Προς το περιεχόμενο

φροντιστηρια ξενων γλωσσων αθηνα


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, σκεφτομαι να ξεκινησω φροντιστηρια για αγγλικα τωρα που ειμαι φοιτητης μια και τα αφησα και εχω μονο lower το οποιο το εχω απο το γυμνασιο... σκεφτομαι να παω για το prof το michigan μια και ειναι το ιδιο με το cambridge απλα πιο ευκολο (θελω να πω αναγνωριζονται το ιδιο), γενικα το κανω για μενα για να εχω ενα χαρτι στα χερια μου χωρις να σκεφτομαι αν θα παιξει ρολο ελλαδα ή εξωτερικο, απλα το θελω για μενα... εχει να προτεινει κανεις κατι καλυτερο; αυτα τα toefl ielts και τετοια αξιζουν να σου μαθουν αγγλικα ή είναι για εξωτερικο μονο και απλα το ανανεωνεις καθε 2 χρονια; (προφανως θα μου πει καποιος δε θα μαθεις αγγλικα απο το πτυχιο μονο θα τα εξασκεις και μονος σου, προφανως και θα το κανω, απλα θελω ενα γενικο χαρτι που θα πιστοποιει οτι ξερω αγγλικα στην πραγματικοτητα αλλα και γραφειοκρατικα)... 

 

επισης ξερει καποιος καποιο καλο φροντιστηριο στην περιοχη κατω χαλανδρι-χολαργος-ψυχικο; στην τελικη και κεντρο αθηνα αν υπαρχει καποιο θα πηγαινω με μετρο... 

 

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με αυτό που ρωτάς, αλλά τις γνώσεις τις έχεις,

 

Πάρε βιβλία και άρχισε να βλέπεις ταινίες στα αγγλικά και σε χρόνο ρεκόρ θα τα έχεις θυμηθεί όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

επισης ξερει καποιος καποιο καλο φροντιστηριο στην περιοχη κατω χαλανδρι-χολαργος-ψυχικο; στην τελικη και κεντρο αθηνα αν υπαρχει καποιο θα πηγαινω με μετρο... 

 

ευχαριστω πολυ!

 

 

Φίλοι που έστειλαν τα παιδιά τους μου έχουν πει ότι είναι καλό φροντιστήριο.

Δεν ξέρω, δεν έχω ιδία άποψη: 

 

http://saveri-edu.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σκεφτομαι να ξεκινησω φροντιστηρια για αγγλικα τωρα που ειμαι φοιτητης μια και τα αφησα και εχω μονο lower το οποιο το εχω απο το γυμνασιο... σκεφτομαι να παω για το prof το michigan μια και ειναι το ιδιο με το cambridge απλα πιο ευκολο (θελω να πω αναγνωριζονται το ιδιο), γενικα το κανω για μενα για να εχω ενα χαρτι στα χερια μου χωρις να σκεφτομαι αν θα παιξει ρολο ελλαδα ή εξωτερικο, απλα το θελω για μενα... εχει να προτεινει κανεις κατι καλυτερο; αυτα τα toefl ielts και τετοια αξιζουν να σου μαθουν αγγλικα ή είναι για εξωτερικο μονο και απλα το ανανεωνεις καθε 2 χρονια; (προφανως θα μου πει καποιος δε θα μαθεις αγγλικα απο το πτυχιο μονο θα τα εξασκεις και μονος σου, προφανως και θα το κανω, απλα θελω ενα γενικο χαρτι που θα πιστοποιει οτι ξερω αγγλικα στην πραγματικοτητα αλλα και γραφειοκρατικα)... 

 

επισης ξερει καποιος καποιο καλο φροντιστηριο στην περιοχη κατω χαλανδρι-χολαργος-ψυχικο; στην τελικη και κεντρο αθηνα αν υπαρχει καποιο θα πηγαινω με μετρο... 

 

ευχαριστω πολυ!

 

 

 

So... why?

