Προς το περιεχόμενο

Κοινοχρηστοι χωροι


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω ενα μαγαζι σε νοικιασμενο χωρο 6 χρονια τωρα το οποιο απο δεξια και απο πισω εχει κοινοχρηστους χωρους,απο δεξια ειχε κατι δεντρακια που προχτες ενας απ τους τρεις ιδιοκτητες επειδη του ηρθε πηγε και τα εκοψε.Εγω ως ενοικιαστης εχω λογο και δικαιωματα στους κοινοχρηστους χωρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπερα,εχω ενα μαγαζι σε νοικιασμενο χωρο 6 χρονια τωρα το οποιο απο δεξια και απο πισω εχει κοινοχρηστους χωρους,απο δεξια ειχε κατι δεντρακια που προχτες ενας απ τους τρεις ιδιοκτητες επειδη του ηρθε πηγε και τα εκοψε.Εγω ως ενοικιαστης εχω λογο και δικαιωματα στους κοινοχρηστους χωρους?

 

 

Κατ'αρχήν όχι, δεν έχεις λόγο και δικαιώματα στο τι θα γίνουν οι κοινόχρηστοι χώροι, εκτός αν προβλέπεται κάτι συγκεκριμένο για το ακίνητο που μισθώνεις στον κανονισμό συνιδιοκτησίας και προβλέπεται κάτι σχετικό στο μισθωτήριο συμβόλαιο. Σημειωτέον ότι η οποιαδήποτε ενέργεια επί των κοινόχρηστων χώρων από τον ιδιοκτήτη ή τους συνιδιοκτήτες δεν θα πρέπει να βλάπτει ή να παρεμποδίζει τη χρήση του καταστήματός σου.

 

Δεν μπορώ δηλαδή, επειδή είμαι συνιδιοκτήτης, να πάω να χτίσω έναν τοίχο 4 μέτρα στον κοινόχρηστο, κρύβοντας έτσι την πρόσοψη του καταστήματός σου ή εμποδίζοντας την πρόσβαση σε αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προσοψη δεν μου εκανε τιποτα ο ανθρωπος,απ τα δεξια του μαγαζιου που εχει παραθυρα εκοψε τα δεντρα και τωρα το χτυπαει ολη  ερα ο ηλιος με αποτελεσμα να βραζει κ να χω ολη μερα το aircontition ανοιχτο... ο ιδιοκτητης που του νοικιαζω το μαγαζι δεν ξερει τιποτα γιατι μενει αλλου.Μονος του ο αλλος πηρε την αποφαση κ τα εκοψε.Οχι πως ο δικος μου ιδιοκτητης θα σκασει αλλα τεσπα... Με αλλα λογια δεν μου πεφτει λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του αν σου πέφτει λογος η όχι το κακό έγινε και αυτό το κακό δυστυχώς δεν διορθώνεται, τωρα γιατί ο άλλος ο βαρεμμένος έκοψε τα δεντράκια μονο αυτός ξέρει, ρώτησε τον έτσι απο περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το συμβολαιο και τους ιδιοκτητες και τα λοιπα...χωρις εντολη απο τον Δημο επιτρεπεται να κοβεις δεντρα?δεν νμζ...εκει μπορεις να κανεις μια ανωνυμη καταγγελια αν θες να το τραβηξεις στα ακρα και ενδεχωμενος να σου βαλουν παλι δεντρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν σε καλυπτει αυτο.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=5nRUKLGlL8E%3D&tabid=506&language=el-GR

Σε καταγγελια παντως που ξερω πως εγινε στο δημο Αθηνων, για σαλταρισμενη που κοβει δεντρα του δημου, δεν της εκανε ποτε κανεις το παραμικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του αν σου πέφτει λογος η όχι το κακό έγινε και αυτό το κακό δυστυχώς δεν διορθώνεται, τωρα γιατί ο άλλος ο βαρεμμένος έκοψε τα δεντράκια μονο αυτός ξέρει, ρώτησε τον έτσι απο περιέργεια.

