Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει περίπτωση να δούμε ποτέ ξανά φορητή κονσόλα;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί ξεχνάμε ότι τα smartphone δεν είναι κινητά. Είναι φορητοί υπολογιστές που παίρνουν και τηλέφωνο. Ένας φορητός υπολογιστής λοιπόν είναι μια άριστη παιχνιδομηχανη που μπορείς να έχεις μέσα άπειρα emulator από όλες μα όλες τις κονσόλες της παλιάς γενιάς και να έχεις κάποιους νέους τίτλους που φτιάχνονται αποκλειστικά για χρήση σε κινητό. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των smartphone είναι η έλλειψη κουμπιών που μπορούν να προσφέρουν ωραίο gameplay στα παιχνίδια. Ήδη όμως κυκλοφορούν βάσεις που ουσιαστικά κουμπωνουν επάνω τα κινητά και τα μετατρέπουν σε πάλαι ποτέ φορητές κονσόλες. Μια τέτοια λύση μάλιστα είδα πρόσφατα με θήκη που μοιάζει με παλιό Gameboy και έχει στο επάνω μέρος της υποδοχή για να κουμπώνει κινητό. Η δική μου άποψη είναι πως οι φορητές κονσόλες του μέλλοντος θα είναι ένα χειριστήριο και ένα ζευγάρι γυαλιά vr. Μόλις βγει αυτό με ικανοποιητικη διάρκεια μπαταρίας, θα αρχίσει το πραγματικό πανηγύρι στο φορητό gaming...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η δική μου άποψη είναι πως οι φορητές κονσόλες του μέλλοντος θα είναι ένα χειριστήριο και ένα ζευγάρι γυαλιά vr. Μόλις βγει αυτό με ικανοποιητικη διάρκεια μπαταρίας, θα αρχίσει το πραγματικό πανηγύρι στο φορητό gaming...

Ακριβώς αυτό. Όχι μόνο πεθαίνουν οι handheld κονσόλες αλλά πεθαίνουν και τα smartphones. Βρισκόμαστε στη μετάβαση λίγο πριν την VR/AR εποχή των γυαλιών. Τα καλά τώρα αρχίζουν. Βαράτε βιολιτζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εις το ελληνικον κρατος [...] ενδεχόμενες δυσαρεστες.

 

Το πρόβλημα δεν είναι με τα σχόλια που διαφωνούν με την άποψη που διατυπώνεται σε ένα άρθρο, αλλά με αυτά που μην αντέχοντας την ύπαρξη μίας τέτοιας -διαφορετικής άποψης- τo βγάζουν πληρωμένo, αβάσιμo, πρόχειρo ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Παρά το ποιόν των δημοσιεύσεών μας βέβαια, εσείς -και άλλοι πολλοί- είστε ακόμα εδώ, οπότε θα υποθέσω ότι μάλλον κάτι κάνουμε σωστά.

 

Για τα handhelds και τη Nintendo, επιμένω. Όπως μας έδειξε με τη συνεργασία της με τη DeNA, αντιλήφθηκε τις προοπτικές των smartphones και αποφάσισε μετά από πολλά χρόνια να επενδύσει -ορθώς- σε αυτά.

 

Θα αντικαταστήσουν τα smartphones, τα handhelds για τη Nintendo; Όσο μεγάλη κι αν είναι η διείσδυσή τους στην Ιαπωνία, δεν νομίζω -επί του παρόντος τουλάχιστον. Αντίθετα, θα έβλεπα τη Ninty να επένδυε στο κόνσεπτ του Switch στο μέλλον -για το 2DS XL τον λόγο θα έχουν οι πωλήσεις του.

 

Τα τρία αυτά κανάλια (Switch, 2DS XL, smartphones/tablets) άνετα συνυπάρχουν για μια περίοδο κάποιων ετών πάντως...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειχε η θυμάται το Lynx της Atari?

Ειχα λιωσει με αυτο πιτσιρικας σε σημειο που έπαιζα φάπες με τον αδερφό μου για το ποιος θα πρωτο παίξει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι με τα σχόλια που διαφωνούν με την άποψη που διατυπώνεται σε ένα άρθρο, αλλά με αυτά που μην αντέχοντας την ύπαρξη μίας τέτοιας -διαφορετικής άποψης- τo βγάζουν πληρωμένo, αβάσιμo, πρόχειρo ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Ειναι τελειως διαφορετικο να χαρακτηρισθει ενα αρθρο πληρωμενο απο το να χαρακτηρισθει προχειρο. Το 1ο περιεχει επιθετικοτητα ενω το 2ο αποτελει απλη κριτικη η οποια θα επρεπε να ειναι αν οχι καλοδεχουμενη, τουλαχιστον σεβαστη.

 

Το γεγονος οτι βαζετε τα δυο τελειως διαφορετικα ειδη κριτικης στην ιδια κατηγορια και τα απορριπτετε τελειως, δηλωνει οτι τελικα η μισαλλοδοξια την οποια καταδικαζετε, ισως διακατεχει και εσας.

 

Παρά το ποιόν των δημοσιεύσεών μας βέβαια, εσείς -και άλλοι πολλοί- είστε ακόμα εδώ, οπότε θα υποθέσω ότι μάλλον κάτι κάνουμε σωστά.

