Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν ξεφύγει οι τιμές, αλλά τώρα τέλος με το upgrade. Θα μπει και ένα Ampere του χρόνου και θα σκορπάει πανικό το rig.

Για μια 8ετια είμαι καλλυμενος με το σύστημα με μια αλλαγή της 1070ti στην 4ετια. Δεν μπα να βγάλουν και 20πυρηνους. Όλα πανάκριβα είναι στην Ελλάδα βλέπω τιμές στο Newegg και λέω μάλλον είμαστε λεφτάδες δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει και το Last of us 2 στο PS4 και θα μας ξεφτιλίσει το σαπάκι PS4 των 150 ευρώ πάλι..Η μόνη ελπίδα το Metro: Exodus maxed out στο PC..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει και το Last of us 2 στο PS4 και θα μας ξεφτιλίσει το σαπάκι PS4 των 150 ευρώ πάλι..Η μόνη ελπίδα το Metro: Exodus maxed out στο PC..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνουν αυτό. Uncharted last of us God of War 3 στο ps3 δείχνουν εξαιρετικά. Και μιλάμε για κονσόλα του 2007. Αν έριχναν τη δουλειά που ρίχνουν στις κονσόλες στον υπολογιστή θα βλέπαμε ωραία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δεις το 2018 έρχονται πολλά στο PS4..Θα σου πω εγώ τι 8700K και 1080Ti και Τραβόλτα..Το μηχανάκι των 150 ευρώ θα μας κάνει να κοιτάμε τα rig μας με απορία πάλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις πλήρωσα 300 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά τις 3200C14 RGB. Ευτυχώς γλιτώνω το ΦΠΑ και με παρηγορεί λίγο αυτό :P

Από κοσμηματοπωλείο τις ψώνισες; 221€ πήγε για τις 3600 C16 το μαλλί, με μεταφορικά+αντ/βολή (κάπου 10-11/10 η παραγγελία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν έρθει όλα τα πράγματα και τις ήθελα asap. Οπότε MG Manager(Παράδοση 1 έως 3 εργάσιμες).

 

https://www.skroutz.gr/s/10978043/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeebus... τώρα βλέπω ότι τσιμπήσαν κι άλλο γενικότερα, fk DDR4. Το καλό είναι ότι με 16GB εκτός απροόπτου καθαρίσαμε μέχρι να έρθουν οι DDR5. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δεις το 2018 έρχονται πολλά στο PS4..Θα σου πω εγώ τι 8700K και 1080Ti και Τραβόλτα..Το μηχανάκι των 150 ευρώ θα μας κάνει να κοιτάμε τα rig μας με απορία πάλι..

 

Ακριβως αυτο ρε αδελφε.. Γι αυτο κι εγω τους εχω μουτζωσει απο καιρο... Μιας και παιζω ελαχιστα πλεον παιχνιδια και αρκετα πιο παλια-βολικα, αρα δεν ξανα πεταξα χρηματα  "κ@βλας"-τρελας" ας το πω ετσι εδω και καιρο...

 

Παντα ημουν κατα τις κονσολας μιας και με τα λεφτα της και κατι παρα πανω επαιρνες ενα συμπαθητικο pcακι κι εκανες πολυ ωραια την δουλεια σου κι ακομα πιο πολλα πραγματα αλλα τωρα πλεον, εχω αρχισει και τις συμπαθω τις κονσολες γιατι εχουν γινει συντριπτικα πιο τιμιες απο τα pc που εχουν ξεφυγει ειτε λογο φρου φρου rgb και παπ@ριες, ειτε λογο των μνημων επειδη εχουν παει το τρυπακι των fps σε αλλο επιπεδο... Ειτε επειδη κ@βλομαναει η ιντελ....Και παει λεγοντας...

