Προς το περιεχόμενο

Να δείτε που στο τέλος τα παιχνίδια σε κουτί θα φτάσουν να θεωρούνται “premium”…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ' ένα άλλο άρθρο είπα "γιατί ρε παιδιά χαίρεστε για τη παύση υποστήριξης του PS3" και μου απάντησαν "για να μην τρώει πόρους από το PS4" 

 

Ποιος χάρηκε? Οι περισσότεροι απλώς αδιαφορούν. Φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι. Βγήκε νέα κονσόλα, το φυσικό επακόλουθο είναι να φτιάχνονται νέα παιχνίδια μόνο γι αυτή. Γινόταν κάτι διαφορετικό παλιότερα και άλλαξαν τα πράγματα τώρα με το PS4???

 

Επίσης η παραγωγή του PS3 έχει πλέον σταματήσει άρα ο κύκλος του έκλεισε.

 

Αντίστοιχα, θα έπρεπε να στεναχωριόμαστε που δεν υποστηρίζεται πλέον το PS2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στη μισή τιμή θα έπρεπε να κυκλοφορούν τα καινούργια παιχνίδια digital.Από εκεί και πέρα είναι προσωπικό θέμα του καθενός αν θέλει να έχει κάτι χειροπιαστό με κουτιά,artbooks κτλ στα χέρια του ή digital στη κονσόλα-PC του.

Σιγά μην στο χαρίζουν κιόλας φίλε μου. Η πρωτογενής αξία ενός videogame είναι το ψηφιακό περιεχόμενο και όχι η φυσική του συσκευασία. Είναι ελάχιστο το κόστος συσκευασίας. Είναι απόλυτα λοιπόν λογική και θεμιτή η εξέλιξη "όλα digital" και ο καταλύτης είναι θεμελιακά οι γρήγορες ταχύτητες internet. Είναι άλλο θέμα το ότι οι εταιρείες μας εκμεταλλεύονται με dlc κτλ. 

Κάθε μήνα έχουμε το ίδιο άρθρο με τα ίδια σχόλια: "Physical vs Digital". 

Αυτή είναι η φυσική, ή μάλλον, η ψηφιακή εξέλιξη.

Οι ρομαντικοί λοιπόν ξιδάκι και καλή καρδιά. Αν θέλετε να κοιμάστε αγκαλιά με τα collector edition κουτιά σας, έχετε ήδη αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην στο χαρίζουν κιόλας φίλε μου. Η πρωτογενής αξία ενός videogame είναι το ψηφιακό περιεχόμενο και όχι η φυσική του συσκευασία. Είναι ελάχιστο το κόστος συσκευασίας. Είναι απόλυτα λοιπόν λογική και θεμιτή η εξέλιξη "όλα digital" και ο καταλύτης είναι θεμελιακά οι γρήγορες ταχύτητες internet. Είναι άλλο θέμα το ότι οι εταιρείες μας εκμεταλλεύονται με dlc κτλ.

Κάθε μήνα έχουμε το ίδιο άρθρο με τα ίδια σχόλια: "Physical vs Digital".

Αυτή είναι η φυσική, ή μάλλον, η ψηφιακή εξέλιξη.

Οι ρομαντικοί λοιπόν ξιδάκι και καλή καρδιά. Αν θέλετε να κοιμάστε αγκαλιά με τα collector edition κουτιά σας, έχετε ήδη αρκετά.

 

 

Εσυ τωρα γιατι τοσο επιθετικο υφος;Εχεις μετοχες στη σονυ στις digital αγορες;Εγω δεν σου ειπα τι θα αγορασεις ουτε να πιεις ξυδακι αλλοι προτιμουν να εχουν το κουτι τους με τα artbooks και τα αγαλματιδια και αλλοι το παιχνιδι digital σε αερα κοπανιστο....Δικαιωμα του καθενος.Ο καθενας εχει την αποψη του και το δικαιωμα να το λεει σαν να εχουμε τρελαθει εδω μεσα μου φαινεται.Και επιμενω οτι το κοστος του digital επρεπε να ειναι στο μισο καθως η εταιρια δεν εχει ουτε μεσαζοντες καταστηματα εξοδα κουτια πρωτες υλες κτλ κτλ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ τα δινει στον καταναλωτη με ενα κωδικο.ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτογενής αξία ενός videogame είναι το ψηφιακό περιεχόμενο και όχι η φυσική του συσκευασία. Είναι ελάχιστο το κόστος συσκευασίας.

