Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κοίτα και το 3733 είναι safe (επίσης δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά απο τα 3800). Πρέπει να δείς και τα 1% Lows βασικά τα οποία έχουν σημαντικό ρόλο

Το CPU σου μέχρι πόσο σηκώνει IF?

1900 σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα πολύ χρόνο με άπειρες δοκιμές. Αποφάσισα να κρατήσω τη μέγιστη σταθερή συχνότητα με χαλαρά timings ώστε να μη ξεπεράσω τα 1,4V & VSOC 1.12V.  Χρησιμοποιώ τα ενσωματωμένα οπότε σταθερό σύστημα με μεγαλύτερη συχνότητα ανεβάζει αρκετά τον πήχη δυσκολίας ίσως είναι και αδύνατον.

image.png.4429fce1feb9993f5d1f1cd9a2f386e7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όχι ότι μου κάνει διαφορά σε αυτά που παίζω

BG3 δεν παίζεις;

Στο Act 3 που σέρνεται εννοείται ότι κάνουν διαφορά οι μνήμες.

Επικαιροποιημένος οδηγός δεν υπάρχει. Πας για 3800 ή 3733 16-16-16 και το γνωστό από 3-ετίας tuning.

Μόνη προσθήκη ότι πρέπει να φροντίσεις να έχεις tPHYRDL 26 και στα δύο κανάλια.

Διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες του παρόντος νήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

  

BG3 δεν παίζεις;

Στο Act 3 που σέρνεται εννοείται ότι κάνουν διαφορά οι μνήμες.

Επικαιροποιημένος οδηγός δεν υπάρχει. Πας για 3800 ή 3733 16-16-16 και το γνωστό από 3-ετίας tuning.

Μόνη προσθήκη ότι πρέπει να φροντίσεις να έχεις tPHYRDL 26 και στα δύο κανάλια.

Διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες του παρόντος νήματος.

Ούτε το γνωστό από τριετίας tunning ξέρω ούτε τι είναι αυτό το κινεζικό tPHYRDL 26. Πανάθεμά με μεταπτυχιακό πάλι θα πρέπει να πάρω ε; Ούτε καν τι software θα χρειαστώ δεν ξέρω, ούτε από που να αρχίσω... Καλά θα πάει αυτό.NOT… 😂

Οι μνήμες είναι αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8435982/G-Skill-Trident-Z-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C14D-16GTZ.html

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ούτε το γνωστό από τριετίας tunning ξέρω ούτε τι είναι αυτό το κινεζικό tPHYRDL 26. Πανάθεμά με μεταπτυχιακό πάλι θα πρέπει να πάρω ε; Ούτε καν τι software θα χρειαστώ δεν ξέρω, ούτε από που να αρχίσω... Καλά θα πάει αυτό.NOT… 😂

Οι μνήμες είναι αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8435982/G-Skill-Trident-Z-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C14D-16GTZ.html

Κατέβασε το ZenTimings για να βλέπεις μέσα από τα Windows τα timings/τάσεις.

Βάλε ίδια timings με εδώ και βλέπεις.

Αντιστάσεις στο αυτόματο.

Όταν τελειώσεις κάνε post screenshot του ZenTimings

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2023 στις 6:10 ΜΜ, Devastor είπε

Παίδες, προσωπικά εγώ τα stability test μου για το CO είναι τα εξής, φυσικά και όλα είναι με corecycler και SMT ON. Τα γράφω με την σειρά...

Y-Cruncher με Kangari ZN2
SSE 720-720
AVX2 768-768
OCCT large extreme variable AVX2 (all core)

30' για κάθε core σε όλα τα test, το αφήνω το βραδάκι να τρέξει ή/και όσο είμαι στην δουλειά

Δεν είναι κάτι πρωτότυπο, είναι γραμμένα και σε πολλά threads στο reddit αλλά προσωπικά για εμένα αυτά βρήκα οτι είναι τα ποιο δύσκολα να περάσει ένας ασταθής core. Επίσης μην βασίζεστε στο hydra που κάνει -2 stepping (από -30 σε -28 πχ) ανά 5 πάει το stepping δυστυχώς

@ultraex2003 έχεις παλιά έκδοση του corecycler που δεν υποστηρίζει SMT. Δοκίμασε το 0.9.4.2

Ξεκινησα προχθες με τα τεστ αυτα να κανω δοκιμες με -5 σε ολα τα cores.

Στο corecycler ποσα iterations να αφηνω; Ενα περασμα (ενα 4ωρο καθε τεστ ουσιαστικα) ειναι αρκετο; Και στο OCCT παλι μισαωρο all core;

Προφανως οταν καταληξω καπου ,θα αφησω παραπανω χρονο, αλλα προς το παρον που τσεκαρω απλα για να δωσω παραπανω ,δεν υπαρχει λογος πιστευω.Θα σκασει αν ειναι δηλαδη στο επομενο κατεβασμα τασης.

Επισης νομιζω οτι ενα τελικο τρεξιμο με SMT off , θα βοηθουσε ,δεδομενου οτι θα σηκωνε παραπανω συχνοτητα το core.

