Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Overclocker bathes Core i7-8700K in LN2 and doubles clockspeed to 7.4GHz

 

Ετοιμαστε το LN2 απο το first boot, το delid ειναι για τους φλωρους.

 

JjNYXTemvgseEXKLwkQtj8-650-80.jpg

 

http://www.pcgamer.com/overclocker-bathes-core-i7-8700k-in-ln2-and-doubles-clockspeed-to-74ghz/?utm_content=buffer48819&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=buffer_pcgamerfb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε 1440p η διαφορα στα cpu ειναι απο μηδαμινη μεχρι ανυπαρκτη ενω η am4 δινει 4 χρονια support.Θα περιμενω και τους νεους ryzen την ανοιξη και θα δω τι θα αγορασω. Προσωπικα θεωρω βιτσιο το να παιζεις πλεον σε 1080p και αδιαφορο, no offence. :)

 

Εκτός και αν έχεις 1080P με πολλά Hz που σημαίνει σε ενδιαφέρει το competitive MP gaming, άρα θες δυνατό CPU. Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν 1440P/144Hz+ αλλά σε μικρότερο βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να βλέπαμε και ένα review σε 4K. Εκεί θα φαίνονταν αμέσως όλες οι διαφορές μεταξύ των cpu.

 

Εδώ, κάτι για αρχή. Πιστέυω σε καλύπτει απόλυτα.

 

https://www.techarp.com/reviews/intel-core-i7-8700k-processor-review/4/

 

0tCqjLy.png

 

 

 

175gFDD.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1440p η διαφορα στα cpu ειναι απο μηδαμινη μεχρι ανυπαρκτη ενω η am4 δινει 4 χρονια support.Θα περιμενω και τους νεους ryzen την ανοιξη και θα δω τι θα αγορασω. Προσωπικα θεωρω βιτσιο το να παιζεις πλεον σε 1080p και αδιαφορο, no offence. :)

Σε κάρτες με υποδυναμη όπως η 480 η 1060 ίσως,αλλά σε 1080ti δεν τις λες ανύπαρκτες.

https://m.youtube.com/watch?v=bPvgoQ64E08

Επίσης δεν χρειάζεται να είναι οι διαφορές παντού 40-50+fps να είναι ορατές.

Και 10+fpsv δεν τα λες λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν έχεις 1080P με πολλά Hz που σημαίνει σε ενδιαφέρει το competitive MP gaming, άρα θες δυνατό CPU. Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν 1440P/144Hz+ αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Και εκει δεν βλεπω τρομερες διαφορες ,αν και ειναι νωρις ακομη ,περιμενω πιο πολλα benches απο πολλα sites. Δεν εχω προσωπικα δει να υπαρχει προβλημα σε competitive mp gaming με ατομα που εχουν παλιοτερους intel η ryzen. Δεν ειναι καλυτερα να πουλησει καποιος μια τετοια οθονη και να παρει μια καλη 1440p με μια δυνατη vga? :)

Σε κάρτες με υποδυναμη όπως η 480 η 1060 ίσως,αλλά σε 1080ti δεν τις λες ανύπαρκτες.

https://m.youtube.com/watch?v=bPvgoQ64E08

Επίσης δεν χρειάζεται να είναι οι διαφορές παντού 40-50+fps να είναι ορατές.

Και 10+fpsv δεν τα λες λίγα.

Για 10 fps δεν νομιζω να ειναι εξυπνο να σκασουμε κατοσταρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκει δεν βλεπω τρομερες διαφορες ,αν και ειναι νωρις ακομη ,περιμενω πιο πολλα benches απο πολλα sites. Δεν εχω προσωπικα δει να υπαρχει προβλημα σε competitive mp gaming με ατομα που εχουν παλιοτερους intel η ryzen. Δεν ειναι καλυτερα να πουλησει καποιος μια τετοια οθονη και να παρει μια καλη 1440p με μια δυνατη vga? :)

Οι φθηνότερες αντίστοιχες 1440p ξεκινάνε από 600 https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html?keyphrase=dell+s2716dg

+τις παραπάνω απαιτήσεις σε gpu λόγω ανάλυσης.

