Προς το περιεχόμενο

Στις 17 Οκτωβρίου θα διατεθεί το Windows 10 Fall Creators Update


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η σαβούρα διαδικασία των updates που κάθε τόσο σκίζει το σύστημά σου (γρουτσ γρουτσ ο δίσκος κάθε τόσο και μετά 10 λεπτά restart μη σου πω μια μέρα ανάλογα το μέγεθος) είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και το μεγαλύτερο ελάτωμα αυτού του λειτουργικού. Οι απλές επιλογές στο update που είχαμε στα 7 (και 8.1) όποτε θέλω και ότι θέλω να αναβαθμίσω έφυγαν και μαζί και οι "επιδώσεις". Το σύστημα είναι ΓΤΠΚ έκτοτε. Κάθε 2 μέρες λειτουργίας έχεις και 1 με προβλήματα (restarts και δίσκο να γουργουρίζει). 

 

Για να το κάνεις να σκάσει και να μην φορτώνει το δίκτυο μς τηλεμετρίες που όλο ρουφιανέυουν κάθε τόσο πρέπει να τρέχεις χακιές με shutup windows like προγράμματα γιατί ούτε στο registry δεν μπορείς να βασιστείς καθώς κάθε λίγο το αλλάζουν.

 

Το control panel ήταν να φύγει και θα φύγει καθώς η λειτουργικότητά του επικαλύπτεται με το settings απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να ξαναμαθαίνεις που είναι τα πράγματα. If it works don't fix it, αλλά αυτό δεν το ξέρουν στην MS.

 

Ελπίζω κάποτε να δω ένα "αισθητικό" update γιατί η μαυρίλα μέ ένα το πολύ χρώμα απόχρωση είναι κουραστική εκτός από άσχημη. 

 

 

Μεγαλύτερο trojan από τα ίδια τα 10άρια δεν είναι κανένα crack. 

 

Βαλτε Windows 10 LTSB (Long Term Servicing Branch) να σωθειτε απο τις μλκες

 

https://www.howtogeek.com/273824/windows-10-without-the-cruft-windows-10-ltsb-explained/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τωρα μου λες οτι δεν μπορεις να το κανεις search και να το κανεις πχ pin στο taskbar να το εχεις?

Δηλαδη σε κουραζουν οι παραπανω απο 2 κινησεις που θελει για την πρωτη φορα να το σωσεις?

Κουλαρετε λιγο δεν ειναι και επιστημη. Δεν ειναι εξαφανισμενο το control panel για να φωναζεται. Και στην τελικη σε οποιον δεν αρεσει βαλτε ειτε mac ειτε παλιοτερη εκδοση windows ειτε linux. Σε αναγκαζει κανενας δηλαδη?

Ναι έχεις δίκιο.. Πως δε το είχα σκεφτεί;;; Απλά μετά που θα λογκάρει και ο χρήστης να θυμηθώ να το ξανακάνω γιατί το shortcut Που δημιούργησα πριν αφορορούσε τον admin λογαριασμό... Δεν είπα ότι είναι επιστήμη απλά εμένα μου τρώει χρόνο και καταντάει σπάσιμο νεύρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν έβαλες 19 PC στο domain και έκανες τα πάντα με το χέρι , τότε λυπάμαι αλλά το κάνεις λάθος εξαρχής.

Γλίτωσε μου χρόνο σε παρακαλώ. Σοβαρά μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει νομιζω δεν ξερετε απο windows. μια χαρα υπαρχει το control panel ακομη τουλαχιστον. και μια χαρα μπορεις να απενεργοποιησεις το UAC

δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο πινακας ελεγχου.ειπα τι δεν μπορεις να κανεις απο το γραναζι που ανεφερε αλλος χρηστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τοσα που ειδα σε αυτες τις 4 σελιδες σχολια, ειμαι χαρουμενος που εχω να κανω update απο τον Μαρτιο του 2016, που ηταν το πιο σταθερο release που ειχα βρει τοτε...

Δεν βλεπω να αλλαζω την πολιτικη μου περι update συντομα, εκτος και αν αναβαθμισω σε Ryzen....

