Προς το περιεχόμενο

Τα αποκαλυπτήρια των νέων iPhone θα πραγματοποιηθούν στις 12 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρα αλλα δημιουργουν ενα hype. Εγω νιωθω πως πολλα leaks δεν ειναι τυχαια (οπως οσα ειχαν να κανουν με το homePod)

Σίγουρα, ορισμένες από αυτές τις διαρροές δεν είναι τυχαίες και γίνονται εσκεμμένα με σκοπό να προλειάνουν το έδαφος. Συνήθως αφορούν κακά μαντάτα, πχ υψηλότερη τιμή, κατάργηση αναγκαίας λειτουργικότητας, κλπ, κλπ. Ουσιαστικά είναι preemptive και αποσκοπούν στην αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων κατά την επίσημη παρουσίαση.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πολλές από τις διαρροές πλέον δεν είναι τυχαίες, οπότε αρκετές από τις εκπλήξεις που επιφυλάσσει η aapl θα είναι ανιαρές, διότι οι χρήστες τις γνωρίζουν εδώ και μήνες. Έτσι, χάνεται η γνωστή ψευδαίσθηση που προσέφεραν από παλιά οι παρουσιάσεις της εταιρίας.

 

Εν τέλει, το μόνο ενδιαφέρον που έχει απομείνει να μάθουμε για τις συσκευές είναι η τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι έχεις απαντήσεις και για τα υπόλοιπα κόστη που έχουν εταιρείες σαν την Apple (Samsung, Huawei, Microsoft). Για πες μας και τι κόστος έχει η υποστήριξη σε 10αδες (αν όχι 100αδες) χώρες, οι υπάλληλοι που απασχολεί, το backend που είναι μέρος ενός iPhone παρόλο που δεν φαίνεται (servers, Siri development, κλπ), πληρωμή πατεντών για πάμπολλα εξαρτήματα όπως π.χ. τα LTE modem.

Εγω μιλησα καθαρα για το ποσο κοστιζει η κατασκευη, τα parts δηλαδη του κινητου. Το γιατι αρπαζεσαι δεν το καταλαβαινω, σε προσβαλα και ενοχληθηκες? Αμα σε ενοχλει το οτι ειναι φτηνιαρικο το iphone μην ξαναπαρεις, σε μενα γιατι την πεφτεις? Σε ενοχλουν τα facts?

 

Στο πρωτο μου post απαντησα στον φιλο stelios1820 που ρωτησε αν ξερουμε ποσο κανουν τα parts. Του ειπα πως ναι ξερουμε. Κατοπιν ολοι αρπαχτηκατε γιατι σας ενοχλησε που ειναι φτηνιαρικο το iphone. Χαλαρωστε ρε μαγκες, δεν το παντρευτηκατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης cache22 είπε:
Η Apple πάει για κλείσιμο. R.I.P.
 
Που ήσουνα παλικάρι μου τόση ώρα;;;;;
Γιατί δεν μας πέταξες και το αμίμητο "Άπατο θα πάει" να μας ισιώσεις τελείως;;;
 
Εξάλλου γιατί πιστεύεις ότι ξόδεψαν τόσα εκατομμύρια για να φτιάξουν καινούρια γραφεία;
Θα κλείσουν που θα κλείσουν, τουλάχιστον να κλείσουν με στύλ!
 
Σωραίος ρε

 

Αδερφέ έχεις γράψει ιστορία κλαίω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλησα καθαρα για το ποσο κοστιζει η κατασκευη, τα parts δηλαδη του κινητου. Το γιατι αρπαζεσαι δεν το καταλαβαινω, σε προσβαλα και ενοχληθηκες? Αμα σε ενοχλει το οτι ειναι φτηνιαρικο το iphone μην ξαναπαρεις, σε μενα γιατι την πεφτεις? Σε ενοχλουν τα facts?

 

Στο πρωτο μου post απαντησα στον φιλο stelios1820 που ρωτησε αν ξερουμε ποσο κανουν τα parts. Του ειπα πως ναι ξερουμε. Κατοπιν ολοι αρπαχτηκατε γιατι σας ενοχλησε που ειναι φτηνιαρικο το iphone. Χαλαρωστε ρε μαγκες, δεν το παντρευτηκατε.

Όπως το φαντάστηκα, δεν ξέρεις να απαντήσεις και θεωρείς ότι στην πέφτουμε. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφέρθηκα μόνο στην Apple, αλλά σε κάθε σοβαρή εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το φαντάστηκα, δεν ξέρεις να απαντήσεις και θεωρείς ότι στην πέφτουμε. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφέρθηκα μόνο στην Apple, αλλά σε κάθε σοβαρή εταιρεία.

