Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά αυτοκινήτου - Απορίες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, mindreader είπε

Σημερα καταφερα και πηγα σε ενα καλο ηλεκτρολογειο που ηξερα.

Προσπαθησαν να κανουν επαναπρογραμματισμο, συμφωνα με τις οδηγιες που εδωσες εσυ mclein! Ευχαριστω και παλι! Φυσικα, τις εντοπισαν μονοι τους, συμφωνα με την αδεια κυκλοφοριας, να δουν το μοντελο κλπ.

Οταν ειδα οτι ξεκινησε να κανει οτι κι εγω χτες, του λεω 'τα εκανα κι εγω χτες, αλλα ή δεν τα εκανα καλα, ή απλα δεν πιανει η προσπαθεια'... Εν τελει, ουτε αυτοι τα καταφεραν!

Μου ειπαν οτι θα επρεπε τουλαχιστον να γινει το αυτοματο κλειδωμα ξεκλειδωμα στο αντιστοιχο βημα, σημαδι οτι μπηκαμε σε mode προγραμματισμου, αλλα ουτε αυτο συνεβη. Αρα, δεν τα εκανα εγω λαθος...η toyota τα εχει αλλιως...

Μου ειπαν, χωρις περιστροφες, οτι οι εταιριες 'κρατανε' καποιες λειτουργιες για τον εαυτο τους. 'Αν τα καναμε κι εμεις ολα, αυτοι τι θα εκαναν; δεν θα ειχες κινητρο να πας σε αυτους, θα εχαναν πελατες' και μαλλον ετσι ειναι. Μου ειπαν οτι οταν παω αντιπροσωπεια, αυτοι μπορει με ενα υπολογιστη να ξεμπλοκαρουν αν κατι τετοιο εχει γινει, ευκολα και απλα.

Παντως, ηταν καθετοι οτι δεν εχει να κανει με καμια ασφαλεια.

Οποτε, μενω με το προβλημα, μεχρι οταν μπορεσω να παω αντιπροσωπεια....

διάβασα το πρόβλημά σου, και το γεγονός οτι και οι 2 ομάδες (επισημα κλειδια και τηλεχειριστηρια συναγερμού) ξεκλειδώνουν τις πόρτες μου θύμισε μια οδηγία που είχα διαβάσει. Οτι αν χρησιμοποιείς διαρκώς το 1 απο τα 2 κλειδιά σου και το άλλο παραμένει σε αχρηστία, ενδέχεται να αποσυγχρονιστεί και να μη κλειδώνει/ξεκλειδώνει (rolling code). Οπότε όταν το ξαναχρησιμοποιήσεις, συνήθως αυτόματα το αμάξι το συχρονίζει με τον τρόπο που επέλεξε ο κάθε κατασκευαστής και λειτουργεί ξανά.

Μήπως το κλείδωμα/ξεκλείδωμα συνεχώς απο τον τηλεχειρισμό του συναγερμού είναι αυτό που δημιουργεί το θέμα με τον τηλεχειρισμό απο τα κλειδιά;

Δε νομίζω οτι σε αφορά (είπες οτι λειτουργούν του συναγερμού σου οταν την ίδια στιγμή δε λειτουργουν τα κλειδιά σου) αλλά παραθέτω δικό μου σχετικό θέμα :
Ανακάλυψα θέμα οξείδωσης των συνδέσεων στο δικό μου αμάξι (ο συναγερμός μπήκε στην αντιπροσωπεία), καθώς το 99% των ηλεκτρολόγων εγκαταστατών απλά στρίβει τα καλώδια του συναγερμού, αφού απογυμνώσει λίγο τα αντίστοιχα καλώδια της πλεξούδας του αμαξιού. Σε εμένα ξεκίνησε δημιουργώντας μου πρόβλημα στον διακοπτη φωτων (αναβαν μονα τους και δεν εκλειναν όταν χειμώνιαζε), να κλειδώνει/ξεκλειδώνει με την 2η προσπάθεια και εφτασε να μη λειτουργεί καθόλου (κλείδωνε/ξεκλείδωνε αλλα δεν εμπαινε συναγερμός και δε μου κλεινε τα παράθυρα).
Τα ξηλωσα ολα να φτάσω στις συνδέσεις, βρήκα τον κακό χαμό (χαλαρα στριμμένα και εκαναν κακη επαφή), τα σουλούπωσα και τώρα μου δουλευει τέλεια. Σχεδον ποτέ δεν είναι καταστροφικό πρόβλημα ή καμμένων ασφαλειών.... αντίθετα - από διάφορες εμπειρίες που μου λένε ή έχω -  είναι πολύ συχνές οι οξειδώσεις και οι προβληματικές επαφές. Οι οποίες προκαλούν και αλλοπρόσαλη συμπεριφορά που δε δικαιολογείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

dith, οχι, οπως ειπα, τον συναγερμο τον χρησιμοποιω μηδαμινα, αρα και τα κοντρολακια του! Απλα ειπα, οτι αν χρησιμοποιησω το κοντρολακι του συναγερμου, κανονικα κλειδωνει/ξεκλειδωνει-οπλιζει/αφοπλιζει, εξ'αποστασεως.

