Προς το περιεχόμενο

Τα αποκαλυπτήρια των νέων iPhone θα πραγματοποιηθούν στις 12 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το εγραψα το κοστος του Α 2-3 σελιδες πισω. 

 

Το αν εχει περιθωρια κερδους 50 η 850% δεν ειναι προβλημα κανενος, γιαυτο και δεν ασχοληθηκα με το περιθωριο κερδους εδω και 3 σελιδες, μεχρι που αμφισβητησες οσα γραφω και σε παρεπεμψα στην ιδια την Apple που συμφωνει μαζι μου και διαφωνει μαζι σου.

 

Εγω απλα εγραψα οτι γνωριζουμε ποσο κοστιζουν τα parts πανω κατω, πραγμα στο οποιο διαφωνει ο stelios1820. Τα υπολοιπα που γραφεις εσυ και 2-3 αλλοι ειναι σημαδι οτι χτυπησα ευαισθητη χορδη, γιαυτο και ζηταω συγνωμη για οποια ψυχολογικη ταραχη μπορει να προκαλεσα. 

 

οκ σε παρεξηγησα νομιζα οτι ηθελες να το παιξεις εξυπνος...Συγνωμη. Ειναι αυτο που εγραψα προηγουμένως για το τι συμβαινει καθε χρονο. Σορρυ που προσπάθησα να διασκεδάσω μαζι σου....Ειμαι κακός ανθρωπος. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει μια συζητηση για το κοστος των parts και τα περιθωρια κερδους σε μια ελευθερη αγορα και με τοσες επιλογες που υπαρχουν.

Καμια απολυτως. Τι μας νοιαζει ποσο κανει το Χ ή το Ψ και τι μας νοιαζει που οι android ναυαρχιδες εχουν μεγαλυτερο κοστος κατασκευης? Αγοραζουμε αυτο που γουσταρουμε και τελος.

 

Εγω απλα απαντησα στον φιλο stelio1820 οτι οντως γνωριζουμε ποσο κοστιζουν τα parts. Μια απλη διορθωση εκανα δηλαδη σε μια ανακριβεια που γραφτηκε. Αυτο ηταν ολο, και μετα πεσαν ολοι να με φανε γιατι κατι τους ενοχλησε. Να, δες και το 1ο μου post στο θεμα, μηπως εχεις κανα insight ως προς το ακριβως ενοχλησε τοσο τους φιλους συμφορουμιτες.

 

http://www.insomnia.gr/topic/653528-τα-αποκαλυπτήρια-των-νέων-iphone-θα-πραγματοποιηθού/?p=55924793

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραφα στην πρώτη σελίδα. Αλλά αυτοί που σκάνε κάθε χρόνο τόσα χρήματα κάπως πρέπει να δικαιολογησουν την αγορά τους. Πως να παραδεχτούν ότι στα 900 ευρώ που έσκασαν τα 500 πάνε στην τσέπη της Apple? Ο εγωισμός είναι κακό πράγμα.

Ο εγωισμός όντως είναι κακό πράγμα. Όμως ακόμα πιο κακό είναι η άγνοια, η ημιμάθεια που είναι χειρότερη και από την αμάθεια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια απολυτως. Τι μας νοιαζει ποσο κανει το Χ ή το Ψ και τι μας νοιαζει που οι android ναυαρχιδες εχουν μεγαλυτερο κοστος κατασκευης?

Καλά χαλάρωσε, το παρουσιάζεις λες και η Samsung (τυχαίο παράδειγμα) πουλάει σε τιμή κόστους... 300$ κοστίζει το Galaxy s8 να κατασκευαστεί και 230$ το Iphone, κάτι που είναι λογικό αν βάλεις τις ακριβές οθόνες που χρησιμοποιεί η Samsung κτλ. Αυτό δεν την εμποδίζει να ζητάει 750€ για το απλό Galaxy s8.

