Προς το περιεχόμενο

οταν το facebook γινεται μεσο χαλιναγωγησης του οχλου


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασίλη, λογικά ο ίδιος είναι.

Just saying.

 

Το φβ δυστυχώς είναι "απαραίτητο" σήμερα. Αλλά, προσοχή σε τι ανεβαίνει, οι ίδιοι γινόμαστε ρόμπα.

 

Τουλάχιστον υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες για data analysts ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ορίστε φρέσκο πράμα.

 

https://www.facebook.com/Newsitamea/posts/1461837433923621

 

Την ίδια στιγμή που έγραφα εδώ εχτές βρήκα ένα post οτι και καλά ο πρόεδρος του ΕΦΕΤ έκρουσε τον "κώδωνα του κινδύνου" για καρκινογόνα τρόφιμα. Οχι πως ήταν λάθος αλλά το κείμενο ήταν τρομολαγνικό και είχανε από όλα τα είδη τροφίμων, με την λογική τους δεν έπρεπε να τρώμε τίποτα και να πίνουμε μόνο νερό, δεν είχανε βάλει πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ορίστε φρέσκο πράμα.

 

https://www.facebook.com/Newsitamea/posts/1461837433923621

Μου γυρνανε τα αντερα οταν βλεπω τετοιες ιστοριες στο fb εν τω μεταξυ. Οκ να κανεις ενα clickbait με τον μικρο Κωστακη που θα παρει ανασα αν κανεις like ή γραψεις Αμην (γιατι ναι, υπαρχει και αυτο, γραφεις αμην στα σχολια και τον βοηθα ο θεος ορκιζομαι πως το εχω δει) και αλλο να παιζεις με την ψυχολογια του οποιουδηποτε αρρωστου που κοιτα να πιαστει απο το παραμικρο ψηγμα ελπιδας, φτανει να ειναι μεχρι και επικινδυνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου γυρνανε τα αντερα οταν βλεπω τετοιες ιστοριες στο fb εν τω μεταξυ. Οκ να κανεις ενα clickbait με τον μικρο Κωστακη που θα παρει ανασα αν κανεις like ή γραψεις Αμην (γιατι ναι, υπαρχει και αυτο, γραφεις αμην στα σχολια και τον βοηθα ο θεος ορκιζομαι πως το εχω δει) και αλλο να παιζεις με την ψυχολογια του οποιουδηποτε αρρωστου που κοιτα να πιαστει απο το παραμικρο ψηγμα ελπιδας, φτανει να ειναι μεχρι και επικινδυνο.

 

Πέρα από τις προφανείς περιπτώσεις που μπορεί να γίνει ζημιά (θέματα υγείας, πολιτικά, και γενικά πράγματα τα οποία εύκολα φανατίζουν κόσμο), προσωπικά τον βάζω τον πήχη πολύ χαμηλότερα. Χώρια που φιλοσοφικά όσο και να ανέβει πάνω από το μηδέν είναι κακό επειδή ακόμα και για πράγματα που σου είναι αδιάφορα ισχύει το ίδιο πράγμα που ισχύει και αν είσαι μικρό παιδί μόνο σου χωρίς κανείς να σε προσέχει: αν ζητήσεις εσύ βοήθεια από κάποιον με δική σου πρωτοβουλία, πιθανότατα θα σε βοηθήσει. Αλλά αν έρθει αυτός από το πουθενά να σου προσφέρει βοήθεια "με το στανιό", πιθανότατατα κάτι άλλο έχει υπόψη. Το ίδιο και με το να σου "προσφέρει" κάποιος μια τοποθέτηση χωρίς να τη ζητήσεις σε κάποιο κοινωνικό πλαίσιο.

 

Κάποτε λοιπόν πήρα από ένα φίλο chain forward με το γνωστό(?) hoax για το υποτιθέμενο rape drug Progesterex, που το δίνουν κανονικά σε άλογα because reasons αλλά άμα σου το βάλουν στο ποτό θα σε βιάσουν και παίζει να στειρωθείς κιόλας μόνιμα (μιλάμε για θαυματουργό χάπι έτσι?). Ήμασταν αρκετά άτομα στους αποδέκτες, κυρίως κορίτσια, κυρίως κοινές φίλες.

