Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει περίπτωση να δούμε ποτέ ξανά φορητή κονσόλα;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψε κάποιος το φορητό gaming μέλλον βρίσκεται σε μια φορητή vr κονσόλα.

 

Λέγοντας αυτό βέβαια, προς το παρών ευχαριστιεμαι πολύ το shield portable που έχω, όπως και το κινέζικο μου dingoo για emulators.

 

Επίσης ένα μηχάνημα που ποθώ είναι το gpd win. Όσο υπάρχουν τέτοια niche μηχανήματα θα είμαι χαρούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν κάποιοι έλεγαν πως τα 3DS, PS Vita δεν θα πουλήσουν τίποτα και έπεσαν έξω πανηγυρικά ειδικά στην περίπτωση του πρώτου. Ήταν προφανές πως υπήρχε δυναμική για άλλη μια γενιά αλλά στην συνέχεια (NSW όπως τελικά προέκυψε) έπρεπε να αλλάξουν τα πράγματα.

 

Κάποιες "παρατηρήσεις":
"Επιπρόσθετα, το Switch θα μπορούσε για κάποιο χρονικό διάστημα να συνυπάρξει με το 2DS XL, καλύπτοντας διαφορετικά κοινό".

 

Δεν υφίσταται με τον τρόπο που αναφέρεις και συγκεκριμένα διαφορά στην τιμή. Είναι καθαρά θέμα μετάβασης και για αυτό η Ν διατηρεί ζωντανό το 3DS. Επιθυμούν να μεταβεί το κοινό του 3DS στο NSW. Το ίδιο συνέβη και με τους κύριους εμπορικούς multiplatform τίτλους που κυκλοφορούσαν στα πρώτα τρία χρόνια της τωρινής γενιάς και στην προηγούμενη γενιά. 

 

 Αντίστοιχο παράδειγμα έχω αναφέρει για την σειρά Fire Emblem  εδώ:

 
Η Ν ακριβώς προσαρμόστηκε στην σημερινή αγορά. Πλέον αλλάζει ξανά το επιχειρηματικό της μοντέλο μετά την περίοδο των DS/Wii για άλλη μια φορά. Πλέον εισάγει νέα μοντέλα. Το πρώτο είναι η αύξηση της δυναμικής/δημοτικότητας των χαρακτήρων της μέσω mobile apps, theme parks, δικαιώματα σε τρίτους (μπλουζάκια, καπέλα, παπούτσια, κτλ), global/international marketing (olympic games), movies & anime series (βασισμένες στους χαρακτήρες της που θα ακολουθήσουν αργότερα), ενεργή παρουσίαση σε e-sports (Evo Japan, UK national Splatoon Tournament, World Championship 2017, και βλέπουμε). 

 

Το δεύτερο είναι το μοντέλο της δέσμευσης (active users) και το γνωρίζουμε ως οικοσύστημα όπου μέσω του οποίου τα προϊόντα της Ν θα αλληλοσυνεργάζονται και θα αυτο-/αλληλο-προωθούνται. 

 

Και το τρίτο που θα δημιουργήσει έναν επιπλέον πυλώνα είναι το QoL. 

 

Γενικώς η Ν μόνο κέρδη θα βγάζει τα επόμενα χρόνια. Το μόνο που δεν γνωρίζουμε είναι το ύψος των κερδών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν όλοι εσείς αγοράζετε smartphone για το 5χρονο-10χρονο που παίζει παιχνίδια,νομίζω πως οι φορητές κονσόλες έχουν μέλλον ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φόρητες κονσόλες..... ΛΕΓΟΝΤΑΙ SMARTPHONES !!!
και σε χαρακτηριστικά "κατουράνε" οτι υπάρχει εκεί έξω που ονομάζεται φορητή κονσόλα !
+ ότι το έχεις πάντα μαζι σου και δεν χρειάζεται να κουβαλάς 2 συσκευές μαζι σου....
+ EMULATORS 
+ 39854623659259825 APPS

R.I.P Handheld Consoles...
You served us well.....
But you have become too DAMN expensive.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πραγματικότητα είναι σκληρή για τις φορητές κονσόλες, και όσοι δεν τη βλέπουν εθελοτυφλούν. Σήμερα τα κινητά έχουν σημαντική υπολογιστική ισχύ για εξαιρετικά παιχνίδια και κάνουν ένα κάρο άλλες δουλειές. Όσον αφορά το χειρισμό έχετε δει πιτσιρικά να παίζει σε κινητό; Ντέιβιντ Κόπερφιλντ, και με το ένα χέρι παίζει που λένε! Μην πυροβολείτε τον αγγελιαφόρο (αρθρογράφο) αυτός απλώς μεταφέρει τα κακά μαντάτα.