Oσο για τις "χακιες" που αναφερθηκαν, ειναι ο μονος τροπος πλεον να εχεις το δικαιωμα της επιλογης στον υπολογιστη σου, να εχεις καλυτερες επιδοσεις (σταματαει το HDD thrashing), να εχεις σταθεροτητα και ενα βαθμο προστασιας των προσωπικων σου πληροφοριων, οπως στο τι κανεις, ποτε, γιατι και που....

Ω γεγονε γεγονε... εφτασε ο καιρος που δεν ειμαστε πια αφεντες των μηχανων μας αλλα οι μηχανες αποφασιζουν για εμας.... Η Μικρομαλακη εχει παρει τον ρολο του μεγαλου αδελφου εδω και καιρο και ολο περισσοτερο μας πιεζει στο να εγκαταστησουμε αυτο το..... πραγμα που υποτιθεται οτι εκτελει χρεη λειτουργικου. Γενικα κατι τετοια πραγματα τα απεχθανομαι ιδιαιτερως, αλλα δυστυχως αμα θες να κανεις gaming, δεν εχεις και πολλες επιλογες απο λειτουργικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τοσα που ειδα σε αυτες τις 4 σελιδες σχολια, ειμαι χαρουμενος που εχω να κανω update απο τον Μαρτιο του 2016, που ηταν το πιο σταθερο release που ειχα βρει τοτε...

 

 

Δεν βλεπω να αλλαζω την πολιτικη μου περι update συντομα, εκτος και αν αναβαθμισω σε Ryzen....

 

Oσο για τις "χακιες" που αναφερθηκαν, ειναι ο μονος τροπος πλεον να εχεις το δικαιωμα της επιλογης στον υπολογιστη σου, να εχεις καλυτερες επιδοσεις (σταματαει το HDD thrashing), να εχεις σταθεροτητα και ενα βαθμο προστασιας των προσωπικων σου πληροφοριων, οπως στο τι κανεις, ποτε, γιατι και που....

 

Ω γεγονε γεγονε... εφτασε ο καιρος που δεν ειμαστε πια αφεντες των μηχανων μας αλλα οι μηχανες αποφασιζουν για εμας.... Η Μικρομαλακη εχει παρει τον ρολο του μεγαλου αδελφου εδω και καιρο και ολο περισσοτερο μας πιεζει στο να εγκαταστησουμε αυτο το..... πραγμα που υποτιθεται οτι εκτελει χρεη λειτουργικου. Γενικα κατι τετοια πραγματα τα απεχθανομαι ιδιαιτερως, αλλα δυστυχως αμα θες να κανεις gaming, δεν εχεις και πολλες επιλογες απο λειτουργικο..

 

 

v-control-panel-em-and-security-windows-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα παιζει σε καθε νημα για Windows να υπαρχουν λινουξαδες που λενε κατι του στυλ: "Βαλε λινουξ και θα σωθεις", σαν "Λουσου με Ουλτρεξ και θα δεις". Οι οποιοι και θελουν και δε θελουν περισσοτερος κοσμος να χρησιμοποιει λινουξ. Θελουν γιατι ετσι αποδεικνυεται η ανωτεροτητα του λογισμικου αλλα δεν θελουν γιατι τωρα ειναι μελη μιας ξεχωριστης "καστας" που ξερουν το μεγαλο μυστικο και δεν ασχολουνται με τους παρακατιανους των Windows. 

 

