Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Προσωπικά πάντα έβλεπα βελτίωση όταν έβαζα τους sata/usb κλπ οδηγούς της AMD αντι για τους generic ms (συνήθως 5-6 χρόνων), όταν κάποτε ήταν μέσα στο πακέτο των οδηγών chipset.

Ειδικά για τους 3δ επεξεργαστές, έχει extra πακετάκι για τη 3d cache.

Τι βελτιωση εβλεπες ; σε ταχυτητες μεταφορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τι βελτιωση εβλεπες ; σε ταχυτητες μεταφορας;

Ναι, μέρα με τη νύχτα ήταν. Ξαναλέω, παλιότερα αυτό, μου έμεινε η συνήθεια.

Ενίοτε, βέβαια, έπρεπε να τους εγκαθιστώ με το χέρι, μέσα από τα πακέτα, αφού η ms φρόντιζε να τα ρημάζει όλα.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Πέτρος said:

Προσωπικά πάντα έβλεπα βελτίωση όταν έβαζα τους sata/usb κλπ οδηγούς της AMD αντι για τους generic ms (συνήθως 5-6 χρόνων), όταν κάποτε ήταν μέσα στο πακέτο των οδηγών chipset.

Ειδικά για τους 3δ επεξεργαστές, έχει extra πακετάκι για τη 3d cache.

Το μόνο CPU που πραγματικά χρειάζεται τους chipset drivers για την 3d cache είναι ο 7950Χ3D και αυτό επειδή η 3dcache είναι στο άλλο CCD

Δεν υπάρχει λόγος εγκατάστασης των chipset drivers σε οποιοδήποτε άλλο CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το μόνο CPU που πραγματικά χρειάζεται τους chipset drivers για την 3d cache είναι ο 7950Χ3D και αυτό επειδή η 3dcache είναι στο άλλο CCD

Δεν υπάρχει λόγος εγκατάστασης των chipset drivers σε οποιοδήποτε άλλο CPU

Όταν βγήκε ο 5800Χ3δ θυμάμαι ότι ήταν απαραίτητο, από την ίδια την ΑΜΔ.

Σταμάτησε πλέον, μπήκαν οι "ρουτίνες" κλπ στα Win?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα οτι στο corecycler οταν τρεχω y cruncher , συγκεκριμενα για το core 0 τα windows δινουν στο core 1 και τρεχει τα τεστ. Για τα αλλα cores δινεται σωστα. Το βλεπω μεσω ryzenmaster και διαχειρισης εργασιων.

Τι φαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τις RAM που πήρα. Αγόρασα αυτό το κιτ https://www.kingston.com/dataSheets/KF432C16BB1K2_32.pdf με 5800x3d και b450 tomahawk max II. Δεν ξέρω πως να κάνω overclocking μνήμες και δεν με νοιάζει να κάνω tune κάθε timing, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσαν να πάνε στα 3600mhz με τα xmp timings τους για να έχω 1800 FCLK.

Στο taiphoon burner βγάζει αυτά:

Untitled.png.bda0e13ff43055414be197dc16f45f21.png

Από ότι λέει είναι Nanya C-die για το οποίο δεν βρήκα σχεδόν τίποτα online. Βρήκα μόνο ένα πορτογαλικό review με ένα κιτ με παρόμοιο part number εκτός από τα δύο τελευταία γράμματα:

https://theoverclockingpage.com/2022/02/06/review-2x8gb-colorful-battle-ax-3200-cl16-nanya-c-die/

Αυτά που έχει στο review έχουν χειρότερα xmp timings στα 3200mhz και στο review λέει πως είναι σταθερά στα 3733-16-19-19-38 από το 3200-16-20-20-40 που είναι το xmp τους. Επίσης είναι σταθερά με 3600mhz και xmp timings.

Υπάρχει και αυτό το σχόλιο στο review:

"Hello, just to contribute to this review, I bought a 2x8GB 3200Mhz 16-18-18-18-36 kit from Kingston Fury Beast RGB, which came with these Nanya C-die chips, I was upset that I didn't have “more luck” however I achieved stability at 3800Mhz 1:1 with 16-19-17-17-36 at 1.40v, which I thought was a “good” brand for the Kit, remembering that my processor is a Ryzen 5 5600, with a B450m Steel Legend, and really, they didn't scale above 1.40v and had more errors in the TM5, the tRFC I also managed to leave at 450 and I'm still doing more tests... thank you very much for the review as it helped me understand more about the Nanya Chips and in my Over, if you have any tips, please please... a hug, ahh in the last latency test with these specifications I included, it reached 59.5 ns"

