Προς το περιεχόμενο

Παράλληλη καλωδίωση σε VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας...

 

Διάβασα κι αν διάβασα και ξεκάθαρη άκρη ακόμα δεν έβγαλα σχετικά. Κατατοπίστηκα πολύ σχετικά με το θέμα της καλωδίωσης και της συνδεσμολογίας σε μια VDSL από το pdf άρθρο της CYTA (https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf).

 

Η δική μου όμως ιδιαιτερότητα στο θέμα έχει ως εξής: Από τον ΟΤΕ έρχεται ένα καλώδιο όπου σταματάει μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου στον κατανεμητή. Εκεί στον κατανεμητή και πάνω στα 2 χοντρά χάλκινα καλώδια του ΟΤΕ (κόκκινο - μπλε) συνδέονται στριφτά και με μονωτική ταινία 3 αντίστοιχα ίδιου τύπου (με χοντρό χαλκό) καλώδια. Κάθε ένα από αυτά τα καλώδια πηγαίνει και σε ένα οροφοδιαμέρισμα (ένα στο ισόγειο, ένα στον πρώτο όροφο και ένα στον δεύτερο). Από τον κάθε όροφο μετά διακλαδίζεται στις επιμέρους τηλεφωνικές πρίζες (ακόμα δεν έχω εικόνα για τον επιμέρους τρόπο διακλάδωσης στο κάθε οροφοδιαμέρισμα).

 

Απ' όσα έχω καταλάβει αυτό από μόνο του είναι θέμα παράλληλης καλωδίωσης.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω splitter ή τι άλλο μπορεί να χρειάζεται και πού ώστε να κάνω να δουλέψει σωστά το VDSL μου με όσο πιο βέλτιστη ταχύτητα και χωρίς αποσυνδέσεις;

Ή η μόνη λύση είναι η αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή όπου θα παίρνω το δικό μου πια καλώδιο ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα οροφοδιαμερίσματα;

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας...

 

Διάβασα κι αν διάβασα και ξεκάθαρη άκρη ακόμα δεν έβγαλα σχετικά. Κατατοπίστηκα πολύ σχετικά με το θέμα της καλωδίωσης και της συνδεσμολογίας σε μια VDSL από το pdf άρθρο της CYTA (https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf).

 

Η δική μου όμως ιδιαιτερότητα στο θέμα έχει ως εξής: Από τον ΟΤΕ έρχεται ένα καλώδιο όπου σταματάει μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου στον κατανεμητή. Εκεί στον κατανεμητή και πάνω στα 2 χοντρά χάλκινα καλώδια του ΟΤΕ (κόκκινο - μπλε) συνδέονται στριφτά και με μονωτική ταινία 3 αντίστοιχα ίδιου τύπου (με χοντρό χαλκό) καλώδια. Κάθε ένα από αυτά τα καλώδια πηγαίνει και σε ένα οροφοδιαμέρισμα (ένα στο ισόγειο, ένα στον πρώτο όροφο και ένα στον δεύτερο). Από τον κάθε όροφο μετά διακλαδίζεται στις επιμέρους τηλεφωνικές πρίζες (ακόμα δεν έχω εικόνα για τον επιμέρους τρόπο διακλάδωσης στο κάθε οροφοδιαμέρισμα).

 

Απ' όσα έχω καταλάβει αυτό από μόνο του είναι θέμα παράλληλης καλωδίωσης.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω splitter ή τι άλλο μπορεί να χρειάζεται και πού ώστε να κάνω να δουλέψει σωστά το VDSL μου με όσο πιο βέλτιστη ταχύτητα και χωρίς αποσυνδέσεις;

Ή η μόνη λύση είναι η αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή όπου θα παίρνω το δικό μου πια καλώδιο ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα οροφοδιαμερίσματα;

 

Ευχαριστώ!!

Αν θελεις να δουλέψει σωστα το vdsl αυτα τα παράλληλα πρεπει να τα ξηλώσεις και μονο ενα ζευγαρι (μπλε κακκινο) πρεπει να ειναι συνδεμένο με το καλώδιο του οτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό φοβόμουνα κι εγώ NikosKallithea

 

Πριν βάλω VDSL είπα να κάτσω να το μελετήσω πρώτα λίγο και από όσα αποκόμισα φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα αποσυνδέσεων και χαμηλές ταχύτητες.

 

Makfil από τον ΟΤΕ έρχεται ένα καλώδιο με 10 ζεύγη. Εμείς χρησιμοποιούμε το ένα από τα ζεύγη (μία τηλεφωνική γραμμή) και επάνω του ρίχνουμε και συνδέουμε τα 3 ξεχωριστά καλώδια του κάθε οροφοδιαμερίσματος.

