Προς το περιεχόμενο

Ο Intel Core i9-7980XE λανσάρεται στις 25 Σεπτεμβρίου με τιμή $1999


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειρωνευεσαι στην αρχη, ενώ εξήγησα και στήριξα την αποψη μου. :/

 

Καλό θα ήταν να μην κανεις συγκρισεις με επεξεργαστές των 180 ευρώ γιατί παραπληροφορείς και πρεπει να διαβάσεις πρώτα τι ισχύσει. http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-7820x-skylake-x,5127.html

 

Όπως βλεπεις δεν ειναι προφανές οτι ο 8c/16t δεν κανει για παιχνίδια. Αυτο που θα επρεπε να πεις, αν ήθελες να κάνεις μια δήλωση σωστή είναι ότι η ποσότητα δεν ειναι η παράμετρος που μετράει στα games, αλλα η ποιότητα. Από τη στιγμη που 7280Χ εχει τη διπλάδια ποσότητα και την ιδια ποιότητα στα παιχνίδια και πωλειται στα 550-600, τον κάνει την τελρια επιλογη 8 πυρηνου σε αυτα τα λεφτα. Τοσο θα κάνει και 1900Χ και ΔΕ θα ειναι καλός στα παιχνίδια, δυστυχώς.

 

Εχω ψάξει αρκετά και επειδή κοιτάω κάτι πιο ιδιαίτερο, που καλύπτει πλήρως τις δικές μου 'ανάγκες', από μόνο του δείχνει αν ξέρω τι επιλέγω και για τι πράγμα μιλαω.

 

Επίσης, αφου δήλωσες ενδιαφέρον για το τι εχω ακριβώς σκοπό να κάνω, θελω να παίζω σε 3440x1440 100Hz με g-sync όλα max ή αλλιως σε 4Κ 120Hz. Θέλω παράλληλα όμως να μπορώ να ξέρω ότι ο επεξεργαστής, θα με καλύπτει για ένα 3αρι χρόνια τουλάχιστον. Με το ρυθμό που ανεβαίνει ο αριθμός των πυρήνων, δεν πιστεύω ότι οι 6c/12t των coffee lake θα είναι καλή επένδυση, για extreme gaming και γρηγορο editing (που εχω σκοπό να ασχοληθω).

 

Τέλος στο video editing ο 7820x ειναι πολύ κοντα με τον 1920x και ας εχει 4c/8t λιγότερα. Μιλαω παντα για τα δικά μου γουστα.

Από το Μάιο έχω που ψάχνω να επενδύσω σωστά και έχω 'καεί' τόσο που πιστεύω ότι ειμαι σε θέση μεσα σε 8 ωρες να ξερω αν ενας επεξεργαστής με καλυπτει ή όχι :P. Όπως ειπα και απο πάνω, θέλω να παίζβ σε 3440x1440/4k δτα 100-144 fps. Η AMD ΔΕ μπορεί να μου προσφερει πολλά fps σε 1080p αρα δε θα μπορει ούτε και σε υψηλότερες αναλύσεις. Αντιθετα ο 7700k μπορει και κατ'επέκταση και ο 7820x.

 

Οι τιμές των μητρικών θα το δουμε αν θα πεσουν ή θα βγουν πιο φτηνές. Κατω από 350 δεν τις βλέπω να πω την αληθεια. Δική μου εκτίμηση. Και να πέσουν όμως, πάλι η intel με καλύπτει στα ιδια λεφτα.

 

Τη 1080ti έχω σκοπό να πάρω ή την πρώτη high-end volta (1180/2080) η οποια θα πλησιαζει αρκετα στο να με καλύπτει σε αυτή την ανάλυση.