Οι ρομαντικοί λοιπόν ξιδάκι και καλή καρδιά. Αν θέλετε να κοιμάστε αγκαλιά με τα collector edition κουτιά σας, έχετε ήδη αρκετά.

Αλλα μας λεγανε 20+ χρονια πριν φιλτατε. Δες τι παραμυθι ειχε πεσει τοτε, αν δεν ασχολιοσουν. Ετσι παει ομως, νεες εποχες, αλλες δικαιολογιες.

Δεν ειμαι υλιστης για να αγοραζω τις λεγομενες "συλλεκτικες" εκδοσεις. Αυτες καποτε ηταν αλλωστε οι κανονικες που αγοραζαμε. Αλλα το να εχεις και να σου ανηκει κατι, απο το να εχεις απλα το δικαιωμα του να χρησιμοποιεις υπο προυποθεσεις κατι, εχει τεραστια διαφορα. Ολοι της ευρυτερης steam σχολης ειναι η δευτερη κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το να εχεις και να σου ανηκει κατι, απο το να εχεις απλα το δικαιωμα του να χρησιμοποιεις υπο προυποθεσεις κατι, εχει τεραστια διαφορα. Ολοι της ευρυτερης steam σχολης ειναι η δευτερη κατηγορια.

 

Αν μπορείς να έχεις το setup στο δίσκο σου (SSD/HDD) και ένα serial number, τότε δεν υπάρχει διαφορά από το να το είχες σε οπτικό δίσκο με φυσική συσκευασία.

 

Εκτός και αν δεν μπορείς να έχεις το setup και λαμβάνεις το παιχνίδι από κάποιον download manager που σου κάνει εγκατάσταση και έπειτα το διαγράφει ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο που το καθιστά μη μεταφέρσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις πολλά λεφτά και πολλές αλλαγές σε hardware σε υπολογιστή τώρα και δεν ήθελες στις εποχές PS1?

Είχες υπολογιστή τότε?

ειμαι λιγο ειδικη περιπτωση , ειχαμε υπολογιστη τοτες αλλα δεν ειχα την καταλληση ηλικια για να γνωριζω απο τα specs του υπολογιστη . ειμαι απο αυτους που ειχαν θειο καμμενο με το αντικειμενο και παιζαμε double dragon,golden axe,alien storm και πιο μετα σκοτεινους τιτλους οπως heretic,hexen,diablo. ειναι πολυ μεγαλη συζητηση αν θες σε συνομιλια να τα πουμε καλως , αλλα γενικα πλεον η βιομηχανια του gaming  με πεταει απεξω μιας και δεν εχω την δυνατοτητα να δινω συνεχως λεφτα σε καρτες γραφικων και μνημες . ( να εχεις στο μυαλο σου οτι τοτες ειχαμε λεφτα - τωρα ομως δεν μας περισσευουν ) ... τι να πω .. οι εποχες που πηγαινα πρωτη-δευτερα δημοτικου πανω κατω δηλαδη πριν απο 12 χρονια που επαιζα τα fps του Turok και του Unreal tournament δεν θα συγκριθουν ποτε με τα του σημερα και αυτων που ερχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να έχεις το setup στο δίσκο σου (SSD/HDD) και ένα serial number, τότε δεν υπάρχει διαφορά από το να το είχες σε οπτικό δίσκο με φυσική συσκευασία.

 

Εκτός και αν δεν μπορείς να έχεις το setup και λαμβάνεις το παιχνίδι από κάποιον download manager που σου κάνει εγκατάσταση και έπειτα το διαγράφει ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο που το καθιστά μη μεταφέρσιμο.

Μονο που σε οπτικο μεσο το βαζεις εν δυναμη οπου θες και οποτε θες. Δεν εχεις το steam σε ρολο νταβατζη να σου θετει το που και το πως. Ενιοτε και το ποτε.

Μιλαω για υπηρεσιες/παιχνιδια τυπου steam παρεπιπτωντος, οχι για αλλες οπως πχ το gog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρεσίες τύπου GOG είναι από τις λίγες που παρέχουν σήμερα πλήρη ελευθερία και πραγματική "ιδιοκτησία" του τίτλου.

 

Οι εναλλακτικές είναι περιοριμένες και συνοψίζονται σε λύσεις πειρατείας (απόλυτη κατοχή των αρχείων + όλα τα updates σε εύχρηστο πακέτο).