Τι σημασια εχει αν ξερω? Που κολλαει αυτο που ρωτας? Απαντησα στο φιλο stelios1820 ο οποιος ρωτησε για τα parts. Απο κει και περα αγχωθηκατε που ειναι φτηνιαρικο το iPhone και αρχισατε να ρωτατε εντελως ασχετα πραματα μπας και αισθανθειτε καλυτερα. Που κολλαει το κοστος υποστηριξης ρε αδελφε με αυτα που εγραψα εγω? Θες να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που λεω η θα συνεχισεις να διαφωνεις με ενα strawman?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά ρε συ :-) με έχεις δει ποτέ να εκνευρίζομαι με την Apple ή με κάποια άλλη εταιρία; Γιατί να αρχίσω τώρα; 

 

Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος ...αλλάζει! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως μπαίνω να διαβάσω τα σχόλια να γελάσω . Στο συγκεκριμένο βαρέθηκα από την 2η κ ολλας σελίδα μιας και υπάρχει πόλεμος ανάμεσα στους σχολιαστές λες και έχουν μετοχές σε κάθε εταιρία και προσπαθούν να πείσουνε ότι η δίκη τους συσκευή είναι καλύτερη ή είναι ακριβό γιατί προσφέρει πολλά και και και .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει αν ξερω? Που κολλαει αυτο που ρωτας? Απαντησα στο φιλο stelios1820 ο οποιος ρωτησε για τα parts. Απο κει και περα αγχωθηκατε που ειναι φτηνιαρικο το iPhone και αρχισατε να ρωτατε εντελως ασχετα πραματα μπας και αισθανθειτε καλυτερα. Που κολλαει το κοστος υποστηριξης ρε αδελφε με αυτα που εγραψα εγω? Θες να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που λεω η θα συνεχισεις να διαφωνεις με ενα strawman?

Δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σε κάτι παράλογο. Keep hating :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ολο και ολο το κοστος R&D και ειναι πενιχρο. Δηλαδη ακομα και 200ατομα να απασχολει με μισθους στα 200.000 απλα και μονο για το ios (πραγμα που δεν ισχυει για κανενα λογο, ουτε οι μισθοι ουτε ο αριθμος των ατομων), το κοστος R&D / iPhone ειναι ψιχουλα. Αλλωστε μην ξεχνας οτι το iOS τρεχει σε 3-4 συσκευες ταυτοχρονα, Παρε λοιπον ποσα κινητα πουλησε το ετος, διαιρεσε με τους αιτησιους μισθους οσων ασχολουνται με το iOS και πες μου τι αποτελεσμα εβγαλες. 10$? Αντε 20$ σου λεω εγω. ΟΥΑΟΥ

https://www.statista.com/statistics/273006/apple-expenses-for-research-and-development/

Δεν το λες και πενιχρό... Αν υπολογίσεις και το ότι η υποστήριξη είναι για 4 χρόνια, τότε σίγουρα δεν μιλάμε για μικρό ποσό. Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσεις και το γεγονός ότι λόγω της υποστήριξης κάποιοι δεν τα αλλάζουν τόσο γρήγορα τα κινητά τους και χάνει και από εκεί... Θα μπορούσε να εφαρμόσει το σύστημα των (μη) αναβαθμίσεων των Android εταιρειών, να ρίξει τις τιμές και να πουλάει περισσότερα. Όλα είναι θέμα επιλογών φίλε μου....

Αν δεχτώ ότι το κόστος R&D είναι μικρό, τότε αυτό δείχνει δόλο απο τις άλλες εταιρείες που δεν το κάνουν. Άρα επίτηδες σε βάζουν στο κολπο να αλλάζεις κινητό καθε τόσο, μειώνοντας, παράλληλα και την αξία του ακριβού Android κινητού σου (λόγω μη υποστήριξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σε κάτι παράλογο. Keep hating :)

Ειναι παραλογο το κοστος των parts? Και το ξερω οτι δεν μπορεις να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που λεω, αλλιως θα το εκανες. Επιχειρηματολογεις πανω σε αυτα που ΔΕΝ λεω μπας   και νικησεις κανα e-επιχειρημα

https://www.statista.com/statistics/273006/apple-expenses-for-research-and-development/

Δεν το λες και πενιχρό... Αν υπολογίσεις και το ότι η υποστήριξη είναι για 4 χρόνια, 

Ειναι πενιχρο γιατι το κοστος αυτο διαιρεται με τον αριθμο των συσκευων. Ακομα και αν πουμε οτι ολο το R&D budget ξοδευτηκε για iPhone, διαιρεσε το νουμερο αυτο με τις συσκευες που εχουν πουληθει απο το 2007 και πες μου ποσο κανει. 10$ / συσκευη?

 

Tωρα που κολλανε οι αλλες εταιριες δεν ξερω, εγω για την Apple σχολιαζω. Δεν καταλαβαινω γιατι μπαινεται σε defensive mode...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...