-=Troll Mode off=- Ανεξάρτητα με την επιλογή που θα κάνεις αλλά πάντα με βάση των αναγκών σου σαν χρήστης να μην βιαστείς να πάρεις τον 7820x. Γενικά η Χ299 πλατφόρμα είναι βεβιασμένη στην κυκλοφορία της για τους ευνόητους λόγους και θα σε στεναχωρεί αρεά και που.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eiy1kZaQT1s

 

Βασιζόμενος στα λεγόμενά σου που θέλεις ένα μηχάνημα για gaming και για video editing θα ήσουν πολύ καλύτερα σε μια καινούργια mainstream πλατφόρμα (coffee lake/Ryzen) παρά σε HEDT. Τώρα αν εσύ είσαι γκ@βλωμένος για Χ299 πάρτο και θα γουστάρεις γιατί ότι και να λέμε ότι πληρώνεις πέρνεις. Το μόνο καλό που σου προσφέρει είναι ότι σε 4-5 χρόνια όταν ο 7820x αρχίζει να σου κομπιάζει μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο τον επεξεργαστή σου σε κάτι πολύ μεγαλύτερο και πολύ πιο οικονομικό από το να φτιάξεις εξ'αρχής καινούργιο σύστημα (αν έχεις καλό motherboard και δεν τα έχει τινάξει ή δεν σου κάνει νερά μέχρι τότε). Αλλά είναι Overkill αυτό που σου λέω. Δεν το χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Αν βγάζεις μεροκάματο στον υπολογιστή γιατί είσαι επαγγελματίας το πέρνεις και σε κάποια φάση μπορεί να σου κάνει και απόσβεση.

 

Πάντως εγώ αυτήν την στιγμή αν καιγόμουνα πραγματικά να πάρω κάτι για την ευχαρίστησή μου και μόνο θα έπερνα έναν 1700x με μια 1080ti Αν αντικαθηστούσα το Precision 7910 που έχω στο γραφείο θα έπερνα έναν threadripper 1920 με 4 1080ti για τον Octane.

 

PS. Δεν πιστεύω πως με Volta να καταφέρεις να παίξεις 3440x1440/4k δτα 100-144 fps 

Κάτσε να πέσουμε στα 7nm και τότε ξαναμιλάμε.

 

Το conclusion της υπόθεσης είναι να περιμένεις πως θα εξελιχθεί το πράγμα και ούτος η άλλως τα έχει πάρει όλα ο διάολος, τιμές στις μνήμες και στις GPU στον θεό, η intel ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει την υπόλοιπη γκάμα των επεξεργαστών της για το X299 και coffee Lake (που είναι το the next big thing από μεριά intel που παίζει ο i7 6 core να είναι όσο γρήγορος είναι ένας 1800x στο multi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή βγάζω αυτά γιατί υπάρχουν ακόμα θύματα, και σε κανα τρίμηνο λανσάρω κάπου στα χριστούγεννα που όλοι έχουν να χώσουν παγκοσμίος και τους νεας γενιάς. Πάρτε όλοι πάρτε και πουλήστε τα παλιά στο insomnia να γ΄νουμε τζάμπα και εμείς. Άντε 4 μήνες +2 να αρχίσετε να πουλάτε.

Η υπομονή είναι αρετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωσα πάνω από 8 ωρες εχθες να ψαχνω και διαβάζω/βλέπω, οπότε εχω σχηματίσει την πρωτη αποψή μου. Σε καμια περιπτωση δε θελω να μειωσω την αξια και τις επιδόσεις των προϊόντων. Περιμενα να δω τις επιδόσεις τους για να ξέρω πόσο θα αξίζει ο 1900x για παιχνιδια. Με απογοητευσε στο θέμα αυτο ο 1800x και ηλπιζα για κατι καλυτερο από υους threadripper. Ο 7700k ειναι πολύ πιο μπροστά και έχει τα μισα λεφτα (και τους μισους πυρήνες). Ψάχνω futureproof 'badget' gaming επεξεργαστη και δυστυχώς δεν ειναι καποιος threadripper. Με λιγη ερευνα κατάλαβα οτι αυτο που ψαχνω ειναι ο 7820x ο οποιος εχει την ισχύ του 7700k στα παιχνίδια με 8 πυρήμες στα 550 ευρω. Ιδια τιμη με τον 1900x θεωρητικά. Συν ότι υπάρχουν και μητρικές x299 με νορμαλ τιμες (250€) σε σχέση με τις x399 (450€ ++ συμφωνα με τις φημες). Στη δική μου περιπτωση λοιπον η Intel, όσο περιεργο και αν φαίνεται, μου φίνει περισσοτερα απο την AMD στα ίδια λεφτά. Η μόνη ελειψη ειναι οι pci-e lanes που όσο και να τις θέλω, δε θα τις χρησιμοποιήσω ποτε (πιθανοτατα). Το αποτέλεσμα όλου αυτού του 'πολέμου' ειναι μια μεγάλη ποικιλία προιοντων, σε όλες τις τιμές για όλα τα γουστα και όλες τις ανάγκες.

