Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Nokia 8 με dual camera με οπτικά Zeiss και τιμή €600


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

“Με το Nokia 8 – θέλαμε να δημιουργήσουμε το απόλυτο εργαλείo για να διηγηθούμε την ιστορία μας” είπε εκπρόσωπος της εταιρείας σε όσους βρίσκονταν στον χώρο της εκδήλωσης για την ανακοίνωση του κινητού.

Η ναυαρχίδα της εταιρείας HMD Global, το Nokia 8, διαθέτει οθόνη LCD IPS με διαγώνιο 5,3 ιντσών που υποστηρίζει ανάλυση WQHD (1440 x 2560 pixels με πυκνότητα εικονοστοιχείων περίπου 554 ppi) και επιδεικνύει εκπληκτική φωτεινότητα 700nits (max brightness). Η οθόνη προστατεύεται από κυρτό γυαλί 2.5D τύπου Gorilla Glass 5, το οποίο δένει αρμονικά με το αλουμινένιο σώμα (6000 Series Aluminum). Στο παχύτερο σημείο του, το Nokia 8 έχει πάχος 7,9 χιλιοστών ενώ επιπλέον διαθέτει πιστοποίηση IP54 (basic resistance).

 

Η εμπρόσθια κάμερα της συσκευής βασίζεται σε αισθητήρα 13 Megapixels (1,12μm pixels) με σύστημα φακών με διάφραγμα f/2.0 και phase detection autofocus. Το σύστημα διπλής κάμερας στην “πλάτη” της συσκευής βασίζεται σε δύο αισθητήρες 13 Megapixels (έναν έγχρωμο και έναν μονοχρωματικό) με εικονοστοιχεία επίσης στα 1,12μm και με διάφραγμα f/2.0 στα συστήματα φακών.

 

Η κάμερα με τον έγχρωμο αισθητήρα διαθέτει OIS (Οπτικό Σταθεροποιητή Εικόνας), Laser Autofocus καθώς και dual LED flash. Σε όλες τις περιπτώσεις, όλα τα συστήματα φακών έχει επιμεληθεί η εταιρεία Zeiss ενώ τόσο η κύρια όσο και η εμπρόσθια κάμερα μπορούν να τραβήξουν βίντεο ανάλυσης 2160p.

 

Το κινητό μπορεί και μεταδίδει εικόνα ζωντανά σε split-screen mode (livestream) στα YouTube και Facebook τόσο από την εμπρόσθια όσο και την κύρια κάμερα ταυτόχρονα. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, η HMD Global το αποκαλεί Dual-Sight. Επίσης η εταιρεία έκανε γνωστό, ότι το τμήμα της Nokia που αναπτύσσει την Nokia OZO, την κάμερα που είναι ικανή να καταγράψει στερεοσκοπικό βίντεο 360-μοιρών, βοήθησε στην ανάπτυξη του χαρακτηριστικού 360° spatial surround recording.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Στο εσωτερικό της συσκευής, βρίσκεται το κορυφαίο SoC της Qualcomm, Snapdragon 835, σε συνδυασμό με 4GB RAM και 64GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου (θα κυκλοφορήσει σε Tempered Blue, Steel, Polished Copper) ή σε συνδυασμό με 6GB RAM και 128GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου (θα κυκλοφορήσει μόνο σε Polished Blue).

 

Η συσκευή υποστηρίζει WiFi 802.11b/g/n/ac dual-band, WiFi Direct/ Hotspot, Bluetooth 5.0, GPS και NFC ενώ από τον εξοπλισμό του δεν απουσιάζει ο αισθητήρας ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων και η υποδοχή USB Type-C (USB3.1). Τέλος, η μπαταρία του επιδεικνύει χωρητικότητα 3090mAh. Η HMD σε συνεργασία με τη Google έκανε το Google Photos το βασικό gallery app στη συσκευή και επομένως ο χρήστης του Nokia 8 θα απολαμβάνει απεριόριστο photo και video storage. Το λογισμικό είναι το Android 7.1 Nougat στην “Pure” έκδοση του (θα αναβαθμιστεί σε Android O) ενώ το κόστος της συσκευής είναι €600.

 



 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Pure Android, οπτικα Zeiss.

Καλη φαση, ειδικα αν παιρνει updates για πανω απο 2 χρονια.

 

Σε σχεδιασμο χανει αρκετα παντως, και πιστευω οτι πιο πολυ θα ειναι ενα HMD κινητο παρα ενα παλιο καλο NOKIA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατο φαινεται. Αν ειναι και αξιοπιστο και δεν βγαζει προβληματα σαν LG, τοτε θα ειναι ωραια εναλλακτικη αν θελεις ρομποτακι. Δε το βλεπω ομως να σκιζει σε πωλησεις στην Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3090mAh μπαταρία;;;;; 

 

χαχαχαχαχα

 

Κάθε άγγιγμα και φόρτιση.