Αναφορικα με το 1ο και 2ο κλειδι, δεν ειπα οτι δεν ανταποκρινεται το 2ο. Ειπα οτι και το κυριως αλλα και το εφεδρικο (κλεισμενο σε κουτι), δεν τηλεχειριζουν.

Σχετικα με τις οξειδωσεις, αν τυχον τιθεται τετοιο θεμα, δεν μπορω να αποφανθω, δεν ξερω ουτε που να κοιταξω, πολυ περισσοτερο να βαλω χερι. Ξερω ομως οτι κατα 95% του χρονου, το αμαξι ειναι σε πυλωτη. Οχι οτι δεν μπορει να γινει κακο κι εκει, αλλα θελω να πω, οτι δεν ειναι μες τους δρομους, εκτεθειμενο σε καιρικες συνθηκες.

Με δυο λογια, το αμαξι ειναι σχεδον καινουργιο, και για την μικρη χρηση που του κανω, και λογω του οτι οσο μπορω το προσεχω.

Παρολα αυτα, προεκυψε προβλημα με τα κλειδια της toyota.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον αλληλομπερδευτήκαμε απο τα πολλά δεδομένα, θα σου πω τι θα έκανα εγώ αρχικά, για να απομονώσω το πρόβλημα.

1. Απενεργοποιησε το συναγερμό και ξέχνα οτι υπάρχει (μαζί με τα χειριστήρια του). Λογικά αν ανοίξεις με το χειριστήριο του συναγερμού, και δε ξανακλείσεις, θα παραμείνει απενεργοποιημένος.
2. Βαλε μπρος το αμαξι με το επισημο κλειδι (διαλεξε 1 απο τα 2 και το αλλο ξέχνα το). Αν συνεχίσει να μη το ξεκλειδώνει μετά απο αυτο, δοκίμασε να πατήσεις και κάποιο απο τα κουμπιά του κλειδιου ενώ ειναι στο on ο διακοπτης μιζας. Ίσως εδώ χρειαστείς τη βοήθεια σχετικού επαγγελματία για να μη κάνεις στην τύχη πράγματα. Ο σκοπός ειναι να "συγχρονίσει" ο τηλεχειρισμός του κλειδιου με το αμαξι σου, και ο κάθε κατασκευαστής το κάνει με το δικό του τρόπο

Αν πρόκειται για θέμα rolling code, θα λυθεί.
Πάντως εφόσον - έστω και μία στο τόσο - το επίσημο κλειδί ξεκλειδώνει το αμάξι, δεν είναι θέμα register (η διαδικασία με τα πολλά βήματα,.. ανοιξε κλεισε πορτες κτλ)

Αν τα έχεις κάνει ήδη τα παραπάνω και δεν έπαιξε, πρέπει να ψάξεις και τον προγραμματισμό του ίδιου του συναγερμού. Πχ μπορει να ειναι ρυθμισμένος να κάνει πράγματα που δεν δεχεται το αμάξι (πχ να οπλιζει αυτοματα, ή να παρεμποδίζει τη λειτουργία του επισημου τηλεχειρισμου).

Εγω θα λεγα πριν πας με τον ακριβό δρόμο του επαναπρογραμματισμού, να πας σε εναν ηλεκτρολόγο να στον αφαιρέσει προσωρινά (να βγαλει τα καλώδια απο την πλεξούδα του αμαξιού) ή ακόμα καλύτερα δες αν έχει φύσα που ξεκουμπώνει για να το κάνεις μόνος σου. Με αυτό τον τρόπο απαλοίφεις ταυτόχρονα και πιθανά θέματα οξειδώσεων/κακής σύνδεσης του συναγερμού

Το να φταίει ο συναγερμός θα είναι "ευτύχημα" σε σχέση με το να έχει πρόβλημα το αμάξι. Βάζεις ενα gps module να σε ειδοποιεί απομακρυσμένα όταν μετακινηθεί, αντί συναγερμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κλειδί opel astra h gtc το οποίο έχει ξεχαρβαλώσει και ανοίγει και πέφτουν έξω τα ελατήρια ή το τσιπάκι, προς το παρόν του έχω βάλει γύρω γύρω σελοτέιπ κι έτσι κρατιέται, αλλά θέλω να το αντικαταστήσω. Ρώτησα κάποιον κλειδαρά και μου είπε για καινούριο "καβούκι" κόστος 80 ευρώ. Υπάρχει στην Αθήνα κάποιο μαγαζί οικονομικό; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giannis419 είπε

Καλησπέρα, έχω κλειδί opel astra h gtc το οποίο έχει ξεχαρβαλώσει και ανοίγει και πέφτουν έξω τα ελατήρια ή το τσιπάκι, προς το παρόν του έχω βάλει γύρω γύρω σελοτέιπ κι έτσι κρατιέται, αλλά θέλω να το αντικαταστήσω. Ρώτησα κάποιον κλειδαρά και μου είπε για καινούριο "καβούκι" κόστος 80 ευρώ. Υπάρχει στην Αθήνα κάποιο μαγαζί οικονομικό; Ευχαριστώ.

