Προς το περιεχόμενο

Μέτρα κατά του φαινομένου φοροδιαφυγής από παραεισαγωγές ηλεκτρονικών ειδών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υποκρισία περισσεύει αγαπητέ... Σε καταλαβαίνω βέβαια μιας και είναι στο DNA μας να κοιτάζουμε ο καθένας την πάρτη του. :)

 

Προφανώς σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με την υπερφορολόγηση, αλλά μπορώ να καταλάβω που οφείλονται όλα αυτά που περνάμε τα τελευταία χρόνια... Δεν ψάχνω για εχθρούς έξω απο τα σύνορά μας μιας και ο εχθρός βρίσκεται εντός (μας). 

 

Anyway, είμαστε οριακά offtopic και γνωρίζω που θα καταλήξει η συζήτηση, οπότε ας το σταματήσουμε κάπου εδώ. 

 

να σταματησουμε οκ, αλλα τα περι υποκρισιας στα επιστρεφω 100%.

 

σιγουρα ο εχθρος ειναι εντος των πυλων και αναμεσα μας, αλλα οχι εκει που εννοεις. βρισκεται σε αποψεις σαν τις δικες σου, μακρυα απο την καθημερινοτητα και την πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[..]Δεν ψάχνω για εχθρούς έξω απο τα σύνορά μας μιας και ο εχθρός βρίσκεται εντός (μας).[..]

Χμ.. το ότι δεν ψάχνεις εσύ εχθρούς απ' έξω δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι έχουν μπερδέψει το τι σημαίνει παραεισαγωγή...

 

Το ότι ένα προϊόν είναι παραεισαγωγής δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο ή ο έμπορος το πουλάει χωρίς ΦΠΑ και χωρίς να αποδίδει όλους τους νόμιμους φόρους. 

 

Συνηθίζεται κάποιος μεγάλος που έχει την οικονομική επιφάνεια και ενδεχομένως το δίκτυο διανομής να γίνετε «αποκλειστικός αντιπρόσωπος» του Χ προϊόντος οπότε επισήμως το εργοστάσιο παραγωγής πουλάει μόνο σε αυτόν εντός της Ελλάδας.

 

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ένας έμπορος από μια άλλη χώρα (ίσως ο εκεί αντιπρόσωπος) δεν μπορεί να πουλήσει προς τον Έλληνα μικρό έμπορο.

 

Τα παρατράγουδα συνήθως ξεκινάνε όταν υπάρχει πρόβλημα με το προϊόν παραεισαγωγής και ο εδώ αντιπρόσωπος αρνείται (και μάλλον και με το δίκιο του) να επισκευάσει ένα προϊόν το οποίο δεν έχει αγοραστεί μέσα από το δικό του δίκτυο πωλήσεων και διανομής.

 

Ο μοναδικός τρόπος να πατάξεις τη φοροδιαφυγή κατά τη γνώμη μου είναι να την κάνεις να είναι πρακτικά ασύμφορη.

 

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με ορθολογική φορολόγηση η οποία επιτρέπει στους πολίτες να πραγματοποιούν περισσότερες συναλλαγές (π.χ. χαμηλότερη φορολογία – άμεση και έμμεση και άρα χαμηλότερη τιμή αγοράς).
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαφνικά πολλοί εδώ μέσα έγιναν ειδικοί με τα φορολογικά και έχουν και άποψη.. όχι ρε να μην σε νοιάζει αν πληρώνει ο άλλος φπα να σε νοιάζει αν η τιμή είναι καλή και αν το κατάστημα εξυπηρετεί με τα χαλασμένα και τις εγγυήσεις! τα υπόλοιπα όλα είναι μπούρδες.. ήρθατε να κάνετε τον συνήγορο στου καλοπληρωμένους πολιτικούς που έχουν ρημάξει τον τόπο όλα αυτά τα χρόνια!

