Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To θέμα είναι πως με αυτό το BIOS που έχω τώρα ήμουν αρκετούς μήνες (όχι όλο το διάστημα) χωρίς θέμα.

Τέλος πάντων, σε σχέση με ότι τράβηξα πόσο καιρό για να καταλήξω κάπου χτες (κατά 99% ησύχασα πια), αυτό θα είναι το ελάχιστο.

Όσο για το deviation, στη δική μου μητρική δεν μπορώ να το διορθώσω από όσο έχω δει. Θα κοιτάξω, πάντως, να δω πόσο βγαίνει.

Θύμισέ μου, όλα stock για cpu (και τα όρια tdc/ppt/edc ή αυτά δεν παίζουν ρόλο?), ένα καλό cbr23 και κοιτάζω στο hwinfo, έτσι?

καπου εκει 10600 -800 καπου εκει  στοκ  δε θυμαμαι ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

καπου εκει 10600 -800 καπου εκει  στοκ  δε θυμαμαι ακριβως

Ναι, 10.800 μου έβγαλε στο cb23 όλα εντελώς stock.

Έδειξε 93.5-94% στη διάρκεια όλου του run το deviation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, 10.800 μου έβγαλε στο cb23 όλα εντελώς stock.

Έδειξε 93.5-94% στη διάρκεια όλου του run το deviation.

Πιστεύω πολύ καλά είσαι σε σκορ και το deviation κοντά είσαι στο 100% δεν νομίζω να τίθεται κάποιο  θέμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Έχω έναν 3800xt και θέλω να υπερχρονίσω όσο το δυνατόν ψηλότερα έστω 2 πυρήνες για ένα παιχνίδι που παίζω το οποίο στηρίζεται καθαρά σε single thread performance.

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Έχω έναν 3800xt και θέλω να υπερχρονίσω όσο το δυνατόν ψηλότερα έστω 2 πυρήνες για ένα παιχνίδι που παίζω το οποίο στηρίζεται καθαρά σε single thread performance.

Μπορείτε να βοηθήσετε;

μεσα στο utube εχει παρα πολλους οδηγους για oc  που θα σε βοηθησουν

πχ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

μεσα στο utube εχει παρα πολλους οδηγους για oc  που θα σε βοηθησουν

πχ

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όμως δεν έχω καταλάβει πως θα ορίσω ο/c πυρήνες με τους υπόλοιπους να κρατάνε σταθερή συχνότητα και στη συνέχεια πως θα δηλώσω στο παιχνίδι να χρησιμοποιεί τους συγκεκριμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5800x3d σταθερός εδώ αλλά έχω WHEA. Λίγα στα παιχνίδια 10-15 σε 2 ώρες. Σε cb23 1-2 σε AIDA 40-45 ,y-cruncher 100 κάθε φορά. Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή μένω 3800 safe;

image.jpeg.f06d8733681236d03ee4395f00b12770.jpeg

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

5800x3d σταθερός εδώ αλλά έχω WHEA. Λίγα στα παιχνίδια 10-15 σε 2 ώρες. Σε cb23 1-2 σε AIDA 40-45 ,y-cruncher 100 κάθε φορά. Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή μένω 3800 safe;

Γιατί 3800; Το 3933 στο πηγάδι κατούρησε; ;)

Πριν κατέβεις όμως δοκίμασε στα 4000 να ανεβάσεις λίγο το CPU VDD1.8. Παίξε 1.85 - 1.89V. Επίσης Vsoc και VDDG_IOD ένα κλικ ακόμα.

Κάτι από αυτά μπορεί να δουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Αρα δεν ειναι σταθερος...

Σταθερός με την έννοια ότι περνάει ότι τεστ έχω κάνει. 

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Γιατί 3800; Το 3933 στο πηγάδι κατούρησε; ;)

Πριν κατέβεις όμως δοκίμασε στα 4000 να ανεβάσεις λίγο το CPU VDD1.8. Παίξε 1.85 - 1.89V. Επίσης Vsoc και VDDG_IOD ένα κλικ ακόμα.

Κάτι από αυτά μπορεί να δουλέψει.

Τα δοκίμασα όλα αλλά δεν. Από 3933 και πάνω έχει ίδια συμπεριφορά. Δεν πειράζει και τα 3800 καλά είναι…😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Σταθερός με την έννοια ότι περνάει ότι τεστ έχω κάνει. 

Τα δοκίμασα όλα αλλά δεν. Από 3933 και πάνω έχει ίδια συμπεριφορά. Δεν πειράζει και τα 3800 καλά είναι…😂

Mε τα WHEA αργα η γρηγορα θα πεταξει μπλε οθονη. Μπορει και σε 2 μερες ,μπορει και σε 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Τα δοκίμασα όλα αλλά δεν. Από 3933 και πάνω έχει ίδια συμπεριφορά. Δεν πειράζει και τα 3800 καλά είναι…😂

Δηλαδή στα 3866 είσαι ΟΚ εννοείς.

Μια χαρά, το ίδιο ακριβώς και ο 5600 μου. 3866 χωρίς WHEA με σχεδόν στοκ ρυθμίσεις. Από εκεί και πάνω μουλαρώνει και θέλει κάτι τρελές τάσεις για να είναι WHEA-free.

Αλλά και στα 3866 έχει μετρήσιμη διαφορά από τα 3800, οπότε βάλε τον εκεί και είσαι άρχοντας. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, kkatzos said:

Γιατί 3800; Το 3933 στο πηγάδι κατούρησε; ;)

Πριν κατέβεις όμως δοκίμασε στα 4000 να ανεβάσεις λίγο το CPU VDD1.8. Παίξε 1.85 - 1.89V. Επίσης Vsoc και VDDG_IOD ένα κλικ ακόμα.

Κάτι από αυτά μπορεί να δουλέψει.

Προσωπικά σε εμένα το VDD1.8 δεν υπάρχει, το έχει κρύψει η MSI

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...