Προς το περιεχόμενο

Η Intel αποκάλυψε επίσημα τα σχέδια της για τους επεξεργαστές Ice Lake των 10nm που έρχονται μετά την 8η γενιά Core


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση γι αυτούς που ξέρουν παραπάνω. Ισχύει ότι αν μείνει η αρχιτεκτονική, τα ρολόγια και γενικά ο επεξεργαστής ως έχει και απλά μικρίνει η κατασκευαστική μέθοδος δεν θα υπάρχει διαφορά στην απόδοση αλλά απλά θα βελτιωθεί το TDP? 

Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τι πάει να κάνει η Ιντελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση γι αυτούς που ξέρουν παραπάνω. Ισχύει ότι αν μείνει η αρχιτεκτονική, τα ρολόγια και γενικά ο επεξεργαστής ως έχει και απλά μικρίνει η κατασκευαστική μέθοδος δεν θα υπάρχει διαφορά στην απόδοση αλλά απλά θα βελτιωθεί το TDP? 

Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τι πάει να κάνει η Ιντελ?

Καλή μας ημέρα,

Γενικά ισχύει αυτό που λες αλλά επειδή η όποια εταιρία δεν μπορεί να δώσει σαν προσόν σε μία καινούργια σειρά μόνον την μικρότερη κατανάλωση συνήθως την συνοδεύει και με μία κάποια άλλοτε μικρότερη και άλλοτε μεγαλύτερη αύξηση στους χρονισμούς των ρολογιών.

Καλή μας συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30% πάνω οι επιδόσεις για φορητούς και οι νέοι i5 είναι τετραπύρηνοι.Θα προλάβει η  Λενόβο να βάλει κάποιον στο επετειακό μοντέλο thinkpad που θα βγει τον Οκτώβρη; Ξηλώνομαι άνετα και 2.000 να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης και καλά κάνει η AMD και δίνει πυρήνες στο λαό. Απλά σκέφτομαι τί θα έλεγαν μερικοί αν η εξέλιξη ήταν πχ +30% άνα έτος. Εκεί που ο επεξεργαστής τους, που αγόρασαν με χρήματα που αποκτήθηκαν με κόπο, θεωρούνταν αρχαίος μετά από 1-2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης και καλά κάνει η AMD και δίνει πυρήνες στο λαό. Απλά σκέφτομαι τί θα έλεγαν μερικοί αν η εξέλιξη ήταν πχ +30% άνα έτος. Εκεί που ο επεξεργαστής τους, που αγόρασαν με χρήματα που αποκτήθηκαν με κόπο, θεωρούνταν αρχαίος μετά από 1-2 χρόνια...

Γεια και χαρά φίλε Jophiel,

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έλεγαν τίποτα, νομίζω πως όταν κάποιος αγοράζει κάτι σήμερα για να κάνει την δουλειά του θα πρέπει να τον ενδιαφέρει να την κάνει και μάλιστα καλά ίσως και για κάποια χρόνια μπροστά. Τώρα αν το hardware μετά από 3 χρόνια θα είναι 2 φορές πιο γρήγορο από αυτό που θα έχει δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τον απασχολεί ιδιαίτερα. Εκτός και αν θα είναι διατεθειμένος ως επαγγελματίας να ρίξει τους χρόνους εργασίας θεωρητικά στο μισό και θα πρέπει να ξανά αγοράσει καινούργιο hardware. Πάντως αυτό το" θέλω να κάνω 2 φορές πιο γρήγορα την δουλειά μου" είναι τεράστιος μύθος, λόγω του ότι στις ώρες που εργάζεται κάποιος ποτέ δεν φέρνει για όλες αυτές τις ώρες το υλικολογισμικό στα όριά του.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η intel έχει "χαρτιά" στα συρτάρια της αλλά από ότι φαίνεται τα κρατάει μέχρι να βγει κάτι πραγματικά ανταγωνίσιμο (ryzen) στην αγορά να έχει αντίμετρα.. ουέ και αλίμονο αν μετά αυτή την εκτίναξη της amd δεν είχε κάτι ανάλογο να ρίξει στην αγορά.. έκανε γρήγορα την κίνηση και ρίχνει στην αγορά μια ανταγωνίσιμη γενιά επεξεργαστών πριν πέσουν οι τιμές στα m/b με amd υποστήριξη (και πάθει πανωλεθρία) όπου μέχρι πρόσφατα ήθελες minimum 130e για μια επώνυμη full atx πλακέτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά φίλε Jophiel,

