Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνα να διαβάζεις το νήμα από την αρχή γιατί θα πρέπει να αποκτήσεις πολλές γνώσεις πριν κάνεις οτιδήποτε . Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και κίνδυνος να καταστρέψεις τα εξαρτήματα από τον υπολογιστή  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.hwinfo.com/news.php

Quote
  • Added recognition of AMD 400-series chipset.
  • Enhanced sensor monitoring on ASUS CROSSHAIR VII HERO.

Σιγά σιγά βλέπω αρχίζουν να ετοιμάζουν το επόμενο chipset για τους Ryzen+, λογικά Φεβρουάριο/Μάρτιο θα το δούμε μαζί με την νέα σειρά. Εγώ λέω να κάτσω στα αυγά μου με την C6H :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και καλή χρονια!

έχω μια asrock ab350m pro4 με zen 1300X πάνω και 2 μνήμες 8gb crucial ballistix sport 2x8 2400 1.2 σε dual.

στην αρχή είχα μονο μια και με το να κάνω enable το XMP και να το ρυθμίσω απλά στα 2666 ήταν stable. όταν πρόσθεσα το δεύτερο στο b2 slot ώστε να δει dual και ξανά πέρασα από την αρχή το XMP στα 2666 τότε έχω περίεργα προβλήματα. το PC bootarei κανονικότατα σε 2666 αλλα με το που ανοίξω ένα game μου το κάνει crush. τις ξανά πήγα στα 2400 με XMP enabled και το σύστημα είναι stable εδώ και έναν μηνα βαριάς χρήσης χωρίς προβλήματα. έχω περάσει το τελευταίο bios update(3.30). Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη γενικά, πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο XMP όπου επιλέγω 2666? γενικά όλα τα αλλα είναι στο default και auto όπως ήταν μαμα.

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, c0stas13 said:

καλησπέρα και καλή χρονια!

έχω μια asrock ab350m pro4 με zen 1300X πάνω και 2 μνήμες 8gb crucial ballistix sport 2x8 2400 1.2 σε dual.

στην αρχή είχα μονο μια και με το να κάνω enable το XMP και να το ρυθμίσω απλά στα 2666 ήταν stable. όταν πρόσθεσα το δεύτερο στο b2 slot ώστε να δει dual και ξανά πέρασα από την αρχή το XMP στα 2666 τότε έχω περίεργα προβλήματα. το PC bootarei κανονικότατα σε 2666 αλλα με το που ανοίξω ένα game μου το κάνει crush. τις ξανά πήγα στα 2400 με XMP enabled και το σύστημα είναι stable εδώ και έναν μηνα βαριάς χρήσης χωρίς προβλήματα. έχω περάσει το τελευταίο bios update(3.30). Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη γενικά, πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο XMP όπου επιλέγω 2666? γενικά όλα τα αλλα είναι στο default και auto όπως ήταν μαμα.

Ευχαριστώ πολύ!

Εχεις βαλει τις ραμ στην 2η και 4η θεση απο αριστερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, c0stas13 said:

καλησπέρα και καλή χρονια!

έχω μια asrock ab350m pro4 με zen 1300X πάνω και 2 μνήμες 8gb crucial ballistix sport 2x8 2400 1.2 σε dual.

στην αρχή είχα μονο μια και με το να κάνω enable το XMP και να το ρυθμίσω απλά στα 2666 ήταν stable. όταν πρόσθεσα το δεύτερο στο b2 slot ώστε να δει dual και ξανά πέρασα από την αρχή το XMP στα 2666 τότε έχω περίεργα προβλήματα. το PC bootarei κανονικότατα σε 2666 αλλα με το που ανοίξω ένα game μου το κάνει crush. τις ξανά πήγα στα 2400 με XMP enabled και το σύστημα είναι stable εδώ και έναν μηνα βαριάς χρήσης χωρίς προβλήματα. έχω περάσει το τελευταίο bios update(3.30). Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη γενικά, πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο XMP όπου επιλέγω 2666? γενικά όλα τα αλλα είναι στο default και auto όπως ήταν μαμα.

Ευχαριστώ πολύ!

Δοκίμασε να ανεβάσεις την τάση σε soc στα 1.0-1.1 (δεν ξέρω ποια ρύθμιση έχει η μητρική σου). Dual channel είναι πιο βαρύ στον IMC του επεξεργαστή από single channel και μάλλον θέλει παραπάνω τάση σε soc για να έρθει στα ίσια του.

