Προς το περιεχόμενο

Παράλληλη καλωδίωση σε VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτως ή άλλως, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν 2 modem/router στην ίδια τηλεφωνική γραμμή. Το DSL ΔΕΝ δουλεύει όπως η τηλεφωνία, ώστε να έχεις πάνω από ένα modem στην ίδια γραμμή. Ακόμη και να κλείσεις τον δικό σου πάλι θα υπάρχει θέμα. Απαραίτητα πρέπει να αποσυνδεθεί από την γραμμή. Αν θέλετε να έχετε τέτοια δυνατότητα, ψάξτε άλλη λύση.

 

Θεωρητικά πρέπει να δουλέψει η τηλεφωνία σε σένα με 2ο splitter. Στην πραγματικότητα μόνο με δοκιμή θα το δεις, διότι εξαρτάται πως είναι τα κύκλωμά τους και τι επίδραση θα έχουν και τα 2 στον συγχρονισμό.

Ναι, αυτό με τα 2 router στην ίδια γραμμή δεν παίζει, το γνωρίζω. Όποτε θέλω να συνδεθώ εγώ κλείνει το router του ο αδελφός και το ανάποδο. Για ADSL μιλάω που έχω τώρα. Δεν χρειάζεται να το αποσυνδέσω, απλώς το κλείνω.

 

Σκέφτομαι να κάνω δοκιμές αν τα καταφέρω το Σάββατο με την ADSL που έχω τώρα. Θα δοκιμάσω με διακλαδωτή κάτω στο πριζάκι που θα συνδέσω το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ. Ότι συμπεράσματα έχω θα σας ενημερώσω. Αν κάποιος άλλος έχει μια σίγουρη απάντηση εκ των προτέρων βέβαια να μην παιδεύομαι τσάμπα, ευπρόσδεκτη!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ποιο είναι το θέμα.

Ζητάς στο αρχικό μήνυμα τρόπο να βελτιστοποιήσεις την σύνδεσή σου, αλλά στα τελευταία σου μηνύματα θέτεις δεδομένα που είναι ασύμβατα με το ζητούμενο.

Το VDSL είναι πιο ευαίσθητα έναντι του ADSL, εξού και ο οδηγός της Cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ποιο είναι το θέμα. Ζητάς στο αρχικό μήνυμα τρόπο να βελτιστοποιήσεις την σύνδεσή σου, αλλά στα τελευταία σου μηνύματα θέτεις δεδομένα που είναι ασύμβατα με το ζητούμενο. Το VDSL είναι πιο ευαίσθητα έναντι του ADSL, εξού και ο οδηγός της Cyta.

Γνωρίζω πως το VDSL είναι πιο ευαίσθητο από το ADSL. Το ζητούμενο όμως παραμένει το ίδιο. Βελτιστοποίηση σύνδεσης και επίλυση παραλληλισμού. Άσχετα από VDSL ή ADSL. Απλώς αυτή τη στιγμή έχω ADSL και σκέφτομαι να μεταβώ σε VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος. Τα καλώδια που είναι περασμένα δεν κουμπώνουν πάνω σε φισάκι με τίποτα. Αγύμνωτα δεν χωράνε, γυμνά τα πρεσάρω αλλά δεν...  Οπότε κανένα συμπέρασμα.

 

Επίσης η ταχύτητα απευθέιας επάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ είναι στα 8Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα είναι ασύμβατα. Δεν γίνεται ένα σπορ αυτοκίνητο, να μεταφέρει το φορτίο που έχει ικανότητα ένα επαγγελματικό όχημα και παράλληλα να αναπτύσσει μεγάλη ταχύτητα σε χωματόδρομο.

 

Δεν γίνεται μία γραμμή να μοιράζει την τηλεφωνία σε μία 3όροφη οικοδομή και παράλληλα να έχουν όλοι οι όροφοι ικανότητα (έστω εκ περιτροπής) συγχρονισμού σε DSL, με το ζητούμενο να είναι ο μέγιστη ταχύτητα που έρχεται στον κατανεμητή.

 

Τα μονόκλωνα τηλεφωνικά καλώδια ραζίμ, είναι διπλάσια σε πάχος των UTP που προορίζονται για σύνδεση σε βύσματα RJ. Αυτά τερματίζουν σε σταθερές θέσεις (πρίζες, οριολωρίδες; κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Σκεφτόμουνα ρε παίδες αυτό που προτείνετε και με όσα ήδη ξέρω ή νομίζω πως ξέρω και όσα διαβάζω και καταλαβαίνω ή νομίζω πως καταλαβαίνω θέλω να επισημάνω τα εξής:

 

