Προς το περιεχόμενο

Ο Intel Core i9-7980XE λανσάρεται στις 25 Σεπτεμβρίου με τιμή $1999


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2000 ε......

στα 2000 περνεις epyc 7550p με 32 cores 180 tdp και 128 pcie lanes

 

σιγουρα θα πουλησει αρκετα καλα η intel μεχρι το 2022 που θα φερει την επομενη γενια 

LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφιερωσα πάνω από 8 ωρες εχθες να ψαχνω και διαβάζω/βλέπω, οπότε εχω σχηματίσει την πρωτη αποψή μου. Σε καμια περιπτωση δε θελω να μειωσω την αξια και τις επιδόσεις των προϊόντων. Περιμενα να δω τις επιδόσεις τους για να ξέρω πόσο θα αξίζει ο 1900x για παιχνιδια. Με απογοητευσε στο θέμα αυτο ο 1800x και ηλπιζα για κατι καλυτερο από υους threadripper. Ο 7700k ειναι πολύ πιο μπροστά και έχει τα μισα λεφτα (και τους μισους πυρήνες). Ψάχνω futureproof 'badget' gaming επεξεργαστη και δυστυχώς δεν ειναι καποιος threadripper. Με λιγη ερευνα κατάλαβα οτι αυτο που ψαχνω ειναι ο 7820x ο οποιος εχει την ισχύ του 7700k στα παιχνίδια με 8 πυρήμες στα 550 ευρω. Ιδια τιμη με τον 1900x θεωρητικά. Συν ότι υπάρχουν και μητρικές x299 με νορμαλ τιμες (250€) σε σχέση με τις x399 (450€ ++ συμφωνα με τις φημες). Στη δική μου περιπτωση λοιπον η Intel, όσο περιεργο και αν φαίνεται, μου φίνει περισσοτερα απο την AMD στα ίδια λεφτά. Η μόνη ελειψη ειναι οι pci-e lanes που όσο και να τις θέλω, δε θα τις χρησιμοποιήσω ποτε (πιθανοτατα). Το αποτέλεσμα όλου αυτού του 'πολέμου' ειναι μια μεγάλη ποικιλία προιοντων, σε όλες τις τιμές για όλα τα γουστα και όλες τις ανάγκες.

 

8 ωρες ψαχνεις για την ψυκτρα οχι για ολο το συστημα!

 

Κατα τ αλλα,

1.Δε θα κανουν ολα τα mobo για TR, 450€

2.Για Games προφανως παρε εναν 7700K

3.Αν υπαρχει unlimited budget και χτυπας στανταρ μια 1080Τι στο συστημα, τοτε οκ πηγαινε στον 7820Χ Αν οχι 7700Κ+καλήτερη GPU

 

Αλλα οχι, αυτο το newspost αλλα και οι Threadripper ΔΕΝ ειναι για Gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν είναι για gaming...γενικά hold your horses για αναβαθμίσεις. Να καταλαγιάσουν τα πράγματα με τους amd, να βγουν μερικά updates, να δούμε και σε τι τιμές θα πέσουν οι intel.. έχουμε και τις κάρτες γραφικών που έχουν ακριβίνει λόγο mining. Γενικά νομίζω η καλύτερη στιγμη για αναβάθμηση θα είναι όταν με το καλό βγουν τα καινούργια vr headsets και αφού δουμε οι game devs να αρχ´σουν να αξιοποιούνε τους πολλους πυρήνες (>8) που απο τι φαίνεται θα είναι το trend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες αποκλειστικα για παιχνιδια checkares καθολου τους xeon e8894...?

Στα σοβαρα τωρα, ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι τα 16 threads του 1800x ειναι αχρηστα στα games. Δεν χρειαζοταν να δεις benchmarks. Απο κει και υστερα ο 7820x που λες ειναι χειροτερος στα games απο τον R5 1600, που κοστιζει κατω απο τα μισα, ειδικα αν αναλογιστεις και το κοστος mobo + cooler. Ουτως η αλλος, οτιδηποτε γρηγοροτερο απο τον 1600 ειναι λιγο πολυ αχρηστο. Το γιατι ειναι αυτονοητο. Σκεφτοσουν να σκασεις κοντα κοντα 800€ για τον 1900x (!!!), οποτε φανταζομαι θα τον συνδιασεις με τουλαχιστον 1080, η ακομα καλυτερο με 1080ti. Με τετοιες καρτες δεν θα παιζεις σε 1080p αλλα σε 1440p / 4k, οποτε εκει οτι επεξεργαστη και να βαλεις 0 διαφορα θα δεις.

