Προς το περιεχόμενο

Επί πληρωμή τα γεύματα των εργαζομένων στο Apple Campus, “καθ’ υπόδειξη” του Steve Jobs


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Εντάξει το 'έτρεξα' όλο και κατάλαβα που έγραψα ο δύστυχος {τρομάρας} :ph34r: , ευχαριστώ και τους δύο σας και πάλι συγνώμη δεν έχει σχέση το video που έβαλα σε σχέση με την είδηση , παρόλο που πήρε άλλη κατεύθυνση το θέμα στη πορεία από αυτά που διάβασα.

:)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως οποτε ανοίγω δικό μου πράγμα και βλέπω foxxcon μέσα νιώθω ένοχος. Ακόμα και κάτι μητρικές δεκαετιών. Τώρα δε ξερω πως δεν έχει μερίδιο εταιρικής κ κοινωνικής ευθύνης apple. Είναι σαν να λενε τα tiffany's ότι δεν τους νοιάζει που χρησιμοποίησαν blood diamonds στα κοσμήματα τους γιατί δε κρατούσαν αυτοί το μαστίγιο στην Σιέρρα Λεόνε...

Ωραία πράγματα βγάζει η Apple αλλά σαν φιλοσοφία με παραπέμπει στις αξίες κ τα ιδανικά της Paris Hilton.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάντως οποτε ανοίγω δικό μου πράγμα και βλέπω foxxcon μέσα νιώθω ένοχος. Ακόμα και κάτι μητρικές δεκαετιών. Τώρα δε ξερω πως δεν έχει μερίδιο εταιρικής κ κοινωνικής ευθύνης apple. Είναι σαν να λενε τα tiffany's ότι δεν τους νοιάζει που χρησιμοποίησαν blood diamonds στα κοσμήματα τους γιατί δε κρατούσαν αυτοί το μαστίγιο στην Σιέρρα Λεόνε...

Ωραία πράγματα βγάζει η Apple αλλά σαν φιλοσοφία με παραπέμπει στις αξίες κ τα ιδανικά της Paris Hilton.

Και το παντελόνι που φοράς και το t-shirt και τα παπούτσια σου, από παρόμοιες συνθήκες έρχονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το παντελόνι που φοράς και το t-shirt και τα παπούτσια σου, από παρόμοιες συνθήκες έρχονται...

 

Αυτό δηλαδή τώρα είναι επιχείρημα; Το παντελόνι μου δεν ισχυρίζεται Design και Status Symbol, κυρίλα και ότι είναι η καλύτερη εταιρία στον κόσμο. Τουλάχιστον τόσο ακριβές εταιρίες θα έπρεπε να έχουν και τους ανάλογους συνεργάτες. Ακόμη κι ελληνικής παραγωγής ρούχα που αγοράζω κατα καιρούς σκέφτομαι τους εργαζόμενους της εκάστοτε βιοτεχνίας που δουλεύουν 12 ωρα κ κυλιόμενα. Άλλα και πάλι αυτό το χάλι με τα δίχτυα της foxconn δεν συγκρίνεται...

 

"Allegations of poor working conditions have been made on several occasions.[74] News reports highlight the long working hours,[28][29] discrimination against mainland Chinese workers by their Taiwanese co-workers,[75] and lack of working relationships at the company.[76] Although Foxconn was found to be compliant in the majority of areas when Apple Inc. audited the maker of its iPods and iPhones in 2007,[9] the audit did substantiate several of the allegations.[77] Despite the suicide crisis which took place from January to May 2010, Steve Jobs defended Foxconn in June 2010 as being "pretty nice" and "not a sweatshop".[78]

 

Ευτυχώς που πήρε αυτό που του άξιζε σαν ανθρώπινο ον. Μερικές φορές η ζωή είναι πολύ δίκαιη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δηλαδή τώρα είναι επιχείρημα; Το παντελόνι μου δεν ισχυρίζεται Design και Status Symbol, κυρίλα και ότι είναι η καλύτερη εταιρία στον κόσμο. Τουλάχιστον τόσο ακριβές εταιρίες θα έπρεπε να έχουν και τους ανάλογους συνεργάτες. Ακόμη κι ελληνικής παραγωγής ρούχα που αγοράζω κατα καιρούς σκέφτομαι τους εργαζόμενους της εκάστοτε βιοτεχνίας που δουλεύουν 12 ωρα κ κυλιόμενα. Άλλα και πάλι αυτό το χάλι με τα δίχτυα της foxxcon δεν συγκρίνεται...