 

Κανεις λαθος φιλτατε.Το οτι πολλοι ειναι ακομα εδω δεν οφειλεται στη συντακτικη ομαδα αλλα στην τεχνογνωσια που εχουν πολλα απο τα μελη της κοινοτητας του φορουμ και βοηθουν τους υπολοιπους. Η κοινοτητα ενος φορουμ ειναι αυτο που του δινει πραγματικη αξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θυμηθείτε, μιλάμε για casual κοινό που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα βολευτεί με τις προσφορές των App & Play Store κι ας μην έχουν MarioLittleBigPlanetZelda ή GTA.

Τα λέει μια χαρά ο συντάκτης και το τονίζει μάλιστα για ποιο κοινό επυθύνεται.

Το να πατάς την οθόνη για να πηδάει ο χαρακτήρας και να περνάς πίστες δεν είναι gaming.

Αυτός που θέλει gaming θα ψάξει κάτι με κουμπάκια να νιώθει πως παίζει εξ'αρχής και φυσικά θα ψάξει κάτι πιο περίπλοκο όσον αφορά gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι βαζετε τα δυο τελειως διαφορετικα ειδη κριτικης στην ιδια κατηγορια και τα απορριπτετε τελειως, δηλωνει οτι τελικα η μισαλλοδοξια την οποια καταδικαζετε, ισως διακατεχει και εσας.

 

Και τα δύο κάνουν το ίδιο πράγμα: απαξιώνουν μία γνώμη. Ανάτρεξε στα σχόλια άρθρων που υπογράφω και πες μου αν έχω πει κάποιο «σκουπίδι» ή αν έχω χαρακτηρίσει κάποιο άλλο πληρωμένο.

 

Διαφωνείς με μια γνώμη; Καλά κάνεις. Παράθεσε τα επιχείρηματά σου και άφησε τον διάλογο να εξελιχθεί. Μην την απαξιώνεις όμως επειδή δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

 

Ρίξε αν θες μια ματιά στο σχόλιο που ξεκίνησε την κουβέντα και θα δεις ακριβώς τα όσα αναφέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το άρθρο. Όπως και τα περισσότερα του Ocelote. Θυμίζουν προσεγμένα άρθρα περιοδικών παλιότερης εποχής. 

Ισχύει, μου έφερε αναμνήσεις από την εποχή που έπαιρνα το RAM και τα άρθρα του περί κονσολών και gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολοι εμεις που μεγαλωσαμε με τις φορητες των 90s/00s δεν ειχαμε καποια αλλη επιλογη για φορητο gaming. υπηρχε το nintendo/sega/atari και that's it. ουτε φθηνα tablet με δωρεαν παιχνιδια ουτε τιποτα και αυτο μεχρι πριν 5-6 χρονια που αρχισαν να κυκλοφορουν "φθηνα" tablet.

 

σημερα, μπορει ο αλλος να αγορασει στον πιτσιρικα ενα ο,τι-να'ναι ταμπλετ με 60-70 ευρω και να απασχοληθει με τα χιλιαδες παιχνιδια του Play store, εκ των οποιων δεκαδες/εκατονταδες ειναι δωρεαν, δεν υπαρχει λογος να του αγορασει φορητη κονσολα, ουτε ο ιδιος θα ασχοληθει. αυτο βλεπω παντου τριγυρω μου, ακομα και στο μερος που παραθεριζω που ειναι τιγκα στα πιτσιρικια, ολα με ενα ταμπλετ η κινητο στο χερι να παιζουν

 

δεν εχω δει ουτε ενα με nintendo η αλλη φορητη κονσολα

 

και αν ειναι να δωσει ο αλλος 2 κατοσταρικα για κονσολα, δε θα τα δωσει για 3ds, θα παρει ενα ps4/xbox να παιζουν ολοι

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα, μπορει ο αλλος να αγορασει στον πιτσιρικα ενα ο,τι-να'ναι ταμπλετ με 60-70 ευρω και να απασχοληθει με τα χιλιαδες παιχνιδια του Play store, εκ των οποιων δεκαδες/εκατονταδες ειναι δωρεαν, δεν υπαρχει λογος να του αγορασει φορητη κονσολα

 

Μεγάλη αλήθεια. Αν και δεν με χαροποιεί ιδιαίτερα ως θέαμα/εξέλιξη, δεν παύει να είναι το στάνταρ της εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πραγματικότητα είναι σκληρή για τις φορητές κονσόλες, και όσοι δεν τη βλέπουν εθελοτυφλούν. Σήμερα τα κινητά έχουν σημαντική υπολογιστική ισχύ για εξαιρετικά παιχνίδια και κάνουν ένα κάρο άλλες δουλειές. Όσον αφορά το χειρισμό έχετε δει πιτσιρικά να παίζει σε κινητό; Ντέιβιντ Κόπερφιλντ, και με το ένα χέρι παίζει που λένε! Μην πυροβολείτε τον αγγελιαφόρο (αρθρογράφο) αυτός απλώς μεταφέρει τα κακά μαντάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...