Προς το περιεχόμενο

Απάτη με προκάλυμμα τον τομέα της ενέργειας


mechpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απάτη με επενδυτές, τράπεζα Barclays στην ενέργεια

Με το παρόν μήνυμα, θα ήθελα να δημοσιοποιήσω μια προσπάθεια εξαπάτησης με την οποία ήρθα σε επαφή, για να προστατευθούν άλλοι φίλοι/μέλη από τυχόν αντίστοιχη προσπάθεια, αλλά και για γενικότερη συζήτηση.

Εκ προοιμίου αναφέρω ότι αν είχα περισσότερα στοιχεία και ήμουν σίγουρος ότι κάτι είναι αξιόποινο, θα πήγαινα στον εισαγγελέα.

Τι συνέβη λοιπόν.

Μας προσέγγισε στην οικογενειακή επιχείρηση, σύμβουλος επιχειρήσεων γνωστός στην ευρύτερη περιοχή της Ηλείας και της Αχαϊας, μαζί με μια κυρία η οποία θα μας έφερνε σε επαφή με τους υποτιθέμενους επενδυτές.
Οι οποίοι είναι η γνωστή τράπεζα και χρηματοπιστωτικός οίκος Barclays (η οποία προφανώς δεν σχετίζεται με το θέμα, απλά οι επιτήδειοι χρησιμοποιούν το όνομά της), που ψάχνει να βρει ενόψει του BREXIT και ενόψει της εξάντλησης των παγκοσμίων ενεργειακών αποθεμάτων, τρόπο να επενδύσει στην ενέργεια στις Νότιες χώρες (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα). Ψάχνει να ενοικιάσει ακίνητα και να συνεργαστεί με τους ιδιοκτήτες τους, προκειμένου να εγκαταστήσει ειδικές συσκευές υψηλής τεχνολογίας σαν "μπαταρίες", οι οποίες είναι "σιδερένιοι θερμοπομοί και ειδικοί πολλαπλασιαστές" σε επαφή με την γη, και θα στέλνουν το ρεύμα στην Αγγλία.

Για αυτό επιδοτούν την επένδυση με 1,5 - 2 - 3 - Χ εκατομμύρια ευρώ....τα οποία αυτοί θα τα τζιράρουν και θα κάνουν απόσβεση σε 1-2 μήνες.

Το ξέρουν και μεγάλοι όμιλοι, όπως ο Λάτσης (ΕΛΠΕ ίσως ;) και δεν αφήνουν να βγει προς τα έξω γιατί έχουν συμφέροντα απ'τα πετρέλαια...

Για να προχωρήσει η δουλειά, πρέπει να συνταχθεί ένα αίτημα προς την Barclays, και να αποσταλεί σχετικός φάκελος. Το κόστος της διαδικασίας ανέρχεται στα 10.000€.

 

Γιατί δεν παίρνει η μεσάζουσα αμοιβή με ποσοστό εφόσον εγκριθεί ο φάκελος; Γιατί το κάνει για τη χώρα της, όχι για δουλειά, και δεν θέλει να έχει σχέση με την επένδυση μετά, μόνο να βοηθήσει να γίνει τώρα.

Γιατί δεν αγοράζουν οι ίδιοι τα ακίνητα; Γιατί, μπορούν να αγοράσουν όλο τον Νότο; !!! (ενώ τα δώσουν πχ 2 εκατ. ευρώ για ένα χωράφι που κάνει 50.000 ευρώ, μπορούν).

 

Ως μηχανικός γνωρίζω ότι τέτοιες κουταμάρες ΔΕΝ στέκουν. 1ον δεν υπάρχουν τέτοιες μαγικές και εξωτικές τεχνολογίες. 2ον ΑΝ ήθελε κάποιος να επενδύσει κάνει την έρευνα αγοράς του και πάει ΑΥΤΟΣ και επενδύει τα κεφάλαια του εκεί που θέλει (πχ. εγκαθιστώντας φωτοβολταικά, αιολικά πάρκα κλπ, είμαστε ελκυστική χώρα για τέτοιου είδους επενδύσεις). Η ηλ/κη ενέργεια μεταξύ των χωρών μεταφέρεται μέσω συμφωνιών διασύνδεσης των ηλ/κων συστημάτων που υπάρχουν.

3ον στην σχολή μου όταν μαθαίναμε για επιχειρηματικά σχέδια, μας έλεγαν ότι σε οποιαδήποτε επένδυση φαίνεται απόσβεση κάτω των 5 ετών, ψάξτε να βρείτε πού κρύβεται η ΑΠΑΤΗ.

Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις.

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν το μόνο που έχασα ήταν η ώρα που μίλησα μαζί τους όσο και η ώρα που χαζολογάω να δω αν υπάρχει καμία άλλη σχετική αναφορά στο διαδίκτυο. ΔΕΝ υπάρχει. Γιαυτό και κάθισα να γράψω αυτό το post.