 

Δυστυχώς το DRM είναι προτεραιότητα για τον κλάδο πλέον - εδώ και χρόνια - κι έτσι οι mainstream λύσεις όπως το steam και τα xbox/psn stores δεν θα σου δώσουν 100% ελεύθερη πρόσβαση στην κατοχή και αποθήκευση/διαχείριση όλων των αρχείων με όλα τα updates.

 

Για μένα αυτό είναι το ουσιαστικό αγκάθι και όχι τα κουτιά και οι premium artwork εκδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος αγόρασα το πρώτο μου δισκάκι εδώ και πολλά χρόνια (πάνω από 5). Το έχω αφήσει σε ένα ράφι και βαριέμαι ακόμα και να το βάλω στο drive. Χώρια που μου πιάνει και τζάμπα χώρο.

 

Καλό και ενδιαφέρον το άρθρο (χρειαζόμαστε κι άλλα τέτοια στο insomnia), αλλά στην τελική δεν λέει κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο. Απλώς μας ξαναθυμίζει αυτό που έρχεται, δηλαδή την digital only εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι λιγο ειδικη περιπτωση , ειχαμε υπολογιστη τοτες αλλα δεν ειχα την καταλληση ηλικια για να γνωριζω απο τα specs του υπολογιστη . ειμαι απο αυτους που ειχαν θειο καμμενο με το αντικειμενο και παιζαμε double dragon,golden axe,alien storm και πιο μετα σκοτεινους τιτλους οπως heretic,hexen,diablo. ειναι πολυ μεγαλη συζητηση αν θες σε συνομιλια να τα πουμε καλως , αλλα γενικα πλεον η βιομηχανια του gaming με πεταει απεξω μιας και δεν εχω την δυνατοτητα να δινω συνεχως λεφτα σε καρτες γραφικων και μνημες . ( να εχεις στο μυαλο σου οτι τοτες ειχαμε λεφτα - τωρα ομως δεν μας περισσευουν ) ... τι να πω .. οι εποχες που πηγαινα πρωτη-δευτερα δημοτικου πανω κατω δηλαδη πριν απο 12 χρονια που επαιζα τα fps του Turok και του Unreal tournament δεν θα συγκριθουν ποτε με τα του σημερα και αυτων που ερχονται.

 

Άρα δεν είχες.

Μακάρι να ήταν τότε τόσο φθηνό να έχεις PC που να παίζει τα τελευταία παιχνίδια όσο είναι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είχες.

Μακάρι να ήταν τότε τόσο φθηνό να έχεις PC που να παίζει τα τελευταία παιχνίδια όσο είναι τώρα.

Συμφωνώ. Εκτός αυτού εκείνη την εποχή (προ 20ετίας περίπου) η αναβάθμιση ήταν σχεδόν απαραίτητη στον 1-1.5 χρόνο ακόμη κι αν είχες hi-end σύστημα. Αυτό πλέον δεν συμβαίνει και με κάρτα των 250€ (π.χ. RX480) βγάζεις άνετα 2+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Εκτός αυτού εκείνη την εποχή (προ 20ετίας περίπου) η αναβάθμιση ήταν σχεδόν απαραίτητη στον 1-1.5 χρόνο ακόμη κι αν είχες hi-end σύστημα. Αυτό πλέον δεν συμβαίνει και με κάρτα των 250€ (π.χ. RX480) βγάζεις άνετα 2+ χρόνια.

Τοτε βεβαια δεν σε πειραζαν οι αναλυσεις ή αν ετρεχε το need for speed στα 15-20 fps και οχι στα 60fps :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ σε πείραζαν και τότε,απλά όχι όσο σήμερα,παρόλο που υπήρχαν σημαντικότερες διαφορές ! απλά γιατί σε ένοιαζε το παιχνίδι Πολύ περισσότερο αν θα είναι καλό και αν μπορέσεις να το τερματίσεις και έτσι το απολάμβανες ότι σύστημα και να είχες.Θυμάμαι τους Πιο προνομιούχους που είχαν VGA έναντι άλλων που είχαν EGA η ακόμα πιο παλιά CGA  :-)

ega-vs-vga.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ηταν για τους νερντουλες του τοτε.
Ο απλος pc gamer δεν ηξερε ουτε το fps τι ηταν. Τουλαχιστον τα παιδια της ηλικιας μου. 10-12 ετων πχ. Τωρα απο 7 ετων σου μιλανε για fps full hd ή 4k και ποσα cores εχει ο cpu σου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...