Ναι γιατι αυτος που ετοιμαζει να ριξει πιστολι ή τα εχει φερει μαυρα, (γιαυτο και δεν τον νοιαζει το ΦΠΑ του) θα σου κανει καλο service οταν η αντιπροσωπια δεν του αναγωριζει το serial για RMA.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
[..]Εχθροι απο εξω υπαρχουν, αλλα οι ευθυνες ειναι δικες μας. Αλλα για αλλο θεμα απο αυτο που εννοει ο billdanos, δλδ οτι "μαζι τα φαγαμε".

 

Πχ κανενας δεν μας εφερε το ΔΝΤ με το ζορι. Ο Γιωργακης μας πουλησε. Και οι δικαστες κοιμωντουσαν. Και οι πολιτες μαζι.

 

τελος παντως. τι να λεμε ....

Αυτό που πληρώνουν οι Έλληνες, αρέσει δεν αρέσει είναι η συμμετοχή τους στην ΟΝΕ η οποία έγινε με πέτσινα στοιχεία.

 

Από την στιγμή που η Ελλάδα συμμετείχε στην ζώνη του Ευρώ (ένα νόμισμα που δεν ταίριαζε ούτε ταιριάζει ούτε θα ταιριάξει ποτέ στην Ελληνική πραγματικότητα..) ήταν αναμενόμενο ότι θα χρεοκοπούσε - αυτά βέβαια τα υποστήριζαν "περιθωριακές" φωνές ..σε "περιθωριακά" ΜΜΕ ήδη από τις αρχές του 1990 ..αλλά κανείς δεν τις λάμβανε σοβαρά υπόψη του μέχρι που η πραγματικότητα τις επιβεβαίωσε πλήρως.

 

Η ζημία λοιπόν έγινε και δεν πρόκειται να διορθωθεί στους αιώνες των αιώνων (αμήν..).

 

Τέσπα, αυτά διότι είμαστε εντελώς off-topic.

Επεξ/σία από Directx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μέτρο πάρθηκε για μια πολύ συγκεκριμένη απάτη που λέγεται VAT καρουζελ και πολύ κακώς δεν συμπεριλαμβανει τα πάντα μιας και το συναντάμε σχεδόν στα πάντα στο σκρουτζ. Η συγκεκριμένη απάτη δεν είναι δικιά μας πατέντα αλλά παγκόσμια. Διαβάστε τι είναι ακριβώς και πως δουλεύει και θα καταλάβετε ότι κάνει τεράστιο κακό μιας και ανάμεσα σε 2 απολύτως νομιμες εταιρείες επιτρέπει στη μία να πουλάει 24% φτηνότερα και στην άλλη...να κλείσει. Το κακό είναι ότι η πρώτη είναι απολύτως νόμιμη (απλά συμμετέχει στη κομπίνα με τρόπο που δεν μπορεί να της κάνει κάτι το κράτος)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν διαφωνω στην ουσια, καποια στιγμη πρεπει να κλεισει ο φαυλος κυκλος.

 

Κλεβω το κρατος γιατι με κλεβει. Και παει λεγοντας.

 

Πρεπει να τελειωνουμε με τους πολιτικους και την Δημοσια Διοικηση που εχουμε, και να περασουμε σε επομενη φαση.

δεν υπάρχει κλέβω γιατί με κλέβουν υπάρχει επιβιώνω σε ένα μέρος που δεν υπάρχουν νόμοι αλλά χρησιμοποιούνται μόνο οι νόμοι κατά συμφέρον αυτόν που κάνουν τους κυβερνήτες. αν το κράτος χρωστάει και είναι υπερχρεωμένο δεν έχεις τους πιο ακριβοπληρωμένους βουλευτές ούτε διορίζεις ένα σορό παρατρεχάμενους με 3xil μισθούς.. ούτε έχεις μαγαζιά με φόρους και ενοίκια και μπροστά κουρελούδες με ανεξέλεγκτους αφορολόγητους παραδείγματα υπάρχουν χιλιάδες όταν γίνουμε κράτος κανονικό και όχι κατεχόμενη μπανανιά τότε να μιλήσουμε για φόρους και ότι θες