Αρα, σε τι ακριβως σου χρειαζεται ο πιο γρηγορος επεξεργαστης στα games? Το εχω πει πολλες φορες, ο 7700k (η γρηγοροτερος του, που δεν υπαρχει προς το παρον) χρειαζεται μονο σε 1080p αναλυση με 1080 / 1080ti και 144hz monitor. Σε οτιδηποτε αλλο ειναι απλα πεταμενα χρηματα.

 

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειρωνευεσαι στην αρχη, ενώ εξήγησα και στήριξα την αποψη μου. :/

 

Καλό θα ήταν να μην κανεις συγκρισεις με επεξεργαστές των 180 ευρώ γιατί παραπληροφορείς και πρεπει να διαβάσεις πρώτα τι ισχύσει. http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-7820x-skylake-x,5127.html

 

Όπως βλεπεις δεν ειναι προφανές οτι ο 8c/16t δεν κανει για παιχνίδια. Αυτο που θα επρεπε να πεις, αν ήθελες να κάνεις μια δήλωση σωστή είναι ότι η ποσότητα δεν ειναι η παράμετρος που μετράει στα games, αλλα η ποιότητα. Από τη στιγμη που 7280Χ εχει τη διπλάδια ποσότητα και την ιδια ποιότητα στα παιχνίδια και πωλειται στα 550-600, τον κάνει την τελρια επιλογη 8 πυρηνου σε αυτα τα λεφτα. Τοσο θα κάνει και 1900Χ και ΔΕ θα ειναι καλός στα παιχνίδια, δυστυχώς.

 

Εχω ψάξει αρκετά και επειδή κοιτάω κάτι πιο ιδιαίτερο, που καλύπτει πλήρως τις δικές μου 'ανάγκες', από μόνο του δείχνει αν ξέρω τι επιλέγω και για τι πράγμα μιλαω.

 

Επίσης, αφου δήλωσες ενδιαφέρον για το τι εχω ακριβώς σκοπό να κάνω, θελω να παίζω σε 3440x1440 100Hz με g-sync όλα max ή αλλιως σε 4Κ 120Hz. Θέλω παράλληλα όμως να μπορώ να ξέρω ότι ο επεξεργαστής, θα με καλύπτει για ένα 3αρι χρόνια τουλάχιστον. Με το ρυθμό που ανεβαίνει ο αριθμός των πυρήνων, δεν πιστεύω ότι οι 6c/12t των coffee lake θα είναι καλή επένδυση, για extreme gaming και γρηγορο editing (που εχω σκοπό να ασχοληθω).

 

Τέλος στο video editing ο 7820x ειναι πολύ κοντα με τον 1920x και ας εχει 4c/8t λιγότερα. Μιλαω παντα για τα δικά μου γουστα.

8 ωρες ψαχνεις για την ψυκτρα οχι για ολο το συστημα!

 

Κατα τ αλλα,

1.Δε θα κανουν ολα τα mobo για TR, 450€

2.Για Games προφανως παρε εναν 7700K

3.Αν υπαρχει unlimited budget και χτυπας στανταρ μια 1080Τι στο συστημα, τοτε οκ πηγαινε στον 7820Χ Αν οχι 7700Κ+καλήτερη GPU

 

Αλλα οχι, αυτο το newspost αλλα και οι Threadripper ΔΕΝ ειναι για Gamers.

Από το Μάιο έχω που ψάχνω να επενδύσω σωστά και έχω 'καεί' τόσο που πιστεύω ότι ειμαι σε θέση μεσα σε 8 ωρες να ξερω αν ενας επεξεργαστής με καλυπτει ή όχι :P. Όπως ειπα και απο πάνω, θέλω να παίζβ σε 3440x1440/4k δτα 100-144 fps. Η AMD ΔΕ μπορεί να μου προσφερει πολλά fps σε 1080p αρα δε θα μπορει ούτε και σε υψηλότερες αναλύσεις. Αντιθετα ο 7700k μπορει και κατ'επέκταση και ο 7820x.

 

Οι τιμές των μητρικών θα το δουμε αν θα πεσουν ή θα βγουν πιο φτηνές. Κατω από 350 δεν τις βλέπω να πω την αληθεια. Δική μου εκτίμηση. Και να πέσουν όμως, πάλι η intel με καλύπτει στα ιδια λεφτα.