 

Τεσπα, επι του θέματος, ένα toifel / ielts (ακόμα και αν έχει παρέλθει η 2ετία) είναι πολύ καλύτεροα απο όποια άλλη πιστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το κάνω για μένα" και "το κάνω για να έχω ένα χαρτί" πώς κατάφερες να τα βάλεις στην ίδια πρόταση;

 

Πώς θα σου προτείνει κανείς κάτι καλύτερο αν δε μας δίνεις να καταλάβουμε -- θες μάθεις και να επιβεβαιώσεις ότι ξέρεις αγγλικά, ή θες ένα χαρτί να κορνιζώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με αυτό που ρωτάς, αλλά τις γνώσεις τις έχεις,

 

Πάρε βιβλία και άρχισε να βλέπεις ταινίες στα αγγλικά και σε χρόνο ρεκόρ θα τα έχεις θυμηθεί όλα.

 

Δεν τις έχω τις γνώσεις ξέρω πολύ βασικά πράγματα το lower το έχω 7 χρόνια.

Φίλοι που έστειλαν τα παιδιά τους μου έχουν πει ότι είναι καλό φροντιστήριο.

Δεν ξέρω, δεν έχω ιδία άποψη: 

 

http://saveri-edu.com

 

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω.

So... why?

 

Τεσπα, επι του θέματος, ένα toifel / ielts (ακόμα και αν έχει παρέλθει η 2ετία) είναι πολύ καλύτεροα απο όποια άλλη πιστοποίηση.

 

Γιατί το Proficiency τι έχει; Και καλά έπρεπε να το πάρω όταν πήγαινα λύκειο ακόμα;

"Το κάνω για μένα" και "το κάνω για να έχω ένα χαρτί" πώς κατάφερες να τα βάλεις στην ίδια πρόταση;

 

Πώς θα σου προτείνει κανείς κάτι καλύτερο αν δε μας δίνεις να καταλάβουμε -- θες μάθεις και να επιβεβαιώσεις ότι ξέρεις αγγλικά, ή θες ένα χαρτί να κορνιζώσεις;

Θέλω να έχω ένα χαρτί Proficiency κατά κύριο λόγο ώστε να έχω το οκ στον άλλο ότι ξέρω αγγλικά, τώρα αν θέλω να επιβεβαώσω στον εαυτό μου ότι ξέρω αγγλικά κάνω κι άλλα πράγματα. Γενικώς θέλω το πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σημείωση: Η αρχή του χρόνου δεν είναι η στιγμή της γέννησης μας.

 

Κάποιος μπορεί να είναι 1η λυκειου και να έχει το Lower από το γυμνάσιο, κάποιος άλλος μπορεί να πήγε στο πανεπιστήμιο στα 25 του και να έχει το Lower από το γυμνάσιο, κάποιος τρίτος μπορεί να έχει το Lower από το γυμνάσιο, αλλά να μιλάει/γράφει στα αγγλικά τα τελευταία 20 χρόνια, λόγω δουλειας. 

 

Το συμπαν δεν περιστρέφεται γύρο από τον καθένα μας ξεχωριστά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και τα τρία πτυχία, CPE/TOEFL/IELTS μπορώ να πω ότι τα δύο τελευταία είναι πιο χρήσιμα όσον αφορά σπουδές στο εξωτερικό.

Σε επίπεδο γλωσσομάθειας και τα τρία είναι περίπου το ίδιο, αλλά ως τεστ είναι αρκετά διαφορετικά. Θα σου πρότεινα να δεις sample tests για να καταλάβεις πιο σου αρέσει περισσότερο.

 

Και όπως είπαν και τα άλλα μέλη, το πτυχίο δεν σημαίνει ότι όντως μπορείς να μιλήσεις στα αγγλικά.

 

Πια τουλάχιστον στο χώρο εργασίας (όχι δημόσιο) τα πτυχία γλωσσομάθειας δεν μετράνε και πολύ, αν ξέρεις να μιλάς μια γλώσσας την ξέρεις και χωρίς να έχεις το πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά θέλω πιο συγκεκριμένα πράγματα στις ερωτήσεις που έχω θέσει, στο πιο πτυχίο θα με βοηθήσει επαγγελματικά κυρίως διότι εκεί σκοπεύει το χαρτί, και αν θα τα μιλάω καλά ή όχι είναι στο δικό μου χέρι. Και αν έχετε κάποιο φροντιστήριο διότι ενδιαφέρομαι για Proficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά θέλω πιο συγκεκριμένα πράγματα στις ερωτήσεις που έχω θέσει, στο πιο πτυχίο θα με βοηθήσει επαγγελματικά κυρίως διότι εκεί σκοπεύει το χαρτί, και αν θα τα μιλάω καλά ή όχι είναι στο δικό μου χέρι. Και αν έχετε κάποιο φροντιστήριο διότι ενδιαφέρομαι για Proficiency.