Edit: Ανέβασε και ram στα 1.35

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

hmnm .. δυστυχώς δεν βλέπω κάτι όπου να λέει SoC η έστω κατι παρομοιο. ορίστε και 2 ενδεικτικές photos του bios

https://ibb.co/dK9iKw
https://ibb.co/iS1xew

Επεξ/σία από c0stas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, c0stas13 said:

hmnm .. δυστυχώς δεν βλέπω κάτι όπου να λέει SoC η έστω κατι παρομοιο. ορίστε και 2 ενδεικτικές photos τις μητρικής.

https://ibb.co/dK9iKw
https://ibb.co/iS1xew

Αν δεν έχει ρύθμιση η μητρική σου τότε κατέβασε το Ryzen Master: https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master

Σου δίνει την επιλογή να το αλλάξεις(VDDR SOC), και αφού κανεις boot κανονικά απλά βάζεις ένα preset από εκεί :D

DRAM Voltage πάντως καλό είναι να τις βάλεις στα 1.35, παίζει απλά να τρώς αστάθεια απο χαμηλή τάση στις μνήμες.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το πηγα απο 1.2 στο 1.35 οπου κοκκινησαν οι αριθμοι. ενω στο 1.2 και 1.3 ειναι μπλε, αυτο λογικα δειχνει οτι ειναι overclocking voltage? Δεν crusharei sta 2666 me 1.35 ρευμα. να δοκιμασω να πιεσω και αλλο την ταχυτητα?

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, c0stas13 said:

Λοιπον το πηγα απο 1.2 στο 1.35 οπου κοκκινησαν οι αριθμοι. ενω στο 1.2 και 1.3 ειναι μπλε, αυτο λογικα δειχνει οτι ειναι overclocking voltage? Δεν crusharei sta 2666 me 1.35 ρευμα. να δοκιμασω να πιεσω και αλλο την ταχυτητα?

ευχαριστω πολυ.

1.35 είναι safe σε μνήμες οποτε άστες εκεί, αν δεν κρασαρεις τότε αυτό έφταιγε :D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα έχω έναν ryzen 1700x μια Asus Crosshair Vi Hero και μνήμες gskil Trident 3200mhz 2x8gb σύνολο 16gb έχω κάνει Oc, και ειμαι στα 3,9ghz με core voltage 1,38750 και vddsoc: 1.1000 και τις μνήμες της έβαλα 1.35volt στα 3200mhz με τα timmimg που λέει η μιτρική και στο doc 1. Ειναι σταθερό το μηχάνημα εδώ και 2 εβδομάδες με θερμοκρασίες min 29 max στο realbeach να κάνει stress 67 βαθμούς με nepton 240mm.αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι είναι πολύ το ρεύμα?? Στον cpu? Επίσης όταν προσπαθώ να το πάω 4.0ghz και 1.4325 volt να δώσω κρασαρι στο cinebeanch αμέσως πριν κάνει το τεστ. Δεν νομίζω ότι θα δω μεγάλη διαφορά από τα 3.9 στα 4.0 αλλά για την περιέργεια. Και κάτι τελευταίο η 1700χ πόσο περίπου παίζουν σε Oc? Δηλαδη η ποιο πολύ χρήστες σε τι Ghz δουλεύουν Αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από subarus-14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 10:11 ΜΜ, subarus-14 είπε

Παιδιά καλησπέρα έχω έναν ryzen 1700x μια Asus Crosshair Vi Hero και μνήμες gskil Trident 3200mhz 2x8gb σύνολο 16gb έχω κάνει Oc, και ειμαι στα 3,9ghz με core voltage 1,38750 και vddsoc: 1.1000 και τις μνήμες της έβαλα 1.35volt στα 3200mhz με τα timmimg που λέει η μιτρική και στο doc 1. Ειναι σταθερό το μηχάνημα εδώ και 2 εβδομάδες με θερμοκρασίες min 29 max στο realbeach να κάνει stress 67 βαθμούς με nepton 240mm.αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι είναι πολύ το ρεύμα?? Στον cpu? Επίσης όταν προσπαθώ να το πάω 4.0ghz και 1.4325 volt να δώσω κρασαρι στο cinebeanch αμέσως πριν κάνει το τεστ. Δεν νομίζω ότι θα δω μεγάλη διαφορά από τα 3.9 στα 4.0 αλλά για την περιέργεια. Και κάτι τελευταίο η 1700χ πόσο περίπου παίζουν σε Oc? Δηλαδη η ποιο πολύ χρήστες σε τι Ghz δουλεύουν Αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα αν για τα 3,9 θες τοσο ρευμα δεν θα μπορεσεις να πιασεις τα 4ghz με safe ρευμα ,οι 1700x παιζουν πανω κατω στα ιδια με τους 1700 o μεσος ορος ειναι καπου εκει στα 3900mhz. Τι llc εχεις βαλει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...