Καβούκι 80€ είναι πανάκριβο.Αλλάγή με καινουγια πλακέτα είναι οκ τιμή.

ΚΑβούκι μέχρι 30€ να υπολογίζεις,θα μεταφέρει την λάμα και τα σωθικά απο το δικό σου στο άδειο καβούκι.

Για το   διαβάζω συνέχεια χωρίς να έχω δική μου εμπειρία

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η πλακετα ειναι οκ ( δλδ δουλευει το κλειδι ) παρε ενα καβουκι με 5€ απο το Aliexpress και καντο μονος σου δεν ειναι κατι .
Αμα δεις 15€ εχει με την πλακετα κομπλε ( αλλα θελεις προγραμματισμο ) .

Μονο καβουκι με 20€ εδω ελλαδα θα ξεμπερδεψεις νομιζω , δες στην Γιαγια 

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με astra h ειμαι και βολευομαι με καβούκια απο Ali. Μια χαρά είναι
Πηρα μπόλικα και αλλαζω με το που αρχίζει και φευγει το ματ, δε φτάνω ποτέ στο χάλι να μη λειτουργούν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dith είπε

Κι εγω με astra h ειμαι και βολευομαι με καβούκια απο Ali. Μια χαρά είναι
Πηρα μπόλικα και αλλαζω με το που αρχίζει και φευγει το ματ, δε φτάνω ποτέ στο χάλι να μη λειτουργούν 

Eγώ αγόρασα προστατευτικό για το καβούκι ,σε αστρα j. Κάτι σαν το https://vi.aliexpress.com/item/1005005606037043.html?spm=a2g0o.productlist.main.47.4e8f26a9ukcyeo&algo_pvid=2689bbe8-9707-48ae-b148-1ae98e64342f&algo_exp_id=2689bbe8-9707-48ae-b148-1ae98e64342f-23&pdp_npi=4%40dis!GBP!1.25!0.81!!!1.53!!%40211b615317011011961423424ef380!12000033725566695!sea!UK!4577323325!&curPageLogUid=9AfhMp3Wrduu

Καλό δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Η ερώτηση αφορά Opel Corsa D (2008), αν παίζει κάποιο ρόλο.

Σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί από το κλειδί το κουμπί που κλειδώνει το αυτοκίνητο. Το άνοιξα μετά στο σπίτι και έχει ξεκολλήσει το αντίστοιχο κουμπάκι από την πλακέτα (το κράτησα εννοείται, δεν μου έφυγε). Από τα καλάι πάνω στην πλακέτα, φαίνεται που ακριβώς ήταν τοποθετημένο. Λέω να το πάω σε κάποιον μου κάνει τέτοιες μικροδουλειές με καλάι κλπ, όπως σε τεχνικούς κινητών που έχουν τέτοια μικροεργαλεία, για να μου το κολλήσουν πάλι.

 

Σε περίπτωση που δεν μπορέσει όμως (ή τελος πάντων έφυγε και κάτι άλλο που δεν είδα, whatever)...

1). Από που αγοράζουμε πλακέτα; Βλέπω και στα Aliexpress κλπ διάφορα, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως της προκοπής.

2). Αν παρθεί πλακέτα, χρειάζεται να γίνει κάποιου είδους προγραμματισμός του κλειδιού στο συνεργείο; Τι κοστίζει πάνω κάτω;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Η ερώτηση αφορά Opel Corsa D (2008), αν παίζει κάποιο ρόλο.

Σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί από το κλειδί το κουμπί που κλειδώνει το αυτοκίνητο. Το άνοιξα μετά στο σπίτι και έχει ξεκολλήσει το αντίστοιχο κουμπάκι από την πλακέτα (το κράτησα εννοείται, δεν μου έφυγε). Από τα καλάι πάνω στην πλακέτα, φαίνεται που ακριβώς ήταν τοποθετημένο. Λέω να το πάω σε κάποιον μου κάνει τέτοιες μικροδουλειές με καλάι κλπ, όπως σε τεχνικούς κινητών που έχουν τέτοια μικροεργαλεία, για να μου το κολλήσουν πάλι.