 

Τη 1080ti έχω σκοπό να πάρω ή την πρώτη high-end volta (1180/2080) η οποια θα πλησιαζει αρκετα στο να με καλύπτει σε αυτή την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχει κανει η ιντελιτσα μην πω πως... δεν πειραζει καλητερα και για μας να γελαμε με τα χαλια τους αλλα και για να υπαρζει κοντρα που μας συμφερει χρηματικα εμας και εκεινουν περισσοτερο συγουρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βιτσιοζικα και ακριβά γούστα είναι αυτά μην ξεχάσεις τις 1080ti ;-)

Ειμαι αυτο που λένε 'εχω βιτσια πλουσιόπαιδου και δεν εχω μια' :P

 

Δεδομένης της μούρλιας μου, πιστευω κρατηθηκα αρκετα με τον 2600k και την 780 από το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απογοητεύομαι και από τις 2 εταιρείες(ίσως είμαι ο μόνος)... αλλά δυστυχώς πρέπει να επιλέξω μια από τις δυο... την λίγο χειρότερη και φθηνότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη δουλεια δεν ειχαμε να μοιραζουμε τσαμπα λεφτα καθε τρεις και λιγο στα PC, λες και μας περισσευουν και μας πληρωνουν οι κοπριτες στις κωλοδουλειες τους.....Αυτα ειναι για τ'  ''Αμερικανακια'' εδω ειναι Ελλαδα και ειναι πολυ πονηρος ο βλαχος. Εγω παντως μενω με τον 3770Κ και μια TitanX επανω κι οσο παει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Η αμήχανη στιγμή για την Intel που συνειδητοποιεί ότι οι 17 ισχυρότεροι επεξεργαστές της είναι ταυτόχρονα πιο αδύναμοι και ακριβότεροι από τον 1950x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Η αμήχανη στιγμή για την Intel που συνειδητοποιεί ότι οι 17 ισχυρότεροι επεξεργαστές της είναι ταυτόχρονα πιο αδύναμοι και ακριβότεροι από τον 1950x

Γι'αυτο θα βγάλει αυτή τη σειρά τώρα, όπως και η nvidia βγαζει την titan X απλα για να ειναι πρωτη στα charts. Δοξα τω θεώ επιλογες ομως υπαρχουν. Επεξ/σία από Nikolo1991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειρωνευεσαι στην αρχη, ενώ εξήγησα και στήριξα την αποψη μου. :/

Eμενα μου κανει εντυπωση που καταλαβες οτι ειρωνευομαι. Οταν στο υπολοιπο post επιμενεις οτι τα 16 threads ειναι για να παιζεις games, γιατι σου φανηκε ειρωνικο το οτι σου προτεινα 48 threads?

Καλό θα ήταν να μην κανεις συγκρισεις με επεξεργαστές των 180 ευρώ γιατί παραπληροφορείς και πρεπει να διαβάσεις πρώτα τι ισχύσει. http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-7820x-skylake-x,5127.html

 

Παραπληροφορω οταν λεω οτι τοσα threads ΔΕΝ ειναι ειναι για games, και μου βαζεις link για να με πεισεις που δειχνει οτι ο 7700k ειναι καλυτερος απο τον 7820x. Νταξει, παω πασο

 

Οσο για το να μην κανω συγκρισεις, why not? Ακομα και με απο το tom's hw που ειναι το πιο biased site για Intel, στα μισα πανε μαζι, στο Civ (και στο graphics και στο AI) ειναι μπροστα ο R5 και στα κλασσiκα GTA και Hitman ειναι μπροστα ο 7820x. Και κοστιζει 3 φορες πανω..και ολα αυτα για να παιζεις με 1080ti σε 1080p αναλυση. 

 

Νταξει, αληθεια, εισαι λιγο μυρωδιας απτο αντικειμενο. 

 

Επίσης, αφου δήλωσες ενδιαφέρον για το τι εχω ακριβώς σκοπό να κάνω, θελω να παίζω σε 3440x1440 100Hz με g-sync όλα max ή αλλιως σε 4Κ 120Hz. Θέλω παράλληλα όμως να μπορώ να ξέρω ότι ο επεξεργαστής, θα με καλύπτει για ένα 3αρι χρόνια τουλάχιστον. 

 

4k 120hz. Μαλιστα. Γιατι οχι 8k ή 4κ 240hz? Ρε φιλε, τρολλαρις τωρα η μιλας σοβαρα? Δεν υπαρχει καρτα γραφικων που να μπορει να κανει κατι τετοιο. Αμφιβαλω και 4 1080ti να βαλεις αν θα τα καταφερεις. Καλη τυχη σου ευχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται πως κάθε χρόνο οι ίδιες επιδόσεις κοστίζουνε 50-100-200 ευρώ παραπάνω για cpu και gpu και στην ουσία τίποτε από όλα αυτά δεν έχουμε ανάγκη.
Πήρα τον i5 2500k όταν πρωτοβγήκε με 180 ευρώ και ακόμα δεν έχω βρει λόγο να πρέπει να τον αλλάξω. Τι λεφτά μας ζητάνε πάλι, καλά είμαστε με τον 2500k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...