 

Τώρα μάλιστα!

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω όσους θεωρούν πως αυτοί οι επεξεργαστές, για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είναι καλοί για παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-=Troll Mode off=- Ανεξάρτητα με την επιλογή που θα κάνεις αλλά πάντα με βάση των αναγκών σου σαν χρήστης να μην βιαστείς να πάρεις τον 7820x. Γενικά η Χ299 πλατφόρμα είναι βεβιασμένη στην κυκλοφορία της για τους ευνόητους λόγους και θα σε στεναχωρεί αρεά και που.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eiy1kZaQT1s

 

Βασιζόμενος στα λεγόμενά σου που θέλεις ένα μηχάνημα για gaming και για video editing θα ήσουν πολύ καλύτερα σε μια καινούργια mainstream πλατφόρμα (coffee lake/Ryzen) παρά σε HEDT. Τώρα αν εσύ είσαι γκ@βλωμένος για Χ299 πάρτο και θα γουστάρεις γιατί ότι και να λέμε ότι πληρώνεις πέρνεις. Το μόνο καλό που σου προσφέρει είναι ότι σε 4-5 χρόνια όταν ο 7820x αρχίζει να σου κομπιάζει μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο τον επεξεργαστή σου σε κάτι πολύ μεγαλύτερο και πολύ πιο οικονομικό από το να φτιάξεις εξ'αρχής καινούργιο σύστημα (αν έχεις καλό motherboard και δεν τα έχει τινάξει ή δεν σου κάνει νερά μέχρι τότε). Αλλά είναι Overkill αυτό που σου λέω. Δεν το χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Αν βγάζεις μεροκάματο στον υπολογιστή γιατί είσαι επαγγελματίας το πέρνεις και σε κάποια φάση μπορεί να σου κάνει και απόσβεση.

 

Πάντως εγώ αυτήν την στιγμή αν καιγόμουνα πραγματικά να πάρω κάτι για την ευχαρίστησή μου και μόνο θα έπερνα έναν 1700x με μια 1080ti Αν αντικαθηστούσα το Precision 7910 που έχω στο γραφείο θα έπερνα έναν threadripper 1920 με 4 1080ti για τον Octane.

 

PS. Δεν πιστεύω πως με Volta να καταφέρεις να παίξεις 3440x1440/4k δτα 100-144 fps

Κάτσε να πέσουμε στα 7nm και τότε ξαναμιλάμε.

 

Το conclusion της υπόθεσης είναι να περιμένεις πως θα εξελιχθεί το πράγμα και ούτος η άλλως τα έχει πάρει όλα ο διάολος, τιμές στις μνήμες και στις GPU στον θεό, η intel ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει την υπόλοιπη γκάμα των επεξεργαστών της για το X299 και coffee Lake (που είναι το the next big thing από μεριά intel που παίζει ο i7 6 core να είναι όσο γρήγορος είναι ένας 1800x στο multi).

Οι Ryzen από τώρα φαίνεται ότι δεν είναι futureproof για τα παιχνίδια. αν είναι να δώσω 350-400, θεωρώ οτι ειναι καλυτερα να δωσω 100 ευρώ ακόμα και να πάρω το κάτι καλύτερο, που θα με καλύπτει για αλλα 5 χρόνια, όπως ακριβώς είπες κι εσύ.

 

Ξέρω γενικά τι γίνεται και ξέρω ότι δεν αξίζει τα λεφτα του τόσο ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Ξεκίνησα κουβέντα και είπα τη γνώμη μου και μερικοί καλοθελητές δεν είχαν τι να κάνουν και λέγανε τα δικά τους.