Οι περισσότεροι λειτουργούν συναισθηματικα, από κάτι που είχαν από την παιδικη ηλικία τους σε φορητή κονσόλα γιατί ακριβώς ήταν άλλες τεχνολογίες....και εμένα μου αρέσουν οι φορητές αλλά πλέον σε ρεαλιστικό βαθμό δεν είναι εφικτό πια... Παίρνεις ένα καλό σμαρτφον και κάνεις σχεδόν ότι κάνεις με έναν λαπτοπ και παίζεις games άμα γουστάρεις...ακόμη και αυτοί που κράζουν την εξέλιξη, σίγουρα όταν πάνε παραλία δεν κουβαλάνε σμαρτφον και φορητή κονσόλα...το σμαρτφον είναι η πρώτη επιλογή στάνταρ από πρακτικής άποψης και μόνο να το δούμε το όλο θέμα.... Όσοι έχουμε φορητές κονσόλες μένουν σπίτι πια και αραιά και που για να θυμόμαστε άλλες εποχές ξαναπιανουμε κάνα ξεχασμένο παιγχνιδι... Οι νεαρες γενιές ούτε για αστείο να ασχοληθούν γιατί αυτοί που είναι gamers έχουν pc άνω των 1000 ευρώ και στάνταρ ps4 ή xbox s...αρκεί να μπείτε στο δωμάτιο ενός 15χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητη κονσόλα μπορει να ξαναβγει.  Θα είναι τελευταίες αναλαμπες ομως.. 

Οταν εχεις ηδη κορυφαίο hardware (cpu, gpu,  οθονη,  μπαταρία) στο κινητο,  γιατί να ξανα αγοράσεις παρομοιο hardware απλα για να παιζεις ΜΟΝΟ παιχνίδια? 

 Το πρόβλημα των κινητών είναι οτι δεν εχουν κουμπιά οντως..  Με 20-30€ συνήθως παίρνεις ενα χειριστήριο τυπου playstation το οποίο κουμπώνει πανω στο κινητο και το μετατρέπει σε μια τέλεια παιχνιδομηχανη.  Παίζω ολα τα mame ετσι,  και φυσικά το ιδιο μπορεις να κανεις με άλλους emulator για αλλες πλατφόρμες. 

Το hardware θα γίνεται ολο και ισχυρότερο ωστε στο τελος οι φορητές παιχνιδομηχανες δεν θα αντεξουν. 

Χρειάζεται απλα λιγη εξέλιξη που σιγα σιγα συμβαίνει, δηλαδή τα game να υποστηρίζουν αυτουσια χειριστήριο (χωρις πατεντες που μπορεις να κανεις σημερα,  αλλα ειδικα για παιδιά δεν ενδείκνυται γιατι δεν είναι το ποιο εύκολο πραγμα στο setup),  και να βγουνε παιχνιδια ποιο νορμάλ για φορητη παιχνιδομηχανη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι έχετε προσέξει την ουσιαστική απομάκρυνση, λόγω του εθισμού μας στα κινητά τηλέφωνα, από το να είμαστε πιο κοινωνικοί. Πηγαίνεις να πιεις ένα καφέ με την παρέα σου και όλοι ασχολούντε με ένα κινητό από το ν' ανταλλάξουν μια κουβέντα.

 

Πιστεύω ότι η εποχή της φορητής κονσόλας έχει περάσει ή βρίσκεται στο τέλος της. Οι εταιρίες βγάζουν περισσότερα χρήματα από τις υπηρεσίες, με τις εφαρμογές, οι οποίες δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από μια φορητή κονσόλα.

 

Τώρα αν έιναι θέμα νοσταλγίας, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το άρθρο. Όπως και τα περισσότερα του Ocelote. Θυμίζουν προσεγμένα άρθρα περιοδικών παλιότερης εποχής. 

Το ίδιο σκέφτομαι και γω.Λές να ήταν τίποτε συντάκτης σε κάνα GamePro ή Games o Ocelote στο παρελθόν.? Ας μας διαφωτίσει ο ίδιος αν το δεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια η διαφορα απο το να κουβαλας το κινητο σου και το χειρηστιριο απο το να κουβαλας το κινητο σου και την κοσολα σου (ενα 2ds ας πουμε που πηρα προσφατα και εχει πολυ πλακα);

 

Εαν η Nintendo αποφασισει να φτιαχνει παιχνιδια για android και ios τοτε ισως να πουμε οτι πεθανε το φορητο gaming, εαν οχι απλα καντε υπομονη μεχρι να βγουν οι "προφητιες" αληθινες, σαν να βλεπω στο φορουμ "το ελεγα εγω απο το 2017" χαμενα μεσα στα archive 50ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εγκαταλείπει –ακόμα- τα handhelds, τα αφήνει ξεκάθαρα σε δεύτερη μοίρα, εστιάζοντας εκεί που πραγματικά βρίσκεται το κοινό –και το χρήμα.