Οπότε να υποθέσω δεν αγοράζεις τίποτα που δεν αναγράφει στην ετικέτα ότι φτιάχτηκε στην ΕΕ ή στην Αμερική. Είστε πραγματικά αστείοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να υποθέσω δεν αγοράζεις τίποτα που δεν αναγράφει στην ετικέτα ότι φτιάχτηκε στην ΕΕ ή στην Αμερική. Είστε πραγματικά αστείοι.

 

Δεν αγοράζω κινεζιές . Μόνο Μπαγκλαντές και Βιετνάμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 9 στους 10 ανθρώπους δεν εκτιμούν τις οποιεσδήποτε δωρεάν παροχές και δεν μένουν εκεί αλλά εφαρμόζουν και την ρήση "...ουδείς ασφαλέστερος εχθρός απ' τον ευεργετηθέντα αχάριστο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζω κινεζιές . Μόνο Μπαγκλαντές και Βιετνάμ.

Ναι γιατί του μπαγκλαντέζ και Βιετνάμ οι συνθήκες είναι καλύτερες. Έχουν γυριστεί εκατοντάδες ρεπορτάζ με κριμένη κάμερα που δείχνουν τα ίδια χάλια και σε αυτές τις χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό δηλαδή τώρα είναι επιχείρημα; Το παντελόνι μου δεν ισχυρίζεται Design και Status Symbol, κυρίλα και ότι είναι η καλύτερη εταιρία στον κόσμο. Τουλάχιστον τόσο ακριβές εταιρίες θα έπρεπε να έχουν και τους ανάλογους συνεργάτες. Ακόμη κι ελληνικής παραγωγής ρούχα που αγοράζω κατα καιρούς σκέφτομαι τους εργαζόμενους της εκάστοτε βιοτεχνίας που δουλεύουν 12 ωρα κ κυλιόμενα. Άλλα και πάλι αυτό το χάλι με τα δίχτυα της foxconn δεν συγκρίνεται...

 

"Allegations of poor working conditions have been made on several occasions.[74] News reports highlight the long working hours,[28][29] discrimination against mainland Chinese workers by their Taiwanese co-workers,[75] and lack of working relationships at the company.[76] Although Foxconn was found to be compliant in the majority of areas when Apple Inc. audited the maker of its iPods and iPhones in 2007,[9] the audit did substantiate several of the allegations.[77] Despite the suicide crisis which took place from January to May 2010, Steve Jobs defended Foxconn in June 2010 as being "pretty nice" and "not a sweatshop".[78]

 

Ευτυχώς που πήρε αυτό που του άξιζε σαν ανθρώπινο ον. Μερικές φορές η ζωή είναι πολύ δίκαιη.

 

Και πήγα να απαντήσω και σοβαρά. LOL και συγγνώμη...  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειράζει σε έχω δει πως απαντάς σοβαρά. Για σένα το 100% ειρωνια= Σοβαρά. Συγγνώμη που σου έθιξα το είδωλο παντως, ειμαι φανατικός του Bill και του Elon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειράζει σε έχω δει πως απαντάς σοβαρά. Για σένα το 100% ειρωνια= Σοβαρά. Συγγνώμη που σου έθιξα το είδωλο παντως, ειμαι φανατικός του Bill και του Elon...

Στα του θέματος πάντως, όσοι έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν τη βιογραφία του steve, θα κατανοήσουν ότι επρόκειτο για ένα άτομο ιδιαίτερα χαμηλής ποιότητας. Τώρα το τι λέει ο καθένας είναι άλλο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα του θέματος πάντως, όσοι έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν τη βιογραφία του steve, θα κατανοήσουν ότι επρόκειτο για ένα άτομο ιδιαίτερα χαμηλής ποιότητας. Τώρα το τι λέει ο καθένας είναι άλλο θέμα.

Για τη κόρη που δεν αναγνώρισε λες? Ξέρεις τι παθαίνεις στην Αμερική αν είσαι άντρας και πας στο δικαστήριο για διατροφή? Δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές για τον κόσμο που ζούμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στα του θέματος πάντως, όσοι έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν τη βιογραφία του steve, θα κατανοήσουν ότι επρόκειτο για ένα άτομο ιδιαίτερα χαμηλής ποιότητας. Τώρα το τι λέει ο καθένας είναι άλλο θέμα.

Δεν τον κρίνουμε για να δούμε αν θα ανακηρυχθεί άγιος... Κρίνουμε την επιχειρηματική του ικανότητα με την οποία έσωσε μια εταιρεία και την έφερε στην κορυφή του κόσμου. Αγαπούσε τις συσκευές που έφτιαχναν και πολλά από τα χαρακτηριστικά τους οφείλονται σε αυτόν και μόνο.

 

Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, ας τα ψάξει η Τατιάνα.

 

Αν σας κάνω μια λίστα με όσους αντιπαθώ, θα γίνω εχθρός πολλών... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...