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έλεγαν τίποτα, νομίζω πως όταν κάποιος αγοράζει κάτι σήμερα για να κάνει την δουλειά του θα πρέπει να τον ενδιαφέρει να την κάνει και μάλιστα καλά ίσως και για κάποια χρόνια μπροστά. Τώρα αν το hardware μετά από 3 χρόνια θα είναι 2 φορές πιο γρήγορο από αυτό που θα έχει δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τον απασχολεί ιδιαίτερα. Εκτός και αν θα είναι διατεθειμένος ως επαγγελματίας να ρίξει τους χρόνους εργασίας θεωρητικά στο μισό και θα πρέπει να ξανά αγοράσει καινούργιο hardware. Πάντως αυτό το" θέλω να κάνω 2 φορές πιο γρήγορα την δουλειά μου" είναι τεράστιος μύθος, λόγω του ότι στις ώρες που εργάζεται κάποιος ποτέ δεν φέρνει για όλες αυτές τις ώρες το υλικολογισμικό στα όριά του.

Καλή συνέχεια.

Γεια σου και σένα φίλε μου.

Αυτό που γράφεις είναι μια αποψη κυρίως από τη μεριά του επαγγελματία. Τί γίνεται από τη μεριά του χρήστη/gamer; Καλώς (ή κακώς) πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών σε παγκόσμιο επίπεδο χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους για gaming. Πολλοί από αυτούς αγοράζουν pc με hardware συνολικής αξίας 800€+. Τί γίνεται όταν ένας τέτοιος χρήστης διαπιστώσει ότι το hardware που αγόρασε πέρυσι και θεωρούνταν "high end", επιτρέποντάς του να παίζει τα παιχνίδια με όλα full, φέτος είναι κάτω του μετρίου; Αυτό γίνονταν την εποχή που Intel και AMD "κονταροχτυπιώντουσαν" και τα μοντέλα αλλαζαν κάθε 6μηνο. Ποιος την πλήρωσε τελικά αυτή την "εξέλιξη"; Οι χρήστες.

Οι προγραμματιστές βρήκαν "χώρο" και τα minimum του κάθε επόμενου έτους ήταν πιο ψηλά από τα recommended του προηγούμενου. Όλα αυτά στην προσπάθειά τους να "σπρώξουν" το καινούριο hardware και να αναγκάσουν τον χρήστη να αγοράσει.

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης, αλλά όλα χρειάζονται μέτρο. Καλά έκανε η AMD και ανέβασε τον πήχη, αρκεί η κίνησή της να μη σημάνει "πόλεμο" με την Intel, γιατί στο τέλος αυτή θα χάσει. Η Intel έχει πολλαπλάσια κεφάλαια και δεν είναι ηλίθιοι,ώστε να μην έχουν προβλέψει ένα "ξέσπασμα" από την AMD. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια αποχής από τον πραγματικό ανταγωνισμό.