 

Είμαι πολύ σκεπτικός για το τι θα επιλέξω ως επεξεργαστή και προς το παρόν κλίνω προς τα εκεί. Θα περιμένω φυσικά να βγούν οι coffee lake και να δω τι αξίζει πραγματικά, αλλά όπως είπα οι 6 πυρήνες, ανεξαρτήτως παιχνιδιών, δε θα με καλύψουν για 5 χρόνια που θέλω. Στα 2-3 χρόνια θα είμαι ήδη πίσω και θα έχω κερδίσει "απλά" 200 ευρώ στην τσέπη, τα οποία πιθανό να τα δαπανήσω διπλασια για αναβάθμιση αργότερα.

 

Για τη 1080Ti που λες, μιλάω γιατί το έχω ψάξει και είμαι διαβασμένος.

 

https://techgage.com/article/nvidia-geforce-gtx-1080-ti-review/

 

Ήδη παίζει σε 3440x1440 αρκετά πάνω από 60fps και θα ήθελα να το εκμεταλευτώ παίρνοντας μια αντίστοιχη όθόνη των 100hz (ή μια 4Κ των 120Hz - τραβηγμένο). Θεωρώ και περιμένω ότι η επόμεη γενια gpu θα με υπερκαλύπτει. Από τη στιγμή που θα έχω την οθόνη και τη σωστή κάρτα, το θεωρώ κρίμα να με κρατάει πίσω ο επεξεργαστής στα παιχνίδια, απλά για να κερδίσω 100-200 σε μηχάνημα που θα κάνει συνολικά 2000-2500.

 

Για τα ακριβώς παραπάνω προσπαθώ να εξηγήση (αφού είδα ενδιαφέρον) ότι ΕΜΕΝΑ οι Threadripper και Ryzen δε με καλύπτουν πλήρως. Θέλω το κάτι παραπάνω, που προσφέρεται από την intel αυτή τη στιγμή.

 

Το vfm των Threadripper βρίσκεται στο παραγωγικό κομμάτι (που θα θέλω να ασχοληθώ) αλλά στο gaming (που με καίει) είναι ανύπαρκτο, ειδικά αν συγκρίνεις τον μελλοντικό 1900x με τον 7820x που είναι στα ίδια λεφτα.

 

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που κυκλοφορούν και παρουσιάζονται, αυτά που λέω στέκουν, χωρίς να σημαίνει ότι όλοι θα έπρεπε να θέλουν/κάνουν αυτά που μπορεί να κάνω εγώ.

 

Υ.Γ. Μπορεί να μην είναι έτη μπροστά οι 7700k και 7820x, αλλά η διαφορά θα μεγαλώσει με μια ακόμα πιο δυνατή μελλοντική gpu https://www.techspot.com/review/1433-intel-core-i9-core-i7-skylake-x/page3.html

Επεξ/σία από Nikolo1991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το Παιχνιδι μια 1080ΤΙ σε 3440χ1440 δεν μπορει ουτε 50 FPS ULTRA Ghost Recon Wildlands  να βγαλει σαν minimum, Και ταυτοχρονα μπορει στο COunter Strike να βγαλει 200FPS ....

 

Τωρα Οθονη 4Κ 120HZ IPS με χρωματα τις προκοπης χωρις ghosting , bleeding κτλ ... Πολυ θα ηθελα να το δω απο κοντα αυτο... Δεν το νομιζω ομως να υπαρχει και ουτε περιμενω να δω συντομα.

 

Οσο εχει να κανει με παιχνιδια και 1080ΤΙ με επεξεργαστες , ΟΧΙ δεν εχει διαφορα μεγαλη απο εναν 2500Κ σε 7700Κ οταν τα FPS Ειναι κατω απο 100, οπως πολυ σπανια και σε ελαχιστα παιχνιδια υπαρχει διαφορα 5 fps αν ειναι του στυλ ....ashes of singularity, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolo1991>>>>>>>>>>

μπορω να σου δωσω μια συμβουλη πανω σε ολα αυτα που γραφεις παραπανω εαν μου επιτρεπεται φυσικα ...

1) ψαχνεις για κατι 8πυρηνο για 2πλη δουλεια 

για παιχνιδια αλλα και εργασια σωστα που θα σου κρατησει για 4-5 χρονια σωστα??????

α)θα σου ελεγα να αποφυγεις 7700κ και coffelake για στα παιχνιδια οντως ενα προβαδισμα αλλα στην εργασια θα μεινεις πολυ πισω ...