 

Εχουν βολευτει με τις τιμες των μνημων και αφου βλεπουν οτι πουλανε ακομα, τις κρατανε στ αστερια! Αμα ηθελε η samsung τοσο καιρο δεν θα ειχε στησει κι αλλο εργαστασιο? Η΄  μηπως δεν το προβλεψε? Αφου αυτες οι εταιριες εχουν πλανο τουλαχιστον 10τιας και δεν προβλεψε "και καλα" οτι δεν θα εφτανε η παραγωγη μνημων? Οοοοοοξω ρεεεεεεεεε! Εχει ξεφυγει η αγορα πλεον...Εχει παει πολυ αλλου και με αυτο το μαρκετινγκ πλεον, εχουμε γινει ζομπυ χωρις να το καταλαβουμε καν!

 

Οχι ρε φιλε δεν ειναι δυνατον με τα ιδια λεφτα που φτιαχνεις εναν ολοκληρο  απλο υπολογιστη, να παιρνεις μονο την μνημη 3200 η΄ 3600...!

Ειχαν στο eshop τα πιο φθηνα 8gb 39 ευρω και τωρα ξεκινανε απο 70 ddr3 και 90 ddr4 2133!!!

 

Ποτε δεν γουσταρα τις κονσολες οπως προειπα αλλα οσο περναει ο καιρος, τοσο πιο πολυ τις συμπαθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το raw power του Gaming PC πάει για console ports που θες να τα max-άρεις με μεγάλες αναλύσεις και φίλτρα. Είναι η πικρή αλήθεια δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δεις το 2018 έρχονται πολλά στο PS4..Θα σου πω εγώ τι 8700K και 1080Ti και Τραβόλτα..Το μηχανάκι των 150 ευρώ θα μας κάνει να κοιτάμε τα rig μας με απορία πάλι..

Θα έχουμε τουλάχιστον τα 60fps να λέμε. Περιμένω και far cry 5 και exodus προφανώς θα δούμε ωραία πράγματα και στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλαπλάσια χρήματα για να έχεις 60FPS..Meh..Που είναι τα Crysis/FEAR/Doom 3/Far Cry..

Περνω υπολογιστή όμως. Και wii παιχνίδια θα βάλω και cemu και ότι τραβάει η ψυχή μου. Η κονσόλα σε περιορίζει πολύ. Το FC5 αν βγει όπως δείχνουν τα βίντεο θα μιλάμε για απίστευτα γραφικά όπως και το exodus. Στα ports από κονσόλες ας μην περιμένουμε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προυποθεση οτι μιλαμε για bottleneck αν κραταμε μια σταθερα π.χ μια GPU και τεσταρουμε για πιθανο CPU bottleneck.

Π.χ για bottleneck σε CPU μπορεις να μιλησεις οταν σε μια μηχανη γραφικων (που δεν εχει οριο σε fps φυσικα) της βαζεις ενα πιο δυνατο επεξεργαστη και ανεβαινεις ακομη σε FPS σε συγκριση με προηγουμενους χρησιμοποιωντας την ιδια GPU φυσικα. Εσεις αλλαζετε συνεχως GPU/CPU στα παραδειγματα σας και περιμενετε να βγαλετε σαφη συμπερασματα.

 

 

edit

 

Ας παρουμε για παραδειγμα δυο επεξεργαστες που εχω. Τον 5820k και τον 8700k. Παροτι οι χρονισμοι απεχουν πολυ μεταξυ τους (ο πρωτος ηταν σε 4.4 και ο δευτερος στα 5), στο AC Origins σε 1080p ειχα 80 περιπου fps στον πρωτο αν θυμαμαι καλα και 109 στον δευτερο. Ειναι εμφανες οτι ο 5820k μου οτι χρονισμο και να μπορουσα να του κανω πρακτικα αποτελουσε bottleneck που φαινεται ξεκαθαρα στην συγκεκριμενη μηχανη γραφικων. Σε μεγαλυτερες αναλυσεις που η GPU αποτελουσε περισσοτερο περιοριστικο παραγοντα οπως συμβαινει τις περισσοτερες φορες δηλαδη και ειναι απολυτως λογικο οι διαφορες ειναι μικροτερες. Π.χ σε 4k απο 50-51fps με 5820k εφτασα μεχρι 56fps με 8700k. Αυτο δειχνει την λογικη ταση της GPU bound αναλυσης στην οποια φτανουμε σε σημειο που η GPU ειναι ο περιοριστικος παραγοντας,αλλα παρολαυτα o 8700k στο συγκεκριμενο παραδειγμα δεν αποτελει τοσο μεγαλο ή ισως καθολου bottleneck για αυτο το συνδυασμο CPU/GPU. Γιατι και παλι δεν ξερουμε αν μπορει να δωσει παραπανω μια CPU επομενης γενιας με την συγκεκριμενη GPU σιγουρα.. 

