Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες η συγκεκριμένη μητρική..τρεις επιλογές χει όλες κ όλες!

 

για του λόγου το αληθές...  (

) στο 1,25 λεπτο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α αυτο ειναι;;;ναι στο αυτοματο ειναι.

καλυτερα να σου πει καποιο παιδι που εχει ασχοληθει με την μητρικη αυτη ,μπορεις να δοκιμασεις να προσθεσεις μονος σου και να δεις με ποσο  παραπανω ειναι σταθερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με το balance profile της amd δουλεια δεν εκανα...με ταραξε στα κολληματα ακομα και στο facebook.Με το high perfomance προφιλ βρηκα την υγεια μου και βλεπω και καλυτερα αποτελεσματα στο cinebench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορα στην ζώη μου έκανα oc σε ε΄έναν υπολογιστή φίλου μου που τον έστησα εγώ.

Ryzen 3 1200.

Πριν:
Max temp 48c
Cpu-z score 1420.

Μετά 3,8 1.3v:
Max temp 70c
Cpu-z score 1720.

Πολύ καλά... ένα μικρό stuttering στο Pubg που υπήρχε έφυγε με το oc. όλα σε stock cooling

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα σε ολους καλα Χριστούγεννα...

 

Θα ηθελα ν μου λυσετε καποιες αποριες...

Βλεπω οτι στου περισσοτερους οταν βαζεις μια τιμη στο vcore απο το μπιος μετα διαβαζετε λιγο μικροτερη...

Με μενα συμβαινει το αντιθετο...

Βαζω 1.2βολτ στο μπιος κ διαβαζει το Hwmonitor 1.224 σε full load.

Οποτε αποφασισα να παιξω με το llc να δω τι γινεται στα 1.2 κ εχω τις παρακατω τιμες.

 

Autο, mode1-2 δινουν 1.224

Mode 3-41δινουν 1.216

Mode 5-6 δινουν 1.208

Mode 7-8 δινουν 1.2

 

Να το αφησω στο mode 7?

Βλεπω πολους κ λενε llc οχι πανω απο 4 5..

Κανονικα τον 1600 τον εχω στα 3.8 με 1.875 στο bios ωστε σε full load 1.208

C6state, spread spectrum, edc throttling, cool n quiet k svm mode ειναι απενεργοποιημενα...

Τι μπορει να φταιει για το overvolt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματιζομαι κ διαβαζω τωρα 2 μερες αλλα ακομα δεν εχω βρει τι φταίει κ εχω αυτο το overvolt στις τιμες...Αν γνωριζει κανεις θα ηθελα τα φωτα του...

 

Αν βαλω Llc mode 7 σε full load παιρνω την τιμη που εχω βαλει στο bios 1.2 αλλα εχω vdroop 0.016

Αν βαλω Llc mode 3 εχω σταθερη τιμη σε idle/load αλλα μεγαλυτερη απο αυτη που εχω βαλει στο bios

Bios 1.200 Hwmonitor 1.216

 

Τωρα το pc το δουλευω

Bios 1.175 Hwmonitor 1.192 με llc mode 3 σταθερο oc στα 3.8 παρακατω κρασαρει...

 

Κ μια τελευταία ερώτηση...

Το llc ειναι αναγκαιο σε τοσο χαλαρα oc?

Γιατι με τοσα π διαβαζω οι αποψεις διίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομιζω δεν ειναι παραλογο αυτο που λες.Γενικά δε θα ειναι ιδιες αυτες οι τιμες της τασης που λες και δεν ειναι απαραιτητο να το ψειριζεις μονο και μόνο για να γραφουν τα ιδια.στην τελικη χαμηλωνεις την ταση που δινει κι ετσι μετα θα είναι πιο κοντα στο 1,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω στα περισσοτερα βιντεο που εχω δει για οβερκλοκ βαζουν πχ 1.2 βολτ στο bios κ στο hwmonitor τους δειχνει λιγοτερο σε idle 1.8volts πχ...

Εμενα το αντιθετο βαζω 1.2 παιρνω 1.216

Γιαυτο κοιταζω να δω αν φταει κατι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εεχ μια asrock x370 fatality gaming x και τις συγκεκριμένες μνήμες (cmu16gx4m2c3000c15b). Έβαλα το xmp profile των μνημών και το δοκίμασα σε όλες τις συχνότητες από 2400mhz έως και το 2933mhz. Το αποτέλεσμα είναι το εξής: 2400 mhz me 1.2v δουλεύει κανονικά, 2600mhz το pc δεν κάνει boot,2800mhz 1.35v δούλεψε απροβλημάτιστα μια ημέρα και την επόμενη το pc δεν κάνει boot,2933mhz pc δεν κάνει boot.

 

Τι μπορώ να κάνω να το φτάσω τουλάχιστον στα 2933?

Υ.Γ: είμαι αρχάριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...