Πιστεύω ότι απλά η Intel έχει ξοδέψει κάποια χρήματα για αυτές τις σειρές που παρουσιάζει τώρα και πρέπει να βγάλει τα χρήματά της. Είναι σίγουρο ότι έχει έτοιμα και άλλα μοντέλα, που θα παρουσιάσει μελλοντικά, απλά δε τη συμφέρει να πετάξει τα ήδη υπάρχοντα. Αυτό θα ήταν σαν να παραδέχεται ότι τόσο καιρό επιτηδευμένα δε τα παρουσίαζε στην αγορά (πράγμα που αληθεύει). Ο καθένας παίζει το παιχνίδι του, ανάλογα με τη θέση του στην αγορά. Η μία εταιρεία προσπαθεί να κερδίσει πάλι το καταναλωτικό της κοινό που έχασε με τις μετριότατες σειρές από τους Bulldozer μέχρι Excavator (εκεί δεν είδα, επίσης, κανένα να γράφει για "απάτη" και "ξαναζεσταμένο φαγητό"... ) και η άλλη θέλει να βγάλει τα χρήματα που έδωσε για τις σειρές αυτές που παρουσιάζει σήμερα. Δεν υπάρχει "καλή" και "κακή" εταιρεία. Υπάρχει "πρώτος" και "δεύτερος" σε πωλήσεις στην αγορά. Ο πρώτος έχει υψηλές τιμές, λόγω υψηλής ζήτησης και ο δεύτερος είναι ποιο ανταγωνιστικός τιμολογιακά για να ανεβάσει το ποσοστό του. Αυτό γίνεται τα τελευταία 20 χρόνια που παρακολουθώ την αγορά των CPUs χωρίς καμία εξαίρεση μέχρι σήμερα. Κάποιοι είναι μικροί και δεν θυμούνται, αλλοι δεν θέλουν να θυμούνται και άλλοι δεν ασχολήθηκαν ποτέ αρκετά με το θέμα, ώστε να υπάρχει κάποια γνώση για να θυμούνται. Αυτό είναι το πρόβλημα και οι δυο τους (AMD και Intel) ελέγχουν την αγορά. Ο ανταγωνισμός χάθηκε από τη στιγμή που έμειναν μόνο οι δυο τους. Αν δεν μπουν 2-3 ακόμη δυνατοί "παίχτες" πραγματικό ανταγωνισμό δε βλέπουμε. Τα υπόλοιπα είναι για να τσακώνονται στα forums οι οπαδοί της μιας ή της άλλης εταιρείας...Πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν αντί για οπαδούς είχαμε μόνο συνειδητοποιημένους καταναλωτές που θα πίεζαν την αγορά για πραγματικό ανταγωνισμό και όχι να τσακωνόντουσαν λες και έχουν κάποιο πραγματικό κέρδος απο την ύπαρξη μιας συγκεκριμένης εταιρείας... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο ανακοινώσεις τελευταία και δήθεν διαρροές απο μη έμπιστες πληροφορίες για τις επιδόσεις και τους πυρήνες τους, κινήσεις απελπισίας για να μην τρέξουν όλοι να πάρουν amd και να κάτσουν να την περιμένουν να βγάλει νέους επεξεργαστές, ξέρεις σε περιμέναμε κυρία intel απο την εποχή των πρώτων i3/i5/i7 να βελτιώσεις έστω το vfm σου αλλά τίποτα φτάσαμε πόσα χρόνια μετά να έχουμε τα ίδια δεδομένα σε vfm και χειρότερα μην πω γιατί τότε οι i5 είχαν 150 ( τόσο είχα πάρει τoν i5 2400 απο πλαίσιο κιόλας όχι σκρουτζ) και τώρα 200+ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ήταν να σοβαρευτεί λίγο και η INTEL. Είχε συνηθίσει τα τελευταία 5+ χρόνια στο μονοπώλιο.

 

Μπορεί να χρησιμοποιώ Ι5 και να είμαι αρκετά ικανοποιημένος αλλά η AMD τους έβαλε τα γυαλιά επιτέλους. Έδωσε στο μέσο χρήστη 8 και 12 πυρήνες(threads) σε τιμές Ι5 και επιδόσεις καλύτερες.

 

Φυσικά μένει να δούμε ποια θα είναι η απάντηση της Intel. Αν βγάλει τους 6/6 και 6/12 σε τιμές 300+ πάλι Amd θα προτείνουμε. Το 10% σε fps δε λέει κάτι αν βρίσκεις R5 1600 στα 160€ όταν κυκλοφορήσει η νεα σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και σένα φίλε μου.

