Προς το περιεχόμενο

Χαζή απορία με αγορές


nikosaek2121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδία πρόσφατα έκανα μια τηλεόραση κράτιση στον Κωτσόβολο που την είχε ετοιμοπαράδοτη από το internet να την πάρω από το κατάστημα, εκεί πλήρωσα μετρητής 144 ευρώ αλλά μετά από λίγο μου είπαν οτι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη και θα μου την στείλουν σπίτι, κατευθείαν μου πήρε απο τα χέρια αυτό που μου είχε δώσει (απόδειξη) και μου έδωσε ένα χαρτί δελτίο ποσοτικής παραλαβής, σε αυτές τις περιπτώσεις έτσι γίνεται και η απόδηξη δίνεται με την παράδοση τις τηλεόρασης στον χώρο μου ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον βάζεις τόνους.

Ναι έτσι γίνεται, το εμπόρευμα συνοδεύεται από απόδειξη-τιμολόγιο εφόσον διακινείται με σκοπό πώλησης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον βάζεις τόνους.

Ναι έτσι γίνεται, το εμπόρευμα συνοδεύεται από απόδειξη-τιμολόγιο εφόσον διακινείται με σκοπό πώλησης..

 

Θα έλεγα ότι από τη στιγμή που πλήρωσε σε ταμείο θα έπρεπε να πάρει απόδειξη.

 

Η τηλόραση μπορεί να δικαινηθεί και μόνο με Δελτίο Απόστολής.

 

Αν άφησε τα 144 έπρεπε να πάρει και απόδειξη και κάποιο παραστατικό που θα δείχνει ότι θα πρέπει να παραλάβει μια τηλεόραση.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος και σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει ιδαίτερος λόγος ανυσηχίας

 

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που έγινε είναι το εξής

 

- Κόπηκε καονικά απόδειξη, ολοκληρώθηκε η πώληση

- Επειδή δεν είχε την τηλεόραση έκόψε δελτίο παραλαβής, όπως αν την έιχε γυρίσει πίσω (πχ για επιδιόρθωση/service) το οποίο "δείχνει" ότι το κατάστημα παρέλαβε μια τηλεόραση από το TS (και άρα του την "χρωστά" ... σαν να πήρε ο TS μία τηλεόραση και την επέστρεψε την ίδια στιγμή)

- Όταν την στείλουν θα συνοδευεται με νέο δελτίο αποστολής και πιθανότατα την απόδειξη που έπρεπε να είχε κρατήσει ο TS.

 

Κανένα πρόβλημα όπως το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χάρτι που μου έδωσαν γράφει (Δελτίο Επιστροφής λιανικής πόλυσης - Δελτιο Ποσοτικής παραλαβής) αυτά τα δύο, μετά εγώ το κατάλαβα και λέω θέλω και ένα χαρτί που να φαίνεται ότι πλήρωσα και μου δώσανε  ένα δελτίο παραγγελίας Λιανικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...