 

Αδυνατώ να καταλάβω που ακριβώς κολλάτε μερικοί; Τις υποχρεώσεις που έχουν οι εταιρίες (αναφέρθηκαν πιο πάνω) ποιος θα τις πληρώσει; Τόσα χρόνια έτσι λειτουργεί η αγορά, εσείς τώρα ανακαλύπτετε τον τροχό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά χαλάρωσε, το παρουσιάζεις λες και η Samsung (τυχαίο παράδειγμα) πουλάει σε τιμή κόστους... 300$ κοστίζει το Galaxy s8 να κατασκευαστεί και 230$ το Iphone, κάτι που είναι λογικό αν βάλεις τις ακριβές οθόνες που χρησιμοποιεί η Samsung κτλ. Αυτό δεν την εμποδίζει να ζητάει 750€ για το απλό Galaxy s8.

Δεν καταλαβαινω τι παρουσιαζω και πως, ακριβως τα ιδια με σενα εγραψα. Σε τι ακριβως διαφωνεις απο αυτα που εγραψα και ενιωσες την αναγκη να μου απευθυνεις το λογο? Ειμουνα ξεκαθαρος στο τελευταιο post, ποιος νοιαστηκε που τα iPhone εχουν χαμηλο κοστος κατασκευης και ποιος νοιαστηκε που οι android ναυαρχιδες εχουν υψηλο κοστος κατασκεης και ακριβες οθονες? Οτι γουσταρει ο καθενας αγοραζει, σημασια εχει να μενεις ευχαριστημενος απο την οποια αγορα σου.

 

Καταπως φαινεται πολλοι εδω μεσα δεν ειναι ευχαριστημενοι απο την αγορα τους και νοιωθουν την αναγκη να μου την πουν που γραφω facts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε γεμισει στην Ελλαδα παντογνωστες παντου. Ξερουν ακριβως το ποσο στοιχιζει το iphone και ολα τα αλλα. Θυμιζει παλια που επικρατουσε η λογικη που παει το iphone με 2core και 2gb ram παλι απο τους τεχνολογικους παντογνωστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι παρουσιαζω και πως, ακριβως τα ιδια με σενα εγραψα. Σε τι ακριβως διαφωνεις απο αυτα που εγραψα και ενιωσες την αναγκη να μου απευθυνεις το λογο? Ειμουνα ξεκαθαρος στο τελευταιο post, ποιος νοιαστηκε που τα iPhone εχουν χαμηλο κοστος κατασκευης και ποιος νοιαστηκε που οι android ναυαρχιδες εχουν υψηλο κοστος κατασκεης και ακριβες οθονες? Οτι γουσταρει ο καθενας αγοραζει, σημασια εχει να μενεις ευχαριστημενος απο την οποια αγορα σου.

Καταπως φαινεται πολλοι εδω μεσα δεν ειναι ευχαριστημενοι απο την αγορα τους και νοιωθουν την αναγκη να μου την πουν που γραφω facts.

 

Δεν γράφεις facts, γράφεις αστείες υποθέσεις και αδέξια συμπεράσματα.

Ο μόνος που νοιάζετε εδώ μέσα (να μάθει) ποσό κοστίζει η κατασκευή του iPhone είσαι (όπως βλέπεις) εσυ (και κάποιοι άλλοι βέβαια...). Οι υπόλοιποι που θα αγοράσουν ή αγόρασαν δεν ενδιαφέρονται. Γιατί άλλωστε?

Από την στιγμή που τα χρήματα θα βγουν από την τσέπη έχουν πλέον καταναλωθεί.

Εκτός και αν νιώσεις καλύτερα αν η Apple (ή Samsung...) βγάλει λιγότερα ή περισσότερα. Μήπως η συσκευή σου θα είναι καλύτερη αν η εταιρεία βγάλει πιο λίγα?

´Η χειρότερη εάν βγάλει πιο πολλά?

Το ίδιο ακριβώς τηλέφωνο θα είναι, προσπάθησε να το χαρείς και μην βασανίζεις (άλλο) τον εαυτό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις facts, γράφεις αστείες υποθέσεις και αδέξια συμπεράσματα.

