Προς το περιεχόμενο

Γαστροσκόπηση και άλλες εξετάσεις σε νοσοκομειο


dimgorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηησ πήγα στο ΠΕΔΥ μου γραψε ο γιατρός μια γαστροσκόπηση (είχα πόν οστο στήθος που δε νειανι απο καρδιά και αρκετα αέρια και μου είπε οτι είναι μάλλον απο άγοχς παλινδρόμηση αλλα να κάνω καλού κακού και μια γαστροσκόπηση). Αλλα όπου και να έχω πάρει απο Βιοιατρική μέχρι και 2-3 ιδιωτικούς γιατρούς μου λέν οτι δεν αναγνωρίζουν τη συνταγογράφηση του ΕΟΠΠΥ και δε θα πληρώσω μόνο τη συμμετοχή αλλα ολόκληρο το ποσό απο 150-180.... σε νοσκομείο μπορώ να πάρω για να κάν γαστροσκόπηση η οχι?? Και αν οχι υπάρχει κάποιος καπου συμβεβλημένος όπου πληρώνω μόνο συμμετοχη?? Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οποιοδηποτε δημοσιο νοσοκομειο μπορεις να κανεις την εξεταση. κλεινεις ραντεβου στο 1535 νομιζω ή ηλεκτρονικα απο την αντιστοιχη πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεσω 1535 κλείνεις ραντεβου με γαστρεντερολόγο και αυτος σου λέει ποτε θα σου την κάνει ο ίδιος.  Δεν κλείνεις ραντεβου κατ ευθειαν για γαστροσκόπηση ακόμη κι αν σου την εχει γράψει κάποιος αλλος γιατρος του δημοσίου. π.χ. στο γεννηματα κλεινεις πρωινο ραντεβου μετα απο 3-4 μήνες και γαστροσκόπηση μετα απο επιπλέον 5 μήνες. Σύνολο 8-9 μήνες. 

Αν πας σε απογευματινο γιατρο γλιτώνεις τους πρωτους 4 μήνες...

 

Επεξ/σία από nkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οταν στη γραφουν δε μπορεις να την κανεις πουθενα πληρωνωντας μονο τη συμμετοχη σου?? Τοτε γιατι τη γραφει ο γιατρος και δε σε λεει πανε σε νοσοκομειο η πανε κατευθειαν σε ιδιωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, paokmaniak said:

Αρα οταν στη γραφουν δε μπορεις να την κανεις πουθενα πληρωνωντας μονο τη συμμετοχη σου?? Τοτε γιατι τη γραφει ο γιατρος και δε σε λεει πανε σε νοσοκομειο η πανε κατευθειαν σε ιδιωτη?

Ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει πάντα ποια ιδιωτικά κέντρα δέχονται ΕΟΠΠΥ απλά σου έγραψε τι εξέταση χρειάζεσαι για να βρει το πρόβλημά σου. έχετε υπόψην ότι με το clawback και rebate το δημόσιο δεν πληρώνει τους ιδιώτες οπότε κάποια κέντρα μπορεί απλά να σταμάτησαν να δέχονται τα παραπεμπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα γίνονται για την κονόμα των γιατρών. 

Ενώ μπορούν να σου κάνουν δωρεάν εξέταση σου λένε αν θες δωρεάν εχει ραντεβου σε 5 μήνες (!) αλλιώς πλήρωσε σε απογευματινό ραντεβού ή πήγαινε σε ιδιώτη. 

Ε τι θα κάνει ο "ασφαλισμένος" που έχει ανάγκη την εξέταση... Θα πληρώσει και θα πει και ευχαριστώ.

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, thant said:

Όλα γίνονται για την κονόμα των γιατρών. 

Ενώ μπορούν να σου κάνουν δωρεάν εξέταση σου λένε αν θες δωρεάν εχει ραντεβου σε 5 μήνες (!) αλλιώς πλήρωσε σε απογευματινό ραντεβού ή πήγαινε σε ιδιώτη. 

Ε τι θα κάνει ο ασφαλισμένος που έχει ανάγκη την εξέταση... Θα πληρώσει και θα πει και ευχαριστώ.

Αυτό είναι μια άποψη (δεν την κρίνω). Μια άλλη είναι ότι το κράτος δεν θέλει να δώσει περισσότερα χρήματα για την υγεία (περισσότερα ραντεβού-μικρότερος χρόνος αναμονής σε δημόσιο νοσοκομείο-ραντεβού σε ιδιώτες που να πληρώνει 100% ο ΕΟΠΠΥ ώστε ο χρόνος αναμονής να έχει ένα όριο για όλους τους ασφαλισμένους), έτσι σε σπρώχνει στον ιδιωτικό τομέα και γλυτώνει χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2018 στις 1:05 ΜΜ, BuckRodgers είπε

Ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει πάντα ποια ιδιωτικά κέντρα δέχονται ΕΟΠΠΥ απλά σου έγραψε τι εξέταση χρειάζεσαι για να βρει το πρόβλημά σου. έχετε υπόψην ότι με το clawback και rebate το δημόσιο δεν πληρώνει τους ιδιώτες οπότε κάποια κέντρα μπορεί απλά να σταμάτησαν να δέχονται τα παραπεμπτικά.