 

Spider sense με τις μαλακίες που διαβάζω, 5 sec google, hoax. Ο τύπος που το είχε στείλει αυτό έκατσε και ασχολήθηκε αρκετά για να μαζέψει 20 παραλήπτες, αλλά όχι αρκετά για να κάνει ένα google. Και επειδή ήταν φίλος, ξέρω πολύ καλά πως ούτε στόκος είναι ούτε ανίκανος σκέψης ούτε άσχετος με την τεχνολογία.

 

Τα πήρα λοιπόν στο κρανίο επειδή τι φταίει η Σούλα ή η φίλη της φίλης της, που μπορεί να είναι άσχετη με όλα αυτά, να διαβάσει τέτοιες μαλακίες και να ζοριστεί έστω και λίγο (που μπορεί να είναι και πολύ περισσότερο από λίγο αν φρικάρει) επειδή εσύ δε νιώθεις; Έκανα έτσι ένα reply all που του τα έσυρα χωρίς έλεος, και από τότε δεν ξαναέγινε κάτι τέτοιο.

 

Το πρόβλημα είναι πως όσο ανοίγουν οι κοινωνικές ομάδες μειώνεται δραματικά το μέγεθος των "κυρώσεων" που μπορεί να σου επιβάλλει το γκρουπ επειδή λες βλακείες... οπότε στο fb η μάχη είναι χαμένη από πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σας πειραξε.

 

Το οτι σε ολη την τηλεοραση πουλανε χροναι τωρα Υαλουρονικο , Κρεμες με χαβιάρι , Αλοη

 

τα οποία γιατρευουν τα πάντα , και αν τα πας σε ενα χημείο θα δεις οτι είναι νεράκι με λίγο χρώμα ,

 

είναι καθόλα νόμιμο.

 

Μπαι δε γουει , κανουν και τρελες πωλήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σας πειραξε.

 

Το οτι σε ολη την τηλεοραση πουλανε χροναι τωρα Υαλουρονικο , Κρεμες με χαβιάρι , Αλοη

 

τα οποία γιατρευουν τα πάντα , και αν τα πας σε ενα χημείο θα δεις οτι είναι νεράκι με λίγο χρώμα ,

 

είναι καθόλα νόμιμο.

 

Μπαι δε γουει , κανουν και τρελες πωλήσεις....

 

Μόνο που υπάρχει μια τεράστια διαφορά, στην τηλεόραση πληρώνονται τα κανάλια για να διαφημίσουν, στο fb πετάνε κάτι χωρίς οικονομικό όφελος. Έχουν πέσει πολύ τα κέρδη και πλέον βλέπεις σε μεγάλα κανάλια να έχουν telemarketing επιπέδου μικρού τοπικού παρακμιακού καναλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο fb πετάνε κάτι χωρίς οικονομικό όφελος

Φυσικά και έχουν οικονομικό όφελος, όχι ο απλός προσωπικό προφίλ βέβαια αλλά το κάθε news/blog/ημαρτον page.

 

Έχω διαβάσει ένα πολύ καλό αφιέρωμα για το πως κάποιος τύπος κάπου στην Ανατολική Ευρώπη έκανε φοβερές αρπαχτές με στεγνά ψεύτικα νέα (ξέρωγω "στο νοσοκομείο η Χίλαρι" αν και δε θυμάμαι). Αλλά δε χρειάζεται να τα διαβάσεις καν αυτά, αν έχεις τον παλμό του ιντερνετ είναι προφανές ότι συμβαίνουν και δεν είναι απαραίτητο να τα δεις μπροστά σου για να το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι , μια ξαδερφη μου έχει ένα μικρο eshop με ρουχα.

 

Εστειλε λοιπον σε μια κοπέλα (ψιλοπουτανακι) ένα μήνυμα και της είπε να της δώσει κάποια ρούχα

για να διαφημίσει το eshop.