Ο μόνος που νοιάζετε εδώ μέσα (να μάθει) ποσό κοστίζει η κατασκευή του iPhone είσαι (όπως βλέπεις) εσυ (και κάποιοι άλλοι βέβαια...). Οι υπόλοιποι που θα αγοράσουν ή αγόρασαν δεν ενδιαφέρονται. Γιατί άλλωστε?

Από την στιγμή που τα χρήματα θα βγουν από την τσέπη έχουν πλέον καταναλωθεί.

Εκτός και αν νιώσεις καλύτερα αν η Apple (ή Samsung...) βγάλει λιγότερα ή περισσότερα. Μήπως η συσκευή σου θα είναι καλύτερη αν η εταιρεία βγάλει πιο λίγα?

´Η χειρότερη εάν βγάλει πιο πολλά?

Το ίδιο ακριβώς τηλέφωνο θα είναι, προσπάθησε να το χαρείς και μην βασανίζεις (άλλο) τον εαυτό σου.

Εγω δεν νοιαζομαι, εγω απλα εγραψα οτι ξερουμε ποσο κανει. Τα υπολοιπα ειναι κομπλεξισμοι και επιθεσεις σε πραγματα που ΔΕΝ ειπα που βγαζετε μερικοι επειδη το αγαπημενο σας κινητο ειναι φτηνιαρικο. Ζητησα ηδη συγνωμη για την οποια αναστατωση σας προκαλεσα. Move on. 

 

Απτο πρωτο ποστ το οποιο εκανα link δεκαδες φορες μια διορθωση μπηκα να κανω, απαντσηα στον φιλιο stelio1820 οτι ξερουμε ποσο εχουν τα parts μιας και δεν ειναι τιποτα μυστικη εξωγηινη τεχνολογια. Δεν ειπα τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο, τα υπολοιπα ειναι δικα σας strawman και οχι πραματα που ειπα εγω. Checkare αλλη μια τα posts μου απο την αρχη και πες μου τι βλεπεις? Ατομα σαν και του λογου σου να μου την πεφτουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν νοιαζομαι, εγω απλα εγραψα οτι ξερουμε ποσο κανει. Τα υπολοιπα ειναι κομπλεξισμοι και επιθεσεις σε πραγματα που ΔΕΝ ειπα που βγαζετε μερικοι επειδη το αγαπημενο σας κινητο ειναι φτηνιαρικο. Ζητησα ηδη συγνωμη για την οποια αναστατωση σας προκαλεσα. Move on. 

 

Απτο πρωτο ποστ το οποιο εκανα link δεκαδες φορες μια διορθωση μπηκα να κανω, απαντσηα στον φιλιο stelio1820 οτι ξερουμε ποσο εχουν τα parts μιας και δεν ειναι τιποτα μυστικη εξωγηινη τεχνολογια. Δεν ειπα τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο, τα υπολοιπα ειναι δικα σας strawman και οχι πραματα που ειπα εγω. Checkare αλλη μια τα posts μου απο την αρχη και πες μου τι βλεπεις? Ατομα σαν και του λογου σου να μου την πεφτουν

Ναι το ξερουμε οτι δεν νοιαζεσαι και απλα επεσες θυμα κομπλεξικων. Εγω προσωπικα σου ξαναζηταω συγνωμη ασχετως αν δεν μπορεις να μου πεις εσυ και οι υπολοιποι ποσο κανει ακριβώς  τελικα ο Α , μιας και ξέρετε...

Ειλικρινα λυπάμαι που σου συμπεριφέρονται ετσι χωρις να φταις. Ισως θα πρέπεις να τους κάνεις μύνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερουμε οτι δεν νοιαζεσαι και απλα επεσες θυμα κομπλεξικων. Εγω προσωπικα σου ξαναζηταω συγνωμη ασχετως αν δεν μπορεις να μου πεις εσυ και οι υπολοιποι ποσο κανει ακριβώς  τελικα ο Α , μιας και ξέρετε...

