Προς το περιεχόμενο

Συνθήκες εργασίας σε καταστήματα Λητώ;


Mousikos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

650€ 9ωρο 6ημερο κινείται στα όρια της προσβολής. Προφανώς και δεν λέω ότι είναι σωστό να φέρεσαι άσχημα αλλά είναι πραγματικά δύσκολο αν σου προτείνουν κάτι τόσο κακό με πολύ κακή συμπεριφορά να μην αντιδράσεις. Εγώ απλά θα έφευγα λέγοντας ευγενικά όχι ευχαριστώ για την ευκαιρία όταν άκουγα τα λεφτά.

Ακόμα και όταν έφτασα προσωπικά σε κατάσταση απόλυτης ανάγκης τέτοια ξεφτίλα δε δέχτηκα και τελικά μάλλον (για την ώρα) μου βγήκε σε καλό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

650€ 9ωρο 6ημερο κινείται στα όρια της προσβολής. Προφανώς και δεν λέω ότι είναι σωστό να φέρεσαι άσχημα αλλά είναι πραγματικά δύσκολο αν σου προτείνουν κάτι τόσο κακό με πολύ κακή συμπεριφορά να μην αντιδράσεις. Εγώ απλά θα έφευγα λέγοντας ευγενικά όχι ευχαριστώ για την ευκαιρία όταν άκουγα τα λεφτά.

Ακόμα και όταν έφτασα προσωπικά σε κατάσταση απόλυτης ανάγκης τέτοια ξεφτίλα δε δέχτηκα και τελικά μάλλον (για την ώρα) μου βγήκε σε καλό

 

Συμφωνω, ενταξει δεν ειναι τοσο χαλια οσο ειναι σε γνωστη, νεα, αλυσιδα supermarket της βορειου Ελλαδος αλλα ειναι χαλια.

Και εγω θα εφευγα (ευγενικα), αντε το πολυ μπορει να ελεγα κατι του στυλ "βρειτε αλλο κοροιδο" θελω να πιστευω οτι δεν θα φωναζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να ξέρω για την κάθε περίπτωση αλλά μια γενική παρατήρηση που ισχύει και στο συγκεκριμένο τοπικ: ο τρόπος με τον οποίο φέρεστε πολλοί δεν είναι επαγγελματικός ("νευρίασα και τα έψαλλα" έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές σε πολλές παραλλαγές του).

 

Δεν το εξετάζω και δεν έχει σημασία αν σου φέρονται οι άλλοι επαγγελματικά ή όχι. Ευγενικός είναι κάποιος ανεξάρτητα από το αν ο συνομιλητής του είναι αγενής, ειλικρινής είναι κάποιος ανεξάρτητα από το αν ο συνομιλητής του είναι ψεύτης. Και επαγγελματίας το ίδιο.

 

Φυσικά ούτε με απασχολεί ο επαγγελματισμός αγνώστων ούτε ήρθα να κάνω κύρηγμα, αλλά ήθελα να το πω επειδή υπάρχει περίπτωση να μην παίρνει κανείς δουλειές και να νομίζει ότι η συμπεριφορά του δεν έπαιξε ρόλο, ή περίπτωση να διαβάσει κάποιος μια ιστορία από δω και να σχηματίσει λάθος εντυπώσεις λόγω έλλειψης προσωπικής εμπειρίας. Οπότε είπα να ισιώσω λίγο τη βάρκα.

Γεια σου defacer νορμαλάιζερ μου εσύ!!

 

Θα σου πει η άλλη "'Έλα, αντε φύγε τώρα" λες και είσαι κάνας γύφτος που μπήκε να ζητήσει να πουλήσει στυλό (και αυτό κατόπιν της αποκαλύψεως του μισθού της πείνας που θέλουν και έμπειρο με περγαμηνές για θέση  650 6 μέρες την εβδομάδα και σίγουρα πάνω απο 8ωρο.. ) και εσύ κάτσε και πες "ευχαριστώ για τον χρόνο σας, χαίρετε" ... αυτό δεν είναι ευγένεια αυτό ειναι βλακεία πολύ καλά της έκανε ο TS ...

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρεξηγήθηκα.. σε καμία περίπτωση δεν φώναξα.. Απλα της είπα ήρεμα  με αυστηρό ύφος πως γιατι μας κουβαλάνε αφου δεν ''πληρούμε τα στάνταρ'' , και δεν τους νοιάζει το να χαλάει ο άλλος την βενζίνη επειδη έχει ανάγκη για δουλεια....