 

Της ζήτησε λοιπόν να της χαρίσει όσα ρουχα θα διαφημίσει και καλα οτι τα αγορασε , και για κάθε άλλο ποστ που θα κάνει

που θα παραπέμπει στο eshop , ήθελα 200€ /post.

 

Οπότε , όσοι ποστάρουν ηλίθια πράγματα και μπλογκς , πληρώνονται αδρά.

 

Κάτι γκόμενες που κάνουν check-in σε γυμναστήρια που δεν πατάνε ποτέ , πληρώνοντε αδρά!

 

Γκόμενες που πάνε στο γυμναστήριο και βγάζουν σέλφις με τον κώλο έξω , πληρώνοντε αδρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι , μια ξαδερφη μου έχει ένα μικρο eshop με ρουχα.

 

Εστειλε λοιπον σε μια κοπέλα (ψιλοπουτανακι) ένα μήνυμα και της είπε να της δώσει κάποια ρούχα

για να διαφημίσει το eshop.

 

Της ζήτησε λοιπόν να της χαρίσει όσα ρουχα θα διαφημίσει και καλα οτι τα αγορασε , και για κάθε άλλο ποστ που θα κάνει

που θα παραπέμπει στο eshop , ήθελα 200€ /post.

 

 

Οπότε , όσοι ποστάρουν ηλίθια πράγματα και μπλογκς , πληρώνονται αδρά.

 

Κάτι γκόμενες που κάνουν check-in σε γυμναστήρια που δεν πατάνε ποτέ , πληρώνοντε αδρά!

 

Γκόμενες που πάνε στο γυμναστήριο και βγάζουν σέλφις με τον κώλο έξω , πληρώνοντε αδρα

 

Πως καταλήξαμε απ' την μεμονωμένη περίπτωση του 1ου quote για το κατευθυνόμενο spamming για συμφωνίες μεταξύ users - εμπόρων ρούχων/προϊόντων για αμοιβή, στην γενική περίπτωση του 2ου quote για γκόμενες, ηλίθιων ποστ με blogs και γυμναστηρίων. Όποιος το βρει κερδίζει ένα χρησιμοποιημένο κλιματιστικό fujitsu 10ετίας.

 

Παίρνεις μια περίπτωση μεμονωμένη και την γενικεύεις. Σιγά το 30-40% των ατόμων που έχω στο προφιλ μου μην πληρώνονται αδρά για την κάθε παπάτζα που πετάνε από hoax/trolling κτλ. Δεν έχει σχέση το θέμα που συζητάμε εδώ με τα κατευθυνόμενα posts αγοράς προϊόντων, εδώ λέμε για ειδήσεις και post του στυλ "διαγδωστε / είδηση σοκ" κτλ.

Φυσικά και έχουν οικονομικό όφελος, όχι ο απλός προσωπικό προφίλ βέβαια αλλά το κάθε news/blog/ημαρτον page.

 

Εγώ αναφέρομαι στον απλό user που θα σου πετάξει στο χρονολόγιο την τάδε είδηση "διαγδώστε", συνομωσιολογικά κτλ. Δεν αναφέρομαι να ακολουθείς κάποια group ή μεγάλες σελίδες οι οποίες σπαμαρουν, εννοείται εκεί κάτι παίζει με κέρδος αλλά για τις σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναφέρομαι στον απλό user που θα σου πετάξει στο χρονολόγιο την τάδε είδηση "διαγδώστε", συνομωσιολογικά κτλ. Δεν αναφέρομαι να ακολουθείς κάποια group ή μεγάλες σελίδες οι οποίες σπαμαρουν, εννοείται εκεί κάτι παίζει με κέρδος αλλά για τις σελίδες.

 

Ο απλός user θα κάνει share κάτι που είδε από γκρουπ ή σελίδα, και εσύ όταν θα κάνεις κλικ θα πας εκεί, και όταν κάνεις like θα μετρήσει. Οπότε τροφοδοτεί τη μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...