 

 

Ναι γιατι αυτος που ετοιμαζει να ριξει πιστολι ή τα εχει φερει μαυρα, (γιαυτο και δεν τον νοιαζει το ΦΠΑ του) θα σου κανει καλο service οταν η αντιπροσωπια δεν του αναγωριζει το serial για RMA.. :)

γιατί άμα κλείσει το e-shop που φέρνει μόνο του από έξω ποιος θα σου αναγνωρίσει την εγγύηση? αλλιώς αγοράζεις διπλή τιμή από κάτι "μεγάλους" και νομίζεις ότι έχεις εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σου αρεσει δεν σου αρεσει, ετσι ειναι. Παντου.

 

Οταν ολα γινουν νομιμα με αποδειξεις, οι μισοι θα κλεισουν και οι αλλοι μισοι θα ανεβασουν τιμες (εχουν ηδη).

 

Σε οδοντογιατρο εχεις παει ποτε ; Εχεις παρει ποτε αποδειξη ;

 

Δεν κατάλαβα. Πως πάει δηλαδή? Ο οδοντίατρος είναι ο κακός κλέφτης και ο ταβερνιάρης είναι ο τίμιος και καλός κλέφτης?

 

Έχεις πάρει χαμπάρι πως αν είσαι μισθωτός πληρώνεις το κλεμμένο ΦΠΑ και τα κερατιάτικα τους από την τσέπη σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Πως πάει δηλαδή? Ο οδοντίατρος είναι ο κακός κλέφτης και ο ταβερνιάρης είναι ο τίμιος και καλός κλέφτης?

 

Έχεις πάρει χαμπάρι πως αν είσαι μισθωτός πληρώνεις το κλεμμένο ΦΠΑ και τα κερατιάτικα τους από την τσέπη σου?

 

 

Ενω ο Χειρουργος γιατρος σε Δημοσιο Νοσοκομειο δεν εχει θεματα με φπα κλπ μια και παιρνει το φακελακι και ολα καλα. Και δεν μπορεις να ζητησεις και αποδειξη, γιατι δεν δικαιουται να εκδιδει. Δεν ειναι μονο φοροφυγας ειναι και απατεωνας.

 

Ελπιζω να σου αρεσει καλυτερα το παραδειγμα μου αυτο. Απλα δεν μου αρεσει να επικεντρωνομαι στην εστιαση και μονο, λογω επαγγελματικης διαστροφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ πως πέρασε τόσος καιρός μέχρι να το πάρουν χαμπάρι....Σχετικά με το θέμα μας εαν τα σκρουτζομάγαζα μπορούν να λειτουργείσουν νομίμα και με μικρό περιθώριο κέρδους θα φανεί....

 

Το φπα κτλ κτλ λύνετε μόνο όταν θα πάει και ο ιδιώτης στη φορολογική λογική των επιχειρήσεων έσοδα έξόδα..Όταν δεν έχω κανένα κίνητρο να ζητήσω απόδειξη το 24% είναι καλή έκπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέρα από την ουσία του νόμου εγώ έχω να σχολιάσω το ύφος και τη γλώσσα. Προσωπικά μου φαίνονται εξαιρετικά δυσνόητα

 

«Για τις παραδόσεις, από υποκείμενο στο φόρο σε άλλον υποκείμενο, κινητών τηλεφώνων, ήτοι συσκευών που έχουν κατασκευαστεί ή προσαρμοστεί για χρήση σε αναγνωρισμένο δίκτυο και λειτουργούν σε συγκεκριμένες συχνότητες, ανεξαρτήτως του αν χρησιμοποιούνται ή όχι για άλλους σκοπούς, καθώς και κονσολών για παιχνίδια, ταμπλετών ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητών υπολογιστών, ο φόρος καταβάλλεται από τον αγοραστή των αγαθών, υπό την προϋπόθεση ότι αυτός έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών. Ο υποκείμενος που παραδίδει τα αγαθά του προηγούμενου εδαφίου έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών που αντιστοιχεί στις εν λόγω πράξεις, δεν χρεώνει φόρο στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία και υποχρεούται να αναγράφει σε αυτά τη φράση «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής».

