Προς το περιεχόμενο

καταθεση απο ΑΤΜ


giorgos888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακαρι να γινει γιατι καθε φορα ψαχνω atm για online Καταθεση.απλα ειναι αρκετα μεγαλο κοστος για αντικατασταση τοσων atm.σε παρα πολλα atm ακομα ειναι μεσα Pentium 3 και Pentium 4:P οποτε ισως χρειαστει να γινει και τιποτα αναβαθμιση σε αυτα εκτος αν αλλαζει μονο κατι στο σασι και κρατησουν τα ιδια Pc Με τα windows xp:P

 

Δεν χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση ολόκληρου του ATM, αλλά μόνο καταθετηρίου + λογισμικού.

 

Η μονάδα CPU(έτσι λένε το pc case με ότι έχει μέσα) είναι από τα φτηνότερα μέρη ενός ATM, σε καμιά περίπτωση δεν ξεπερνά τα 300€ ενώ ολόκληρο το ATM έχει ένα κόστος κάπου 7-9.000€. Τους Pentium 4(Pentium 3 δεν έχω δει πουθενά) δεν τους κρατάνε λόγω κόστους, τους κρατάνε επειδή είναι υπεραρκετοί για τις ανάγκες ενός ΑΤΜ. Ακόμη και αυτά με δυνατότητα άμεσης κατάθεσης μετρητών P4 έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα με εξυπηρετεί το online atm αλλά δεν είναι πάντα ότι καλύτερο μπορεί να σου βγει ξυνό

 

Έχω 3 παραδείγματα 

2 απο τους απαράδεκτους της alpha bank και ένα από τους απαράδεκτους του ΤΤ και νυν eurobank

 

Στις 2 περιπτώσεις της alpha έβαλα κάθε φορά στο μηχάνημα πάνω από 1000€ για δουλειά. Την πρώτη φορά τα μετρά (6 αχάραγα μιλάμε), μου αναφέρει είναι τόσα, στην συνέχεια τα χρήματα θα επιστραφούν και μου βγάζει μόνο την κάρτα. Φυσικά δεν υπήρχαν στον λογαριασμό μου. Η αγωνία μου ήταν απίστευτη μέχρι να ανοίξει η τράπεζα και να μπορέσω να συνεννοηθώ με τους υπαλλήλους. Τα βρήκαν και μου τα πέρασαν χωρίς να χρειαστεί η παρουσία μου το μεσημέρι στο λογαριασμό.

Την δεύτερη φορά πάλι σε alpha βάζω ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό και πριν τα μετρήσει, μπλοκάρει το μηχάνημα και απλά μου δίνει την κάρτα. Αναγκάστηκα να πάω στην τράπεζα την επόμενη εργασιμη να συμπληρώσω ένα σκασμό χαρτιά για να μου πιστώσουν ως υπεράριθμα τα λεφτά

Την τρίτη φορά σε ΤΤ, από μλκια μου έβαλα 3 5€ που είχαν σιλοτειπ στο μηχάνημα. Μου έβγαλε πως το ποσό είναι τόσο (χωρίς τα 5€) και πως υπαρχουν 3 χαρτονομίσματα που θα πρεπει να ελεχθουν για την γνησιότητα τους και μετά θα μπουν στο λογαριασμό μπλ μπλα.

Περίμενα 2 μέρες γιατί γνωρίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν το μηχάνημα ανοίγει μεσημέρι τα λεφτά αυτού του είδους τα πιστώνουν την επόμενη εργάσιμη. Τηλεφωνώ λοιπόν την δεύτερη μέρα και ρωτώ. Με παρέπεμπαν από τον ένα στον άλλον και τελικά κατέληξαν πως δεν είχαν ανοίξει για 2 μέρες το μηχάνημα. Αυτό 100% γνωρίζω πως είναι ψέμα γιατί είναι αναγκασμένη να κάνουν καθημερινά ταμείο ημέρας και προφανώς να συμπεριλάβουν και τα λεφτά του atm. Μου λένε λοιπόν να πάρω την επόμενη (τρίτη μέρα).