Το ύφος ''άντε φύγε μ@@@κα'' δεν μου αρέσει , αν ο άλλος ειναι ευγενικός και σε σέβεται , είσαι κύριος...Αλλα να έρχεσαι με ύφος ντίβας και να μας ξεπετάς....Ουστ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου defacer νορμαλάιζερ μου εσύ!!

 

Θα σου πει η άλλη "'Έλα, αντε φύγε τώρα" λες και είσαι κάνας γύφτος που μπήκε να ζητήσει να πουλήσει στυλό (και αυτό κατόπιν της αποκαλύψεως του μισθού της πείνας που θέλουν και έμπειρο με περγαμηνές για θέση  650 6 μέρες την εβδομάδα και σίγουρα πάνω απο 8ωρο.. ) και εσύ κάτσε και πες "ευχαριστώ για τον χρόνο σας, χαίρετε" ... αυτό δεν είναι ευγένεια αυτό ειναι βλακεία πολύ καλά της έκανε ο TS ...

 

Όπως δεν ήμουν μπροστά εγώ, έτσι δεν ήσουν και συ. Οπότε δεν ξέρουμε τι είπε ποιός σε ποιόν.

 

Απο κει και πέρα, δεν ψάχνω να βρω λόγους να κράξω ανθρώπους, είτε έχω καταφανές δίκιο είτε όχι. Εσυ μπορείς να πιστεύεις ότι αυτό είναι βλακεία. Εγώ πιστεύω ότι βλακεία είναι να συγχίζεσαι και να "ξεσπάς" σε αγνώστους.

 

 

Επειδή παρεξηγήθηκα.. σε καμία περίπτωση δεν φώναξα.. Απλα της είπα ήρεμα  με αυστηρό ύφος πως γιατι μας κουβαλάνε αφου δεν ''πληρούμε τα στάνταρ'' , και δεν τους νοιάζει το να χαλάει ο άλλος την βενζίνη επειδη έχει ανάγκη για δουλεια....

Το ύφος ''άντε φύγε μ@@@κα'' δεν μου αρέσει , αν ο άλλος ειναι ευγενικός και σε σέβεται , είσαι κύριος...Αλλα να έρχεσαι με ύφος ντίβας και να μας ξεπετάς....Ουστ

 

Δεν κρίνω τη δική σου αντίδραση, που για να είμαστε ειλικρινείς δεν ξέρω και ποιά ήταν παρά μόνο στο πολύ περίπου (προσπάθησα να το εκφράσω αυτό και στο προηγούμενο μήνυμά μου). Ήταν απλά μια αφορμή.

 

Παρόλα αυτά αυτά που είπα τα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως καθενός δικαίωμα να πράξει όπως νομίζει.

 

Στη δική σου περίπτωση πάντως δε νομίζω πως "κάνεις το μαλάκα σε όλα" με το να μη κράξεις επειδή η ταμίας είπε "'αα και συ για συνέντευξη είσαι'', ούτε επειδή σου είπε η διευθύντρια στην τέλος πάντων συνέντευξη ότι δεν τους κάνεις γιατί μπλα μπλα μπλα, ούτε επειδή είχε ύφος (που μπορεί να ήταν όλο στο μυαλό σου) όταν σου είπε στο καλό.

 

Γενικά το κράζω και το κάνω το μαλάκα δεν είναι οι μοναδικές πιθανές αντιδράσεις ακόμα και στην περίπτωση που σε θέλουν για μαλάκα.

 

Αλλά anyway μη το τραβάμε, τα είπαμε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση.. Λοιπον η πρωτη μου εμπειρία που σας είπα ηταν στα λητω πειραιως.. 650 για 8ωρο +υπερωρίες κάθε μερα (οι οποιες μ λεει ειναι θέμα τις εταιρίας τι και αν δίνει) και περίπου θα έφευγα στο κλείσιμο.. Γενικά η διευθύντρια ηταν οκ..

Σήμερα με πήραν απο το κηφισο και τώρα γύρισα ..Πήγα πιο πολυ γιατι μένω δίπλα..

Αγενέστατη η ταμίας.'' αα και συ για συνέντευξη είσαι''.. Πήγα να φύγω αλλα κατέβηκε η υπέυθυνη αμεσα..  Είμασταν παραπιπτόντως 4 άτομα..