Βρήκα και αυτό αλλά δεν μου φαίνεται τόσο χρήσιμο: https://min.news/en/tech/69e5e9023f9f547f05fe22c77ac2a47c.html

Αυτά που λέει στο σχόλιο είναι ίδια με τα timings της δικιάς μου μνήμης και λέει πως είναι σταθερά στα 3800-16-19-17-17-36 με 1.4v. Επειδή δεν είμαι σίγουρος πως συγκρίνεται αυτό που λέει το σχόλιο με το 3600-16-18-18-36 με 1.35v που θα ήθελα αν γίνεται να πιάσω εγώ με 3600 και τα xmp timings, θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να ανεβάσω τη συχνότητα στα 3600mhz χωρίς crashing με βάση το review και το σχόλιο.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τις RAM που πήρα. Αγόρασα αυτό το κιτ https://www.kingston.com/dataSheets/KF432C16BB1K2_32.pdf με 5800x3d και b450 tomahawk max II. Δεν ξέρω πως να κάνω overclocking μνήμες και δεν με νοιάζει να κάνω tune κάθε timing, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσαν να πάνε στα 3600mhz με τα xmp timings τους για να έχω 1800 FCLK.

Μπορούν να πάνε στα 3600 και το FCLK στα 1800.

Αλλά θα πρέπει να συμβεί το ένα από τα δύο παρακάτω:

α) να βρεθεί κάποιος με ίδια τσιπάκια μνημών (Nanya) που έχει ασχοληθεί να σε βοηθήσει. Ίδια τσιπάκια, όχι ίδιο kit.

β) να κάτσεις να διαβάσεις για το RAM tuning/overclocking και να πειραματιστείς μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kkatzos said:

Μπορούν να πάνε στα 3600 και το FCLK στα 1800.

Αλλά θα πρέπει να συμβεί το ένα από τα δύο παρακάτω:

α) να βρεθεί κάποιος με ίδια τσιπάκια μνημών (Nanya) που έχει ασχοληθεί να σε βοηθήσει. Ίδια τσιπάκια, όχι ίδιο kit.

β) να κάτσεις να διαβάσεις για το RAM tuning/overclocking και να πειραματιστείς μόνος σου

Δοκίμασα 3600mhz αλλά έβγαλε bsod όταν πήγε να μπει στα windows και μετά μου απενεργοποίησε το xmp μόνο του. Και έπρεπε να το ανοιγοκλείσω το xmp για να ξαναδουλέψει σωστά. Επειδή με φόβισε μάλλον θα το αφήσω όπως είναι προς το παρόν και ίσως το ξαναδώ αργότερα.

Όταν λες ίδια τσιπάκια εννοείς ίδια timings, part numbers, ή όλα αυτά ίδια μαζί;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Όταν λες ίδια τσιπάκια εννοείς ίδια timings, part numbers, ή όλα αυτά ίδια μαζί;

Ίδια ICs (Integrated Circuits). Ίδια τσιπάκια, από τον ίδιο κατασκευαστή (Samsung, Hynix,  Micron, κτλ) και ίδιο μοντέλο τσιπ (B-Die, C-Die, Rev E, κτλ). Κατασκευαστή του τσιπ και όχι του DIMM. 

Τα timings και το XMP δε μας ενδιαφέρουν καθώς το ίδιο τσιπ μπορεί να τρέξει σε διαφορετικές συχνότητες και με διάφορα timings.

13 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δοκίμασα 3600mhz αλλά έβγαλε bsod όταν πήγε να μπει στα windows και μετά μου απενεργοποίησε το xmp μόνο του. Και έπρεπε να το ανοιγοκλείσω το xmp για να ξαναδουλέψει σωστά.

Προφανώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. 3200 16-18-18 δεν τα βάζεις απλά 3600 κρατώντας τα ίδια timings (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια). Θα χρειαστεί λιγάκι διαβασμα/ψάξιμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κανα διμηνο λοιπον ασχολουμαι με το CO στον 5800Χ. 

Ειχα φτασει στο -15 με τα 2 γρηγορα cores στο -10 και ειχε περασει ολα τα τεστ που εχει προτεινει ο Devastor, ενω και κανα μηνα εχω αυτες τις ρυθμισεις για καθημερινες εργασιες και για gaming χωρις ουτε ενα κρασαρισμα.

Παω χθες λοιπον να δοκιμασω για -20 (τα γρηγορα τα αφηνω πλεον στο -10 ,αφου κλοτσανε στο -15) και κλοτσαει το ενα core απο τα γρηγορα που ειναι στο -10! Το κατεβαζω στο -5 , ξανα δινω τεστ και κλοτσαει και το αλλο γρηγορο core!

