Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, bebius είπε

Πλέον κάτι γίνεται και πρέπει να περάσω και στα δυο τις ίδιες παραμέτρους από ότι έχω καταλάβει.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Ναι, θέλει ξύλο η MSI, αν έκανε τέτοια πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω εδώ στο σωστό thread αφού με έστειλε ο Πέτρος.

Προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ το μπουκάλι από 5600 σε 4070 σε Asus strix b550-a με gskill 3200cl16 (F4-3200C16-8GVKB).

Αυτή τη στιγμή είμαι με CO -30 all cores και μένει μόνιμα στα 4450 σε όλους τους πυρήνες.

Από ότι είπε και ο Πέτρος δλδ δεν αξίζει να ασχοληθώ με PBO?

Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός να αρχίσω με τις μνήμες μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bebius είπε

Σε μια MSI X470 Gaming Pro Carbon με τον 5600X, πέρασα πρόσφατα το τελευταίο BIOS με AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.A.και περνώντας το CPU overclocking μου παρατήρησα ότι υπάρχουν δύο μενού για να το κάνεις:

1. Settings -> Advanced -> AMD Overclocking
2. Overclocking -> Advanced CPU Configuration -> AMD Overclocking

Aυτό έπαιζε και παλιότερα αλλά πάντα έπαιζα μόνο με το 2ο μενού χωρίς πρόβλημα.

Πλέον κάτι γίνεται και πρέπει να περάσω και στα δυο τις ίδιες παραμέτρους από ότι έχω καταλάβει.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Χ570 με msi εδω παιζω  με βιος 1.2.0.Α με το 1. Settings -> Advanced -> AMD Overclocking δε μου χρειαζεται  το αλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

Χ570 με msi εδω παιζω  με βιος 1.2.0.Α με το 1. Settings -> Advanced -> AMD Overclocking δε μου χρειαζεται  το αλλο

Στο άλλο το PBO είναι αφημένο στο Auto;

Edit: Μετά από πολλά πειράματα νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί. Αν αλλάξεις κάτι στο 2ο η αλλαγή φαίνεται και στο 1ο, το αντίθετο δεν συμβαίνει. Αν πας και πειράξεις το ένα από τα 2 και π.χ. το πας από auto σε enabled και πάλι auto ενώ στο 2ο έχεις περάσει τιμές κανονικά, οι τιμές θα αγνοηθούν και θα περάσει η αλλαγή που έγινε στο mode (θα ξαναγίνει auto με μάλλον default values). Γενικά μπάχαλο.

Το καλύτερο είναι να πειράξεις μόνο το ένα με το άλλο να είναι στο auto και να μην πειραχτεί ποτέ.

17 ώρες πριν, just getting started είπε

Γράφω εδώ στο σωστό thread αφού με έστειλε ο Πέτρος.

Προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ το μπουκάλι από 5600 σε 4070 σε Asus strix b550-a με gskill 3200cl16 (F4-3200C16-8GVKB).

Αυτή τη στιγμή είμαι με CO -30 all cores και μένει μόνιμα στα 4450 σε όλους τους πυρήνες.

Από ότι είπε και ο Πέτρος δλδ δεν αξίζει να ασχοληθώ με PBO?

Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός να αρχίσω με τις μνήμες μήπως;

Eφόσον δεν έχεις πρόβλημα με το -30 πουθενά στις εφαρμογές και τα παιχνίδια σου (υπόψιν ότι ένα stress test σίγουρα θα βγάλει κάτι), έχεις πετύχει ήδη σημαντικό Overclock καθώς για ίδιες τάσεις οι πυρήνες θα πηγαίνουν στις μεγαλύτερες δυνατές συχνότητες.

Για το RAM overclock μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις αυτό: https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md#finding-a-baseline

Επεξ/σία από bebius
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Στο άλλο το PBO είναι αφημένο στο Auto;

Edit: Μετά από πολλά πειράματα νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί. Αν αλλάξεις κάτι στο 2ο η αλλαγή φαίνεται και στο 1ο, το αντίθετο δεν συμβαίνει. Αν πας και πειράξεις το ένα από τα 2 και π.χ. το πας από auto σε enabled και πάλι auto ενώ στο 2ο έχεις περάσει τιμές κανονικά, οι τιμές θα αγνοηθούν και θα περάσει η αλλαγή που έγινε στο mode (θα ξαναγίνει auto με μάλλον default values). Γενικά μπάχαλο.

Το καλύτερο είναι να πειράξεις μόνο το ένα με το άλλο να είναι στο auto και να μην πειραχτεί ποτέ.

Eφόσον δεν έχεις πρόβλημα με το -30 πουθενά στις εφαρμογές και τα παιχνίδια σου(υπόψιν ότι ένα stress test σίγουρα θα βγάλει κάτι), έχεις πετύχει ήδη σημαντικό Overclock καθώς για ίδιες τάσεις οι πυρήνες θα πηγαίνουν στις μεγαλύτερες δυνατές συχνότητες.

Για το RAM overclock μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις αυτό: https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md#finding-a-baseline

με το αλλο το 2ο  δεν ασχολουμαι  καθολου το αγνοω παντελως !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kkatzos said:

Θεωρητικά τέτοιου είδους προβλήματα μπορούν να διορθωθούν με χρήση θετικού vcore offset. Δηλαδή  CO -30 για να ρίχνει καλά καλά υπο φορτίο την τάση και με το offset να διορθώνει σε idle επηρεάζοντας λίγο την τάση σε φορτίο.