Για αυτο λεμε τις περισσοτερες φορες οτι οταν βλεπεις ξεκαθαρες ενδειξεις υπεροχης μια CPU σε χαμηλοτερες αναλυσεις, δειχνει οτι αυτη η CPU δεν θα αποτελει αυτη καθεαυτη τοσο μεγαλο περιοριστικο παραγοντα σε μελλοντικες αναβαθμισεις σε GPU. Οχι τουλαχιστον οσο θα αποτελουσε με προηγουμενης γενιας CPU γιατι με τις Volta/Navi μπορει να αποτελεσει bottleneck ακομη και η 8η γενια Intel και πρακτικα.. Και αυτο δεν θα το ξερουμε και δεν θα το μαθουμε αν δεν βγει η επομενη γενια CPU απο Intel/AMD. 

 

Και φυσικα στην εξισωση μπαινουν πολλα ζητηματα που αλλαζουν τα συμπερασματα αλλα και τον τροπο με τον οποιο θα βγαινει η συνολικη αποδοση ενος συστηματος. Οπως η εξελιξη των μηχανων γραφικων και η εξαρτηση τους με διαφορετικο τροπο απο τις CPU, το API, τους οδηγους που χρησιμοποιoυνται και κατα κυριο λογο οπως ειναι φυσικο η αρχιτεκτονικη των καρτων γραφικων και ο τροπος που αλληλεπιδρουν με το υπολοιπο συστημα. 

Ο μόνος που το έχεις πιάσει ακριβώς.

Όπως το λες είναι.

 

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα αυτό

 

bf1-ram-bench-6700k.png

 

 

Απόδειξη ότι η ταχύτητα στις RAM δεν παίζει καθοριστικό ρόλο, ή έστω διαφέρει ανάλογα την εφαρμογή (παιχνίδι). Βέβαια αποκλίσεις υπάρχουν.  Στο BF1 τουλάχιστον δεν είναι καθοριστικός παράγοντας. Αν ψάξει κάποιος μπορεί να βρει και άλλα γραφήματα από άλλα σάιτ.

Κερδίζεις παντού από λίγο. Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί...

 

Ακόμα προβληματική πολύ η διαθεσιμότητα των καφέδων, με το ζόρι κατάφερα πρωί-πρωί τσίμπησα τον 8700 από Πλαίσιο, μου είπαν 3-4 κόμμάτια ότι είχαν, όντως, μετά από 1 ώρα τέλος.

 

Βρέθηκαν και μνήμες (Trident Z 3200 C14) μέσα στην εβδομάδα. Ίδωμεν.

 

 

 

Πέρα από την ανάλυση των επιδόσεων, και δεδομένου ότι τώρα όποιος φτιάχνει βάζει Ζ370 ασχέτως CPU, αξίζει τα 30-40€ παραπάνω για καλύτερα χρονισμένες μνήμες. Ενοοείται η βάση για τη σύγκριση είναι οι 2666 που έχουν default οι καφέδες, οτιδήποτε πιό κάτω είναι ανόητο.

190€ τις πήρα τις δικές μου και τώρα κάνω τον σταυρό μου. Πάλι καλά λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με R5 1600... :rolleyes:

 

Το θέμα είναι πόση διαφορά.

 

 

edit: Μάλλον  ελάχιστη

Προφανως, οπως σου εγραψα και πριν βαζεις GPU bound benchmark και βγαζεις συμπερασμα οτι δεν κανουν διαφορα οι μνημες. Στα ιδια παραδειγματα, αν κλοκαρες τον επεξεργαστη παλι 0 διαφορα θα ειχες, μιας και η καρτα ηταν 99%. Αρα, ουτε το OC δινει fps! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...