Ειδικά στο 6άρι που θα σε ωθεί να ταχεις οοοόλα ανοιχτά, ούτε καν θα ανοίγει!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν όλες οι εταιρίες ανακοινώνουν bezeless designs , η Nokia τι πάει να πετύχει με αυτό το σχέδιασμό ? Πριν 2 χρόνια ίσως είχε κάποιες ελπίδες αλλά τώρα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τώρα πλέον ότι κινητό και να βγει πάνω από τα 500 ακόμα κα με 835soc θα υπάρχει σύγκριση με το s8 που παίζει στα 535 πλέον, όποτε δεν νομίζω ειδικά σε αυτές τις τιμές να έχουν κάποια τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά πλέον είναι σαν την πολιτική. Πότε δεν ευχαριστιόμαστε με κανέναν και με τίποτα. Όλα πάντα είναι λάθος. Είτε μικρή μπαταρία, είτε bezeless, είτε Android είτε μεγάλη οθόνη. Ό,τι και να βγεί πάντα θα λέμε "άπατο".

 

Κανένας δεν μιλάει για το Dual Sight που το βλέπουμε πρώτη φορά.

 

Θέλουμε κινητό με bezeless οθόνη, 12000mAh μπαταρία, την καλυτερη κάμερα, να μην χαλάει την αισθητική κανενός και στην μοναδική τιμή των 80€. Ακόμα και τότε θα λέμε "Ναι αλλά όταν το κρατάω στο χέρι, φαίνονται άσχημα τα δάχτυλά μου. Άπατο και αυτό" 

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά πλέον είναι σαν την πολιτική. Πότε δεν ευχαριστιόμαστε με κανέναν και με τίποτα. Όλα πάντα είναι λάθος. Είτε μικρή μπαταρία, είτε bezeless, είτε Android είτε μεγάλη οθόνη. Ό,τι και να βγεί πάντα θα λέμε "άπατο".

 

Κανένας δεν μιλάει για το Dual Sight που το βλέπουμε πρώτη φορά.

 

Θέλουμε κινητό με bezeless οθόνη, 12000mAh μπαταρία, την καλυτερη κάμερα, να μην χαλάει την αισθητική κανενός και στην μοναδική τιμή των 80€. Ακόμα και τότε θα λέμε "Ναι αλλά όταν το κρατάω στο χέρι, φαίνονται άσχημα τα δάχτυλά μου. Άπατο και αυτό" 

 

Αλλάζω κινητό κάθε 3 χρόνια, αλλά μου αρέσει να κουβεντιάζω για τεχνολογία. Νομίζω δεν είναι κακό, γι αυτό υπάρχει το φορουμ.

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις τσέκαρα S8 και HTC 11 στο amazon και έχουν την ίδια τιμή με το νόκια 8 πλέον...γιατί να πάς σε νόκια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια χαρακτηριστηκα

 

Αλλα

 

 

Μπαταρια σχετικα μικρη

Τιμη ακριβη

Λωριδα ασχημη πισω με τις καμερες και ελαφρως μεγαλα bezel

η μπαταρια λύνεται αγοραζεις power bank 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά πλέον είναι σαν την πολιτική. Πότε δεν ευχαριστιόμαστε με κανέναν και με τίποτα. Όλα πάντα είναι λάθος. Είτε μικρή μπαταρία, είτε bezeless, είτε Android είτε μεγάλη οθόνη. Ό,τι και να βγεί πάντα θα λέμε "άπατο".

 

Κανένας δεν μιλάει για το Dual Sight που το βλέπουμε πρώτη φορά.

 

Θέλουμε κινητό με bezeless οθόνη, 12000mAh μπαταρία, την καλυτερη κάμερα, να μην χαλάει την αισθητική κανενός και στην μοναδική τιμή των 80€. Ακόμα και τότε θα λέμε "Ναι αλλά όταν το κρατάω στο χέρι, φαίνονται άσχημα τα δάχτυλά μου. Άπατο και αυτό" 

Δηλαδή σου άρεσε ? Θεωρείς πως θα πάει καλά λόγω του dual sight ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλες και όλους,

Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το HTC11 αλλά σε σχέση με το S8 τελείως υποκειμενικά νομίζω ότι αξίζει περισσότερο. Αν και το τονίζω ΑΝ είχα τα χρήματα και μέχρι το φθινόπωρο είχα ανάγκη για καινούργια συσκευή τότε θα ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και το 1+5.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζω κινητό κάθε 3 χρόνια, αλλά μου αρέσει να κουβεντιάζω για τεχνολογία. Νομίζω δεν είναι κακό, γι αυτό υπάρχει το φορουμ.

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις τσέκαρα S8 και HTC 11 στο amazon και έχουν την ίδια τιμή με το νόκια 8 πλέον...γιατί να πάς σε νόκια; 

Ποιοτητα κατασκευης? Εαν την εχει πραγματικα δλδ.

 

Απο τα λιγα πραγματα που εχω ευχαριστηθει στο κινητο μου ειναι οτι ειναι ενα HTC One m7, κοντευει την 4ετια εχει πεσει κατω, εχει περασει θητεια στο στρατο, εχει παιξει 100 σειρες και 50 ταινιες, το εχω ανοιξει εγω και του εχω αλλάξει μπαταρια..

 

Και ακομα τρεχει μια χαρα, δεν κανει περιεργα κολυματα οι επιδοσεις του ειναι μια χαρα για την ηλικια του και εβγαλε τα λεφτα του με το παραπάνω. Δε θα εδινα 600 ευρω για κατι που θα κραταγε 2 χρονια.

 

Το nokia 6 αφησε πολυ καλες εντυπώσεις με την κατασκευη του και το stock ανδροιδ του. Ελπιζω να συνεχίσει το trend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...