Αυτό που γράφεις είναι μια αποψη κυρίως από τη μεριά του επαγγελματία. Τί γίνεται από τη μεριά του χρήστη/gamer; Καλώς (ή κακώς) πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών σε παγκόσμιο επίπεδο χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους για gaming. Πολλοί από αυτούς αγοράζουν pc με hardware συνολικής αξίας 800€+. Τί γίνεται όταν ένας τέτοιος χρήστης διαπιστώσει ότι το hardware που αγόρασε πέρυσι και θεωρούνταν "high end", επιτρέποντάς του να παίζει τα παιχνίδια με όλα full, φέτος είναι κάτω του μετρίου; Αυτό γίνονταν την εποχή που Intel και AMD "κονταροχτυπιώντουσαν" και τα μοντέλα αλλαζαν κάθε 6μηνο. Ποιος την πλήρωσε τελικά αυτή την "εξέλιξη"; Οι χρήστες.

Οι προγραμματιστές βρήκαν "χώρο" και τα minimum του κάθε επόμενου έτους ήταν πιο ψηλά από τα recommended του προηγούμενου. Όλα αυτά στην προσπάθειά τους να "σπρώξουν" το καινούριο hardware και να αναγκάσουν τον χρήστη να αγοράσει.

 

Αυτο που περιγραφεις συνεβαινε τη δεκαετια του 90 που τα περιθωρια βελτιωσης ηταν ακομα πολυ μεγαλα και η αναγκη για περισσοτερη ισχυ επισης.

 

Πλεον ακομα και να θελανε δεν μπορουνε να κανουν τοσο μεγαλα βηματα αλλα και η αξιοποιηση νεων cpu απο παιχνιδια δεν ειναι οπως τοτε που ειχαμε αυξηση στις συχνοτητες αλλα και στο IPC. Το αποτελεσμα ειναι ολοι να μπορουνε να κρατησουν τα μηχανηματα τους περισσοτερο.

Δεν θα αναγκαστει κανενας gamer να αλλαξει τον περσινο i7 του επειδη τωρα υπαρχουν 8πυρηνοι σε καλες τιμες.

 

Ειναι οπως τα κινητα και τα tablet. Τα πρωτα χρονια συνεχως βγαιναν καινουρια μοντελα και οι διαφορες στις επιδοσεις ηταν ουσιαστικες. Φτασαμε σε ενα σημειο πλεον που μια χαρα κανεις τη δουλεια σου και με smartphone 2 ετων, εφοσον ακομα λειτουργει., οσους πυρηνες και RAM και να προσθετουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης και καλά κάνει η AMD και δίνει πυρήνες στο λαό. Απλά σκέφτομαι τί θα έλεγαν μερικοί αν η εξέλιξη ήταν πχ +30% άνα έτος. Εκεί που ο επεξεργαστής τους, που αγόρασαν με χρήματα που αποκτήθηκαν με κόπο, θεωρούνταν αρχαίος μετά από 1-2 χρόνια...

Ο επεξεργαστης τους θα ηταν ακριβως το ιδιο γρηγορος οσο θα ηταν και αν η εξελιξη ηταν +1% ανα ετος. Δεν αλλαζει κατι. Τα παντα θα ετρεχαν με την ιδια ακριβως ταχυτητα που θα ετρεχαν και στο δικο σου θεωρητικο συμπαν. Απλα θα ηταν ευκολοτερο για καποιον να κανει upgrade εφοσον χρειαζεται τις επιδοσεις χωρις να αισθανεται οτι του πιανουν τον πισινο, πληρωνοντας τα ιδια λεφτα για επεξεργαστη που εδωσε πριν 5 χρονια κερδιζοντας 10% σε επιδοσεις. 

 

Χωρια που δεν θα χρειαζοταν να αγορασουν επεξεργαστη με λεφτα που αποκτηθηκαν με κοπο, μιας και θα αγοραζαν καλυτερο επεξεργαστη με πολυ λιγοτερα χρηματα, αντι να δινουν ακομα 150 και να παιρνουν 2πυρηνους κλειδωμενους i3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...