Προς το περιεχόμενο

Απαγορεύθηκαν τα δίκτυα VPN στη Ρωσία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και vpn providers που δεν κρατάνε logs και δεν δίνουν στοιχεία αρκεί να είσαι σε χώρα που να έχει και την αντίστοιχη νομοθεσία. 

 

Θα μπορούσες όμως, με vpn να είσαι σε όποια χώρα θες, έτσι δεν είναι; 

Έχεις κάποιο παραδειγμα provider? Εχει ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε μαφιόζε πουτιν με τα δισεκατομμύρια που έχεις φάει και τρως και το ξέπλυμα χρημάτων όλα αυτά τα χρόνια να το παίζεις ηθικολογος στον απλό κόσμο που τον κατά κλέβεις μια ζωή.

πες μας και εμας τι εσωτερικες πληροφοριες εχεις, να μαθουμε και εμεις οχι τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθή επιλογή να μην αλωνίζουν η CIA και οι χρηματοδοτούμενοι πράκτορές της επί Ρωσικού εδάφους.

 

Ναι, οι πράκτορες της CIA κατεβάζουν εφαρμογές VPN και κρυπτογράφησης από το app store και τώρα τί θα κάνουν...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες όμως, με vpn να είσαι σε όποια χώρα θες, έτσι δεν είναι; 

Έχεις κάποιο παραδειγμα provider? Εχει ενδιαφέρον

Αν εννοείς να "φαίνεσαι" ότι είσαι σε όποια χώρα θες όχι μιας και εξαρτάται από την εταιρία.

Για παράδειγμα μπορείς να δεις το protonvpn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον ενός ελεύθερου internet δε μπορεί να είναι η εξέλιξη του υπάρχοντος διαδικτύου. Έχουμε όλοι υπολογιστές που μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους.Θα πρέπει σιγά σιγά να επικεντρωθούμε σε p2p μικρά ή μεγάλα δίκτυα, αρχικά τοπικού χαρακτήρα που στη συνέχεια θα έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν μεταξύ τους.

Όσο δύσκολο και να ακούγεται, ο εξοπλισμός υπάρχει σε κάθε σπίτι. Μόνο όριο είναι η φαντασία και οι πλασματικές ανάγκες που μας έχουν δημιουργήσει οι μεγάλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι πράκτορες της CIA κατεβάζουν εφαρμογές VPN και κρυπτογράφησης από το app store και τώρα τί θα κάνουν...

Το σχόλιο είχε ευρύτερο φάσμα, εσύ δεν το αντιλήφθηκες. Πήγαινε για τα αρνητικά σχόλια στον Πούτιν που ναι και η συγκεκριμένη απόφαση έχει τέτοιον χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν θέλω ο κάθε isp να βλέπει που σερφάρω,

Γιατί έχω προσωπικά αρχεία που θέλω να τα μεταφέρω σε προσωπικό server ή της δουλειάς και θέλω η σύνδεση να είναι κρυπτογραφημένη,

Γιατί θέλω να δω videos που λόγο γεωγραφικής θέσης μου το απαγορεύουν.

Γιατί θέλω να σερφάρω σε site που η Χ κυβέρνηση τα απαγορεύει.

Γιατί θέλω να ασκήσω κριτική στην Χ κυβέρνηση και κινδυνεύω με φυλάκιση.

Γιατί ....

Γιατί ....

Γιατί ....

Γιατί ....

Τι φοβάσαι; Μην δούνε τις περίεργες τσόντες που βλέπεις;

Για να είναι απαγορευμένο στη γεωγραφική σου θέση, όλο θα υπάρχει και κάποιος λόγος.

Επειδή  χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, κάθεσαι μπροστά σε μια οθόνη και μπορείς να είσαι ανώνυμος δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Άμα η κυβέρνηση σου απαγόρευσε μια σελίδα σημαίνει ότι είναι νόμος, (δε λέω ότι είναι σωστό προφανώς) αλλά το ότι είσαι "κρυμμένος" δεν σε κάνει λιγότερο παράνομο από άλλους.

Το να ασκείς κριτική για τη χ ψ κυβέρνηση στο διαδίκτυο κιόλας, δεν σε φέρνει πουθενά, δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να κλέγεσαι στο διαδίκτυο.

 

Το μόνο με το οποίο μπορώ να συμφωνήσω εν μέρη είναι το δεύτερο που έγραψες για τα προσωπικά αρχεία, αλλά και για αυτό υπάρχουν άλλες λύσεις(προγράμματα μεγάλων εταιρειών). Προφανώς όπως και να έχει, 100% ασφαλείς ποτέ δεν είσαι, ότι και αν χρησιμοποιείς πάντα υπάρχουν τρόποι να γίνει το "κακό". Αύτο είναι το διαδίκτυο, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάπου χάθηκε η μπάλα και ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του.

- άλλο πράγμα το ελεύθερο ιντερνετ (που δεν υπάρχει ή υπάρχει σε μικρό ποσοστό)

- άλλο πράγμα τα torrents και

- άλλο πράγμα τα VPN δίκτυα

το καθένα έχει τις παραμέτρους του και τις διαστάσεις του.

 

Δεν είναι όλα ένα..... γιατί με ελέγχουν, γιατί με κατασκοπεύουν, γιατί με περιορίζουν;

 

Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι, όπως δεν μπορούμε να αποκτήσουμε χαβιάρι και σαμπάνιες, που έχουν κάποιοι άλλοι που έχουν τα μέσα, έτσι και δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση όπου θέλουμε. Για να αποκτήσουμε πρόσβαση πρέπει να έχουμε τα μέσα.

