Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά σε αεροπλάνο. Μερικές ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιος αναφέρει πιο πάνω ότι με Ryan air χρειάζεται τυπωμένο. Λάθος με τη Ryan air κανείς check in ηλεκτρονικά και έχεις στο κινητό σου το boarding pass αλλιώς μπορείς να το έχεις σε φωτοτυπία αλλά δεν υπάρχει λόγος. Δεν υπάρχει κάποια χρέωση 50 ευρώ. Αρκεί το αεροδρόμιο που πετάς να δέχεται ηλεκτρονικά boarding pass υπάρχει μια σχετική λίστα στη σελίδα της Ryan air .πχ Αθήνα Θεσσαλονίκη γίνονται σίγουρα δεκτά

 

Αν δεν κανεις τσεκ ιν ή αν δεν εχεις το boarding pass μαζι σου (με οποιονδηποτε τροπο) τοτε υπαρχει χρεωση 50€. 

Με alitalia θα πάω, και θα είναι ενιαίο το εισητήριο.

 

Τοτε θα δωσεις τη βαλιτσα σου στην Αθηνα και θα την παραλαβεις στον τελικο σου προορισμο. Στη Ρωμη θα εχεις μονο ο,τι κουβαλας στο αεροπλανο μαζι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο. Χονδρικά αν είσαι και μακριά από το αεροδρόμιο και παρεμβάλλεται συγκοινωνία, πρέπει 3 ώρες πριν να έχεις φύγει από το σπίτι. Καλύτερα αβάντα παρά soul kicking... Eπίσης για να γλυτώσεις χρόνο πάρε τηλέφωνο την εταιρία που πετάς να σε προσανατολίσει για το γκισέ ώστε να πας κατευθείαν εκεί για αποσκευές-check-in. Γιατί επικρατεί ένα χάος στο Ελ.Βελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να ήμουνα υπερβολικός με το 20λεπτο,αλλά έχοντας κάνει check-in από το σπίτι και μόνο με χειραποσκευή και με κόσμο στον έλεγχο ποτέ δεν μου έχει τύχει στραβή.Συνήθως φτάνω στη πύλη όταν γεμίζουν τα λεωφορεία.Και όταν τα έγραψα είχα στο μυαλό μου το Ελ.Βενιζέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα 2 ώρες. Όταν είχα πάει εγώ ταξίδι χωρίς αποσκευές και είχα φτάσει 40 λεπτά νωρίτερα πρωί πρωί έβλεπα κάτι τεράστιες ουρές που περιμέναν με βαλίτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέταξα προχτές πρώτη φορά με αεροπλάνο, ευτυχώς ήταν από Κω-Αθηνα στις 6.30 το πρωί μόνο με χειραποσκευή και στο αεροδρόμιο έφτασα 6.05, πάλι καλά να λέω που μπήκα στην ώρα μου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα  στα περιφεριακα αεροδρομια πας και αργότερα. απο ρόδο μια  φορά  1 η  ώρα έκλεισα εισιτήρια, τσεκ ιν μεσω κινητου και 3 πέταξα. γιολο κανονικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι γινεται χαμος στα περισσοτερα αεροδρομια οποτε πρεπει να προσθεσετε κανα 20-30λεπτο στον χρονο.
Απο Σεπτεμβρη και μετα τα πραγματα ειναι νορμαλ.
Tα γκισε δεν ειναι κατι δυσκολο, εαν πας με αυτοκινητο/ταξι/uber απλα ζητας να σε αφησουν στο section της εκαστοτε αεροπορικης, εχει τα ονοματα απο εξω και αν το αναφερεις σιγουρα γνωριζουν που να κοιταξουν.
Με το που μπεις μεσα στο αεροδρομιο, απο οποια εισοδο και αν μπεις, το πρωτο πραγμα που συναντας ειναι τα monitors με ολες τις πτησεις και τα νουμερα των γκισε, κοιτας το νουμερο και πας αριστερα ή δεξια αναλογως.

Επισης, το  καλοκαιρι υπαρχει πολυ κινηση και στο security control οποτε και εκει θελει διαχειριση του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αν ειναι να παω δυο ωρες νωριτερα στο αεροδρομιο και μια ωρα σχεδον νας στο αεροδρομιο και μια ωρα η πτηση παμε στις 4 γιατι να μην παω με κτελ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο αυτο, τα χρονικα περιθωρια που του προτεινουμε ειναι ολιγον τι φουσκωμενα λογω του οτι πεταει πρωτη φορα και θελει τον χρονο του. Δεν πας 2 ωρες πριν στο αεροδρομιο για πτηση Αθηνα-Θεσσαλονικη εκτος και γουσταρεις. Ουτε και για εξωτερικο θελει 2 ωρο αλλα ειναι αρκετα safe χρονος να προτεινεις σε καποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πας εξωτερικό που δεν έχει ΚΤΕΛ και αν είχε δε θα ψηνόσουν για 30 ώρες ταξίδι;

 

ναι ρε εσυ για εξωτερικο δεν λεω αλλα αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε ποιος ο λογος να παρεις αεροπλανο ?

Εκτος απο αυτο, τα χρονικα περιθωρια που του προτεινουμε ειναι ολιγον τι φουσκωμενα λογω του οτι πεταει πρωτη φορα και θελει τον χρονο του. Δεν πας 2 ωρες πριν στο αεροδρομιο για πτηση Αθηνα-Θεσσαλονικη εκτος και γουσταρεις. Ουτε και για εξωτερικο θελει 2 ωρο αλλα ειναι αρκετα safe χρονος να προτεινεις σε καποιον.

 

α τοτε εχει μια λογικη γιατι με τρενο πχ ειναι 5.30 ωρες οποτε δεν αξιζει με αεροπλανο αν ομως θες μια ωρα να πας και ενα 2ωρο για αεροδρομιο και αναμονη αξιζει.

 

Εγω σκεφτομουν για γιαννενα και μετα να παω ηγουμενιτσα αλλα τωρα που εγινε και η ιονια θα παω με κτελ τελικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι ρε εσυ για εξωτερικο δεν λεω αλλα αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε ποιος ο λογος να παρεις αεροπλανο ?

 

 

Γιατι ειναι λιγοτερη ταλαιπωρία κατα τη γνώμη μου με βαση τον χρονο του ταξιδιού. Και σίγουρα ειναι πιο γρηγορο απο το λεωφορείο λ.χ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε εσυ για εξωτερικο δεν λεω αλλα αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε ποιος ο λογος να παρεις αεροπλανο ?

 

 

Αεροπλάνο γιατι:

1)Ειναι πιο φθηνό

2)Πιο γρήγορο

3)Πιο ξεκούραστο

 

έχω "γράψει" χιλιάδες χιλιόμετρα σε λεωφορεία, από μικρά ταξίδια των 3-4 ωρών έως ταξίδια των 48 ωρών.

Χίλιες φορές να περιμένω στο αεροδρόμιο 1,5 ώρα και να χαζεύω μαγαζία και να κάνω οτι θέλω. παρά να κάθεσαι ακίνητος για 5-6 ώρες σε μια θέση και να μουδιάζει ο ποπός σου. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...