Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, just getting started είπε

Ααχαχαχαχα πώς γίνεται κάθε φορά που έχω πάρει μνήμες να είναι μάπα 😂

Τα timings αυτά είναι τέλος πάντως. Αν δεν γίνεται τίποτα, έχετε κάποιο τίμιο Κιτ να προτείνετε 32 γίγα σε λογική τιμή μήπως αλλάξω στο κοντινό μέλλον? Κάποιο που να σηκώνει λίγο πείραγμα δλδ 😂

ramtimings.PNG.dccec81fd2a8931e37940bf10b8efa7c.PNG

Για κάνε ένα μπακαλίστικο...

Βάλε 3600 με mclk=fclk=uclk=1800, το trfc 592 και το vdim (δεν ξέρω πώς το αναφέρει αυτό η μητρική σου) 1.42/ Μη μου δίνεις σημασία, δες παρακάτω!

Δες για αρχή αν θα πάρει αυτά, αν θα ξεκινήσει, αν θα μπει win, αν θα βγάλει ΤΜ5 χωρίς λάθη.

Αν έχεις τουλάχιστον αυτά, δε μπορεί...κάτι θα γίνει.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Πέτρος said:

Για κάνε ένα μπακαλίστικο...

Βάλε 3600 με mclk=fclk=uclk=1800, το trfc 592 και το vdim (δεν ξέρω πώς το αναφέρει αυτό η μητρική σου) 1.42/

Δες για αρχή αν θα πάρει αυτά, αν θα ξεκινήσει, αν θα μπει win, αν θα βγάλει ΤΜ5 χωρίς λάθη.

Αν έχεις τουλάχιστον αυτά, δε μπορεί...κάτι θα γίνει.

Όχι αυξημένο VDIMM σε Samsung C Die, δείτε παλιότερα YT videos του Buildzoid, αποσταθεροποιούνται. Και με το 1.35V του XMP είναι οριακά, εγώ θα κατέβαζα σε 1.33V, primaries 16-20-20-40-60 και ανέβασμα MCLK όσο πάει για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parsifal είπε

Όχι αυξημένο VDIMM σε Samsung C Die, δείτε παλιότερα YT videos του Buildzoid, αποσταθεροποιούνται. Και με το 1.35V του XMP είναι οριακά, εγώ θα κατέβαζα σε 1.33V, primaries 16-20-20-40-60 και ανέβασμα MCLK όσο πάει για αρχή.

Τέτοιο χάλι? Πωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πέτρος said:

Τέτοιο χάλι? Πωωωω

Ναι Πέτρο τα C-Die με το voltage δεν τα πάνε καλά. Όπως είπε και ο @parsifal ακόμα και το 1.35 (1.36 με ορισμένες μητρικές να κάνουν overshoot) είναι οριακό και πολλές φορές ο λόγος που πολλά C-Die παθαίνουν εγκεφαλικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just getting started είπε

Αν δεν γίνεται τίποτα, έχετε κάποιο τίμιο Κιτ να προτείνετε 32 γίγα σε λογική τιμή μήπως αλλάξω στο κοντινό μέλλον? Κάποιο που να σηκώνει λίγο πείραγμα δλδ 😂

 

Δε ξερω αν τωρα υπαρχει κατι καλυτερο, αλλα πριν κανα χρονο που πηρα τις δικες μου ηταν αρκετα καλο vfm.Micron E-dies ειναι ,παιζουν 4000C18 τωρα αλλα πιστευω πανε και με πιο σφιχτα timmings, αλλα λογω tphyrdl το ειχα αφησει 18αρι.

https://www.skroutz.gr/s/33261214/Corsair-Vengeance-LPX-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3600-gia-Desktop-CMK32GX4M2D3600C16.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dantε said:

Δε ξερω αν τωρα υπαρχει κατι καλυτερο, αλλα πριν κανα χρονο που πηρα τις δικες μου ηταν αρκετα καλο vfm.Micron E-dies ειναι ,παιζουν 4000C18 τωρα αλλα πιστευω πανε και με πιο σφιχτα timmings, αλλα λογω tphyrdl το ειχα αφησει 18αρι.

https://www.skroutz.gr/s/33261214/Corsair-Vengeance-LPX-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3600-gia-Desktop-CMK32GX4M2D3600C16.html#reviews

Το θέμα είναι μετά ότι αρχίζεις να σκέφτεσαι το κατά πόσο αξίζει να σκάσεις άλλα 100€ σε "νεκρή" πλατφόρμα. Δλδ ίσως καλύτερα να τα έβαζα για μελλοντική μετάβαση σε 5800x3d??