 

 

Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα αφήνει ξεκάθαρα σε δεύτερη μοίρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γίνει προσπάθεια στο παρελθόν να συγχωνευτουν φορητές κονσόλες με κινητό και το αποτέλεσμα ήταν το απατο "n gage" της ΝοKia το μακρινό 2002. Με την έλευση των smartphones και τα spec τα οποία διαθέτουν, φαντάζει ανοησία σε έναν περιστατικό παίκτη να αποκτήσει φορητή κονσόλα την στιγμή που διαθέτει έναν πανίσχυρο υπολογιστή τσέπης. Ανήκω στην γενιά που μεγάλωσα με Gameboy και gamegear και λόγω ρετρομανιας έχω πλήρως λειτουργικές κονσόλες όπως Gameboy first Gen, gamegear, Atari lynx και psp. Αυτό που προσφέρουν αυτές οι φορητές παιχνιδομηχανες είναι το απίστευτο gameplay καθώς και καταπληκτικό handling μιας και έχουν σχεδιαστεί για τέλεια εργονομία στο "πιασιμο". Στο κινητό όσο και αν θέλει να προσομοιωσει με την οθόνη αφής τα κουμπιά και το joystick, η αίσθηση θα είναι πάντα ασαφης. Για όλους εμάς τους λάτρεις του ρετρό υπάρχουν λύσεις με Bluetooth χειριστήρια τύπου nes για smartphone και άλλες θήκες που κουμπωνουν επάνω τα κινητά και τα μετατρέπουν σε άριστες παιχνοδομηχανες. Στην ηλικία που είμαι πια και με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας φυσικά και μια φορητή κονσόλα δεν είναι σε θέση να μου προσφέρει καμία συγκίνηση και όπως προείπα σε παραπάνω μήνυμα το μέλλον της φορητης ψυχαγωγιας θα είναι ένα ζευγάρι vr γυαλιά που θα σε μεταφέρουν σε άλλους κόσμους και ναι εκεί θα ξαναρχίσω να παίζω και εγώ που οδευω στην 4 δεκαετία της ζωής μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα αφήνει ξεκάθαρα σε δεύτερη μοίρα?

 

Αν και άργησε να μπει στην αγορά του mobile gaming, εντούτοις η Nintendo φέρνει εκεί τα franchises της, το ένα μετά το άλλο. Φέτος είναι αρκετά πιθανό να δούμε τόσο Animal Crossing, όσο και Zelda -το δεύτερο ανεπιβεβαίωτο.

 

Στην τελευταία ενημέρωση των επενδυτών της, η εταιρεία ξεκαθάρισε πως το mobile gaming θα αποτελέσει έναν από τους «βασικούς πυλώνες κερδοφορίας» της μεσομακροπρόθεσμα. Η ίδια η εταιρεία έχω την αίσθηση πως πείστηκε για τη δύναμη του mobile χάρη στο Pokemon GO: πέρυσι τον Ιούλιο, οι πωλήσεις του 3DS στις ΗΠΑ αυξήθηκαν κατά 80% χάρη στην επιτυχία του Pokemon GO και νομίζω πως εκεί ήταν το "tipping point".

 

Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση επίσης ο τρόπος με τον οποίο η εταιρεία -δεν- υποστήριξε το πληρέστερο, κατά τη γνώμη μου, handheld της τα τελευταία χρόνια: το 2DS XL είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα που όμως κυκλοφόρησε χωρίς την παραμικρή τυμπανοκρουσία, κάτι στο οποίο δεν μας είχε συνηθίσει η Ninty -ειδικά αν κοιτάξει κανείς τις καμπάνιες της σε ΗΠΑ και συγκεκριμένες ευρωπαϊκές αγορές (για την Ιαπωνία δεν έχω εικόνα).

 

Θα συμφωνήσω με τους φίλους που ανέφεραν στα σχόλιά τους ότι εν καιρώ, οι δύο βασικοί πυλώνες της Nintendo σε ό,τι αφορά τo mobile gaming, θα είναι δύο: το Switch και τα smartphones/tablets. Θα πεθάνει το 2DS/3DS line; Ακόμα όχι, όμως δεν θα του έδινα πολλές πιθανότητες εν καιρώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...