:

Αα ναι κάτσε να βάλω την τελευταια

ναι μου αλλαξε εντελως το τι ειναι τι ειναι τουτο παλι; μαλλον hynix ειναι .... μαπα το καρπουζι

ds.JPG.ea26cf5d319cf0ad564105bfa584da1b.JPG

b.JPG

Samsung C-Die είναι

Edit: Για να είμαστε σίγουροι κοίτα πάνω στα DIMM να δούμε τι part number λέει

@cleeverblade https://docs.google.com/spreadsheets/d/1cJmhO62WHPLNKGBtsJV3BjdL-dcfJJeyhdSAoJmuzJE/edit#gid=1280668243

Επεξ/σία από Devastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, 3200 με XMP 16-18-18-18-38-75 SR ούτε με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δεν είναι b-dies. Σύμφωνα με buildzoid τα 3200 cl16 είναι ότι die να 'ναι, δεν βγάζεις άκρη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε, 3200 με XMP 16-18-18-18-38-75 SR ούτε με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δεν είναι b-dies. Σύμφωνα με buildzoid τα 3200 cl16 είναι ότι die να 'ναι, δεν βγάζεις άκρη..

Επειδή, Γιάννη, το ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ! γίνεται να είναι B-Die, όπως έχει γίνει στο παρελθόν με άπειρα κιτς που τους έβαζαν χύμα ICs, μεταξύ των οποίων και κακά/μέτρια B-Die.

Μπορεί να είναι B-Die αλλά σίγουρα δε θα είναι καλό B-Die.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Επειδή, Γιάννη, το ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ! γίνεται να είναι B-Die, όπως έχει γίνει στο παρελθόν με άπειρα κιτς που τους έβαζαν χύμα ICs, μεταξύ των οποίων και κακά/μέτρια B-Die.

Μπορεί να είναι B-Die αλλά σίγουρα δε θα είναι καλό B-Die.

χαχαχα, ε τόσο χάλια b-die; Στο αυτοκόλλητο πάνω στις ram ίσως λέει τι είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cleeverblade said:

αν το part number τελειώνει σε 10C είναι SAM C die που είπε και ο @devastator

Ε, κάνεις παρέα με τον @Sakiz105? Και οι 2 δεν μπορείτε να γράψετε το όνομα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Ε, κάνεις παρέα με τον @Sakiz105? Και οι 2 δεν μπορείτε να γράψετε το όνομα μου :P

Ο άνθρωπος έχει κάνει εγγραφή το 2003 και τώρα θα του έρχονται ειδοποιήσεις στο mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, kkatzos said:

Επειδή, Γιάννη, το ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ! γίνεται να είναι B-Die, όπως έχει γίνει στο παρελθόν με άπειρα κιτς που τους έβαζαν χύμα ICs, μεταξύ των οποίων και κακά/μέτρια B-Die.

Μπορεί να είναι B-Die αλλά σίγουρα δε θα είναι καλό B-Die.

Με αντρέα όλα B-Die DR ήτανε ρε!

Πάντως κάτι παρόμοια G.Skill που είχα ήτανε Samsung C-Die, τους έβαζες 1.36 vdimm και απλά δεν έκαναν boot 

33 minutes ago, yiannis1991 said:

Ε, 3200 με XMP 16-18-18-18-38-75 SR ούτε με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δεν είναι b-dies. Σύμφωνα με buildzoid τα 3200 cl16 είναι ότι die να 'ναι, δεν βγάζεις άκρη..

Εκτός αν πάς σε Crucial ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cleeverblade είπε

αν το part number τελειώνει σε 10C είναι SAM C die που είπε και ο @Devastor

bro !! το ειδα το part number τελειωνει σε 10c για την ακριβεια 04266Μ8410C οποτε c-die περιμενουμε τιποτα καλο απο δαυτες;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ultraex2003 said:

bro !! το ειδα το part number τελειωνει σε 10c για την ακριβεια 04266Μ8410C οποτε c-die περιμενουμε τιποτα καλο απο δαυτες;

8Gbit Samsung C-Die όπως το είχα προβλέψει γιατί πολύ απλά η G.Skill το κάνει αυτό και είχα παρόμοιο kit με το ίδιο πρόβλημα

Δεν θα πάς μακριά bro.. ΜΙΣΟΥΝΕ ακόμα και το 1.36V

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια αναπροσαρμογή του trfc προς τα πάνω γιατί χτύπησε error 4 στο TM5 και έφτασα να περάσω 20 κύκλους. Στη συνέχεια έτρεξα το linpack extreme και χωρίς errors εκανε restart το pc στον 17ο κύκλο. Δεν άφησε κάποιο crash dump. Αν δεν έφτανε το trfc δε θα έπρεπε να βγάλει κάποιο error; Τι μπορεί να δείχνει το απευθείας restart σε εκείνη τη φάση;

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχω δει μέχρι τώρα, αστάθεια σε τόσο προχωρημένο στάδιο stability testing που να προκαλεί κοτζάμ restart σπάνια είναι RAM. Παρακολουθείς θερμοκρασίες CPU; Το Linpack την καβουρδίζει καλά, μήπως έχεις θέμα εκεί ή χρειάζεται παραπάνω Vcore αν έχεις all-core OC;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...