Γενικά πάντως ευχαριστώ παιδιά, θα δοκιμάσω ότι μου στείλατε αύριο, να δούμε πόσα bsod θα φάω με τέτοιες μνήμες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2023 στις 10:16 ΜΜ, SabotazNic είπε

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-4000c16d-32gtzr-32gb-2x16gb-ddr4-4000mhz-trident-z-rgb-dual-kit-p-PER.578015

Αν αντιπροτεινουν αυτες τις ram, να τις παρω? Το 2ο κιτ ειναι το παρακατω

image.png.8fa2c0f0e327c81f195b3543d7df3f9f.png

Πολυ γρηγοροι και δεν το περιμενα. Μου προτειναν αυτες τις corsair, αλλα προφανως οχι

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-4000c19d-32gtzkk-32gb-2x16gb-ddr4-4000mhz-trident-z-dual-kit-p-PER.577265

Να αντιπροτεινω το παραπανω?

*Δεν υπηρχε ενα λινκ/excel με κατασκευαστη chip και ραμ? Δεν το βρισκω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πολυ γρηγοροι και δεν το περιμενα. Μου προτειναν αυτες τις corsair, αλλα προφανως οχι

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-4000c19d-32gtzkk-32gb-2x16gb-ddr4-4000mhz-trident-z-dual-kit-p-PER.577265

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-4400c18d-16gtzr-16gb-2x8gb-ddr4-4400mhz-trident-z-rgb-dual-kit-p-PER.577268

Υπαρχουν αυτα τα 2 κιτ σε χαμηλοτερη τιμη της αποδειξης (190) ευρω. Ποιο να αντιπροτεινω?

*Δεν υπηρχε ενα λινκ/excel με κατασκευαστη chip και ραμ? Δεν το βρισκω

Νομιζω πως το 4400C18 ειναι το καλυτερο. Λογικα B-Die θα ειναι αλλα ας γραψουν οι γνωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Νομιζω πως το 4400C18 ειναι το καλυτερο. Λογικα B-Die θα ειναι αλλα ας γραψουν οι γνωστες.

Το εσβησα γτ ηταν 2χ8, οχι 2χ16 :P

Βλεπω παντως και αυτες δεν ειναι ιδιες με αυτες που ηδη εχω. Εχω τις neo, παιρνω τις απλες (ουσιαστικα χωρις rgb)

Νομιζω ακομα και οι 4000 ειναι κατωτερες, μιας και αντιστοιχει 3600/17 (οχι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το εσβησα γτ ηταν 2χ8, οχι 2χ16 :P

Βλεπω παντως και αυτες δεν ειναι ιδιες με αυτες που ηδη εχω. Εχω τις neo, παιρνω τις απλες (ουσιαστικα χωρις rgb)

Νομιζω ακομα και οι 4000 ειναι κατωτερες, μιας και αντιστοιχει 3600/17 (οχι?)

Σωστα. 4000C19 είναι χοντρικά σα 3600C17. Πανω κατω μπακαλιστικα ειναι 200mhz για 1CL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σωστα. 4000C19 είναι χοντρικά σα 3600C17. Πανω κατω μπακαλιστικα ειναι 200mhz για 1CL.

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/ Το βρηκα τελικα το παραπανω λινκ.

image.png.2821fa538febb46d344132d2f5523282.png

@Devastor @parsifal @Πέτρος γνωμουλα?

Μου απαντησαν ηδη για το 4000/19. Anyway, θελω να πιστευω οτι θα μπορεσω να τις ριξω τουλαχιστον 3600/16. Βασικα το κιτ που εχω τωρα, το ειχα φτασει 3800/16, αλλα το καινουργιο δεν τα πηγαινε καλα και υποχωρησα. Ισως να εφταιγαν και τα 4 Modules 

Βλεπω καλα λογια εδω

 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει B-die είναι ένα σκαλί παραπάνω από όλα τα υπόλοιπα σε DDR4. Δεν είναι μόνο το χαμηλό tCL, αλλά και tRCDRD, tRFC, tSCLs που κάνουν τη διαφορά. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και σε παίρνει οικονομικά, κάνε το γούστο σου εκεί πέρα και no regrets. :D

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, parsifal είπε

Εντάξει B-die είναι ένα σκαλί παραπάνω από όλα τα υπόλοιπα σε DDR4. Δεν είναι μόνο το χαμηλό tCL, αλλά και tRCDRD, tRFC, tSCLs που κάνουν τη διαφορά. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και σε παίρνει οικονομικά, κάνε το γούστο σου εκεί πέρα και no regrets. :D

Δεν ειναι θεμα κοστους. Απο τα 2 Kits που ειχα trident neo Z, το ενα εσκαγε errors (δες προηγουμενες σελιδες). Οποτε τωρα εχω 1 κιτ με hynix και θα ερθει (ως αντικατασταση στο 2ο) το bdie. Παρολο το 4000/19, φανταζομαι ευκολα θα παει 3600/16 (και ισως 3800/16 αφου το 1ο κιτ (αυτο στο thaiphoon) ετρεχε ετσι).

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...