Με πήγε πρόχειρα σε μια γωνιά στο μαγαζί (ούτε καν στο μαγαζί ) κρατώντας ένα φάκελο.. Με ρώτησε που έχω δουλέψει σαν αποθηκάριος, της λεω σύνολο 2 χρόνια εκει εκει κ εκει. Μου λέει η αποθηκη του λητω ειναι υπερσύγχρονη και θέλουμε κάποιον να έχει εμπειρία ...Αυτη μ είπε 9 με 6 εκτος κυριακής με 640 καθαρά.  Και με ευχαριστησε με ύφος'' ελα φύγε τώρα''.. Ολο αυτό στο 3λεπτο (ξεπέταγμα) .. Εκει νευρίασα και της τα έψαλα με εκφράσεις όπως  τι με φέρνετε αν δεν σας κάνω και παιδεύετε τον κοσμο που έρχεται απο μακριά( ένας ήρθε απο μαρούσι) και το πόσο αγενέστατη ειναι..

Να πώ οτι μέχρι να πάω να πάρω ψωμί εκει δίπλα , ούτε 5 λεπτά είχανε φύγει άλλοι 2

Οπότε παίδες το πούλο απο το πορνείο.. Πραγματικά θέλουν πολλα γ@@@σιατικα αλλα δεν ασχολειται κανένας μας.

 

Υ.Γ Η αποθήκη , επειδή αρκετοί το είπανε, ΔΕΝ εχει κλιματισμό . Μονο ο κεντρικός χώρος

 

 

Πόσο χαίρομαι που έχω αλλάξει χώρα εδώ και 3 περιπου χρονια... Μου θυμιζεις φοιτητοκαταστασεις δουλειας. Κουραγιο φιλε και βαστα γερα κατι θα βρεθει. ..

Δε μπορώ να ξέρω για την κάθε περίπτωση αλλά μια γενική παρατήρηση που ισχύει και στο συγκεκριμένο τοπικ: ο τρόπος με τον οποίο φέρεστε πολλοί δεν είναι επαγγελματικός ("νευρίασα και τα έψαλλα" έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές σε πολλές παραλλαγές του).

 

Δεν το εξετάζω και δεν έχει σημασία αν σου φέρονται οι άλλοι επαγγελματικά ή όχι. Ευγενικός είναι κάποιος ανεξάρτητα από το αν ο συνομιλητής του είναι αγενής, ειλικρινής είναι κάποιος ανεξάρτητα από το αν ο συνομιλητής του είναι ψεύτης. Και επαγγελματίας το ίδιο.

 

Φυσικά ούτε με απασχολεί ο επαγγελματισμός αγνώστων ούτε ήρθα να κάνω κύρηγμα, αλλά ήθελα να το πω επειδή υπάρχει περίπτωση να μην παίρνει κανείς δουλειές και να νομίζει ότι η συμπεριφορά του δεν έπαιξε ρόλο, ή περίπτωση να διαβάσει κάποιος μια ιστορία από δω και να σχηματίσει λάθος εντυπώσεις λόγω έλλειψης προσωπικής εμπειρίας. Οπότε είπα να ισιώσω λίγο τη βάρκα.

 

 

Τι επαγγελματισμος και παπατζες ρε παληκαρι; Για δουλεια σε αποθηκη πηγε οχι για θεση αντιπροεδρου σε πολυεθνική. Τhe lowest of the lowest ,minimum wage Blue Collar Worker. Έχεις δει τι ατομα δουλεουν εκει; Γι αυτο συμπεριφερονται ετσι οι "ανωτεροι" επειδη εχουν τους εργαζομενους ως πιθηκια που δουλευουν στο μυαλο τους σεβασμος 0. Ουτε καν συνεντευξη στο ορθιο και αντε φυγε λες και πηγε να ζητιανέψει... Πως να συμπεριφερθει επαγγελματικα ο αλλος; Πάλι καλα που δε της ειπε "Τραβα γ#%$#% πατσαβούρα" να λες γιατί σίγουρα θα το εχει ακούσει με τη "πλέμπα" που μαζεύουν εκεί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήσατε στον τίτλο προϊσταμένη. Όχι ότι το πιο πιθανον είναι να είναι μια τυχαρπαστη υπάλληλος των 600€ που πήρε δώρο ένα τίτλο "προισταμενης" λογω παλαιότητας (η οποία παλαιότητά μπορεί να είναι 2 χρόνια γιατί οι υπόλοιποι απλά την έκαναν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω σε petcity υπεύθυνο με 8ωρο βασικό, 1 μέρα την εβδομάδα 13ωρο και στις άδειες του άλλου υπευθύνου 13ωρα κάθε μέρα σερί. Μισθός βασικός και οι υπερωρίες σε κουπόνια του Σκλαβενίτη.

