Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και πάλι. μετά από ψάξιμο κατάφερα και έχω σταθερά voltages και mhz. δεν έχω πειράξει πολλά στο uefi παρα μονο το cpu volt και το freq (εκανα και disable to core boost) όπου στο VID στο hwmonitor μου το δείχνει όπως ακριβώς το έχω ρυθμίσει. παρολαυτά με μπερδεύει λίγο το CPU VCORE όπου δίνει 1.344 και δεν καταλαβαίνω τον λόγο ούτε μπορώ στην ab350m pro4 τις asrock να εντοπίσω κάποια ρύθμιση. Δουλευω 1300Χ στα 3.9 με 1.294 ρευμα. Ευχαριστω πολυ.

hwmonitor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 3/1/2018 στις 3:11 ΜΜ, akoinonitos είπε

Καλησπερα αν για τα 3,9 θες τοσο ρευμα δεν θα μπορεσεις να πιασεις τα 4ghz με safe ρευμα ,οι 1700x παιζουν πανω κατω στα ιδια με τους 1700 o μεσος ορος ειναι καπου εκει στα 3900mhz. Τι llc εχεις βαλει?

Level 1, και εμένα πολύ μου φαίνεται, αν βάλω ποιο κάτω κρασαρι.

Επεξ/σία από subarus-14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, subarus-14 είπε

το δοκιμασα llc3 με vcore 1,35 και ειναι stable εδω και κατι ωρες. καλα ειμαι?

δοκιμασε και με λιγοτερο να βρεις το χαμηλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι αλλα αλλα εξαρταται και ποσο θα θελει για τα 4ghz

1.36250volt LLC 3 μετά από 2 ώρες realbeach σταθερό. Καλά είμαι η είναι πάλι πολύ?

Επεξ/σία από subarus-14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω ενα σταθερό overclock για τις μνήμες μου.H μητρική είναι η rog strix b350-f,μνήμες G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZB) https://prnt.sc/frsllz  και cpu r5 1600 (stock).

Απο ότι βλέπω οι μνήμες είναι hynix,έκανα μερικές δοκιμές στα 3066 με 16-16-16-16-36 στα 1.350V .Όλα σταθερά αλλά σήμερα έκαναν σφάλμα τα windows και μου έκανε restart.

Έχει κανένας με παρόμοιο build πιο σταθερα presets;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, toni50 είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω ενα σταθερό overclock για τις μνήμες μου.H μητρική είναι η rog strix b350-f,μνήμες G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZB) https://prnt.sc/frsllz  και cpu r5 1600 (stock).

Απο ότι βλέπω οι μνήμες είναι hynix,έκανα μερικές δοκιμές στα 3066 με 16-16-16-16-36 στα 1.350V .Όλα σταθερά αλλά σήμερα έκαναν σφάλμα τα windows και μου έκανε restart.

Έχει κανένας με παρόμοιο build πιο σταθερα presets;

Έχουμε ίδιες μνήμες. Εγώ της άφησα σε αυτό που βάζει η μιτρική (Asus Rog crossair Vi hero και σωθηκα. Είναι στα 3210/mhz και τα timmimg είναι 16 18 18 38 1.35volt δεν κρασαρι τπτ τώρα δεν ξέρω αν τα πειράξω πόσο καλύτερα θά είναι. Δοκίμασε αυτά και κάνε τεστ με το mem test καμία ώρα να δεις αν έχεις κανένα σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα στα 16-18-18-18 και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα όταν έτρεξα memtest,μάλλον πρέπει να κατέβω.

 

http://prntscr.com/hwk9yx

Επεξ/σία από toni50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, subarus-14 είπε

1.36250volt LLC 3 μετά από 2 ώρες realbeach σταθερό. Καλά είμαι η είναι πάλι πολύ?

Oχι εισαι μια χαρα αρχοντας!

4 ώρες πριν, toni50 είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω ενα σταθερό overclock για τις μνήμες μου.H μητρική είναι η rog strix b350-f,μνήμες G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZB) https://prnt.sc/frsllz  και cpu r5 1600 (stock).

Απο ότι βλέπω οι μνήμες είναι hynix,έκανα μερικές δοκιμές στα 3066 με 16-16-16-16-36 στα 1.350V .Όλα σταθερά αλλά σήμερα έκαναν σφάλμα τα windows και μου έκανε restart.

Έχει κανένας με παρόμοιο build πιο σταθερα presets;

Δοκιμασε το ryzen dram calculator

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...