Επίσης σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές. Εγώ είμαι στον δεύτερο όροφο και με DSLAM στα 2,9Km συγχρονίζω περίπου στα 4Mbps. Συνέδεσα το ρούτερ σε πρίζα του πρώτου ορόφου και η ταχύτητα ήταν γύρω στο 1,5 Mbps παραπάνω (5,7Mbps). Έπειτα το συνέδεσα σε πρίζα του ισογείου και ήταν γύρω στα 2,5 Mbps παραπάνω (6,6Mbps). Πήγα μετά στον κατανεμητή και αφαίρεσα το ισόγειο και τον πρώτο όροφο αφήνοντας μόνο τον δεύτερο. Δεν είχα καμία αλλαγή. Εξακολουθούσα να συγχρονίζω εκεί γύρω στα 3,7 με 4 Mbps.
Θα δοκιμάσω αν τα καταφέρω το Σάββατο να τρέξω ένα τηλεφωνικό καλώδιο χύμα, εξωτερικά από κάτω στον κατανεμητή μέχρι επάνω στον δεύτερο και να το συνδέσω σε ένα πριζάκι να τεστάρω ξανά. Θα κοιτάξω να βγάλω και μια φωτογραφία του κατανεμητή επίσης.

Τώρα όσον αφορά τις παράλληλες συνδέσεις για το VDSL με τον τρόπο που είναι συνδεδεμένα τα πράγματα στον κατανεμητή φοβάμαι κι εγώ όπως είπε ο NikosKallithea θα πρέπει να κάνω αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή και να ανεξαρτητοποιηθώ από τα καλώδια των υπόλοιπων ορόφων. Επίσης αυτό το καλώδιο που έρχεται από κάτω από τον κατανεμητή διακλαδίζεται σε κουτιά αρχικά έξω από την εσώπορτα και εν συνεχεία πάνω από κάθε πριζάκι, αλλά δεν έχω ιδέα πού δίνει πρώτα (κύρια πρίζα) και δυστυχώς σε αυτά δεν έχω πρόσβαση, είναι χτισμένα, σοβατισμένα, βαμμένα και ούτε καν φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις πεις ότι στο ίδιο τηλεφωνικό ζευγάρι του ΟΤΕ (δηλαδή στον ίδιο αριθμό) είναι συνδεδεμένα 3 σπίτια;

Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ...

Πως εχεις VDSL και ταχυτητες 5 και 6 δεν κατάλαβα;

 

Εχεις τώρα VDSL ή θα βάλεις

Δεν έχω ακόμα VDSL... Σε ADSL έως 24Mbps είμαι αυτή τη στιγμή με DSLAM στα 2.9 χιλιόμετρα. Αλλά ψάχνομαι για VDSL και κυρίως ψάχνω αυτό με τις συνδεσμολογίες και τα θέματα των παράλληλων συνδέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ...

 

 

Οπωσδήποτε δεν είναι σωστή συνδεσμολογία αυτή και πρέπει να αποφασίσετε να την αλλάξετε.

Αυτός που έχει τον αριθμό θα έχει και την τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι του και οι άλλοι 2 μπορούν να συνδεθούν, αν εξακολουθείτε να θέλετε τον ίδιο τρόπο επικοινωνίας, μετά την εγκατάσταση του vdsl και πριν τη σύνδεση με το router, δηλαδή από το splitter που θα πάρει τηλεφωνία αυτός που έχει τη γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ευκολη λυση.το splitter θα μπει στον κατανεμητη του οτε.το ενα ζευγος θα παει στον οροφο που ειναι το ρουτερ και τα αλλα δυο στο tel του σπλιττερ και αντιστοιχα στους αλλους δυο οροφους.εσυ δεν θα εχεις τηλεφωνο.αν θες , θα παρεις ασυρματο με διπλη βαση που το ενα τεμαχιο θα ειναι σε σενα και δεν θα εχει τηλεφωνικη γραμμη και το αλλο σε εναν απο τους αλλους δυο οροφους.επισης στον οροφο που θα παει το ρουτερ θα κοιταξεις να πας μεχρι το τηλεφωνικο πριζακι που θες χωρις διακλαδωσεις.αν υπαρχουν τις καταργεις.και θα εισαι μια χαρα χωρις bridge taps :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ευκολη λυση.το splitter θα μπει στον κατανεμητη του οτε.το ενα ζευγος θα παει στον οροφο που ειναι το ρουτερ και τα αλλα δυο στο tel του σπλιττερ και αντιστοιχα στους αλλους δυο οροφους.εσυ δεν θα εχεις τηλεφωνο.αν θες , θα παρεις ασυρματο με διπλη βαση που το ενα τεμαχιο θα ειναι σε σενα και δεν θα εχει τηλεφωνικη γραμμη και το αλλο σε εναν απο τους αλλους δυο οροφους.επισης στον οροφο που θα παει το ρουτερ θα κοιταξεις να πας μεχρι το τηλεφωνικο πριζακι που θες χωρις διακλαδωσεις.αν υπαρχουν τις καταργεις.και θα εισαι μια χαρα χωρις bridge taps :)