Επαναλαμβάνω αν είχα κάτι πιο χειροπιαστό ότι είναι απατεώνες θα πήγαινα στον εισαγγελέα. Πέραν από 1 τηλεφωνική συνομιλία δεν έχω κάτι άλλο, πέρα από το ότι ζήτησαν κάποια έγγραφα της εταιρείας που ΔΕΝ τους τα έδωσα φυσικά!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

ενόψει του BREXIT και ενόψει της εξάντλησης των παγκοσμίων ενεργειακών αποθεμάτων, τρόπο να επενδύσει στην ενέργεια στις Νότιες χώρες (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα). Ψάχνει να ενοικιάσει ακίνητα και να συνεργαστεί με τους ιδιοκτήτες τους, προκειμένου να εγκαταστήσει ειδικές συσκευές υψηλής τεχνολογίας σαν "μπαταρίες", οι οποίες είναι "σιδερένιοι θερμοπομοί και ειδικοί πολλαπλασιαστές" σε επαφή με την γη, και θα στέλνουν το ρεύμα στην Αγγλία.

...

 

the+fuck+did+I+just+read+ileana+martinez

Σαν mashup διαφορων από συμοσιολογικές θεωρίες, business "τρεντιές", τελυταίων politics  και αντίληψης του έλληνα πως μπορεί να βγαλει λεφτά είναι αξιέπαινη προσπάθεια πάντως.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω...άλλες απάτες όμως, όπως τα 'conomizer, έχουν τουλάχιστον ένα προϊόν που προσπαθούν να σου πουλήσουν.

Αυτοί με μια "σύνταξη φακέλλου" θα βγάζανε τόσα χιλιάρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω...άλλες απάτες όμως, όπως τα 'conomizer, έχουν τουλάχιστον ένα προϊόν που προσπαθούν να σου πουλήσουν.

Αυτοί με μια "σύνταξη φακέλλου" θα βγάζανε τόσα χιλιάρικα...

Αυτό είναι λάθος λογική και ως μηχανικός που η σύνταξη μελετων και φακέλων είναι μέσα στο πιθανό επαγγελματικό σου πεδίο θα έπρεπε νομίζω να το έβλεπες και συ ετσι

 

Anyway ... Οι τύποι το τράβηξαν σε βαθμό γελοιοτητας ... Κάποια εποχή κάνανε τα ίδια απλά με σύνταξη φακέλου για το πώς θα φάνε καμιά επιδότηση για το χωράφι/βιοτεχνία τους από την ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχάσετε στο φάκελο να προβλεφθεί για την εγκατάσταση και σύνδεση dsl με αυτόματη μεταγωγή σε 4G για να πηγαίνει ποιο γρήγορα το ρεύμα στην αγγλίια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περιοχές με τους καλύτερους ανθρώπους (φέρω κι εγώ το σχετικό dna) 

Χα χα χα...Ναι, όλο επιστήμονες βγάζουμε!

 

Αυτό είναι λάθος λογική και ως μηχανικός που η σύνταξη μελετων και φακέλων είναι μέσα στο πιθανό επαγγελματικό σου πεδίο θα έπρεπε νομίζω να το έβλεπες και συ ετσι

 

Anyway ... Οι τύποι το τράβηξαν σε βαθμό γελοιοτητας ... Κάποια εποχή κάνανε τα ίδια απλά με σύνταξη φακέλου για το πώς θα φάνε καμιά επιδότηση για το χωράφι/βιοτεχνία τους από την ΕΕ.

Όχι ρε Doctorα δεν το πάω έτσι...άλλο μια σύνταξη φακέλου με ό,τι απαιτεί η νομοθεσία για μια αδειοδότηση π.χ. ή με τα δικαιολογητικά και την υποβολή αίτησης για ένα ΕΣΠΑ, και άλλο για κάτι που δεν υπάρχει! Στην ουσία ούτε φάκελο θα συνέτασσαν ούτε τίποτα. Τα λεφτά και καπνός...οι άλλοι σου δίνουν τουλάχιστον ένα λεντάκι που αναβοσβήνει και έναν πυκνωτάκο, απλά στα χρεώνουν λίιιιγο παραπάνω από την αξία τους, και δεν κάνουν και τίποτα...

Αλλά το παλεύουν λίγο περισσότερο... Χα χα χα!!!

 

Πάντως στο θέμα γελοιότητας...παιδιά ακόμα δεν πιστεύω ότι ένας σοβαρός άνθρωπος όπως ο πατέρας μου, κάθισε τους άκουσε αυτούς τους γελοίους, και σκέφτηκε στα σοβαρά το ενδεχόμενο αυτές οι γελοιότητες να είναι αλήθεια, μέχρι που τον επανέφερα στην πραγματικότητα! Κι όμως, φαντάζομαι αφού δεν την πατήσαμε εμείς ΚΑΠΟΙΟΣ θα βρεθεί ή θα έχει βρεθεί ήδη, να την πατήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίοι είναι η τράπεζα "Barclays", που ψάχνει να βρει ενόψει του BREXIT και ενόψει της εξάντλησης των παγκοσμίων ενεργειακών αποθεμάτων, τρόπο να επενδύσει στην ενέργεια στις Νότιες χώρες (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα).