Για το τελευταίο που γράφεις τα χουμε πει.

Πάνω από 1080p 60fps το vfm πάει περίπατο,αν υπολογίσεις την αξία(και απαιτήσεις)των συστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φθηνότερες αντίστοιχες 1440p ξεκινάνε από 600 https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html?keyphrase=dell+s2716dg

+τις παραπάνω απαιτήσεις σε gpu λόγω ανάλυσης.

Σωστο,αλλα εκει ειναι το next step για εναν παθιασμενο gamer. Και με βαση τα benches δεν θα αναγκαστει να αλλαζει καθε τοσο cpu,να τα ριξει στα gpu/monitor σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα, αμα δε χωράει στο γραφείο, είσαι σε μικρό χώρο βρε παιδί μου όπως κ γω και 27αρι 1440p να κοιτάς τρως άκυρο λογω έλλειψης χώρου.

 

Περί 8700Κ

Μεγάλο άλμα γενικά ειδικά για όσους μείναμε με αρχαιολογιες 2600κ/3770κ. Ευτυχώς που μου την είχε δώσει τότε και πήγα σε 2600 καθώς αρχικά τα σχέδια μου (2011) ήταν για 2500Κ. Θεωρούταν overkill τότε ο i7 μόνο για gaming

 

Κάτι τέτοιο όπου να κρατήσει 3 χρονια ( μέχρι 2020 ) βλεπω και τον 8700Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που μου κάνει πάντως εντύπωση παρατηρώντας τα αποτελέσματα του 8700 στα παιχνίδια είναι ότι, σε ό,τι έχει βγει έως τώρα τουλάχιστον, οι διαφορές ανάμεσα σε stock και oc δεν είναι σοβαρές ακόμα και στα 1080p με 1080ti και pascal x.Προσωπικά δηλαδή δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να κλοκάρω μόνο για χρήση gaming με αυτά που βλέπω.Ίσως να προτιμούσα να έπαιρνα τον 8400 και τα 200€ διαφορά να τα έριχνα για ένα σκαλί καλύτερη gpu, όπου εκεί θα υπήρχαν όντως αισθητές διαφορές ή για να αναβαθμίσω γρηγορότερα και να τα έριχνα ξανά σε cpu νωρίτερα απ' ότι αγοράζοντας εξαρχής έναν πιο ακριβό επεξεργαστή με το σκεπτικό να κρατήσει περισσότερο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που μου κάνει πάντως εντύπωση παρατηρώντας τα αποτελέσματα του 8700 στα παιχνίδια είναι ότι, σε ό,τι έχει βγει έως τώρα τουλάχιστον, οι διαφορές ανάμεσα σε stock και oc δεν είναι σοβαρές ακόμα και στα 1080p με 1080ti και pascal x.Προσωπικά δηλαδή δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να κλοκάρω μόνο για χρήση gaming με αυτά που βλέπω.Ίσως να προτιμούσα να έπαιρνα τον 8400 και τα 200€ διαφορά να τα έριχνα για ένα σκαλί καλύτερη gpu, όπου εκεί θα υπήρχαν όντως αισθητές διαφορές ή για να αναβαθμίσω γρηγορότερα και να τα έριχνα ξανά σε cpu νωρίτερα απ' ότι αγοράζοντας εξαρχής έναν πιο ακριβό επεξεργαστή με το σκεπτικό να κρατήσει περισσότερο καιρό.

Εχει βγει κανενα review για τον 8700?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 8400 στα κάτω από 200 ευρώ θα σκοτώνει και με μια καλή gpu και μητρική φτιάχνεις πολύ καλό σύστημα gaming για αρκετό καιρό. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω παιχνίδια που αξιοποιούνε περισσότερα threads όπως civilization είναι προτιμότερος ένας 7700k με 8 threads η ένας 8600k με 6 threads? Γιατί βλέπω είναι οριακά στα benchmark μαζί παίζουν πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...