εγώ θα σου λεγα ψάξε ιδιαίτερα. Εγώ και ο κολλητός μου κάναμε ιδιαίτερα (ξεχωριστά με άλλους καθηγητές) και με 4 ώρες την εβδομάδα το πήραμε σε ένα χρόνο. Οι τιμές θα ναι καλύτερες αποτι παλαιότερα υπάρχει και ένα site με καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα όπου μπορείς και να ρίξεις μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου λεγα ψάξε ιδιαίτερα. Εγώ και ο κολλητός μου κάναμε ιδιαίτερα (ξεχωριστά με άλλους καθηγητές) και με 4 ώρες την εβδομάδα το πήραμε σε ένα χρόνο. Οι τιμές θα ναι καλύτερες αποτι παλαιότερα υπάρχει και ένα site με καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα όπου μπορείς και να ρίξεις μια ματιά.

Δεν το έχω σκεφτεί και δε ξέρω αν με συμφέρει.. Ποιο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδή και γω σχετικά μεγάλος πήρα το Proficiency (στα 23 μου), θα σου πω μην μπλέξεις με φροντιστήριο της γειτονιάς. Παίζει να σε βάλουν ακόμα και με παιδάκια Γυμνασίου-Λυκείου, όπου ενώ εσύ θα καίγεσαι να το πάρεις συνειδητοποιημένος, αυτά ερχονται να κανουν την πλακα τους.

 

Προσωπικά πριν 10 χρόνια ειχα πάει την Ελληνοαμερικάνικη στο κολωνάκι (5 λεπτά απο το μετρό Πανεπιστήμιο) και βρήκα την υγειά μου. Τμήματα ο,τι ώρα ήθελα, περίπου ίδιο επίπεδο γνώσεων και ηλικίες 20+. Τα λεφτά ήταν μονο λιγο τσιμπημένα. Πλέον δεν ξέρω αν ειναι ακομα καλά και γενικά τι παιζει, αλλά θα σου έλεγα να την ψάξεις. Θυμάμαι εκείνη την περίοδο είχα γυρίσει αρκετά απο τα "επώνυμα" φροντιστήρια του Κέντρου και μου φαινοταν το ένα χειροτερο απο το άλλο.

 

Η επόμενη λύση ειναι ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδιαίτερα είναι ακόμα πιο ακριβά απο τα normal φροντιστήρια.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις θα κοιτάξω στην περιοχή μου απο εκεί που πήρα το lower και στο κάτω κάτω αν ισχύει αυτό που λες για τα παιδάκια θα τους το αναφέρω και θα το ξεκαθαρίσω... Θα κοιτάξω 1-2 ακόμα στην περιοχή, θα κοιτάξω και στο κέντρο μια και έχω εύκολη πρόσβαση με το μετρό και θα δούμε.. Δεν συμφωνώ με τα ιδιαίτερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδιαίτερα είναι ακόμα πιο ακριβά απο τα normal φροντιστήρια.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις θα κοιτάξω στην περιοχή μου απο εκεί που πήρα το lower και στο κάτω κάτω αν ισχύει αυτό που λες για τα παιδάκια θα τους το αναφέρω και θα το ξεκαθαρίσω... Θα κοιτάξω 1-2 ακόμα στην περιοχή, θα κοιτάξω και στο κέντρο μια και έχω εύκολη πρόσβαση με το μετρό και θα δούμε.. Δεν συμφωνώ με τα ιδιαίτερα..

Πάντως αν περάσεις απο Ελληνοαμερικάνικη ενημερωσε μας τι παίζει πλέον. Το έχω απορία αν έχουν αλλάξει τα πράγματα κλπ απο οταν ήμουν εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...