 

Σε περίπτωση που δεν μπορέσει όμως (ή τελος πάντων έφυγε και κάτι άλλο που δεν είδα, whatever)...

1). Από που αγοράζουμε πλακέτα; Βλέπω και στα Aliexpress κλπ διάφορα, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως της προκοπής.

2). Αν παρθεί πλακέτα, χρειάζεται να γίνει κάποιου είδους προγραμματισμός του κλειδιού στο συνεργείο; Τι κοστίζει πάνω κάτω;

Ναι θέλει προγραμματισμό για να λειτουργήσει το αυτόματο κλείδωμα .

Υπάρχουν τέτοια κουμπάκια , άλλα ρώτησε σε κλείδαρα κατευθείαν ίσως έχουν ιμιτασιον όλη τη πλακέτα .

Εγώ για Corsa C πήρα όλο το τηλεκοντρόλ ιμιτασιον , δε άλλαξα λάμα , το προγραμμάτισα με διαγνωστικό και δούλεψε μια χαρά . Πιθανόν είχε αλλαχτεί το κέλυφος κλειδιού  με κατώτερης ποιοτητας .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Υπάρχουν τέτοια κουμπάκια , άλλα ρώτησε σε κλείδαρα κατευθείαν ίσως έχουν ιμιτασιον όλη τη πλακέτα .

Συγνώμη αν είναι λίγο άκυρη η ερώτησή μου, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα πάνω στο θέμα κλειδιών αυτοκινήτου...

Όταν λες να ρωτήσω σε κλειδαρά, εννοείς σε κοινό κλειδαρά, ή κάποιο συγκεκριμένο επαγγελματία που ειδικεύεται στο συγκεκριμένο αντικείμενο; Βρίσκομαι και επαρχία και δεν έχω και τις άπειρες επιλογές, γι' αυτό.

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εγώ για Corsa C πήρα όλο το τηλεκοντρόλ ιμιτασιον , δε άλλαξα λάμα , το προγραμμάτισα με διαγνωστικό και δούλεψε μια χαρά . Πιθανόν είχε αλλαχτεί το κέλυφος κλειδιού  με κατώτερης ποιοτητας .

Να υποθέσω δεν το προγραμμάτισες μόνος σου, έτσι; Ο κλειδαράς στο προγραμμάτισε ή στο συνεργείο;

Και επίσης...

Από που το πήρες το ιμιτασιόν τηλεκοντρόλ; Τι σου κόστισε ο προγραμματισμός, θυμάσαι;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Συγνώμη αν είναι λίγο άκυρη η ερώτησή μου, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα πάνω στο θέμα κλειδιών αυτοκινήτου...

Όταν λες να ρωτήσω σε κλειδαρά, εννοείς σε κοινό κλειδαρά, ή κάποιο συγκεκριμένο επαγγελματία που ειδικεύεται στο συγκεκριμένο αντικείμενο; Βρίσκομαι και επαρχία και δεν έχω και τις άπειρες επιλογές, γι' αυτό.

Να υποθέσω δεν το προγραμμάτισες μόνος σου, έτσι; Ο κλειδαράς στο προγραμμάτισε ή στο συνεργείο;

Και επίσης...

Από που το πήρες το ιμιτασιόν τηλεκοντρόλ; Τι σου κόστισε ο προγραμματισμός, θυμάσαι;

Θα ρωτήσεις σε κλείδαρα που ασχολείται και με κλειδιά αμαξιών - immobilizer..

Από αντιπροσωπεία ήθελε 80€ μόνο το τηλεκοντρόλ + κόστος προγραμματισμού.

Εγώ το πήρα απ' έξω ιμιτασιον 30€ και το προγραμμάτισα μόνος μου , είχα διαγνωστικό . 

Αλλά μπορεί να έχουν μόνο πλακέτα  ρώτησε .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, meletis_m είπε

Θα ρωτήσεις σε κλείδαρα που ασχολείται και με κλειδιά αμαξιών - immobilizer..

Από αντιπροσωπεία ήθελε 80€ μόνο το τηλεκοντρόλ + κόστος προγραμματισμού.

Εγώ το πήρα απ' έξω ιμιτασιον 30€ και το προγραμμάτισα μόνος μου , είχα διαγνωστικό . 

Αλλά μπορεί να έχουν μόνο πλακέτα  ρώτησε .

90 ευρώ μου πηραν για να μου βγάλουν 2ο έτοιμο, καινούριο κλειδί. Πριν κανα 8άρι χρόνια.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εγώ το πήρα απ' έξω ιμιτασιον 30€ και το προγραμμάτισα μόνος μου , είχα διαγνωστικό .

Απ' έξω εννοείς aliexpress  φάση; Ή κάτι "πιο επώνυμο" ας πούμε;

Anyway  να 'σαι καλά για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...