Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δυστυχώς με χτύπησε η μέση ηλικία μπαμπέσικα και πισώπλατα, δύσκολο να αφιερώσω παραπάνω χρόνο για tPHYRDL 26, σταθερό IF στα 3800+ κλπ. Μου φαίνεται από του χρόνου θα βάζω XMP και πολύ θα μου είναι. :D

Κάνε μια γρήγορη δοκιμή με το παρακάτω και δώσε αναφορά.

1.jpg.be1b7d50f97b604618eac3b962203e3c.jpg

Σε εμένα πάντως από εντελώς αδύνατο GDM off + 1Τ (errors με το ξεκίνημα του ΤΜ5) τώρα είναι απόλυτα σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, kkatzos said:

Κάνε μια γρήγορη δοκιμή με το παρακάτω και δώσε αναφορά.

1.jpg.be1b7d50f97b604618eac3b962203e3c.jpg

Σε εμένα πάντως από εντελώς αδύνατο GDM off + 1Τ (errors με το ξεκίνημα του ΤΜ5) τώρα είναι απόλυτα σταθερό.

Αποτελέσματα δοκιμής: POST μέχρι 3200MHz, στα 3266 κολλάει σε POST code 07

image.png.81e5b619d58441603b774ec96e83d3c1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, parsifal είπε

Αποτελέσματα δοκιμής: POST μέχρι 3200MHz, στα 3266 κολλάει σε POST code 07

Εντάξει,  η δική σου περίπτωση είναι πιο δύσκολη.

Όταν έχεις χρόνο κοίτα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τα AddrCmdSetup + AddrCmdStr κάνουν θαύματα. Και με μηδενικό penalty σε απόδοση.

 

Για πες. Τι τιμες βοηθανε; Γιατι και μενα δεν επαιζαν με τιποτα 1Τ ,ενω τραβαγαν CL17 στα 4000 και αναγκαστικα και τις εβαλα 2Τ CL18 για να εχω 26 phyrdl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dantε said:

Για πες. Τι τιμες βοηθανε; Γιατι και μενα δεν επαιζαν με τιποτα 1Τ ,ενω τραβαγαν CL17 στα 4000 και αναγκαστικα και τις εβαλα 2Τ CL18 για να εχω 26 phyrdl.

Ξεκίνα με 56 στο AddrCmdSetup και βλέπεις, δεν πολυδουλεύουν αυτά σε Rev E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dantε είπε

Για πες. Τι τιμες βοηθανε; Γιατι και μενα δεν επαιζαν με τιποτα 1Τ ,ενω τραβαγαν CL17 στα 4000 και αναγκαστικα και τις εβαλα 2Τ CL18 για να εχω 26 phyrdl.

Αυτά ακριβώς μου δουλεύουν εμένα.

Υπόψιν, όταν ενεργοποιήσεις το AddrCmdSetup δεν έχει νόημα να ανεβάζεις το ClkDrvStr.Το αφήνεις στο 20/24. Αντίθετα, έχει νόημα να ανεβάσεις λίγο, μέχρι 30Ω, το AddrCmdStr.

Αν δε δουλέψουν μόνα τους, δοκιμάζεις να ενεργοποιήσεις και το CsOdtsetup επιπρόσθετα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εϊπα να αναβαθμίσω και τις μνήμες απο 2x8 σε 2x16. 

Τα 8αρια ήταν bdies,τα 16αρια είναι αυτά: 

 image.jpeg.44660295ad11cb76e1687be83dbdf379.jpeg

έχουμε κάνα tip ? 

Stock τα έχω (3600/cl16)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι το καλύτερο αποτέλεσμα σε multithreaded tasks έρχεται με συγκεκριμένες τιμές TDC και EDC και όχι πχ με τις μέγιστες.

Στο cinebench multi o 5900x που έχω κατάφερε να κρατήσει πιο ψηλά ρολόγια (και σκορ που παίζει στο 23500-23700) με TDC 160 και EDC ~135. Οτιδήποτε πιο πάνω από EDC 140  ή πιο κάτω από 125 έχει αρνητικές επιπτώσεις σε ρολόγια και σκορ (πέφτει στο 22100-22400). Το έχετε παρατηρήσει και εσείς;  PPT έχω 250.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, akisk said:

Έχω παρατηρήσει ότι το καλύτερο αποτέλεσμα σε multithreaded tasks έρχεται με συγκεκριμένες τιμές TDC και EDC και όχι πχ με τις μέγιστες.

Στο cinebench multi o 5900x που έχω κατάφερε να κρατήσει πιο ψηλά ρολόγια (και σκορ που παίζει στο 23500-23700) με TDC 160 και EDC ~135. Οτιδήποτε πιο πάνω από EDC 140  ή πιο κάτω από 125 έχει αρνητικές επιπτώσεις σε ρολόγια και σκορ (πέφτει στο 22100-22400). Το έχετε παρατηρήσει και εσείς;  PPT έχω 250.