Γιατί λέει από εκεί μπορεί να ανέβουν ποντικοί στο μπαλκόνι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λέει από εκεί μπορεί να ανέβουν ποντικοί στο μπαλκόνι του...

Βλακωδης λογος αλλα τελος παντων. Ναι χρειαζεται αδεια.

 

Αρθρο: 329

Ημ/νία: 27.07.1999

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΕΚΣΚΑΦΕΣ-ΕΠΙΧΩΜΑΤΩΣΕΙΣ-ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ ΚΟΠΗ-ΦΘΟΡΑ ΔΕΝΔΡΩΝ

 

Τίτλος Αρθρου

Έκδοση και περιεχόμενο οικοδομικής άδειας(άρθρα 26, 52 παρ. 2 και 54 ν.δ.17.7/16.8.1923, άρθρο 40 παρ. 2 ν.1337/1983, άρθρα 5 παρ.1, 3 και 22 παρ.1 ν. 1577/1985, άρθρο 1 π.δ. της 8/13.7.1993)

Κείμενο Αρθρου

1. Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, γενικά οποιωνδήποτε κατασκευών και εγκαταστάσεων που προβλέπονται από το παρόν κωδικοποιητικό διάταγμα και για την κοπή δένδρων, σε οικόπεδο ή γήπεδο εντός ή εκτός σχεδίου πόλεως, από οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, απαιτείται προηγουμένως έγγραφη άδεια (οικοδομική άδεια). Τέτοιες εργασίες είναι ιδίως οι εκσκαφές και επιχώσεις, η εγκατάσταση ικριωμάτων, η ανέγερση, επισκευή, διαρρύθμιση και κατεδάφιση κτιρίων και των παραρτημάτων τους. τα αυτοτελώς κατασκευαζόμενα περιφράγματα.

 

 

http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/Ευρετήριο/ΚΩΔΙΚΑΣΒΑΣΙΚΗΣΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ/tabid/232/language/el-GR/Default.aspx

Μπορεις να κανεις καταγγελια, αλλα μην περιμενεις πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα θεουλης ο τυπος!

Οστοσο το μαγαζί δεν είναι κανονικό ύψος είναι σχεδόν μιάμιση όροφος,πολύ ψηλό, τα δέντρα δεν φτάναμε καν στο μπαλκόνι του. Τεσπααα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα ψιλό μπερδεύτηκε με δήμους κλπ, να ρωτησω, τα δέντρα ηταν στο κήπο της πολυκατοικίας ή στο δημόσιο πεζοδρόμιο του δήμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το συμβολαιο και τους ιδιοκτητες και τα λοιπα...χωρις εντολη απο τον Δημο επιτρεπεται να κοβεις δεντρα?δεν νμζ...εκει μπορεις να κανεις μια ανωνυμη καταγγελια αν θες να το τραβηξεις στα ακρα και ενδεχωμενος να σου βαλουν παλι δεντρακια

 

Δεν νομίζω να αναφέρεται σε δημόσιο χώρο π.χ πεζοδρόμιο, αλλά μέσα σε οικόπεδο ή κάποιον ακάλυπτο χώρο. Σε δέντρο που βρίσκονται σε δημόσιο χώρο δεν επιτρέπεται να κάνεις τίποτα, μόνο ο δήμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεντρα σε δημοσιο χωρο ειναι ιδιοκτησια και προστασια του κρατους. Επισημως υπευθυνοι ειναι οι κρατικοι φορεις, και τριτα ατομα κτλ κατοπιν εξουσιοδότησης.

Δεντρα σε ιδιωτικη εκταση, μπορουν να κοπουν κατοπιν αδειας.

Ο δημος Αθηνων και οι φορεις του, αδιαφορουν εγκληματικα για την κατασταση του πρασινου. Αν ο xrist0s4 ειναι κατοικος εκτος Αθηνων, ισως βγαλει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...