Είμαι εγώ που δεν θα έχω τηλέφωνο με την συνδεσμολογία στον κατανεμητή επάνω που μιλάμε ή είναι οι άλλοι όροφοι που δεν θα μπορούν να έχουν router (εάν δηλαδή υποθέσουμε πως εγώ κλείνω το δικό μου router και πάει ο άλλος στον από κάτω όροφο ν' ανοίξει το δικό του). Γιατί το λέω αυτό. Απ' όσο έχω καταλάβει η έξοδος PHONE του splitter φιλτράρει τα σήματα, ενώ η έξοδος του router είναι αφιλτράριστη, σαν να κουμπώναμε απευθείας πάνω στο πριζάκι. Άρα με αυτό το σκεπτικό το φιλτραρισμένο σήμα κάτω στον κατανεμητή από το splitter θα εμποδίζει τους 2 ορόφους που θα έχω κουμπώσει στην έξοδο PHONE να συγχρονήσουν επάνω σε ένα router. Αλλά η άλλη έξοδος του splitter που αφορά το router θα έρχεται αφιλτράριστη και άρα θα μπορώ να έχω μαζί και τηλέφωνο. Και με ένα νέο splitter πια επάνω στον όροφο να κόψω και τα παράλληλα του διαμερίσματος.

 

Επίσης σκεφτόμουν την περίπτωση ενός διακλαδωτή κάτω στον κεντρικό κατανεμητή. Δηλαδή στο RJ11 πριζάκι που θα έχω συνδέσει το καλώδιο που έρχεται από τον OTE να βάλω έναν διακλαδωτή (αρσενικό που βγάζει σε πολλά θηλυκά) και εκεί επάνω μετά να βάλω δύο φίλτρα VDSL για κάθε ένα από τα 2 διαμερίσματα (όπου με τη δική μου προαναφερθείσα κατανόηση των πραγμάτων δεν θα μπορόυν να συγχρονήσουν σε router, αλλά θα έχουν τηλέφωνο) και το δικό μου καλώδιο να το κουμπώσω απευθείας επάνω στον διακλαδωτή. Εν συνεχεία επάνω στον όροφό μου βάζω splitter VDSL για να έχω το router και για να συνδέσω τα τηλέφωνα.

 

αν ο διακλαδωτης μπει μετα το σπλιττερ τοτε δεν θες φιλτρα.αν τωρα θες τηλεφωνα και πανω θες τηλεφωνα και κατω μαζι με το vdsl τοτε εχεις αυτοματα ενα τεραστιο παραλληλο που ειναι το καλωδιο που παει στους δυο οροφους.

 

Ναι, αυτό με τα 2 router στην ίδια γραμμή δεν παίζει, το γνωρίζω. Όποτε θέλω να συνδεθώ εγώ κλείνει το router του ο αδελφός και το ανάποδο. Για ADSL μιλάω που έχω τώρα. Δεν χρειάζεται να το αποσυνδέσω, απλώς το κλείνω.

 

Σκέφτομαι να κάνω δοκιμές αν τα καταφέρω το Σάββατο με την ADSL που έχω τώρα. Θα δοκιμάσω με διακλαδωτή κάτω στο πριζάκι που θα συνδέσω το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ. Ότι συμπεράσματα έχω θα σας ενημερώσω. Αν κάποιος άλλος έχει μια σίγουρη απάντηση εκ των προτέρων βέβαια να μην παιδεύομαι τσάμπα, ευπρόσδεκτη!! :-)

καλο ειναι οχι μονο να κλεινει το ρουτερ αλλα και να αποσυνδεεται.αλλα αυτο το σεναριο δεν παιζει αν θες το βελτιστο διοτι καθε φορα θα πρεπει να αλλαζεις τα καλωδια.

 

Γνωρίζω πως το VDSL είναι πιο ευαίσθητο από το ADSL. Το ζητούμενο όμως παραμένει το ίδιο. Βελτιστοποίηση σύνδεσης και επίλυση παραλληλισμού. Άσχετα από VDSL ή ADSL. Απλώς αυτή τη στιγμή έχω ADSL και σκέφτομαι να μεταβώ σε VDSL.

ειτε vdsl ειτε adsl αν θες το μεγιστο θα βαλεις ενα splitter στην αρχη απο το modem θα παει στο ρουτερ και απο το Phone στους αλλους οφορους.αν θες μετα το Phone Να βαλεις απο 1 σε 10 διακλαδωτη δεν υπαρχει θεμα.απλα δεν πρεπει να εχεις απειρες συσκευες πανω στο κυκλωμα ειδικα αν μιλαμε για σταθερα που τραβανε αρκετα απο την γραμμη.το ιδανικο ειναι μονο ενα σταθερο και μετα ασυρματα με διπλες βασεις ή τριπλες βασεις.

 

Τζίφος. Τα καλώδια που είναι περασμένα δεν κουμπώνουν πάνω σε φισάκι με τίποτα. Αγύμνωτα δεν χωράνε, γυμνά τα πρεσάρω αλλά δεν...  Οπότε κανένα συμπέρασμα.

 

Επίσης η ταχύτητα απευθέιας επάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ είναι στα 8Mbps.

το ραζιμ που εχουν τα σπιτια κοκκινο μπλε τερματιζει ειτε με scotchlok για να κανεις ενωση ειτε σε πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...