Δεν αξίζει. Καλύτερα να μπεί μικρότερο CO. Στα παλιότερα AGESA άξιζε πλέον οχι

19 hours ago, bebius said:

Σε μια MSI X470 Gaming Pro Carbon με τον 5600X, πέρασα πρόσφατα το τελευταίο BIOS με AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.A.και περνώντας το CPU overclocking μου παρατήρησα ότι υπάρχουν δύο μενού για να το κάνεις:

1. Settings -> Advanced -> AMD Overclocking
2. Overclocking -> Advanced CPU Configuration -> AMD Overclocking

Aυτό έπαιζε και παλιότερα αλλά πάντα έπαιζα μόνο με το 2ο μενού χωρίς πρόβλημα.

Πλέον κάτι γίνεται και πρέπει να περάσω και στα δυο τις ίδιες παραμέτρους από ότι έχω καταλάβει.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Απο πολύ παλιά το έχει αυτό η MSI δεν είναι κάτι νέο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 11:59 ΠΜ, SabotazNic είπε

 

Δοκίμασα και φουλ στοκ σε Tm5 και memtest86 και έπαιρνα errors, οπότε και δοκίμασα τα ζευγάρια 

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-4000c16d-32gtzr-32gb-2x16gb-ddr4-4000mhz-trident-z-rgb-dual-kit-p-PER.578015

Αν αντιπροτεινουν αυτες τις ram, να τις παρω? Το 2ο κιτ ειναι το παρακατω

image.png.8fa2c0f0e327c81f195b3543d7df3f9f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 10:07 ΜΜ, just getting started είπε

Γράφω εδώ στο σωστό thread αφού με έστειλε ο Πέτρος.

Προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ το μπουκάλι από 5600 σε 4070 σε Asus strix b550-a με gskill 3200cl16 (F4-3200C16-8GVKB).

Αυτή τη στιγμή είμαι με CO -30 all cores και μένει μόνιμα στα 4450 σε όλους τους πυρήνες.

Από ότι είπε και ο Πέτρος δλδ δεν αξίζει να ασχοληθώ με PBO?

Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός να αρχίσω με τις μνήμες μήπως;

Δες από πάνω, το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο φίλος, το Thaiphoon burner (ελπίζω να είσαι σε win10), ναμας δείξει τον τύπο της μνήμης που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τον manufacturer, δεν κατάλαβα να λέει κάτι χρήσιμο σε σχέση με cpuz ας πούμε 😂

Τρίτη στήλη με thermal sensor δεν είχε εμένα παρεμπιπτόντως.

rammanfacturer.PNG.b5b2aeadf3c552523089b62048a3b733.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, just getting started είπε

Πέρα από τον manufacturer, δεν κατάλαβα να λέει κάτι χρήσιμο σε σχέση με cpuz ας πούμε 😂

Τρίτη στήλη με thermal sensor δεν είχε εμένα παρεμπιπτόντως.

rammanfacturer.PNG.b5b2aeadf3c552523089b62048a3b733.PNG

Αυτό το Samsung στα "dram components", μια χαρά χρήσιμη πληροφορία είναι.

Δώσε κι ένα Zen Timings, αντίστοιχα, να δούμε ακριβώς τί/πώς τρέχει τώρα.

Εσείς οι γνωστοί κύριοι-κύριοι, τα φώτα σας λίγο. Θα καταφέρει να έχει κάτι αξιοπρεπές ο φίλος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Πέτρος said:

Αυτό το Samsung στα "dram components", μια χαρά χρήσιμη πληροφορία είναι.

Δώσε κι ένα Zen Timings, αντίστοιχα, να δούμε ακριβώς τί/πώς τρέχει τώρα.

Εσείς οι γνωστοί κύριοι-κύριοι, τα φώτα σας λίγο. Θα καταφέρει να έχει κάτι αξιοπρεπές ο φίλος?

Άσε τους γνωστούς κύριους-κύριους κάτω παλιοσατανα :P

Samsung C-Die έχει, οτι υπήρχε στον πάτο του βαρελιού εκείνη την ημέρα σε κάποιο εργοστάσιο της G.Skill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Άσε τους γνωστούς κύριους-κύριους κάτω παλιοσατανα :P

Samsung C-Die έχει, οτι υπήρχε στον πάτο του βαρελιού εκείνη την ημέρα σε κάποιο εργοστάσιο της G.Skill

Ωραία, οπότε θα έχετε μεγαλύτερο challenge!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Πέτρος said:

Ωραία, οπότε θα έχετε μεγαλύτερο challenge!

Το μόνο challenge που εγώ προσωπικά έχω με αυτά τα dies είναι στα πόσα μέτρα μπορώ να κάνω τρίποντο το kit στον μπαζοκαδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααχαχαχαχα πώς γίνεται κάθε φορά που έχω πάρει μνήμες να είναι μάπα 😂

Τα timings αυτά είναι τέλος πάντως. Αν δεν γίνεται τίποτα, έχετε κάποιο τίμιο Κιτ να προτείνετε 32 γίγα σε λογική τιμή μήπως αλλάξω στο κοντινό μέλλον? Κάποιο που να σηκώνει λίγο πείραγμα δλδ 😂

ramtimings.PNG.dccec81fd2a8931e37940bf10b8efa7c.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...