Την επόμενη το μεσημέρι -ήταν και παρασκευή- τηλεφωνώ και η απάντηση -μιλάμε για καταμεσήμερο- είναι "ακόμα προσπαθούμε να ανοίξουμε το μηχάνημα κύριε"

Εκεί το κεφάλι μου από το δούλεμα ανατινάχθηκε. Δεν είπα κουβέντα παραπάνω. Έκλεισα και πήρα καρφί το  ebanking, ζήτησα τα παράπονα και ορθά κοφτά αφού έδωσα τα στοιχεία μου στον υπάλληλο καθώς και ότι στοιχείο ανέγραφε το αποδεικτικό που μου έδωσε το atm για την κατάθεση, του είπα αυτολεξεί. "Βλέπεις τις καταθέσεις μου". Αν την δευτερα με τραβήξουν στο ΤΤ για 3 γαμωπεντάευρα θα τα πάρω όλα 

Δευτέρα το ζήτημα είχε λυθεί.

Για να καταλήξω

Με το φάκελο δεν είχες τέτοια αγωνία. Ειδικά την πρώτη φορά που μου συνέβηκε αυτό στην alpha είχα βάλει πάμπερς. Που ήξερα εγώ αν πήγαινε κανας άλλος μετά από εμένα να βγάλει 10 -20 ευρώ και δεν το έβγαζε τα 1000 τόσα που του είχα βάλει εγώ αν τα είχε σφηνώσει σε κάποιο σημείο το μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα σε eurobank μου εχει κρατησει τα λεφτα.το συστημα τους αθλιο.σε αλλες τραπεζες ως τωρα μια χαρα.βεβαια εχω πετυχει οτι η alpha bank κατα τις 00:00 αν πας να ζητησεις εκτυπωση κινησεων δεν την κανει σαν να γινεται ενημερωση.δεν θυμαμαι ακριβως την ωρα.και νομιζω και σε πειραιως το εχω πετυχει.


Δεν χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση ολόκληρου του ATM, αλλά μόνο καταθετηρίου + λογισμικού.

 

Η μονάδα CPU(έτσι λένε το pc case με ότι έχει μέσα) είναι από τα φτηνότερα μέρη ενός ATM, σε καμιά περίπτωση δεν ξεπερνά τα 300€ ενώ ολόκληρο το ATM έχει ένα κόστος κάπου 7-9.000€. Τους Pentium 4(Pentium 3 δεν έχω δει πουθενά) δεν τους κρατάνε λόγω κόστους, τους κρατάνε επειδή είναι υπεραρκετοί για τις ανάγκες ενός ΑΤΜ. Ακόμη και αυτά με δυνατότητα άμεσης κατάθεσης μετρητών P4 έχουν.

ναι τα κουτια των λεφτων δεν εχουν λογο να αλλαχτουν οπως και το ιδιο το χρηματοκιβωτιο.απλα πρεπει σε οσα atm ειναι να αλλαξει οπως ειπες το software και να μπορει να μπει μηχανισμος που δεν θα παιρνει φακελο αλλα θα μετραει τα μετρητα.και αυτο ειναι ενα κοστος βεβαια πολυ μικροτερο αλλα αρκετα μεγαλο σε τοσα atm.οποτε ισως ειναι και ο λογος που παει με χαλαρα βηματα και ακομα ειναι λιγα τα Online atm.Οπως πλεον και καποια ειναι touch screen.san Hardware ναι για αυτην την δουλεια ειναι μια χαρα για αυτο και γραφω.

-------------------------------------------------------------------

εκτος αν αλλαζει μονο κατι στο σασι και κρατησουν τα ιδια Pc Με τα windows xp:P

----------------------------------------------------------------------------------

ασχετα που τα windows xp ειναι 15 χρονια πισω:P.αλλα και αυτα ετσι θα μεινουν αφου το να αλλαξεις τοσες εκατονταδες Pc εχει και αυτο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...