Νομιζω καπου το εχω ξαναγραψει. Τα Windows μπορει να ναι σαπια, να μας βαραινουν τα πισεα μας, να μας κατασκοπευουν και στο μπανιο, να μας εχουν φακελωμενους τι πιτσα παραγγελνουμε και το ποσο χοντροι ειμαστε κλπ. Δεν παυουν ομως να καλυπτουν τα περισσοτερα, αν οχι ολα, σεναρια χρησης. Οποτε ειτε σας αρεσει ειτε οχι, δεν ιδρωνει το αυτι τους. Και οσο και να σας φαινεται παραξενο, καλυπτουν και επαγγελματιες. Δεν εισαι παραγωγικος μονο οταν προγραμματιζεις, ξεκαβαληστε λιγο. Δειτε και λιγο περα απο τη μυτη σας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχει αυτή η πληθώρα από γραφικά περιβάλλοντα στις διαφορετικές Linux διανομές, τόσο δεν πρόκειται καμία Linux διανομή ποτέ να ανέβει σε ποσοστά. Και αυτό γιατί ο χρήστης θέλει desktop γραφικά προγράμματα με UI. Δεν πρόκειται μια εταιρεία να κάτσει να διατηρεί εκατό διαφορετικές εκδόσεις για ένα software. Το κάνει για τα apple, που έχουν ένα γραφικό περιβάλλον. Θα το κάνει και για ubuntu, lubuntu, bubuntu, mint, manjaro whatever? Καλό και χρυσό το τερματικό, αλλά ευτυχώς δεν ζούμε στο 1970.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω linuxας δεν ειμαι αλλα ξερω αυτο

 

το ubuntu απο τοτε που το εβαλα πριν ενα μιση χρονο δεν εχει παρουσιασει κανενα σοβαρο προβλημα ,αναβαθμιζεται αυτοματα μαζι με τις εφαρμογες του συνεχεια κ τρεχει οπως την πρωτη μερα

 

τα 10ρια εχουν φαει 2 φορματ κ πριν λιγες μερες 3ο κ εχουν βγαλει καμποσα μικρα η μεγαλα προβληματα

 

ετσι για να μην μιλαμε χωρις να εχουμε ιδεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα 10άρια γιατί δεν τρώνε τέτοιες φρίκες ; Στους περισσότερους που αναφέρουν προβλήματα, είναι καθαρά PEBCAK. Κάτι ακόμα, όσο τα παιχνίδια ζητάνε Windows κατά κύριο λόγο, δεν θα υπάρξει καμία κυριαρχία του Linux στο Desktop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι με τα 7άρια δεν "έβριζε" ο κόσμος και όλα ήταν νοικοκυρεμένα. Γκρινιάρηδες πάντα υπήρχαν αλλά πάντα υπάρχουν μερικοί. Πολλοί δεν ήταν. Αυτό που γίνεται από τα 8άρια και δώθε δεν έχει ματαγίνει στην MS (ή μάλλον είχε γίνει με vista και me)...

 

.. που θα πει τα 7άρια ήταν και ακόμα είναι το καλύτερο λειτουργικό της MS που είναι ακόμα "λειτουργικό" (μπορείς δλδ να το έχεις ως λειτουργικό).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι με τα 7άρια δεν "έβριζε" ο κόσμος και όλα ήταν νοικοκυρεμένα. Γκρινιάρηδες πάντα υπήρχαν αλλά πάντα υπάρχουν μερικοί. Πολλοί δεν ήταν. Αυτό που γίνεται από τα 8άρια και δώθε δεν έχει ματαγίνει στην MS (ή μάλλον είχε γίνει με vista και me)...

 

.. που θα πει τα 7άρια ήταν και ακόμα είναι το καλύτερο λειτουργικό της MS που είναι ακόμα "λειτουργικό" (μπορείς δλδ να το έχεις ως λειτουργικό).. 

Οοοοοοχι φιλαρακι! Ειμαστε εμεις παραλογοι που γκρινιαζουμε για τα προβληματα των 10 και οι αλλοι ειναι οι μαγκες οι εξυπνοι που ειρωνευονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το τελευταιο update θα φτιαξει το προηγουμενο update που εχει φαει ολο τον χωρο του ssd και  μου ειχε γ@μησει στα κολληματα το pc Το φοβερο game mode  εφυγε με format - και δεν ξαναβαζω autoupdate  οτι και να κανει η cortana  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταιο update θα φτιαξει το προηγουμενο update που εχει φαει ολο τον χωρο του ssd και  μου ειχε γ@μησει στα κολληματα το pc Το φοβερο game mode  εφυγε με format - και δεν ξαναβαζω autoupdate  οτι και να κανει η cortana  :P

αυτό είναι το κακό με τα 10άρια. Πρέπει να αρχίζεις τις hackιές για να το λειτουργήσεις, και πάλι όχι όπως πρέπει. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...