Προς το περιεχόμενο

Ο Intel Core i9-7980XE λανσάρεται στις 25 Σεπτεμβρίου με τιμή $1999


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα κατσω με amd  και θ'αφησω τους υπολοιπους με τα φραγκα να παρουν intel, την δουλεια μ την κανω και θα την κανω εχουμε κ αλλα εξοδα απ'το να δωσουμε 1000+ για cpu. Προτιμω να τα παρω κρεατα κ μπυρες.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει μαζί σου, αλλά και ο threadripper ένας κομμένος epyc είναι...

Ναι, αλλά αυτοί είχαν σχέδιο, έτσι τους βόλευε. Αυτούς στην Intel τους πηρε ο ύπνος στο τιμόνι και κανουν οχταρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ο κόσμος τα αγοράζει, τόσο αυτοί θα τα πουλάνε σε αυτές τις τιμές. Είναι απλό το θέμα. Προσφορά και ζήτηση. Τα υπόλοιπα που λέτε δεν καταλαβαίνω γιατί τα λέτε. Αν αισθάνεστε ότι η Intel σας κλέβει και ότι η AMD είναι αξιόπιστη, τότε αγοράστε AMD και σε βάθος χρόνου η Intel θα δει τις πωλήσεις της να πέφτουν και θα βγάλει πιο ανταγωνιστικά προϊόντα. Επιτέλους υπάρχει η AMD ξανά και επιτέλους έχει η Intel ανταγωνισμό, και επιτέλους έχουμε και εμείς επιλογές και ελπίδα για χαμηλότερες τιμές. Λόγο να κράζουμε είτε τον έναν είτε τον άλλον πάντως δεν έχουμε. Η ύπαρξη και των δύο είναι για εμάς θετική, και ο ανταγωνισμός τους ευεργετικός ανεξαρτήτως του ποιον από τους δύο επιλέγουμε τελικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμρνα τους threadripper πως και πως. Δε με επεισε εχθες οσο θα ηθελα. Ο 12 πυρηνος της intel ισως να χτυπάει τον 1950x στα ισα. Σιγουρα η σχέση απόδοσης/χρηματων ειναι καλυτερη στα προιοντα της AMD, αλλα πιστευω οτι όταν ειναι να δώσεις 1000 για cpu και 500 για μητρικη, δε σε ενδιαφερει τόσο η σχέση απόδοσης/τιμής όσο μόνο η απόδοση. Στο κοινο που απευθύνονται ατες οι cpu, η intel ισως να παραμεινει η πρωτη επιλογη.

 

Δεν σε έπεισε;;;;;;;;;;;;;;;

https://arstechnica.com/gadgets/2017/08/amd-threadripper-review-1950x-1920x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχω χάσει τη μπάλα με τον αριθμό των κατηγοριών, socket, chipset, παραλαγγών και εν τέλει επεξεργαστών που έχει βγάλει αυτή η εταιρεία.Και ειλικρινά δεν είμαι διατεθειμένος να ξαναμπώ στο κλίμα. Θ' αρχίσουμε να αναπολούμε μου φαίνεται εποχές 15ετίας πίσω που υπήρχαν 4 επεξεργαστές και διάλεγες μόνο ποιά συχνότητα ήθελες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε μαγκες γαμανε οι threadripper αλλα στο extreme gaming 4K και VR τα στατιστικά γερνουν σε x-series .

 

Για 4k gaming και ένας i7 2700k είναι υπεραρκετός. Τσέκαρε λίγο να δεις πόση μικρή διαφορά έχει η 1080ti όταν συνδυάζεται με τον i5 750 και όταν συνδυάζεται με τον 4790k, πάντα σε 4k ανάλυση

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=daiF6lYguN4&t=7s

 

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ακόμα και αν ο i5 750 χρησιμοποιεί pcie 2.0, αυτόν δεν επυρεάζει καθόλου την κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωσα πάνω από 8 ωρες εχθες να ψαχνω και διαβάζω/βλέπω, οπότε εχω σχηματίσει την πρωτη αποψή μου. Σε καμια περιπτωση δε θελω να μειωσω την αξια και τις επιδόσεις των προϊόντων. Περιμενα να δω τις επιδόσεις τους για να ξέρω πόσο θα αξίζει ο 1900x για παιχνιδια. Με απογοητευσε στο θέμα αυτο ο 1800x και ηλπιζα για κατι καλυτερο από υους threadripper. Ο 7700k ειναι πολύ πιο μπροστά και έχει τα μισα λεφτα (και τους μισους πυρήνες). Ψάχνω futureproof 'budget' gaming επεξεργαστη και δυστυχώς δεν ειναι καποιος threadripper.

 

Με λιγη ερευνα κατάλαβα οτι αυτο που ψαχνω ειναι ο 7820x ο οποιος εχει την ισχύ του 7700k στα παιχνίδια με 8 πυρήμες στα 550 ευρω. Ιδια τιμη με τον 1900x θεωρητικά. Συν ότι υπάρχουν και μητρικές x299 με νορμαλ τιμες (250€) σε σχέση με τις x399 (450€ ++ συμφωνα με τις φημες).

 

Στη δική μου περιπτωση λοιπον η Intel, όσο περιεργο και αν φαίνεται, μου δινει περισσοτερα απο την AMD στα ίδια λεφτά. Η μόνη ελειψη ειναι οι pci-e lanes που όσο και να τις θέλω, δε θα τις χρησιμοποιήσω ποτε (πιθανοτατα).

 

Το αποτέλεσμα όλου αυτού του 'πολέμου' ειναι μια μεγάλη ποικιλία προιοντων, σε όλες τις τιμές για όλα τα γουστα και όλες τις ανάγκες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα να δω τις επιδόσεις τους για να ξέρω πόσο θα αξίζει ο 1900x για παιχνιδια. Με απογοητευσε στο θέμα αυτο ο 1800x και ηλπιζα για κατι καλυτερο από υους threadripper.

Aν θες αποκλειστικα για παιχνιδια checkares καθολου τους xeon e8894...?

 

Στα σοβαρα τωρα, ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι τα 16 threads του 1800x ειναι αχρηστα στα games. Δεν χρειαζοταν να δεις benchmarks. Απο κει και υστερα ο 7820x που λες ειναι χειροτερος στα games απο τον R5 1600, που κοστιζει κατω απο τα μισα, ειδικα αν αναλογιστεις και το κοστος mobo + cooler. Ουτως η αλλος, οτιδηποτε γρηγοροτερο απο τον 1600 ειναι λιγο πολυ αχρηστο. Το γιατι ειναι αυτονοητο. Σκεφτοσουν να σκασεις κοντα κοντα 800€ για τον 1900x (!!!), οποτε φανταζομαι θα τον συνδιασεις με τουλαχιστον 1080, η ακομα καλυτερο με 1080ti. Με τετοιες καρτες δεν θα παιζεις σε 1080p αλλα σε 1440p / 4k, οποτε εκει οτι επεξεργαστη και να βαλεις 0 διαφορα θα δεις. 

 

Αρα, σε τι ακριβως σου χρειαζεται ο πιο γρηγορος επεξεργαστης στα games? Το εχω πει πολλες φορες, ο 7700k (η γρηγοροτερος του, που δεν υπαρχει προς το παρον) χρειαζεται μονο σε 1080p αναλυση με 1080 / 1080ti και 144hz monitor. Σε οτιδηποτε αλλο ειναι απλα πεταμενα χρηματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...