Προς το περιεχόμενο

Μετακομιση και απληρωτο χρεος ΔΕΗ, αλλαγή ονόματος σε νέο ενοικιαστή


polakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Ο πατέρας μου έμενε 20 χρόνια σε ενα σπιτι στο παλαιο φάληρο. Πλεον τα οικονομικά του είναι πολύ ασχημα και αναγκαστηκε να φυγει και να παει σε ενα σπίτι ενός θείου μου που πέθανε στον βύρωνα για να μένει εκεί τσάμπα. Το πρόβλημα είναι ότι έχει αφήσει χρέος 650 ευρώ από λογαριασμούς ΔΕΗ στο παλιό σπίτι που έφυγε.

Πριν λίγες μέρες προφανώς το πήρε χαμπάρι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού, ο οποίος το νοίκιασε σε μια γυναίκα. Η γυναίκα αυτή πήγε στην ΔΕΗ για να αλλάξει το όνομα της παροχής στο δικό της όνομα αλλά της είπαν οτι υπάρχει χρέος απο τον προηγούμενο και πως πρέπει να πληρωθεί για να αλλάξει το όνομα. Πήρε λοιπόν ο ιδιοκτήτης τον πατέρα μου και του είπε να πληρώσει τα χρήματα. Ο πατέρας μου φυσικά δεν έχει αυτή την στιγμή και ψάχνει να βρει λύση με κάποιον διακανονισμό. Αυτό γίνεται;

Ο πατέρας μου εκεί που μένει τώρα δεν φαίνεται πουθενά γιατί το σπίτι ανήκει σε άλλον, οπότε και δεν έχει δική του νέα παροχή ρεύματος στο όνομά του. Πως μπορεί να κάνει διακανονισμό και ταυτόχρονα να πάει η γυναίκα να αλλάξει το όνομα στον λογαριασμό της χωρίς πρόβλημα; Ξέρει κανείς τί πρέπει να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ στο παλιό σπιτι ειναι στο όνομα του πατέρα σου ή του ιδιοκτήτη; Συμβόλαια υπάρχουν;

 

Αν η ΔΕΗ εχει συμβόλαιο με τον παλιό ενοικιαστή, οφείλει να τον κυνηγήσει και δεν μπορεί να μπλοκάρει τον νέο ενοικιαστή ουτε τον ιδιοκτήτη ( εφόσον πάντα ειναι στο όνομα τρίτου).

Παει ο ιδιοκτήτης με τον νέο ενοικιαστή απο ΔΕΗ, κατι υπογράφει προσκομίζοντας τα ενοικιαστήρια συμβόλαια και ο νέος παίρνει ρεύμα.

Η ΔΕΗ μετα με το ΑΦΜ θα ψάχνει τον πατέρα σου για το χρέος.

 

Αν δεν υπάρχουν χαρτιά, πρέπει να τα βρει ο πατέρας σου με τον ιδιοκτήτη .

 

Ψιλομπακαλιστικα γιατι δεν τα θυμάμαι ακριβώς πως και τι, αλλα έτσι έγινε στη δίκη μου περίπτωση. Χρειάστηκε να παει ο ιδιοκτήτης και απο εφορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ο πατέρας μου έμενε 20 χρόνια σε ενα σπιτι στο παλαιο φάληρο. Πλεον τα οικονομικά του είναι πολύ ασχημα και αναγκαστηκε να φυγει και να παει σε ενα σπίτι ενός θείου μου που πέθανε στον βύρωνα για να μένει εκεί τσάμπα. Το πρόβλημα είναι ότι έχει αφήσει χρέος 650 ευρώ από λογαριασμούς ΔΕΗ στο παλιό σπίτι που έφυγε.

Πριν λίγες μέρες προφανώς το πήρε χαμπάρι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού, ο οποίος το νοίκιασε σε μια γυναίκα. Η γυναίκα αυτή πήγε στην ΔΕΗ για να αλλάξει το όνομα της παροχής στο δικό της όνομα αλλά της είπαν οτι υπάρχει χρέος απο τον προηγούμενο και πως πρέπει να πληρωθεί για να αλλάξει το όνομα. Πήρε λοιπόν ο ιδιοκτήτης τον πατέρα μου και του είπε να πληρώσει τα χρήματα. Ο πατέρας μου φυσικά δεν έχει αυτή την στιγμή και ψάχνει να βρει λύση με κάποιον διακανονισμό. Αυτό γίνεται;

Ο πατέρας μου εκεί που μένει τώρα δεν φαίνεται πουθενά γιατί το σπίτι ανήκει σε άλλον, οπότε και δεν έχει δική του νέα παροχή ρεύματος στο όνομά του. Πως μπορεί να κάνει διακανονισμό και ταυτόχρονα να πάει η γυναίκα να αλλάξει το όνομα στον λογαριασμό της χωρίς πρόβλημα; Ξέρει κανείς τί πρέπει να γίνει;

Στο ΑΦΜ αλλου αφησε ο πατερας σου το χρεος; σε εμας εφυγε ο ενοικιαστης χρωστώντας καπου 400 ευρω ρευμα, εκανε διακανονισμο, και δεν μπλοκαρε τον επομενο ενοικιαστη που μπηκε και αρχισε να καιει ρευμα. Και ο παλιος και ο νεος ειχαν συμβολαια και δηλωθηκαν στο taxis.

 

Σε εσενα, δεν γνωριζουμε λεπτομερεις. Που παιζουν ρολο. Οποτε μιλα με την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ στο παλιο σπιτι ηταν στο ονομα του πατερα μου και νοικιαζε το σπιτι. Τωρα μετακομισε σε ιδιοκτητο οπου η παροχη ειναι στο ονομα του θειου μου που πεθανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω η ΔΕΗ δεν θα επρεπε να εχει προβλημα να δωσει ρευμα σε καινουριο ΑΦΜ (εφοσον ο καινουριος νοικαρης ειναι νομιμος), τωρα οσον αφορα τον πατερα σου, πες του να μιλησει ή/και να παει στην ΔΕΗ για να κανει διακανονισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θα κάνει διακανονισμό η θα το αφήσει χύμα,αλλα λιγο δύσκολο να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης.καλυτερα να μην πλήρωνε 3-4 ενοίκια και να εξοφλούσε τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ΔΕΗ ήταν στο όνομα του πατέρα σου όπως λες που απλά νοίκιαζε το σπίτι τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να αλλάξει όνομα στον νέο ενοικιαστή.

Ή από τη ΔΕΗ λένε μαλακίες ή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (όχι ότι έχει κάποιο όφελος να το κάνει, εκτός αν ήταν στο δικό του όνομα η παροχή.)

Η ΔΕΗ απλά κυνηγάει αυτόν που της χρωστάει (το πατέρα σου δλδ) στο όνομα του οποίου ήταν η παροχή.

Αν ήταν η ΔΕΗ να μην επιτρέπει αλλαγή του ονόματος από χρέη ενοικιαστών που έριξαν λογικά και πιστόλι στους ιδιοκτήτες τότε τα μισά σπίτια θα ήταν χωρίς ρεύμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...