β)για μενα ρυζεν ειναι η καλυτερη επιλογη για εσενα 

και δει 1700χ ειναι οτι πρεπει για την δουλεια που το θελεις 

στα παιχνιδια θα χασεις ακριβως 2-5 φπσ στις αναλυσεις που γραφεις επανω και στην παραγωγηκοτητα θα κερδισεις απο 20-30% ..στα 1080π οντως η σειρα αυτη χανει αλλα σε 4κ και 3440x1440 η διαφορα ειναι μηδαμινη ...και απο την επιλογη σου αυτη πιστευω οτι θα βγεις κερδισμενος ισα με 500Ε σε μητρικη και επεξεργαστη   και με 150 ακομα κοτσαρεις και μια 2η 1080τι και το μηχανημα σου θα παιζει φινα 

----------------------------------------------------------------

3) οσο για αυτο που λες για την αναβαθμηση να εισαι σιγουρος οτι 2020 σειρα ριζεν θα χρεισημοποιει την ιδια μητρικη ..οποτε σε τρια χρονια πουλας τον 1700χ και παιρνεις μπανικο κομματι καινουργειο της σειρα που θα τρεχει τοτε και θα εισαι παλι στην τεχνολογια πρωτος για αλλα 5 χρονια ....ενω αντιθετα στην ιντελ θα χρειαστει νακανεις τα παντα αναβαθμηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TLDR version για αυτούς που βαριούνται να διαβάζουν ατέλειωτα threads και ανούσια benchmarks:

​Εχεις τα φράγκα και θέλεις το απόλυτο performance? ---> INTEL

​Δεν σου τρέχουν τα φράγκα απο τα πατζάκια και θέλεις ενα δυνατό επεξεργαστή με το απόλυτο VFM? ---> AMD

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TLDR version για αυτούς που βαριούνται να διαβάζουν ατέλειωτα threads και ανούσια benchmarks:

 

Εχεις τα φράγκα και θέλεις το απόλυτο performance? ---> INTEL

 

​Δεν σου τρέχουν τα φράγκα απο τα πατζάκια και θέλεις ενα δυνατό επεξεργαστή με το απόλυτο VFM? ---> AMD

 

Ακόμα δεν είδα πουθενά το "απόλυτο performance"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα καλά, αυτοί στην Intel έχουνε ξεφύγει εντελώς. Δεν λέω, υπάρχει ποιότητα, αλλά να μη μας μαμάνε κιόλας. Φτάνει ρε παιδιά, ίσα που λένε και στο χωριό μου.

 

Τόσα χρόνια υπερκοστολόγηση, επειδή παίζατε μπάλα μόνοι σας. Να σας δω τώρα που ξύπνησε η AMD...

 

Ή μάλλον, να μας δω τώρα, θα στηρίξουμε AMD για να ανέβει ο ανταγωνισμός; Αυτό είναι το σημαντικό. Διότι αν στηρίξουμε την AMD, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ρίξει τις τιμές της η Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ο κόσμος τα αγοράζει, τόσο αυτοί θα τα πουλάνε σε αυτές τις τιμές. Είναι απλό το θέμα. Προσφορά και ζήτηση. Τα υπόλοιπα που λέτε δεν καταλαβαίνω γιατί τα λέτε. 

 

Αυτά που λες, προϋποθέτουν IQ > 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κατσω με amd  και θ'αφησω τους υπολοιπους με τα φραγκα να παρουν intel, την δουλεια μ την κανω και θα την κανω εχουμε κ αλλα εξοδα απ'το να δωσουμε 1000+ για cpu. Προτιμω να τα παρω κρεατα κ μπυρες.

Η καλύτερα μην πάρεις τίποτε (πούλα και τον AMD να τον μετατρέψεις σε σουβλάκια) γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα σου μένει και πολύς χρόνος για να αξιοποιείς το μηχάνημα σου!

 

Μερικοί απλά θα πρέπει να πάψουν να ασχολούνται με το αντικείμενο γιατί όταν παίρνεις μια πλατφόρμα μόνο και μόνο για τα benchmarks θα πρέπει να είσαι πολύ μάπας μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...