 

Τι σχέση έχει το BREXIT η εξάντληση παγκόσμιων ενεργειακών αποθεμάτων και οι νότιες χώρες.....  μιλάμε για γέλια οι άνθρωποι.

 

 

Ψάχνει να ενοικιάσει ακίνητα και να συνεργαστεί με τους ιδιοκτήτες τους, προκειμένου να εγκαταστήσει ειδικές συσκευές υψηλής τεχνολογίας σαν "μπαταρίες", οι οποίες είναι "σιδερένιοι θερμοπομοί και ειδικοί πολλαπλασιαστές" σε επαφή με την γη, και θα στέλνουν το ρεύμα στην Αγγλία.

 

Εδώ γελάμε x10.

 

Στην θέση σου θα τους έβαζα να κάτσουν στον υπολογιστή μου και θα τους έλεγα να πάνε Ρωσία για να μάθουν πως γίνονται οι δουλειές.

 

https://www.youtube.com/watch?v=AgaQlKKltUk

 

https://www.youtube.com/watch?v=V3qF9E_fWCQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=VxVNnMYbzSQ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι άλλοι σου δίνουν τουλάχιστον ένα λεντάκι που αναβοσβήνει και έναν πυκνωτάκο, απλά στα χρεώνουν λίιιιγο παραπάνω από την αξία τους, και δεν κάνουν και τίποτα...

Αλλά το παλεύουν λίγο περισσότερο... Χα χα χα!!!

 

εκτός conomizer που αναφέρεσαι υπάρχουν και άλλα πολύ ακριβότερα για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις που έχουν μπει και σε δημόσιες υπηρεσίες αφού οι "μηχανικοί" προϊστάμενοι των ΤΥ πείστηκαν ότι μετατρέπουν το χαλκό της ΕΗΕ σε υπεραγωγό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός conomizer που αναφέρεσαι υπάρχουν και άλλα πολύ ακριβότερα για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις που έχουν μπει και σε δημόσιες υπηρεσίες αφού οι "μηχανικοί" προϊστάμενοι των ΤΥ πείστηκαν ότι μετατρέπουν το χαλκό της ΕΗΕ σε υπεραγωγό...

Ναιιι μου είχαν περάσει και από δω τα πουλάκια μου.

Τώρα σε εγκαταστάσεις Μ.Τ./επαγγελματικές συνδέσεις έχει νόημα η εγκατάσταση πυκνωτών, αξίας κάποιων χιλιάδων €, για την διόρθωση του συνφ διότι αν δεν έχεις καλό συνημίτονο πληρώνεις την αξία της αέργου ισχύος.

Στα οικιακά η άεργος ισχύς δεν χρεώνεται. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιιι μου είχαν περάσει και από δω τα πουλάκια μου.

Τώρα σε εγκαταστάσεις Μ.Τ./επαγγελματικές συνδέσεις έχει νόημα η εγκατάσταση πυκνωτών, αξίας κάποιων χιλιάδων €, για την διόρθωση του συνφ διότι αν δεν έχεις καλό συνημίτονο πληρώνεις την αξία της αέργου ισχύος.

Στα οικιακά η άεργος ισχύς δεν χρεώνεται. :)

 

Νομίζω χρεώνεται, αλλά δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεται το δίκτυο με άεργο ισχύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη η άεργος στα οικιακά δεν χρεώνεται, ίσως (δεν θυμάμαι) απλά να αναγράφεται, αλλά και πάλι είναι πολύ μικρή γιατί κυρίως μια οικία έχει φορτία με συνφ κοντά στο 1 (φωτισμό, κουζίνα, σίδερο, θερμοσίφωνα!) και ελάχιστα τα χωρητικά (κινητήρια ισχύ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη η άεργος στα οικιακά δεν χρεώνεται, ίσως (δεν θυμάμαι) απλά να αναγράφεται, αλλά και πάλι είναι πολύ μικρή γιατί κυρίως μια οικία έχει φορτία με συνφ κοντά στο 1 (φωτισμό, κουζίνα, σίδερο, θερμοσίφωνα!) και ελάχιστα τα χωρητικά (κινητήρια ισχύ).

στις οικιακές παροχές τοποθετείται μόνο μετρητής πραγματικής ενέργειας οπότε δεν είναι δυνατή η μέτρηση της άεργου ενέργειας και η χρέωση της. Οι κινητήρες είναι επαγωγικά φορτία (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...