 

Δηλαδη υπάρχουν ιδιωτικά κέντρα που δεχονται ΕΟΠΠΥ?? Ξερεις εστω και ενα??

 

Επίσης με ποια λογική αφου υπάρχιε παραπεμπτικο απο γιατρό του ΠΕΔΔΥ (δηλαδή απο δημόσιο φορέα) δεμ πορείς να κλείσεις ραντεβού για εξέταση σε δημόσιο νοσοκομείο αλλα πρέπει να σε παραπέμψει ο εκει γιατρος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, paokmaniak said:

Δηλαδη υπάρχουν ιδιωτικά κέντρα που δεχονται ΕΟΠΠΥ?? Ξερεις εστω και ενα??

Επίσης με ποια λογική αφου υπάρχιε παραπεμπτικο απο γιατρό του ΠΕΔΔΥ (δηλαδή απο δημόσιο φορέα) δεμ πορείς να κλείσεις ραντεβού για εξέταση σε δημόσιο νοσοκομείο αλλα πρέπει να σε παραπέμψει ο εκει γιατρος??

Όλα τα μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία απο όσο ξέρω έχουν σύμβαση με ΕΟΠΠΥ (π.χ. Metropolitan, Υγεία κλπ) τουλάχιστον για χειρουργεία και κάποια παρακλινικά αλλά υπάρχει συμμετοχή στο κόστος. όταν πας για εξετάσεις αίματος σε κάποιο κέντρο τύπου Βιοιατρική δεν πληρώνεις μόνο τη συμμετοχή; Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω κάνει και οι γονείς μου το ίδιο.

το δημόσιο θα πρέπει λογικά να δέχεται τα παραπεμπτικά του ΠΕΔΔΥ και να σου κλείνει ραντεβού για την εξέταση (αυτό λέει η λογική, αλλά επειδή δεν έχω σχέση με το ΕΣΥ δεν ξέρω σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γαστροσκοπηση αποτελει εξαίρεση. Δεν δέχοτναι το αραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ ομου εχουν πει.

Μιλησα με Υγεια Βιοιατρικη κτλ και μου ειπαν μονο ιδιωτικα.

 

Τελικά βρήκα οτι στη Euromedica δεχονται παραπεμπτικο + 55 ευρω  εξτρα χρεωση για τη Μεθη (αν θες μου ειπαν αλλα ειναι δυνατον να κανεις χωρις μεθη??? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, paokmaniak said:

Η γαστροσκοπηση αποτελει εξαίρεση. Δεν δέχοτναι το αραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ ομου εχουν πει.

Μιλησα με Υγεια Βιοιατρικη κτλ και μου ειπαν μονο ιδιωτικα.

Τελικά βρήκα οτι στη Euromedica δεχονται παραπεμπτικο + 55 ευρω  εξτρα χρεωση για τη Μεθη (αν θες μου ειπαν αλλα ειναι δυνατον να κανεις χωρις μεθη??? )

Από ότι φαίνεται είναι (εξαρτάται από το τι αντέχεις)

https://www.nhs.uk/conditions/gastroscopy/what-happens/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι η γαστροσκόπηση όπως και η κωλονοσκόπηση δεν είναι μια ευχάριστη διαδικασία, γι αυτό και προτείνεται η μέθη. Βέβαια αυτό εξαρτάται μέχρι ποιο σημείο του γαστροοισοφαγικού (ή εντερικού για κωλονοσκόπηση) σωλήνα θέλει να ελέγξει ο ιατρός. 

Τα περισσότερα ιατρικά κέντρα δεν δέχονται γάστρο-κωλονο- σκόπιση καθώς δεν τους συμφέρει χρηματικά από τον ΕΟΠΥΥ. Αυτά που την δέχονται έχουν στάνταρ τιμή πακέτου για την εξέταση, για την Μέθη και τις βιοψίες.

Συμβουλή προς κάθε άτομο ενδιαφέρεται. Πηγαίνετε σε κάποιο ιατρό να σας γράψει την εξέταση και ζητήστε να σας γράψουν και βιοψίες σε περίπτωση που βρουν κάτι και χρειαστεί, κάθε βιοψία κοστίζει από 50€ το λιγότερο ιδιωτικά . Πέραν αυτού ελέγξτε την σφραγίδα του ιατρού να έχει ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, ΑΜΤΣΑΥ και να μην γράφει στο παραπεμπτικό ότι το παραπεμπτικό μπορεί να εκτελεστεί μόνο σε κρατικούς φορείς(αν το γράφει αυτό πρέπει να γίνει οπωσδήποτε σε δημόσιο. Σε περίπτωση που η σφραγίδα του ιατρού δεν έχει κάτι από όλα αυτά οι εξετάσεις δεν μπορούν να προσκομιστούν στον ΕΟΠΥΥ με αποτέλεσμα η κλινική να μην μπορεί να δεχθεί το παραπεμπτικό και αναγκαστικά να πάτε ιδιωτικά, όπου φυσικά και το κόστος να είναι πολύ μεγαλύτερο (από 50-70€ να πάει έως και 300€). Είναι κρίμα να έχεις κανονίσει ραντεβού, να έχεις κάνει όλη την προετοιμασία, που διαρκεί τουλάχιστον 24 ώρες και να μην κάνεις δουλεία σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από Lilmztrouble
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...