 

Οι υποκείμενοι στο φόρο που παραδίδουν ή αγοράζουν τα αγαθά της παρούσας παραγράφου, υποχρεούνται σε αναφορά στοιχείων για τις εν λόγω παραδόσεις ή αγορές.»

 

γιατί δηλαδή όλο αυτό δεν γίνεται:

 

  • ο Α πρέπει να κάνει αυτό
  • ο Β πρέπει να κάνει εκείνο

 

Γιατί οι "υποκείμενοι στο φόρο" είναι δεκάδες περιπτώσεις και δεν είναι πρακτικό να τις επαναλαμβάνει ο νομοθέτης διαρκώς. Μιλάμε για σελίδες. Δίνει τον ορισμό στον Κώδικα ΦΠΑ υπό τον τίτλο υποκείμενοι στο φόρο και μετά παραπέμπει εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δεν ξέρετε να διαβάσετε και γράφετε το κοντό σας  και το μακρύ σας να σας εξηγήσω μία στα γρήγορα τι συμβαίνει. 

 

 

Έχω εγώ ένα μαγαζί που πουλάω κινητά με την επωνυμία "Τρέχα γύρευε"

Τα κινητά αυτά τα κάνω εισαγωγή μόνος μου από Κίνα, Γερμανία, Ινδία και όπου άλλου βρω καλές τιμές.

Για να μπορώ όμως να πουλήσω χαμηλά και να έχω κέρδος κάνω το εξής κόλπο.

Ανοίγω μια εταιρία (ονομασία χάριν ευκολίας  "Μπουρλότο ΑΕ") και κάνω τις εισαγωγές μέσω αυτής. 

Μεταπουλώ τα κινητά από την εταιρία σε τιμή κοντά στην λιανική στο κατάστημα μου "Τρέχα γύρευε" το οποίο πουλάει με ελάχιστο κέρδος με αποτέλεσμα η φορολογία του και το ΦΠΑ του να είναι μικρό. 

Μετά από κάποιο καιρό όταν κρίνω σωστό βαράω κανόνι στην "Μπουρλότο ΑΕ" η οποία δεν έχει αποδώσει ποτέ της ΦΠΑ και χρωστάει και διάφορους άλλους φόρους τα οποία εγώ οικειοποιούμαι με αποτέλεσμα να χάνει το δημόσιο ένα σορό χρήματα. 

 

Το καταλάβατε ή να το ζωγραφίσουμε κι όλας;  

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανάλογο θυμάμαι ότι έκαναν και τα Praktiker από τις αρχές του 1990..

 

Προσωπικά εδώ και χρόνια προσπαθώ να μην δίνω δεκάρα τσακιστή σε οτιδήποτε Γερμανικό - δεν είναι πάντα εύκολο-εφικτό αλλά τουλάχιστον το προσπαθώ.

 

Και οι Αμερικάνοι, οι Γιαπωνέζοι κ.α. το ίδιο κάνουν... Οι μόνοι όμως που αναγκάστηκαν να στείλουν χρήμα στην μπανανία .....ήταν οι Γερμανοί και οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι.

 

Οι Αμερικάνοι, οι Ρωσοι, οι Κινέζοι, οι Γιαπωνέζοι, δεν σου έδωσαν ούτε cent. Καλώς ή κακώς αν η Ελλάδα είναι ακόμα όρθια και όχι failed state, οφείλεται στους Γερμανούς και τους υπόλοιπους Ευρωπαίους....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...