Με +150 boost παιζω, ισα ισα να πιανει το ψυχολογικο των 5ghz.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Dantε said:

Ξεκινησα προχθες με τα τεστ αυτα να κανω δοκιμες με -5 σε ολα τα cores.

Στο corecycler ποσα iterations να αφηνω; Ενα περασμα (ενα 4ωρο καθε τεστ ουσιαστικα) ειναι αρκετο; Και στο OCCT παλι μισαωρο all core;

Προφανως οταν καταληξω καπου ,θα αφησω παραπανω χρονο, αλλα προς το παρον που τσεκαρω απλα για να δωσω παραπανω ,δεν υπαρχει λογος πιστευω.Θα σκασει αν ειναι δηλαδη στο επομενο κατεβασμα τασης.

Επισης νομιζω οτι ενα τελικο τρεξιμο με SMT off , θα βοηθουσε ,δεδομενου οτι θα σηκωνε παραπανω συχνοτητα το core.

Με +150 boost παιζω, ισα ισα να πιανει το ψυχολογικο των 5ghz.

2 iteration το λιγότερο. Απο τότε που ασχολήθηκα με το curve δεν έχω φάει ούτε ένα bsod ή κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια βοήθεια. Μόλις έβαλα τον 5800x3d. Έχω κατεβάσει  και τα τελευταία bios 3205. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξει στα μέγιστα MΗz 4500?  Τώρα μου γράφει ότι λειτουργεί στα 3600 MHz. Eυχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Navajo10 είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια βοήθεια. Μόλις έβαλα τον 5800x3d. Έχω κατεβάσει  και τα τελευταία bios 3205. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξει στα μέγιστα MΗz 4500?  Τώρα μου γράφει ότι λειτουργεί στα 3600 MHz. Eυχαριστώ πολύ.

1. Πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις και τους τελευταίους οδηγούς chipset από την ΑΜD (μην μπλέξεις με εκδόσεις μητρικής), για να λειτουργεί σωστά.

2. Στα 3500 λειτουργεί συνέχεια ή απλά έτσι στο βγάζει σε κάποιο πρόγραμμα (το οποίο βλέπει τη base συχνότητα)? Παρακολούθησέ το με το HWinfo64 ή με το Ryzen master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

1. Πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις και τους τελευταίους οδηγούς chipset από την ΑΜD (μην μπλέξεις με εκδόσεις μητρικής), για να λειτουργεί σωστά.

2. Στα 3500 λειτουργεί συνέχεια ή απλά έτσι στο βγάζει σε κάποιο πρόγραμμα (το οποίο βλέπει τη base συχνότητα)? Παρακολούθησέ το με το HWinfo64 ή με το Ryzen master.

Ευχαριστώ για  την απάντηση. κατέβασα και το τελευταίο chipset. Αλλά και πάλι στο πρόγραμμα  CPU-Z γράφει στο Core speed 3599.16  ΜΗz. Eνώ στην συζήτηση εδώ πιο πάνω είδα κάποια παιδιά να το έχουν στα 4500 MHz.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι ,μη το πειραζεις. Η base συχνοτητα ειναι τα 3600 για αυτο δειχνει αυτη. Οταν τρεχει καποιο φορτιο τοτε ανεβαινει εκει που πρεπει. Αν θες σοι και καλα να δεις τη στιγμιαια συχνοτητα, δες με το hwinfo η το ryzen master.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Μια χαρα ειναι ,μη το πειραζεις. Η base συχνοτητα ειναι τα 3600 για αυτο δειχνει αυτη. Οταν τρεχει καποιο φορτιο τοτε ανεβαινει εκει που πρεπει. Αν θες σοι και καλα να δεις τη στιγμιαια συχνοτητα, δες με το hwinfo η το ryzen master.

Απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κάποια εξτρά ρύθμιση για να  τρέχει  πιο γρήγορα και να έχει  καλύτερες  επιδόσεις. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

1. Πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις και τους τελευταίους οδηγούς chipset από την ΑΜD (μην μπλέξεις με εκδόσεις μητρικής), για να λειτουργεί σωστά.

Γιατί; Πραγματικά ρωτάω διότι imo δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία. Πάντα είχα ενημερωμένους τους τελευταίους drivers με το έβγαιναν μέχρι που μου σπασαν τα νεύρα και τους έβγαλα τελείως. Καμία διαφορά δεν είδα προς το χειρότερο. Αν χάνω κάτι όμως, ευχαρίστως να αναθεωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chrisde είπε

Γιατί; Πραγματικά ρωτάω διότι imo δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία. Πάντα είχα ενημερωμένους τους τελευταίους drivers με το έβγαιναν μέχρι που μου σπασαν τα νεύρα και τους έβγαλα τελείως. Καμία διαφορά δεν είδα προς το χειρότερο. Αν χάνω κάτι όμως, ευχαρίστως να αναθεωρήσω.

Προσωπικά πάντα έβλεπα βελτίωση όταν έβαζα τους sata/usb κλπ οδηγούς της AMD αντι για τους generic ms (συνήθως 5-6 χρόνων), όταν κάποτε ήταν μέσα στο πακέτο των οδηγών chipset.

Ειδικά για τους 3δ επεξεργαστές, έχει extra πακετάκι για τη 3d cache.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...