Ενδιαφέρουσα άποψη. Αν και θα ήθελα να δουλεύουν και τα πριζάκια του τηλεφώνου στο σπίτι μου για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών. Παρόλα αυτά... εάν κατάλαβα καλά, μια μικρή ανακεφαλαίωση και επεξήγηση:

Το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται απ' έξω έχει 1 ζεύγος. Αυτό το συνδέω σε πριζάκι και επάνω του κουμπώνω το LINE του splitter. Μετά, το καλώδιο που πάει στον όροφό μου που έχει το router του κουμπώνω ένα RJ11 και το βάζω στην έξοδο του splitter που είναι για το router. Αντίστοιχα τα άλλα δύο καλώδια για τους άλλους 2 ορόφους τα κουμπώνω μαζί σε ένα RJ11 και τα βάζω στην έξοδο PHONE του splitter.

Σωστά τα κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα άποψη. Αν και θα ήθελα να δουλεύουν και τα πριζάκια του τηλεφώνου στο σπίτι μου για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών. Παρόλα αυτά... εάν κατάλαβα καλά, μια μικρή ανακεφαλαίωση και επεξήγηση:

Το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται απ' έξω έχει 1 ζεύγος. Αυτό το συνδέω σε πριζάκι και επάνω του κουμπώνω το LINE του splitter. Μετά, το καλώδιο που πάει στον όροφό μου που έχει το router του κουμπώνω ένα RJ11 και το βάζω στην έξοδο του splitter που είναι για το router. Αντίστοιχα τα άλλα δύο καλώδια για τους άλλους 2 ορόφους τα κουμπώνω μαζί σε ένα RJ11 και τα βάζω στην έξοδο PHONE του splitter.

Σωστά τα κατάλαβα;

σωσφος.απλα στον οροφο σου να μην εχεις επισης διακλαδωσεις.αν πχ απο το σαλονι παει σε δυο πριζακια ταυτοχρονα πχ.δωματιο ενα δωματιο δυο που εχεις το vdsl θα πρεπει να αποσυνδεσεις το καλωδιο που παει στο δωματιο ενα.αν ειναι σε σειρα τα δωματια.πχ απο το σαλονι στο δωματιο ενα και μετα στο δωματιο δυο που σημαινει οτι δεν εχεις διακλαδωση τοτε εισαι ενταξει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωσφος.απλα στον οροφο σου να μην εχεις επισης διακλαδωσεις.αν πχ απο το σαλονι παει σε δυο πριζακια ταυτοχρονα πχ.δωματιο ενα δωματιο δυο που εχεις το vdsl θα πρεπει να αποσυνδεσεις το καλωδιο που παει στο δωματιο ενα.αν ειναι σε σειρα τα δωματια.πχ απο το σαλονι στο δωματιο ενα και μετα στο δωματιο δυο που σημαινει οτι δεν εχεις διακλαδωση τοτε εισαι ενταξει

Στους ορόφους παίζει ξανά κατανεμητής. Εκεί δηλαδή καταλήγει το καλώδιο μου που έρχεται από κάτω και ξεκινάνε για το κάθε πριζάκι καινούριο καλώδιο ενός ζεύγους. Νομίζω λέγεται συνδεσμολογία αστέρα αυτό; Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνω, γιατί δεν το έπιασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εκείνο το σημείο συνδέεις το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή μόνο με το αντίστοιχο που καταλήγει στην πρίζα που θα συνδεθεί ο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ευκολη λυση.το splitter θα μπει στον κατανεμητη του οτε.το ενα ζευγος θα παει στον οροφο που ειναι το ρουτερ και τα αλλα δυο στο tel του σπλιττερ και αντιστοιχα στους αλλους δυο οροφους.εσυ δεν θα εχεις τηλεφωνο.αν θες , θα παρεις ασυρματο με διπλη βαση που το ενα τεμαχιο θα ειναι σε σενα και δεν θα εχει τηλεφωνικη γραμμη και το αλλο σε εναν απο τους αλλους δυο οροφους.επισης στον οροφο που θα παει το ρουτερ θα κοιταξεις να πας μεχρι το τηλεφωνικο πριζακι που θες χωρις διακλαδωσεις.αν υπαρχουν τις καταργεις.και θα εισαι μια χαρα χωρις bridge taps :)

