Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Να το give it a go και εγω μηπως?

Ναι.

Πάρε μετρήσεις στο AIDA πριν και μετά (με όλα τα background processes κλειστά) και πες την εμπειρία σου.

Και δες αν το tPHYRDL κατέβει στο 26 από 28 που είναι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ναι.

Πάρε μετρήσεις στο AIDA πριν και μετά (με όλα τα background processes κλειστά) και πες την εμπειρία σου.

Και δες αν το tPHYRDL κατέβει στο 26 από 28 που είναι τώρα.

Μπα, δεν bootαρε το pc. με 2T και gdm off. Γενικα, αν και εχω περασει αρκετα τεστακια, ισως να ειμαι στα ορια με το oc/timings/ρευματα. Σκεφτομαι μηπως τις κατεβασω και στα 3733

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Παράξενο αυτό αφού θεωρητικά είναι πιο ελαφρύ έτσι

Ναι γενικα δεν τους αρεσει καποια αλλαγη προς τα κατω απο εδω και περα. Πεισμωσαν :P

Μηπως εχω χαμηλα ρευματα?

image.png.89163d1a3ef947c202d5e9adca7a8d4c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι γενικα δεν τους αρεσει καποια αλλαγη προς τα κατω απο εδω και περα. Πεισμωσαν :P

Μηπως εχω χαμηλα ρευματα?

Επειδή το BIOS των GIGA είναι για τον πέοντα και έχει κάποιες ίδιες ρυθμίσεις σε 3 σημεία, βεβαιώσου ότι όντως τις είχες βάλει 2Τ, γιατί μου μοιάζει να έβαλες GDM = off αλλά το 2Τ να μην το πήρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/08/2022 at 10:57, kkatzos said:

Στα τελευταία AGESA φαίνεται, για υψηλές συχνότητες σε DR/4xSR μνήμες, να βγαίνουν καλύτερα αποτελέσματα με GDM = off και CMD = 2T.

Έχω 1ns καλύτερο στο AIDA και καλύτερα αποτελέσματα στο SOTTR έτσι.

Give it a go.

Δεν είναι θέμα AGESA, είναι θέμα Vermeer και υπάρχει μια "λογική" εξήγηση πίσω απο αυτό

Quote

Αν κάποιος παίζει με μονούς αριθμούς σε main timings (όπως το 17 tRCDRD σου πχ) μαζί με GDM ON (1T πάντα) ο Vermeer θα κάνει autocorrect και το 17άρι θα γίνει 18άρι και ας μην το δείχνει πουθενά. Για αυτό και μόνο τον λόγο το 2Τ είναι ποιο γρήγορο απο το 1Τ GDM αν έχεις μονούς αριθμούς στα κύρια timings

 

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Devastor είπε

Αν κάποιος παίζει με μονούς αριθμούς σε main timings (όπως το 17 tRCDRD σου πχ) μαζί με GDM ON (1T πάντα) ο Vermeer θα κάνει autocorrect και το 17άρι θα γίνει 18άρι και ας μην το δείχνει πουθενά. Για αυτό και μόνο τον λόγο το 2Τ είναι ποιο γρήγορο απο το 1Τ GDM αν έχεις μονούς αριθμούς στα κύρια timings

ΟΚ.

Μήπως όμως έπαιξε ρόλο και ότι το tPHYRDL κατέβηκε στο 26 και στα δύο κανάλια από 28 (και στα δύο κανάλια) που ήταν με GDM=on;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kkatzos said:

ΟΚ.

Μήπως όμως έπαιξε ρόλο και ότι το tPHYRDL κατέβηκε στο 26 και στα δύο κανάλια από 28 (και στα δύο κανάλια) που ήταν με GDM=on;

Σίγουρα αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και το autocorrection

Γενικά απο όσο έχω δέι και έχω ασχοληθεί και εγώ με τα  vermeer είναι πολύ "τζαναμπετικα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2022 στις 9:38 ΜΜ, kkatzos είπε

Επειδή το BIOS των GIGA είναι για τον πέοντα και έχει κάποιες ίδιες ρυθμίσεις σε 3 σημεία, βεβαιώσου ότι όντως τις είχες βάλει 2Τ, γιατί μου μοιάζει να έβαλες GDM = off αλλά το 2Τ να μην το πήρε.

