Προς το περιεχόμενο

ανάγνωση απλού μηχανολογικού σχεδίου


teoepi2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθώ να διαβάσω/αναπαράγω ένα απλό μηχανολογικό σχέδιο χωρίς να γνωρίζω από αυτά

το σχέδιο είναι σαν και το παρακάτω, κάθε γράμμα έχει δίπλα του μια τιμή και ένα περιθώρειο λάθους

πχ Z 5.0 +- 0.05

post-330114-0-15185100-1503336328_thumb.png

όμως ενώ με αυτά τα στοιχεία μπορώ να φτιάξω το εξωτερικό σχήμα/καμπύλη, δεν βλέπω κάτι που να με βοηθάει για το εσωτερικό

αν στο εσωτερικό χρησιμοποιήσω τα A, C για παράδειγμα τότε το εσωτερικό βγαίνει με γωνίες αντί με καμπύλη αφού η άκρη του A συναντάει την άκρη του C

 

μου φαίνεται περίεργο γιατί το σχέδιο είναι σίγουρα σωστό και ολοκληρωμένο οπότε φταίω εγώ

αλλά πού είναι το πρόβλημα, πρέπει να χρησιμοποιήσω τα περιθώρεια λάθους προς τα κάτω;

ξέρει κανείς; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηχανολογικό σχέδιο είναι,όχι μηχανικό.

η καμπύλη που θα δώσεις είναι ίδια με την εξωτερική.(το R δηλαδη)

το περιθώριο λάθους που λές είναι οι ανοχές,και λαμβάνονται υπόψη από αυτόν που θα το κατασκευάσει.

όλα τα προηγούμενα με επιφύλαξη μιας και έχουν περάσει αρκετά χρόνια που το διδάχτηκα το μάθημα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που ήταν και απίστευτα άμεσες

αυτά που είπατε είναι κοινή πρακτική ή τα είπατε βάσει οπτικής παρατήρησης;

γιατί την συγκεκριμένη εικόνα την έφτιαξα εγώ στα γρήγορα για να δείτε το πρόβλημα, δεν είναι αντιπροσωπευτική

 

η καμπύλη που θα δώσεις είναι ίδια με την εξωτερική.(το R δηλαδη)

R είναι ακτίνα ή μήκος τόξου; γιατί αν είναι ακτίνα τότε αποκλείται να είναι ίδια το εσωτερικό R με το εξωτερικό

βασικά στο κανονικό σχέδιο μοιάζουν με ομόκεντρους κύκλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το R είναι ακτίνα,έχεις δίκιο δεν είναι δυνατόν να βάλεις το ίδιο.

το κέντρο του κύκλου ποιό είναι;να φανταστώ το κέντρο του τετραγώνου;

δεν ανεβάζεις το κανονικό σχέδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R είναι η ακτίνα καμπυλότητας 

 

Για να καταλάβεις την διαφορά, εδώ σου έχω σχεδιάσει δυο κομμάτια μήκους 50 mm, με ακτίνα καμπυλότητας R10 και R20

 

b2cf4a13af.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γουστάρω να σας φορτώνω αλλά δεν γίνεται αλλιώς, για δείτε το κανονικό σχέδιο

post-330114-0-52845900-1503342903_thumb.png

 

το μεγαλύτερο εξωτερικό μονόγραμμο ορθογώνιο δεν μας ενδιαφέρει καθόλου

κοιτάμε μέσα του, τα δύο δίγραμμα ορθογώνια, ας πούμε εξωτερικό και εσωτερικό

 

EDIT

το σκέφτηκα λίγο και αν λειτουργεί έτσι όπως γράφει ο φίλος τότε όντως οι κύκλοι είναι ομόκεντροι και ίδιες μοίρες

κι από το R = 0.64 της εξωτερικής καμπύλης μπορώ να βρω το κέντρο της και άρα το κέντρο και της εσωτερικής

και ίσως σε κάποιο cad να μπορεί να γίνει αυτόματα καμπύλη με στοιχεία το κέντρο που βρήκα + 90 μοίρες + τις εφαπτομένες των πλευρών

έτσι θα το κανε ένας μηχανολόγος; εννοώ όντως αυτή είναι η λογική και όχι να το έδινε έτοιμο; περιέργο μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε τα μηκη/πλατη τα βρισκεις ευκολα υποθετω...σου δινει και την αποσταση απο το ενα ορθογωνιο στο αλλο...σου δινει και την ακτινα του εξωτερικου ορθογωνιου για να βρεις τις καμπυλες...αρα τα χεις ολα!το μονο που μπορει να σε μπερδεψει ειναι αν πρεπει να κανεις και στο εσωτερικο ορθογωνιο καμπυλες η οχι...αλλα αυτο θα προκυψει απο τις διαστασεις...εμενα μου φαινεται με μια μικρη καμπυλη και οχι γωνια αλλα δεν ειναι σαφες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αρα τα χεις ολα!το μονο που μπορει να σε μπερδεψει ειναι αν πρεπει να κανεις και στο εσωτερικο ορθογωνιο καμπυλες η οχι...αλλα αυτο θα προκυψει απο τις διαστασεις...εμενα μου φαινεται με μια μικρη καμπυλη και οχι γωνια αλλα δεν ειναι σαφες!

