Προς το περιεχόμενο

Οικιακή βοηθός και ικα


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Θα χρειαστώ οικιακη βοηθό για να πηγαίνει τα παιδιά μου σχολείο και να κάνει μερικές δουλειές στο σπίτι.

 

Τι ενέργειες πρέπει να γίνουν όσον αφορά το ΙΚΑ;; θα προτιμούσα να της δίνω τα λεφτά της ασφάλισης στο χέρι αλλά έχω έναν φόβο μήπως μπλέξω με ΙΚΑ. Πόσο είναι το ελάχιστο που θα πληρώνω για ασφάλεια τον μήνα;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για εργοσημο

Αυτό κοιτάω αλλά άκρη δεν βγάζω.. Ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που θα πρέπει να καταβάλλεται μηνιαίως;; 75 ευρώ; 100ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ικα σε οικιακή βοηθό;;; :P

Αμφιβάλλω αν θα το θέλουν και οι ίδιες, αφού πιθανότατα 1ον θα θέλουν αυτά τα λεφτά ή μέρος τους στο χέρι και 2ον αρκετές απο αυτές λογικά θα παίρνουν διάφορα επιδόματα-βοηθήματα που δεν θα θέλουν να τα χάσουν :P (μου χει τύχει, σε άλλη 'ειδικότητα' όμως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ικα σε οικιακή βοηθό;;; :P

Αμφιβάλλω αν θα το θέλουν και οι ίδιες, αφού πιθανότατα 1ον θα θέλουν αυτά τα λεφτά ή μέρος τους στο χέρι και 2ον αρκετές απο αυτές λογικά θα παίρνουν διάφορα επιδόματα-βοηθήματα που δεν θα θέλουν να τα χάσουν :P (μου χει τύχει, σε άλλη 'ειδικότητα' όμως)

Συμφωνώ και έχεις δίκιο.. Απλά θέλω να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση οποιασδήποτε καταγγελίας.. Τώρα ισχύουν όσα λες αλλά αύριο το ίδιο άτομο αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν τα βρούμε να μου κάνει καταγγελία να μην τρέχω.. .

 

Θα μπορούσε το εργοσημο να είναι πχ 100 ευρώ;; και τα υπόλοιπα να της τα δίνω μαύρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι καλυμένος ασφαλιστικά δεν θα πληρώνεις την γυναίκα με μετρητά αλλά με εργόσημο που θα εκδίδεις σε τράπεζα κάθε τόσο(πχ ανα μήνα ή δεκαπενθήμερο) το οποίο θα πηγαίνει η ίδια να εξαργυρώνει.

 

Απο το ποσό που αναγράφεται στο εργόσημο θα παρακρατείται το 25%(νομίζω) ως ασφαλιστική εισφορά. Δηλαδή αν το καθαρό ημερομίσθιο που έχετε συμφωνήσει είναι 30€ τότε το εργόσημο θα πρέπει να είναι αξίας 30€ x πόσα μεροκάματα έκανε + 25%.

 

Παράδειγμα: Αν έκανε δέκα μεροκάματα τότε 300€ + 25% = 375€. Όταν θα πάει να το εξαργυρώσει θα εισπράξει αυτομάτως μόνο τα 300€ που της αναλογούν.

 

 

Αναλυτικότερα: http://www.eea.gr/gr/el/articles/ergosimo-ola-osa-prepei-na-kserete

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι καλυμένος ασφαλιστικά δεν θα πληρώνεις την γυναίκα με μετρητά αλλά με εργόσημο που θα εκδίδεις σε τράπεζα κάθε τόσο(πχ ανα μήνα ή δεκαπενθήμερο) το οποίο θα πηγαίνει η ίδια να εξαργυρώνει.

 

Απο το ποσό που αναγράφεται στο εργόσημο θα παρακρατείται το 25%(νομίζω) ως ασφαλιστική εισφορά. Δηλαδή αν το καθαρό ημερομήσθιο που έχετε συμφωνήσει είναι 30€ τότε το εργόσημο θα πρέπει να είναι αξίας 30€ x πόσα μεροκάματα έκανε + 25%.

 

Παράδειγμα: Αν έκανε δέκα μεροκάματα τότε 300€ + 25% = 375€. Όταν θα πάει να το εξαργυρώσει θα εισπράξει αυτομάτως μόνο τα 300€ που της αναλογούν.

 

 

Αναλυτικότερα: http://www.eea.gr/gr/el/articles/ergosimo-ola-osa-prepei-na-kserete

 

1. 300/(1-0.25)= 400

 

2. Το ποσό που συμφωνείται είναι το μεικτό όχι το "καθαρό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 300/(1-0.25)= 400

 

2. Το ποσό που συμφωνείται είναι το μεικτό όχι το "καθαρό".

Ναι :)

 

Edit: Στην παραπάνω ανάλυση το μεικτό ημερομίσθιο είναι 37,5€. Τα έγραψα έτσι μπακαλίστικα ώστε να έχει έναν μπούσουλα για το πόσο θα κοστίζει η εργασία ανάλογα του πόσα χρήματα θα του ζητήσει στο χέρι.

 

Για απόλυτη ακρίβεια, πρέπει να διαβάσει το link που παρέθεσα ή στην περίπτωση που δεν βγάζει άκρη να συμβουλευτεί τον λογιστή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι :)

 

Edit: Στην παραπάνω ανάλυση το μεικτό ημερομίσθιο είναι 37,5€. Τα έγραψα έτσι μπακαλίστικα ώστε να έχει έναν μπούσουλα για το πόσο θα κοστίζει η εργασία ανάλογα του πόσα χρήματα θα του ζητήσει στο χέρι.

 

Το σωστό είναι να συμφωνήσει μεικτές αποδοχές αφού

 

1. Αυτό είναι το ποσό που τον επιβαρύνει και αυτό το οποίο δίνεται από το ένα μέλος μιας συμφωνίας στον άλλο (με οποιοδήποτε τρόπο)

 

2. μιας και στην Ελλάδα είμαστε, αυριο το πρωί μπορεί να του τη βαρέσει κάποιου σαϊνιου το 25% να το κάνει 30 ή 35 ή να βάλει άλλες παρακρατήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Υπάρχει ελάχιστο ποσό ή μπορώ σε συνεννόηση με την οικιακή βοηθώ να δίνω μέσω εργοσημου 100 πχ ευρώ;; δηλαδή υπάρχει ελάχιστο ημερομίσθιο; ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αμοίβονται με 7€/ώρα, απο 'κει και πέρα μπορείς να το διαπραγματευτείς εως το επίπεδο του βασικού μισθού το κατώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αμοίβονται με 7€/ώρα, απο 'κει και πέρα μπορείς να το διαπραγματευτείς εως το επίπεδο του βασικού μισθού το κατώτερο.

Δηλαδή μπορώ να δηλώσω ότι έρχεται για 1,5 ώρες την ημέρα; ; είδα ότι το ελάχιστο εργοσημο είναι 5 ευρώ άρα θεωρώ πως μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...