Επειδη πιασαν τα κρυα και επεσε η θερμοκρασια, boostαρει παραπανω με αποτελεσμα να βγαζει ασταθεια.

Συμπέρασμα, τεστάρετε το χειμώνα με ανοιχτα παράθυρα 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Dantε said:

Εδω και κανα διμηνο λοιπον ασχολουμαι με το CO στον 5800Χ. 

Ειχα φτασει στο -15 με τα 2 γρηγορα cores στο -10 και ειχε περασει ολα τα τεστ που εχει προτεινει ο Devastor, ενω και κανα μηνα εχω αυτες τις ρυθμισεις για καθημερινες εργασιες και για gaming χωρις ουτε ενα κρασαρισμα.

Παω χθες λοιπον να δοκιμασω για -20 (τα γρηγορα τα αφηνω πλεον στο -10 ,αφου κλοτσανε στο -15) και κλοτσαει το ενα core απο τα γρηγορα που ειναι στο -10! Το κατεβαζω στο -5 , ξανα δινω τεστ και κλοτσαει και το αλλο γρηγορο core!

Επειδη πιασαν τα κρυα και επεσε η θερμοκρασια, boostαρει παραπανω με αποτελεσμα να βγαζει ασταθεια.

Συμπέρασμα, τεστάρετε το χειμώνα με ανοιχτα παράθυρα 😁

Οχι απαραίτητα. Μου είχε συμβεί και εμένα αυτό όταν προσπαθούσα να κάνω per core, απλά αλλάζοντας την τιμή σε ένα core που testareis επηρεάζει την σταθερότητα στα άλλα core 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 7:43 ΠΜ, Devastor είπε

Οχι απαραίτητα. Μου είχε συμβεί και εμένα αυτό όταν προσπαθούσα να κάνω per core, απλά αλλάζοντας την τιμή σε ένα core που testareis επηρεάζει την σταθερότητα στα άλλα core 

Χμ ,ναι το ειχα ξεχασει αυτο. Το θεμα ειναι να ψαξω να βρω ποιο core τα επηρεαζει;

Πως θα εχω καλυτερη αποδοση επι της ουσιας; Κερδιζοντας αυτο το ελαχιστο σε single, αφηνοντας στο -15 τα αλλα cores και θα μπορω να εχω τα γρηγορα στο -10 ή να τα παω -5 τα γρηγορα και συνεχιζω για να βρω ποσο μπορουν να πανε τα αλλα;

Πρωτες δοκιμες δειχνουν οτι με -5 τα γρηγορα, τα αλλα πανε -20 σταθερα (περα απο 1 που δε παει περα απο -15)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2023 at 23:44, Dantε said:

Χμ ,ναι το ειχα ξεχασει αυτο. Το θεμα ειναι να ψαξω να βρω ποιο core τα επηρεαζει;

Πως θα εχω καλυτερη αποδοση επι της ουσιας; Κερδιζοντας αυτο το ελαχιστο σε single, αφηνοντας στο -15 τα αλλα cores και θα μπορω να εχω τα γρηγορα στο -10 ή να τα παω -5 τα γρηγορα και συνεχιζω για να βρω ποσο μπορουν να πανε τα αλλα;

Πρωτες δοκιμες δειχνουν οτι με -5 τα γρηγορα, τα αλλα πανε -20 σταθερα (περα απο 1 που δε παει περα απο -15)

Έχε στα υπόψη σου οτι το corecycler δεν έχει vdroop, εκεί θές allcore βαρύ Load όπως το Y-Cruncher. Εγώ προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω percore CO να αποκτήσω ψυχολογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειραματιζόμουνα 3-4 μέρες με το παλιό PC το οποίο πλέον το έκανα portable χάρη σε ένα κουτάκι που αγόρασα από τον @teosard (thanks again bro!). Λοιπόν τα specs είναι τα εξής

Μητρική Gigabyte Aorus B550I Pro AX (1.1 revision)
5900X B0 stepping (όχι B2 δυστυχώς) σε custom ECO mode (103-69-100 για PPT, TDC και EDC) με μια Thermalright AXP90-X47 full copper.
Crucial Ballistix 64gb (2X32gb) 3600 16-18-18-18-38
Nvidia A2000 12gb

Tweakαρα λίγο τα timings των μνημών και δυστυχώς ο 5900X δεν ποστάρει αν του καρφώσω το infinity fabric στα 1900. 1866 ποστάρει μια χαρά και τον άφησα εκεί με 1:1:1 όσο αφορά FCLK:UCLK:MCLK για να είναι όλα synched

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ώστε να ξεζουμήσω τις μνήμες ακόμα περισσότερο ακούω :)

01.jpeg

02.jpeg

 

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...