αυτό ψάχνουμε, τι καμπύλη έχει στο εσωτερικό ορθογώνιο

δες όμως την πάνω οριζόντια πλευρά που γράφει συνολικά 12.00 και η απόσταση από τη μέσα είναι 0.315 σωστά

άρα η εσωτερική είναι 12.00 - 2 x 0.315

όμως αυτό περιλαμβάνει και την καμπύλη κατάλαβες; χρειαζόμαστε κάποιο στοιχείο για την καμπύλη γιατί δεν βγαίνει από τις διαστάσεις των πλευρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχει καμπυλη το εσωτερικο...εφοσον δεν σου δινει η εννοει οτι ειναι τοσο μικρο το μηκος που δεν εχει σημασια η δεν τον νοιαζει...δεν μπορεις να μυρισεις να νυχια σου...αν ρωτας εγω τι θα εκανα θα εβαζα ιδια γωνια με την εξωτερικη.Ειναι το πιο λογικο για να μην αλλαζει τιποτα στο σχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι υπάρχουν διάφορες "αρχές" στα σχέδια που πρέπει / είναι καλό να ακολουθούνται.

 

Για παράδειγμα αν το πάχος της κοιλοδοκού που δείχνεις (ο TS) είναι το ίδιο δε θα πρέπει να δείνεις 4 διαστάσεις αλλά 2 και πάχος

 

αν μάλιστα είναι τετράγωνο θα μπορούσε (ίσως) θα δειχθεί μόνο η μία.

 

στο δευτερο σχέδιο (το αναλυτικό) πχ δεν είναι σωστό να υπάρχει και το 16ΜΑΧ και το 8ΜΑΧ αφού πρακτικά είναι ακριβώς η ίδια πληροφορία.

 

 

άλλη αρχή πχ είναι ότι δεν πάει να πει ότι αν ένα συνολο διαστάσεων ορίζουν πλήρως τη γεωμετρία του αντικειμένου είναι αυτόματα σωστή η απεικόνιση. Θα πρέπει να προτοιμάται αυτή που συμβαδίζει με την κατακευαστική διαδικασία ή τις ιδιοτητες του.

 

πχ ένα κοιλο σωλήνα δεν τον απεικονίζεις με τις δύο διαμέτρους του (εσωτερική κ εξωτερική) αλλά με την εξωτερική και το πάχος του αφού αυτος ο συνδυασμός δίνει άμεσα τη πληροφορία πχ για το απο ποια λαμαρίνα έχει ρολαριστεί.

 

btw: Προς τι τα δίγραμμα "παραλληλόγαμμα" ... γενικά απόφευγε τα διγραμμα lines στο Autocad σε κατασκευαστικά σχέδια γιατί δίνουν την εντύπωση ότι υπάρχουν δύο ακμές (ενώ από ότι καταλαβαίνω είναι μια κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς, δεν...

μελετάω τα νούμερα και το πάχος μεταξύ των δύο ορθογωνίων βγαίνει διαφορετικό στις οριζόντιες πλευρές από ότι βγαίνει στις κάθετες...

μόνο που σε αυτήν την περίπτωση η μία (τουλάχιστον) από τις καμπύλες (η εξωτερική ή η εσωτερική) δεν βγαίνει κυκλικό τόξο 90 μοιρών... θα πρεπε να είναι ελλειπτικό...

 

άλλη περίπτωση είναι να παρερμηνεύω ένα από τα δύο νούμερα αυτά αφού στην μεγέθυνση όντως φαίνεται οριακά πως μετρούν διαφορετικά πράγματα

μόνο που αν ισχύει αυτό και η λεπτομέρεια είναι ακριβής, τότε τυχαίνει το σχέδιο μας δίνει μεγαλύτερο νούμερο για την μικρότερη απόσταση,,,

αυτό, χωρίς να προσμετρούμε τις ανοχές (για αυτό ρώτησα εξαρχής, γιατί δεν βγαίνει αλλιώς)

 

δεν ξέρω αν πρέπει να εκνευριστώ με τον εαυτό μου που δεν μπορεί να βρω άκρη σε κάτι τόσο απλό ή αν τα πράγματα όντως δεν είναι τόσο εύκολα όσο νόμιζα και τελικά είναι τόσο δύσκολο να διαβάσω το σχέδιο

 

τέλος πάντων, δεν αντέχω άλλο σήμερα, αν υπάρξουν μηνύματα θα κοιτάξω ξανά αύριο

ευχαριστώ όλους θερμά, πραγματικά δεν ήλπιζα σε παραπάνω από ένα μηνύματα σε διάρκεια ημερών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...