Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, The__Blade είπε

EDIT Kernel power Critical βλέπω και ταιριάζουν με τα reboot

Είσαι με -5 CO παντού, είπες, και +200?

Δοκίμασε με stock επεξεργαστή, τουλάχιστον χωρίς uv/co.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Σίγουρα όλες αυτές οι αλλαγές, κάποιο ρόλο θα παίζουν.

Τί και πώς, πρέπει να ψάχνουμε μέρες.

Αν το θέμα σου είναι τα timings, άλλαξε μόνο τη συχνότητα και κράτα όλα τα άλλα ίδια. Πιο χαμηλά, πιο χαλαρά, απίθανο να θέλεις ρύθμιση εκεί. Μόνο να κοιτάξεις να πάνε 1:1:1,1900 όλα.

Από gpu restart, δύσκολο αν δεν είναι προβληματική ή αν το τροφοδοτικό δεν αντέχει. Συνήθως σκάει ο οδηγός πρώτα, πετάει μήνυμα.

Τίποτα δεν αποκλείεται, 6 μήνες κοντά πάλευα να βγάλω άκρη.

Κοίταξες για whea?

Έκλεισα τελείως το OC στο CPU και φαίνεται δεν έχω reboot ακόμα.

αν δεν αντέχει το PBO +200  αν ΄'εχω καταλάβει σωστά έχω 2 επιλογές:

1)να ανεβάσω το curve στα θετικά αλλά έτσι τα sustained clocks θα χαμηλώσουν

2)να μειώσω offset και μετά να δω αν αντέχει αρνητικό curve γιατί μικρότερο offset με αρνητικό curve Μπορεί να δίνει καλύτερα sustained clocks παρά το χαμηλότερο offset.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Έκλεισα τελείως το OC στο CPU και φαίνεται δεν έχω reboot ακόμα.

αν δεν αντέχει το PBO +200  αν ΄'εχω καταλάβει σωστά έχω 2 επιλογές:

1)να ανεβάσω το curve στα θετικά αλλά έτσι τα sustained clocks θα χαμηλώσουν

2)να μειώσω offset και μετά να δω αν αντέχει αρνητικό curve γιατί μικρότερο offset με αρνητικό curve Μπορεί να δίνει καλύτερα sustained clocks παρά το χαμηλότερο offset.

Το ΡΒΟ +200 πρέπει υποχρεωτικά να το αντέχει, αλλά όχι και με αρνητικό offset ή co.

Άσε τάσεις κλπ stock να δεις τελικά πώς συμπεριφέρεται με +200, και μετά ξεκινάς για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πετρο δοκιμασα και +100 απο βιος μαζι με hydra αλλα δε εδινε καθολου σκορ σε σενα δινει

εδω στο  run ειμαι  με   υβριδικο κλειστο   και  βαση hwinfo 4675 με 1.25 ρευμα σε load

επισης  σου δινει σε idle κατασταση 3.000 mhz με 0.90 reyma ?

 

image.jpeg.94038516b0a91be351dc36b874e66075.jpeg

image.jpeg.04c2edb7e174b30c0dba1cd60945e139.jpeg

 

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

πετρο δοκιμασα και +100 απο βιος μαζι με hydra αλλα δε εδινε καθολου σκορ σε σενα δινει

εδω στο  run ειμαι  με   υβριδικο κλειστο   και  βαση hwinfo 4675 με 1.25 ρευμα σε load

επισης  σου δινει σε idle κατασταση  0.90 reyma ?

 

image.jpeg.04c2edb7e174b30c0dba1cd60945e139.jpeg

 

 

Αν τρέχει το hydra, λογικά δεν δίνει σημασία στο boost override του BIOS, εφαρμόζει τα δικά του (λογικό κιόλας, αφού έτσι φτάνει σε πολύ υψηλότερα boost από ότι θα επέτρεπε μόνο το ΡΒΟ).

All core load τί boost έχει κανονικά ο 5800Χ?

Εγώ με +200 και τις τιμές co στο BIOS, έφτασα 12.100cbr23, με μεγαλύτερες βελτιώσεις σε geekbench και blender.

Είμαι full edc limited (βαράει 99% συνεχώς στο 120 που το έχω) σε cbr, οπότε από ένα σημείο και μετά έχω τερματίσει.