Και για να αποκτήσουμε τα μέσα πρέπει να έχουμε λεφτά, να έχουμε ανάλογη κοινωνική θέση, να πάμε σε άλλη χώρα και ούτω καθ εξής.Και τότε θα τα έχουμε όλα νόμιμα.

Κάθεται ο κάθε καημένος και μπατίρης και λέει,  μου κόβουν τα torrents, μου κόβουν τα VPN, μου κόβουν τα downloads......

που πας ρε Καραμήτρο !!!

Στο ιντερνετ που έφτιαξαν άλλοι και το εκμεταλλεύονται άλλοι, πρέπει να έχεις αρχίδια για να απαιτείς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν απαγορεύουν και το ιντερνετ να τελειώνει η υπόθεση? Έτσι και αλλιώς σε μια παγκόσμια δικτατορία ζούμε.

 

Γιατί σε θέλουν ζόμπι μπροστα σε facebook, instagram, ktl.. ktl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φοβάσαι; Μην δούνε τις περίεργες τσόντες που βλέπεις;

Για να είναι απαγορευμένο στη γεωγραφική σου θέση, όλο θα υπάρχει και κάποιος λόγος.

Επειδή  χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, κάθεσαι μπροστά σε μια οθόνη και μπορείς να είσαι ανώνυμος δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Άμα η κυβέρνηση σου απαγόρευσε μια σελίδα σημαίνει ότι είναι νόμος, (δε λέω ότι είναι σωστό προφανώς) αλλά το ότι είσαι "κρυμμένος" δεν σε κάνει λιγότερο παράνομο από άλλους.

Το να ασκείς κριτική για τη χ ψ κυβέρνηση στο διαδίκτυο κιόλας, δεν σε φέρνει πουθενά, δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να κλέγεσαι στο διαδίκτυο.

 

Το μόνο με το οποίο μπορώ να συμφωνήσω εν μέρη είναι το δεύτερο που έγραψες για τα προσωπικά αρχεία, αλλά και για αυτό υπάρχουν άλλες λύσεις(προγράμματα μεγάλων εταιρειών). Προφανώς όπως και να έχει, 100% ασφαλείς ποτέ δεν είσαι, ότι και αν χρησιμοποιείς πάντα υπάρχουν τρόποι να γίνει το "κακό". Αύτο είναι το διαδίκτυο, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Δεν βλέπεις την μεγαλύτερη εικόνα...

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν χώρες που μπανάρουν την πρόσβαση στην πληροφορία, στην ενημέρωση κτλ πχ την wikipedia,twitter,youtube κτλ όπως έκανε πρόσφατα η Τουρκία.

To VPN  μην το βλέπεις σαν κάτι κακό, φαντάσου ότι πας σε ένα καφέ είσαι 100% σίγουρος ότι το wifi σου παρέχει ασφάλεια;

Αν δεν είσαι σίγουρος μπαίνεις από το vpn και τέλος ή αν δες φτιάχνεις και vpn server στο σπίτι και συνδέεσαι στο δικό σου.

Μιας και πιάσαμε και την Κίνα, θα σου άρεσε να ζεις σε έναν τέτοιο κόσμο; => China forces its Muslim minority to install spyware on their phones

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h κρυπτογραφηση μας βοηθαει να κραταμε ασφαλη την ιδιωτικη μας ζωη και στο ιντερνετ μας σωζει κυριως απο κακοποια στοιχεια οπως χακερς.

αν κυβερνητικες οργανωσεις φερονται ως κακοποια στοιχεια, τοτε μας προστατευει και απο αυτους.

φανταζομαι κανεις δεν αφηνει ξεκλειδωτο το αμαξι ή το σπιτι του γιατι "δεν εχει τιποτα να κρυψει"!

η κρυπτογραφηση εχει σαν συμβολο ενα κλειδι, ετσι? καθολου τυχαιο!

βεβαια οι κυβερνησεις πιο πολυ την ενημερωση και την πληροφορια θελουν να ελεγξουν και βρισκουν ενα καρο δικαιολογιες να φερονται ως κακοποια στοιχεια για το καλο μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω καλά.... ο κάθε καημένος και μπατίρης = ο μη πλούσιος και με "κοινωνική θέση"? Δηλαδή ο Καραμήτρος που δεν έχει δικαίωμα σε όλα αυτά που αναφέρεις αλλά έχει ο πλούσιος; Ο οποίος λόγω της κοινωνικής θέσης και της περιουσίας του έχει αρχίδ%#%# ενώ οι υπόλοιποι όχι;

Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν πιστεύεις ότι ορθώς λειτουργεί έτσι και πως οι "μη αρχιδάτοι" άνθρωποι δεν πρέπει να αντιδρούν (?).

 


Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι, όπως δεν μπορούμε να αποκτήσουμε χαβιάρι και σαμπάνιες, που έχουν κάποιοι άλλοι που έχουν τα μέσα, έτσι και δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση όπου θέλουμε. Για να αποκτήσουμε πρόσβαση πρέπει να έχουμε τα μέσα.

Και για να αποκτήσουμε τα μέσα πρέπει να έχουμε λεφτά, να έχουμε ανάλογη κοινωνική θέση, να πάμε σε άλλη χώρα και ούτω καθ εξής.Και τότε θα τα έχουμε όλα νόμιμα.

Κάθεται ο κάθε καημένος και μπατίρης και λέει,  μου κόβουν τα torrents, μου κόβουν τα VPN, μου κόβουν τα downloads......

που πας ρε Καραμήτρο !!!

Στο ιντερνετ που έφτιαξαν άλλοι και το εκμεταλλεύονται άλλοι, πρέπει να έχεις αρχίδια για να απαιτείς !!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...