Ειλικρινα λυπάμαι που σου συμπεριφέρονται ετσι χωρις να φταις. Ισως θα πρέπεις να τους κάνεις μύνηση.

Σου εγραψα 2-3 σελιδες πισω ποσο κανει. Αν αν περιμενεις να σου πω τιμη στο λεπτο, δηλαδη 32€ και 12 σεντς, λυπαμαι ατυχησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγραψα 2-3 σελιδες πισω ποσο κανει. Αν αν περιμενεις να σου πω τιμη στο λεπτο, δηλαδη 32€ και 12 σεντς, λυπαμαι ατυχησες.

Δεν περιμενα ποτε να ξέρεις. Απλα οπως σου ειπα διασκεδάζω με καποιους που λενε οτι ξερουν αλλα στην πραγματικότητα δεν ξέρουν. 

Κανεις δεν ξερει ακριβως αλλα παντα καποιοι ξερουν οτι ειναι φτηνοτερο απο τα αλλα λογω τον υψηλων περιθωριων κερδους. Ενός κερδος που τοσα χρονια παραμενει σε υψηλα επιπεδα και δεν υπάρχουν στοιχεία για το που πηγαίνει ακριβως. Μπορει να πηγαινει για την υποστηριξη της συσκεύης απο την οποία προηλθε ή για την επομενη. Κανεις δεν ξερει ακριβως. 

ΥΓ. Δεν εχει σημασια στην τελικη παρα μονο για αυτους που θελουν να βρουν κατι κακό να για τα iphone  ή την apple. Στο ιδιο εργο θεατες καθε χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε παιδιά, ακόμη ασχολείστε; Δεν ξέρετε το αρχαίο ρητό που λέει "don't feed the hungry beast"?

 

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=feeding%20the%20trolls&amp=true&defid=932451

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε παιδιά, ακόμη ασχολείστε; Δεν ξέρετε το αρχαίο ρητό που λέει "don't feed the hungry beast"?

 

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=feeding%20the%20trolls&amp=true&defid=932451

Ασε να γελασουμε λιγο...καθε χρονο την ελευση του iphone περιμενω για να χαζεψω λιγο το δωδεκαχρονο που κρυβεται πισω απο τον καθε υποτιθεμενο γνωστη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα ποτε να ξέρεις. 

 

Σου εγραψα 2-3 σελιδες πισω ποσο κανει. Αν αν περιμενεις να σου πω τιμη στο λεπτο, δηλαδη 32€ και 12 σεντς, λυπαμαι ατυχησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγραψα 2-3 σελιδες πισω ποσο κανει. Αν αν περιμενεις να σου πω τιμη στο λεπτο, δηλαδη 32€ και 12 σεντς, λυπαμαι ατυχησες.

Οκ. Δεν εχει σημασια. Οπως σου ειπα δεν ξερεις ακριβως την τιμη και δεν ξερεις αν αυτη οφειλεται στο οτι τα κερδη διοχετευτηκαν για την πτωση του κοστους κατασκευης του Α ή οχι. Ειναι αδιαφορο για καποιον που δεν βλεπει μονο το δεντρο αλλα και το δασος. 

Αν εκανε καποια αρπαχτη και πουλαγε κοροιδευοντας τον κοσμο και εξαφανιζοταν θα ηταν κατακριτεο αυτο περιθωριο κερδους.

Απο την ιστορια φαινεται οτι αυτα τα κερδη πανε σε πολλους τομεις. Απο την κατασκευη του κτιρίου μεχρι την πληρη χρηση ανανεωσιμων πηγων ενεργειας για τους server της. 

Το να γινεται λογος σε καθε παρουσιαση του iphone για υπερβολικα κερδη , χωρις να υπολογιζονται ολοι οι παραμετροι , θυμιζει λιγο μπακαλικο ή λογιστικη μπακάλικου.

Δεν πειράζει και του χρονου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...