Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dem είπε

Πάντως και στους 8c σταθερό είναι, μόλις κλειδώσει το 3666 θα το αφήσω και παραπάνω. Και επίσης θυμάμαι και ένα P95 ? που καμιά φορά έβρισκε λάθη που δεν τα έβρισκε το TM5 

image.png.8214d222704f00531b7ae4c4e8204a4d.png

Δεν θέλει να μου κάνει την χάρη για 50's βέβαια με 1.36V set αλλά οκ τλχ έχει καλά temps. 

image.png.a5fc9fb2b973a3f5f65f93491055e261.png

 

@kkatzos Ναι αλλά οι DR με όλα τα ίδια δεν είναι λιιιιγο πιο γρήγορες απο τις SR ? Είναι όμως πιο δύσκολες ε? 

Δηλαδή έτσι όπως είμαι τώρα να βάλω tCL 15  / tRCDRD 15 / tRCDWR ( ? )  / tRP 15 / tRAS 30, με GDM off . 

Επίσης αν θέλω να πάω στα 3733 έχω τύχη έτσι ή να ξανα διαβάσω ? Βασικά κάπου πρέπεπει να έχω κρατήσει και σκονάκια  με τον 3700 πάω να τα ξε σκονίσω 

 

 

Για να πας στα 50s θα πρέπει να ανέβεις 3733 /3800 έτσι όπως είσαι στα timmings

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, ultraex2003 said:

Για να πας στα 50s θα πρέπει να ανέβεις 3733 /3800 έτσι όπως είσαι στα timmings

 

image.png.c323892be1fa9ab8329d50e5c53e82be.png

3733 με VDIMM 1.38V set bios, TM 5  το τρεξα κανα 15λεπτο μόνο, ανηπομονούσα να πάω 3800 με VDIMM 1.40V

οπού και έκανα reset bios  ( και τελευταία φορά που έκανα reset ήταν πάλι σε max μητρική την abit aw9d :P )

btw μετά το reset βλέπω λίγο καλύτερα read/copy από αυτά που είχα με 3666.  

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dem είπε

 

image.png.c323892be1fa9ab8329d50e5c53e82be.png

3733 με VDIMM 1.38V set bios, TM 5  το τρεξα κανα 15λεπτο μόνο, ανηπομονούσα να πάω 3800 με VDIMM 1.40V

οπού και έκανα reset bios  ( και τελευταία φορά που έκανα reset ήταν πάλι σε max μητρική την abit aw9d :P )

btw μετά το reset βλέπω λίγο καλύτερα read/copy από αυτά που είχα με 3666.  

Να υποθέσω το reset στα 3800 επειδή  κρασαρε; αν ναι δοκίμασε με ποιο χαλαρά timmings ξανά και δώσε λίγο soc ρευμα ακόμα  πολύ πιθανό να μη τάχει τα 3800 ο imc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, ultraex2003 said:

Να υποθέσω το reset στα 3800 επειδή  κρασαρε; αν ναι δοκίμασε με ποιο χαλαρά timmings ξανά και δώσε λίγο soc ρευμα ακόμα  πολύ πιθανό να μη τάχει τα 3800 ο imc

Ναι βγήκε από το bios και έμεινε σε μαύρη οθόνη, ούτε μύνημα απέτυχε οι ρυθμίσεις ούτε τίποτα. Είχα τις ρυθμίσεις που βλέπεις και 1.40 vdimm. Δεν μπαίνει καν Windows... 

Ε τι να το κάνω με πιο χαλαρά timings 😕 , αν είναι έτσι καλύτερα να δοκιμάζω σταθερότητα στα 3733... που και εκεί με αυτά τα timings δεν ξέρω ακόμα πόσο σταθερός είμαι. 

Στα 3733 πήγαινε άνετα και ο 3700x περίμενα καλύτερα πράγματα από τον 3d. 😐

Διαβάζω κάτι για FCLK 1900 hole. Common issue, λες να πάω στα 3866 ? Μέχρι τα  3733 μου φάνηκε άνετος. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dem είπε

Ναι βγήκε από το bios και έμεινε σε μαύρη οθόνη, ούτε μύνημα απέτυχε οι ρυθμίσεις ούτε τίποτα. Είχα τις ρυθμίσεις που βλέπεις και 1.40 vdimm. Δεν μπαίνει καν Windows... 

Ανέβασε λίγο το tRFC, από 3666 σε 3800 με το ίδιο κρατημένο είναι κάπως μεγάλη η διαφορά.

Δοκίμασε με 296 και με 1.44V...πρώτα πας για σταθερότητα όσο πιο ψηλά και σφικτά γίνεται και μετά θα ρίξεις voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dem είπε

Στα 3733 πήγαινε άνετα και ο 3700x περίμενα καλύτερα πράγματα από τον 3d. 😐

Διαβάζω κάτι για FCLK 1900 hole. Common issue, λες να πάω στα 3866 ? Μέχρι τα  3733 μου φάνηκε άνετος. 

Και ο δικός μου ακριβώς το ίδιο είναι.

Και hole στα 1900 FCLK και μετά από εκεί στα 1933 ασταμάτητα WHEAs.

Οπότε 3733. Εκεί είναι σταθερός.

Αλλά δεν έχουν πολύ νόημα όλα αυτά.