Τελικα δεν ασχοληθηκα αλλο. Πηρε ενας φιλος ενα 2ο kit (για κατι εργασιες μεσω teamviwer) το οποιο ακομα δεν εχω τοποθετησει. Περα απο τα mhz που εχω ηδη ριξει, να ακολουθησω και τις αλλαγες στα bgs/ bgs alt και rtt_nom?

image.png.b5a29b9b1e19dd28f573047067d7b0a7.png

image.png.ea35a8ba22a4b7ef9048f0e1cf28c62c.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τελικα δεν ασχοληθηκα αλλο. Πηρε ενας φιλος ενα 2ο kit (για κατι εργασιες μεσω teamviwer) το οποιο ακομα δεν εχω τοποθετησει. Περα απο τα mhz που εχω ηδη ριξει, να ακολουθησω και τις αλλαγες στα bgs/ bgs alt και rtt_nom?

Το BGS μην το πειράξεις.

Τις αντιστάσεις βάλε τις στο Auto. Τους κάνεις finetune αργότερα.

Πάντως με 4x16 DR να είσαι έτοιμος να πέσεις και κάτω από 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Το BGS μην το πειράξεις.

Τις αντιστάσεις βάλε τις στο Auto. Τους κάνεις finetune αργότερα.

Πάντως με 4x16 DR να είσαι έτοιμος να πέσεις και κάτω από 3600.

1ο boot χωρις να κανω Load optimized, δεν καταφερε να κανει train τις μνημες. Με το ιδιο προφιλ και αλλαγμενη την αντισταση οπως προτεινει, ανοιξε κανονικα, χωρις cold boot, χωρις 2ο boot κτλ.

Τωρα τρεχω για αρχη ενα μικρο tm5, Μιας και με 64 Gb, αν με 32gb εκανε 2.5 ωρες, τωρα θελω 5 +-, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkatzos Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι αν κλεισω το pc και το ανοιξω, θα κανει στην αρχη πριν το post ενα reboot και μετα θα μπει κανονικα. Τι να δοκιμασω? Δοκιμασα και με 1.40 και 1.1 και το εκανε παλι, οποτε ξανα εριξα τα ρευματα

image.png.4371092950c028ac95907f52c7b92aea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι αν κλεισω το pc και το ανοιξω, θα κανει στην αρχη πριν το post ενα reboot και μετα θα μπει κανονικα. Τι να δοκιμασω? Δοκιμασα και με 1.40 και 1.1 και το εκανε παλι, οποτε ξανα εριξα τα ρευματα

Δοκίμασε να χαμηλώσεις 1-2 σκάλες το ProcODT, ίσως τίποτα στο CAD_BUS.

Και το δεύτερο κιτ έχει ίδια τσιπάκια;

Επίσης, και στα 4 slots έχεις tPHYRDL = 26;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δοκίμασε να χαμηλώσεις 1-2 σκάλες το ProcODT, ίσως τίποτα στο CAD_BUS.

Και το δεύτερο κιτ έχει ίδια τσιπάκια;

Επίσης, και στα 4 slots έχεις tPHYRDL = 26;

Για procodt δοκίμασα 43, 48, 53. Δεν ξέρω αν εννοείς πιο πάνω από το 53.

Ναι είναι ακριβώς ίδια, παρόλο την ημ κατασκευής sep 22

Αυτο το βλέπω στα timings? Λογικά auto το έχω αφού το rdc δνε προτείνει να το πειράξω 

@kkatzos τωρα ειδα οτι στο zen timings μπορεις να δεις καθε Module. Ναι, ολα tphyrdl 26. (btw Που αλλαζει αυτο? Δεν μπορεσα να το βρω)

*έκανα την μαλ@κια να αφήσω το tm5 να τρέχει στο σπίτι ενώ είμαι στην δουλειά, και τώρα μπήκα και είδα το ολοκλήρωσε στα 3 cycles. Ξέχασα να βάλω 20 🤦

BTW χθες έτρεξα και το occt sse και avx χωρίς θέμα 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...