Πίνουν το αίμα με το μπουρί της σόμπας. Όσοι ψωνίζετε από αυτά τα μαγαζάκια που ανοίγουν το ενα πίσω απο το αλλο έχετε δει σε τι κατάσταση είναι τα παιδιά που δουλεύουν εκεί. Οπότε με τα 650 9ωρο είναι υψηλόμισθος στα μάτια του "Λητού".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ψωνίζετε από αυτά τα μαγαζάκια που ανοίγουν το ενα πίσω απο το αλλο έχετε δει σε τι κατάσταση είναι τα παιδιά που δουλεύουν εκεί.

 

Επειδή αυτή την φράση τηκ ακούω συχνά, οχι αν δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω σε τι κατάσταση είναι στο οποιοδήποτε μαγαζί κατάστημα και εργασιακό χώρο. Εκτός αν επισκευτώ τον χώρο λίγο πριν κλείσει και τους έχω δει όλους τόσο ταλαιπωρημένους να αγκομαχούν να δουλέψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή την φράση τηκ ακούω συχνά, οχι αν δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω σε τι κατάσταση είναι στο οποιοδήποτε μαγαζί κατάστημα και εργασιακό χώρο. Εκτός αν επισκευτώ τον χώρο λίγο πριν κλείσει και τους έχω δει όλους τόσο ταλαιπωρημένους να αγκομαχούν να δουλέψουν.

Επειδή αυτή τη φράση την ακούς συχνά μάλλον υπάρχει κάποιος λόγος... Δεν είναι μόνο οι κομμουνιστές.

Είναι η κραυγαλεα εκμετάλλευση του προσωπικού που γιγαντωνει επιχειρήσεις τέτοιων καφρων. Όταν εσένα σε νοιαζε μόνο η τσέπη σου, ενθαρρύνεις τέτοιες τακτικές.

Αν εσύ θεωρείς ηθικό να ξεσκίζει η επιχείρηση που στηρίζεις με τα χρήματά σου τους εργαζόμενους η δε σε νοιάζει πάω πάσο. Μερικοί δε θέλουμε να στηρίζουμε εργοδοτες-τυράννους.

 

12ωρα δηλωμενα 8ωρα 3 μερες άδεια το χρόνο,υπερωρίες όταν τους καπνισει, μπράβοι σε ατμ, πρόσβαση σε τραπεζικούς λογαριασμούς υπαλλήλων και πολλλλαα ακόμη. Συνεχίστε να ενισχύετε τους κάφρους κ μετα να απορείτε γιατί πατε κατά διαόλου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει def εσυ μπορείς να μας θεωρείς και βλάκες που δεν καθομαστε να μας ...Δεν πειράζει.. ολα καλα

Οχι διευθύντρια με δικο της γραφείο αλλα βλεπετε προτίμησε κυριοι να μας βάλει σε μια γωνιά

 

Πόσο χαίρομαι που έχω αλλάξει χώρα εδώ και 3 περιπου χρονια... Μου θυμιζεις φοιτητοκαταστασεις δουλειας. Κουραγιο φιλε και βαστα γερα κατι θα βρεθει. ..

Ευχαριστώ αδερφέ..! Θα κρατήσω τις ώρες που κάνω μάθημα στα ΙΕΚ , να τελειώσω το Μάστερ και θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο..Αν και μενα για έξω με βλέπω..Καπου ανθρώπινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pelvic δε θα μπω στον κόπο να απαντήσω, τα έγραψα ήδη από την πρώτη φορά με bold.

 

Είπα κάτι για καλό, δε θα κάτσω να ασχοληθώ με το πώς του βγαίνει καθενός να το παρεξηγήσει ή να φέρει αντίρρηση. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή τη φράση την ακούς συχνά μάλλον υπάρχει κάποιος λόγος... Δεν είναι μόνο οι κομμουνιστές.

Είναι η κραυγαλεα εκμετάλλευση του προσωπικού που γιγαντωνει επιχειρήσεις τέτοιων καφρων. Όταν εσένα σε νοιαζε μόνο η τσέπη σου, ενθαρρύνεις τέτοιες τακτικές.

 

Γενικά δίκιο έχεις. Συγκεκριμένα όμως, όσοι μιλάνε για καπιταλισμό και εκμετάλλευση των εργαζομένων, γιατί δεν ανοίγουν αυτοί μια επιχείρηση να γίνουν υποδειγματικοί εργοδότες και να βγάζουν και άφθονο χρήμα  παράλληλα! win win.

 

Και αυτοί θα έχουν χρήματα με ελάχιστες ώρες ασχολίας και οι εργαζόμενοι τους θα τους εκτιμούν και θα μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τους εργοδότες τους  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...