 

 

σωσφος.απλα στον οροφο σου να μην εχεις επισης διακλαδωσεις.αν πχ απο το σαλονι παει σε δυο πριζακια ταυτοχρονα πχ.δωματιο ενα δωματιο δυο που εχεις το vdsl θα πρεπει να αποσυνδεσεις το καλωδιο που παει στο δωματιο ενα.αν ειναι σε σειρα τα δωματια.πχ απο το σαλονι στο δωματιο ενα και μετα στο δωματιο δυο που σημαινει οτι δεν εχεις διακλαδωση τοτε εισαι ενταξει

 

 

Σε εκείνο το σημείο συνδέεις το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή μόνο με το αντίστοιχο που καταλήγει στην πρίζα που θα συνδεθεί ο router.

 

Σκεφτόμουνα ρε παίδες αυτό που προτείνετε και με όσα ήδη ξέρω ή νομίζω πως ξέρω και όσα διαβάζω και καταλαβαίνω ή νομίζω πως καταλαβαίνω θέλω να επισημάνω τα εξής:

 

Είμαι εγώ που δεν θα έχω τηλέφωνο με την συνδεσμολογία στον κατανεμητή επάνω που μιλάμε ή είναι οι άλλοι όροφοι που δεν θα μπορούν να έχουν router (εάν δηλαδή υποθέσουμε πως εγώ κλείνω το δικό μου router και πάει ο άλλος στον από κάτω όροφο ν' ανοίξει το δικό του). Γιατί το λέω αυτό. Απ' όσο έχω καταλάβει η έξοδος PHONE του splitter φιλτράρει τα σήματα, ενώ η έξοδος του router είναι αφιλτράριστη, σαν να κουμπώναμε απευθείας πάνω στο πριζάκι. Άρα με αυτό το σκεπτικό το φιλτραρισμένο σήμα κάτω στον κατανεμητή από το splitter θα εμποδίζει τους 2 ορόφους που θα έχω κουμπώσει στην έξοδο PHONE να συγχρονήσουν επάνω σε ένα router. Αλλά η άλλη έξοδος του splitter που αφορά το router θα έρχεται αφιλτράριστη και άρα θα μπορώ να έχω μαζί και τηλέφωνο. Και με ένα νέο splitter πια επάνω στον όροφο να κόψω και τα παράλληλα του διαμερίσματος.

 

Επίσης σκεφτόμουν την περίπτωση ενός διακλαδωτή κάτω στον κεντρικό κατανεμητή. Δηλαδή στο RJ11 πριζάκι που θα έχω συνδέσει το καλώδιο που έρχεται από τον OTE να βάλω έναν διακλαδωτή (αρσενικό που βγάζει σε πολλά θηλυκά) και εκεί επάνω μετά να βάλω δύο φίλτρα VDSL για κάθε ένα από τα 2 διαμερίσματα (όπου με τη δική μου προαναφερθείσα κατανόηση των πραγμάτων δεν θα μπορόυν να συγχρονήσουν σε router, αλλά θα έχουν τηλέφωνο) και το δικό μου καλώδιο να το κουμπώσω απευθείας επάνω στον διακλαδωτή. Εν συνεχεία επάνω στον όροφό μου βάζω splitter VDSL για να έχω το router και για να συνδέσω τα τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν 2 modem/router στην ίδια τηλεφωνική γραμμή. Το DSL ΔΕΝ δουλεύει όπως η τηλεφωνία, ώστε να έχεις πάνω από ένα modem στην ίδια γραμμή. Ακόμη και να κλείσεις τον δικό σου πάλι θα υπάρχει θέμα. Απαραίτητα πρέπει να αποσυνδεθεί από την γραμμή. Αν θέλετε να έχετε τέτοια δυνατότητα, ψάξτε άλλη λύση.

 

Θεωρητικά πρέπει να δουλέψει η τηλεφωνία σε σένα με 2ο splitter. Στην πραγματικότητα μόνο με δοκιμή θα το δεις, διότι εξαρτάται πως είναι τα κύκλωμά τους και τι επίδραση θα έχουν και τα 2 στον συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...