 

 

Ναι κάτι κάνεις λάθος ή είσαι με παλιό BIOS που δεν αφήνει το EDC να πάει πάνω απο 140. 

Το TDC είναι το τι ρολόγια/voltage θα κρατήσουν τα cores σε all-core ενώ το EDC είναι το max peak τους

Πιστεύω τώρα να καταλαβαίνεις οτι το EDC πρέπει να ειναι ποιο ψηλό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, akisk said:

Έχω παρατηρήσει ότι το καλύτερο αποτέλεσμα σε multithreaded tasks έρχεται με συγκεκριμένες τιμές TDC και EDC και όχι πχ με τις μέγιστες.

Στο cinebench multi o 5900x που έχω κατάφερε να κρατήσει πιο ψηλά ρολόγια (και σκορ που παίζει στο 23500-23700) με TDC 160 και EDC ~135. Οτιδήποτε πιο πάνω από EDC 140  ή πιο κάτω από 125 έχει αρνητικές επιπτώσεις σε ρολόγια και σκορ (πέφτει στο 22100-22400). Το έχετε παρατηρήσει και εσείς;  PPT έχω 250.

 

 

Το ίδιο είχα δει με 3900XT και 5900X, σε δύο διαφορετικές μητρικές. Ίσως παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο όμως, π.χ. single VS dual CCD SKUs, πόσο leaky sample έχεις, έκδοση AGESA κ.ά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Devastor said:

Ναι κάτι κάνεις λάθος ή είσαι με παλιό BIOS που δεν αφήνει το EDC να πάει πάνω απο 140. 

Το TDC είναι το τι ρολόγια/voltage θα κρατήσουν τα cores σε all-core ενώ το EDC είναι το max peak τους

Πιστεύω τώρα να καταλαβαίνεις οτι το EDC πρέπει να ειναι ποιο ψηλό 

Καλά τα λες και εσύ και ο @papatsonis. Για αυτό ακριβώς απόρησα και πόσταρα εδώ, πώς γίνεται να βγάζω καλύτερα αποτελέσματα με αυτά τα κουλά settings. Υποδηλώνουν κάποια ύπαρξη bug ή user error που ακόμα δεν έχω βρει.

@parsifal έχω agesa ComboV2PI 1.2.0.B με latest bios. Νομίζω ότι κάτι έσπασε τελείως από τότε που πέρασα bios με υποστήριξη x3D. Για την ιστορία, η μητρική είναι η ASUS TUF X570 PLUS WIFI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akisk said:

@parsifal έχω agesa ComboV2PI 1.2.0.B με latest bios. Νομίζω ότι κάτι έσπασε τελείως από τότε που πέρασα bios με υποστήριξη x3D. Για την ιστορία, η μητρική είναι η ASUS TUF X570 PLUS WIFI.

Αν αναφέρεσαι στο "1.425V" bug, αυτό είχε λυθεί με το 1.2.0A:

https://www.google.com/search?q=agesa+edc+1.425v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/03/2024 at 22:31, parsifal said:

Αν αναφέρεσαι στο "1.425V" bug, αυτό είχε λυθεί με το 1.2.0A:

https://www.google.com/search?q=agesa+edc+1.425v

Όντως αυτό δεν υπάρχει πια, βλέπω στιγμιαία να ανεβαίνει και πιο πάνω.

Τέλος πάντων, το γύρισα σε σχεδόν default PPT TDC EDC αφού έτσι και αλλιώς το κέρδος με τις ανώμαλες ρυθμίσεις ήταν το πολύ 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πάμε λίγο memory tuning για να αντέξει το pc κάποιους μήνες ακόμα..

Μέχρι τώρα έφτανα μέχρι FCLK 1866. Στα 1900 δεν πόσταρε καν, οπότε το είχα αφήσει 1866. Κάπου διάβασα ότι μερικοί zen 3 έχουν πρόβλημα να ποστάρουν συγκεκριμένα με FCLK 1900, ενώ πιο κάτω και πιο πάνω είναι οκ!!! Δοκιμάζω 1933 και όντως όλα κομπλέ! 1966 επίσης!!! Στα 2000 επίσης πόσταρε αλλά είχα errors στο testmem.

Αποτελέσματα:

Έκανα  μετρήσεις στο Fortnite στα CPU busy times. Σε σχέση με 3600 xmp είχα βελτίωση λίγο πάνω από 10% με αποτέλεσμα να μπορεί το μηχάνημα να κρατήσει πιο έυκολα τα 120fps που είναι το cap που έχω ορίσει. Επίσης μειώθηκαν πολύ κάτι ελεεινά stutters που είχα συχνά πυκνά. Εντυπωσιακό αποτέλεσμα, μακάρι να μπορούσα να το ανεβάσω και πιο πάνω.

 

ZenTimings_Screenshot.png

3933tuned.png

3600xmp.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...