Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή τοίχου


ChristoforosK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

θέλω να φτιάξω 3 τοίχους στο υπόγειο του εξοχικού μου για να διαχωρίσω δύο χώρους. Έναν για αποθήκη και έναν για τουαλέτα μπάνιο.

Επειδή και στους δύο χώρους είναι πιθανών να κρεμαστούν βαριά αντικείμενα στου στους τοίχους λέω να την κάνω "μπάτικη" σύμφωνα με αυτό το άρθρο "http://e-oikodomos.blogspot.gr/2011/05/blog-post_18.html"

 

Δεν ξέρω να χρειάζεται να μπει και μόνωση στον τοίχο του μπάνιου ή είναι υπερβολή;

 

Επίσης ο ένας τοίχος θα έχει άνοιγμα πόρτας.  Μπορεί κάποιος να με συβουλεύσει για το τι σίδερα χρειάζονται να μπουν στο πρέκι;

 

ευχαριστώ,

Χριστόφορος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις τα χοντρά τούβλα, δεν χρειάζεται μπατικο ειναι υπερβολήηηηηηη, απλα στην μεση της τοιχοποιίας θα βάλεις περιμετρικά σεναζι με σίδερα στο ανοιγμα της πόρτας παει παλι σεναζι με σιδερα, τα σίδερα στα σεναζια-πρεκια ειναι ενος πόντου πάχος, για το μπάνιο υπάρχουν ειδικά στεγανωτικα τσιμεντοειδη μείγματα που τα περνάς στο τοίχο πριν βάλεις τα πλακάκια.

 

 

ΥΓ

Η τοιχοποιία ειναι δύσκολη υπόθεση αν δεν το κατεχεις, μετά θέλει σοβαντισματα κλπ, γνώμη μου ειναι να πάρεις ενα χτίστη για αυτήν την δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις τα χοντρά τούβλα, δεν χρειάζεται μπατικο ειναι υπερβολήηηηηηη, απλα στην μεση της τοιχοποιίας θα βάλεις περιμετρικά σεναζι με σίδερα στο ανοιγμα της πόρτας παει παλι σεναζι με σιδερα, τα σίδερα στα σεναζια-πρεκια ειναι ενος πόντου πάχος, για το μπάνιο υπάρχουν ειδικά στεγανωτικα τσιμεντοειδη μείγματα που τα περνάς στο τοίχο πριν βάλεις τα πλακάκια.

 

 

ΥΓ

Η τοιχοποιία ειναι δύσκολη υπόθεση αν δεν το κατεχεις, μετά θέλει σοβαντισματα κλπ, γνώμη μου ειναι να πάρεις ενα χτίστη για αυτήν την δουλειά

 Ναι δεν είμαι έμπειρος στο χτίσιμο, αλλά θέλω να το δοκιμάσω έτσι και αλλιώς για το υπόγειο είναι.

Χοντρά τούβλα εννοείς 12-οπα1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι δεν είμαι έμπειρος στο χτίσιμο, αλλά θέλω να το δοκιμάσω έτσι και αλλιώς για το υπόγειο είναι.

Χοντρά τούβλα εννοείς 12-οπα1;

Υπάρχει το μονό και το διπλό έτσι λέγονται.Θα βάλεις το διπλό νομίζω είναι  9χ9χ17 εκατοστά.

 

Όπως τα είπε και ο φίλος παραπάνω (μπάτικο) διπλό είναι υπερβολή για εσωτερικό διαχωρισμό.

Αν δεν το κατέχεις το άθλημα είναι δύσκολο ειδικά στο σοβάτισμα.Πάντως αν το επιχειρήσεις μόνος βάλε

ράμματα πολλά γιατί θα σου βγεί σαν το φίδι αν επιχειρήσεις χωρίς ράμματα.

 

Για σίδερα στο σινάζι δύο δεκαράκια ή ένα 10 και ένα 12 είναι πολύ καλά.

 

Edit.Στο σάιτ που έδωσες τα διπλά τούβλα αναφέρονται ως 9χ9χ19 εκατοστά και ναι έχουν

9 τρύπες όπως είδα εκ των υστέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μπάνιο βάλε ηχομόνωση , για τους προφανής   λόγους .

Και ήχομονωμένους σωλήνες αποχέτευσης .

Είναι κάτι που μετάνιωσα που δεν το έκανα στο δικό μου.

Επεξ/σία από siracos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χωρίς να θέλω να φανώ εμπαθής ή να σε απογοητεύσω, θα σου έλεγα να πάρεις έναν μάστορα εξαρχής να τελειώνεις και να αφήσεις τα πειράματα.

 

Το πιο πιθανόν είναι ότι όπως το πας το πιθανότερο θα είναι να σου στοιχίσει τα διπλά η όλη ιστορία, αφού εκτός του ότι κατά πάσα πιθανότητα στο τέλος θα πρέπει αφενός να γκρεμιστεί ότι έχει γίνει από εσένα, αφετέρου ο μάστορας να χρειαστεί και να κάνει και διάφορες διορθώσεις και να ζητήσει και περισσότερα από όσα θα σου έλεγε αν εξαρχής δεν είχες πειράξει τον χώρο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα μάστορα, δώστου ένα μεροκάματο να σου κάνει καλή δουλειά.
Τούβλο βάλε 12οπο δρομικό, το μπατικό είναι υπερβολή, εκτός και αν θέλεις να κρεμάσεις κανένα φοβερό βάρος! Όλες οι κατοικίες έτσι κτίζονται, δεν υπάρχει θέμα.
Αν θέλεις έξτρα αντοχή, μπορεί να μπει τουβλέτα.
Μόνωση από άποψη θερμότητας σε εσωτερικό χώρο είναι περιττή, ενώ θα πρέπει να γίνει και 2πλος τοίχος πλέον για να μπει η μόνωση στον πυρήνα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...