Ενδεικτικά 3600 16-16-16 που είχα με το προηγούμενο κιτ vs 3600 14-14-14 με το καινούριο στο AIDA είναι 1,5ns διαφορά και στα παιχνίδια 1-2 fps 🤣

Στους 3D μετράει πολύ πολύ περισσότερο ο πυρήνας, να κάνει 4450-4550 με χαμηλές τάσεις και θερμοκρασίες παρά όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dem said:

Ναι βγήκε από το bios και έμεινε σε μαύρη οθόνη, ούτε μύνημα απέτυχε οι ρυθμίσεις ούτε τίποτα. Είχα τις ρυθμίσεις που βλέπεις και 1.40 vdimm. Δεν μπαίνει καν Windows... 

Ε τι να το κάνω με πιο χαλαρά timings 😕 , αν είναι έτσι καλύτερα να δοκιμάζω σταθερότητα στα 3733... που και εκεί με αυτά τα timings δεν ξέρω ακόμα πόσο σταθερός είμαι. 

Στα 3733 πήγαινε άνετα και ο 3700x περίμενα καλύτερα πράγματα από τον 3d. 😐

Διαβάζω κάτι για FCLK 1900 hole. Common issue, λες να πάω στα 3866 ? Μέχρι τα  3733 μου φάνηκε άνετος. 

Άσε τις μνήμες σε 3733 και προσπάθησε να bootareis στα 1900. Αν μπεί Windows τρέξε ένα OCCT (large/extreme/variable με AVX2 να δείς αν το έχει το 1900 FCLK)

7 hours ago, kkatzos said:

Και ο δικός μου ακριβώς το ίδιο είναι.

Και hole στα 1900 FCLK και μετά από εκεί στα 1933 ασταμάτητα WHEAs.

Οπότε 3733. Εκεί είναι σταθερός.

Αλλά δεν έχουν πολύ νόημα όλα αυτά.

Ενδεικτικά 3600 16-16-16 που είχα με το προηγούμενο κιτ vs 3600 14-14-14 με το καινούριο στο AIDA είναι 1,5ns διαφορά και στα παιχνίδια 1-2 fps 🤣

Στους 3D μετράει πολύ πολύ περισσότερο ο πυρήνας, να κάνει 4450-4550 με χαμηλές τάσεις και θερμοκρασίες παρά όλα τα άλλα.

Εμένα πάλι μπαίνει, bootarei, περνάει ΤΜ5/Y-Cruncher/P95 και σκάει μόνο στο Karhu, αυτό πώς το εξηγείς? Cache instability

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λέτε να τα συμμαζέψουμε λίγο; Τα πάνω πάνω, δεν είναι ανάγκη να το πάω στα τέρματα. Προτάσεις για timings και voltages ευπρόσδεκτες :P

ZenTimings_Screenshot.png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τι τσιπακια φορανε;

όχι b-die (προφανώς :P), ένα βήμα κάτω. Νομίζω Hynix CJR, δεν θυμάμαι. Πρέπει να βάλω το typhoon αλλά σε win11 πρέπει να κάνεις ολόκληρη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

όχι b-die (προφανώς :P), ένα βήμα κάτω. Νομίζω Hynix CJR, δεν θυμάμαι. Πρέπει να βάλω το typhoon αλλά σε win11 πρέπει να κάνεις ολόκληρη ιστορία.

μπορει  και Hynix DJR τσιπάκι να  έχεις αλλά  και πιθανόν  να ειναι και dual rank  οπότε βοηθούντος και του IMC να παίξεις και στα 3866 αλλά ψάξε και βάλε τη μοντά στη registry να ανοίξει το taiphoon να δούμε τι τσιπακια είναι 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, just_a_dude said:

όχι b-die (προφανώς :P), ένα βήμα κάτω. Νομίζω Hynix CJR, δεν θυμάμαι. Πρέπει να βάλω το typhoon αλλά σε win11 πρέπει να κάνεις ολόκληρη ιστορία.

Σιγά την μανούρα ρε Γιάννη. Βγάλε το Microsoft vulnerable driver list απο τον defender 
image.png.4259448eae1c062d349197ba541e7654.png

1 hour ago, ultraex2003 said:

μπορει  και Hynix DJR τσιπάκι να  έχεις αλλά  και πιθανόν  να ειναι και dual rank  οπότε βοηθούντος και του IMC να παίξεις και στα 3866 αλλά ψάξε και βάλε τη μοντά στη registry να ανοίξει το taiphoon να δούμε τι τσιπακια είναι 

DJR είναι αλλά είναι με DR σε Β450 μητρική.. οπότε ναι... 3733 για στόχος για αρχή και μετά βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 3600 με πιο καλά timings να τα αφήσω δεν έχω θέμα. Κάτι θα πάρει και έτσι. Άλλωστε σε 1440p monitor είμαι και ΑΑΑ games που παίζω, άρα gpu bound τις περισσότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Και στα 3600 με πιο καλά timings να τα αφήσω δεν έχω θέμα. Κάτι θα πάρει και έτσι. Άλλωστε σε 1440p monitor είμαι και ΑΑΑ games που παίζω, άρα gpu bound τις περισσότερες φορές.

Κοίτα και το 3733 είναι safe (επίσης δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά απο τα 3800). Πρέπει να δείς και τα 1% Lows βασικά τα οποία έχουν σημαντικό ρόλο

Το CPU σου μέχρι πόσο σηκώνει IF?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο είδα το TBurner στη free έκδοση έχει λίστα μέχρι τέλη του 21 για μνήμες, δεν ξέρω κατά πόσο/αν επηρεάζει και το διάβασμα/αναγνώριση.

Σε εμένα αυτή τη στιγμή δεν διαβάζει τίποτα απολύτως, ενώ "βλέπει" πως έχω μνήμη σε 3 slots αντί για δύο.

Win10 πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...