Για idle, θα πρέπει να το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το ΡΒΟ +200 πρέπει υποχρεωτικά να το αντέχει, αλλά όχι και με αρνητικό offset ή co.

Άσε τάσεις κλπ stock να δεις τελικά πώς συμπεριφέρεται με +200, και μετά ξεκινάς για τα υπόλοιπα.

βλέπω τώρα που το ψάχνω reports για reboots με το pbo active!

το κακό είναι ότι δεν μπορείς να τεστάρεις εύκολα γιατί είναι σε μέτρια load και ψιλοράντομ οπότε πως να το τεστάρεις εύκολα δεν ξέρω!

Υπάρχει κάποιο tool που μπορεί να σουπει το CPU quality όπως είχαμε παλιά σε gen 1 και 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The__Blade είπε

Υπάρχει κάποιο tool που μπορεί να σουπει το CPU quality όπως είχαμε παλιά σε gen 1 και 2?

Την κάνει το Project Hydra αυτή τη δουλειά, αλλά θέλει χρόνο για να σκανάρει εξαντλητικά τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Την κάνει το Project Hydra αυτή τη δουλειά, αλλά θέλει χρόνο για να σκανάρει εξαντλητικά τον επεξεργαστή.

θα τρέξω σήμερα το βράδυ και στα δύο μηχανήματα.

εντωμεταξύ θα αλλάξω ψύκτρες σε 10 μέρες (από wraith prism σε gammax gt v2) θα πρέπει να το ξανατρέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, The__Blade είπε

εντωμεταξύ θα αλλάξω ψύκτρες σε 10 μέρες (από wraith prism σε gammax gt v2) θα πρέπει να το ξανατρέξω

Εξαρτάται. Αν πιάσεις thermal limit στο τεστ σήμερα, θα σου δώσει χαμηλότερα νούμερα από ότι με την καλύτερη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αν τρέχει το hydra, λογικά δεν δίνει σημασία στο boost override του BIOS, εφαρμόζει τα δικά του (λογικό κιόλας, αφού έτσι φτάνει σε πολύ υψηλότερα boost από ότι θα επέτρεπε μόνο το ΡΒΟ).

All core load τί boost έχει κανονικά ο 5800Χ?

Εγώ με +200 και τις τιμές co στο BIOS, έφτασα 12.100cbr23, με μεγαλύτερες βελτιώσεις σε geekbench και blender.

Είμαι full edc limited (βαράει 99% συνεχώς στο 120 που το έχω) σε cbr, οπότε από ένα σημείο και μετά έχω τερματίσει.

Για idle, θα πρέπει να το κοιτάξω.

πετρο  ολα μαμα  χωρις υδρα  εχω 4400  με 1.27 -1.28 ρευμα σε load 

image.jpeg.a3d6e86b23a8924afbd2c13a3312979e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για effective clocks, καλά δεν είσαι?

δεν το εχω κανει  αυτο το τεστ θα του βαλω  τα co  του υδρα στο βιος  καθως και τα 140/142/95 που βαζει και θα κανω run για συγκριση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αν τρέχει το hydra, λογικά δεν δίνει σημασία στο boost override του BIOS, εφαρμόζει τα δικά του (λογικό κιόλας, αφού έτσι φτάνει σε πολύ υψηλότερα boost από ότι θα επέτρεπε μόνο το ΡΒΟ).

All core load τί boost έχει κανονικά ο 5800Χ?

Εγώ με +200 και τις τιμές co στο BIOS, έφτασα 12.100cbr23, με μεγαλύτερες βελτιώσεις σε geekbench και blender.

Είμαι full edc limited (βαράει 99% συνεχώς στο 120 που το έχω) σε cbr, οπότε από ένα σημείο και μετά έχω τερματίσει.

Για idle, θα πρέπει να το κοιτάξω.

Τι επεξεργαστή έχεις και τι εννοείς τιμές co

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The__Blade είπε

Τι επεξεργαστή έχεις και τι εννοείς τιμές co

5600Χ έχω.

Τις τιμές curve optimizer που δίνει το Project Hydra, τις έχω βάλει απευθείας στο BIOS, δεν χρησιμοποιώ δηλαδή τις υπόλοιπες δυνατότητες του προγράμματος (Hybrid oc) όπως ο ultraex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...