Προς το περιεχόμενο

Γαστροσκόπηση και άλλες εξετάσεις σε νοσοκομειο


dimgorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα έχω διαγνωσθεί από ΩΡΛ με λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση, δοκιμάσαμε Nexium και είχα καλή βελτίωση, δοκιμάσαμε και να σταματήσουμε την αγωγή και αισθάνομαι να έχω πάλι συμπτώματα (πιθανότατα θα μου πει να συνεχίσω την αγωγή)... όπως και να έχει λέω να πάω σε γαστρεντερολόγο να δω τι παίζει και να κάνω κάποια κλινική εξέταση, αλλά επειδή είμαι οικονομικά στενά έχω κάποιες απορίες αν ξέρει κανείς να απαντησει..

 

Μπορώ να πάω σε ιδιώτη για άμεση επίσκεψη ( και  οικονομικά με isic μέσω doctoranytime) αλλά όχι για να κάνω και τις εξετάσεις εκεί.. Μπορεί να μου γράψει εξετάσεις πχ. γαστροσκόπηση, phμετρία και να τις κάνω σε νοσοκομείο σε λογικό χρόνο ή πάει όπως τα πρωινά ραντεβού 2-3 μήνες το συντομότερο?

Αν ναι θα μπορούσε να τις γράψει και ο ΩΡΛ αν περάσω από εκεί και δούμε την κατάσταση παρόμοια με τα προ αγωγής...

 

Αν πάω και πληρώσω 50αρικο για απογευματινό ραντεβού σε νοσοκομείο θα γίνουν επί τόπου και εξετάσεις ή θα χρειαστεί να πάω άλλη μέρα για τις εξετάσεις και  να κλείσω και άλλο ραντεβού μετά με τον γιατρό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ' αρχήν θα αναφέρεις στον γιατρό το πρόβλημά σου και αν αυτός κρίνει είτε ΩΡΛ είτε άλλης ειδικότητας οτι χρειάζεται περαιτέρω εξέταση θα σου πει.

 

Σε κάθε περίπτωση γαστροσκόπηση επιτόπου σε νοσοκομείο δεν παίζει να σου κάνουν εκτός αν είναι επείγον περιστατικό, υπάρχει προετοιμασία χρειάζεται μέθη, αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο μπορεί να είναι μεγάλη η αναμονή, σε ιδιωτικό κλείνεις ραντεβού και πας σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γαστροσκοπηση γινεται πρωι, νηστικος και εννοειται προγραμματισμενα. Η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου ειναι μεσω απογευματινου ραντεβου. Μπορει να κοστιζει γυρω στο 50αρικο, αλλα δεν εχει την αναμονη του πρωινου τακτικου ιατρειου (>3 μηνες συνηθως) και ο γιατρος που θα σε δει μπορει να σου προγραμματισει το ραντεβου. Δε θα βγαλεις ακρη σε μια βδομαδα, θα παρει παραπανω λογικα, αλλα ειναι μια σχετικα οικονομικη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....

 

Όπως το βλέπω θα πάω μάλλον σε ιδιώτη έξω και απ' όσο καταλαβαίνω αν χρειαστεί μπορεί να γράψει την γαστροσκόπηση και να την κανονίσω σε νοσοκομείο και στο μεταξύ να μου πει να συνεχίσω την αγωγή αν αργεί πολύ η εξέταση αφού αισθάνομαι να έχω συμπτώματα....

 

Όσον αφορά το απογευματινό σε νοσοκομείο η βασική μου απορία είναι αν  έχεις άλλη προτεραιότητα σε περίπτωση που μπεις σε αναμονή για γαστροσκόπηση από γιατρό του νοσοκομείου ή από παραπεμπτικό κάποιου ιδιώτη εκτός νοσοκομείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω υπαρχει μια μικρη παρεξηγηση. Η γαστροσκοπηση δεν ειναι ακτινογραφια ή μαγνητικη που την παραγγελνει ενας γιατρος και την κανεις σε ενα διαγνωστικο κεντρο. Ειναι πραξη που την κανει ο γαστρεντερολογος ο οποιος κρινει οτι χρειαζεται.

 

Παραδειγμα. Στελνω εγω εναν ασθενη με υποψια παλινδρομησης στο γαστρεντερολογο. Κατα τη γνωμη μου ας πουμε ο ασθενης χρειαζεται γαστροσκοπηση για επιβεβαιωση. Εγω ομως δεν ειμαι ειδικος. Ο γαστρεντερολογος λοιπον θα παρει ιστορικο, θα εξετασει και θα κρινει αν χρειαζεται γαστροσκοπηση. Κατοπιν θα την προγραμματισει και θα την κανει ο ιδιος. 

Σε ιδιωτικο νοσοκομειο μπορει να στην κανουν και ετσι για οικονομικους λογους (και παλι αμφιβαλλω), αλλα στο δημοσιο ο γαστρεντερολογος κανονιζει ποιος χρειαζεται γαστροσκοπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω υπαρχει μια μικρη παρεξηγηση. Η γαστροσκοπηση δεν ειναι ακτινογραφια ή μαγνητικη που την παραγγελνει ενας γιατρος και την κανεις σε ενα διαγνωστικο κεντρο. Ειναι πραξη που την κανει ο γαστρεντερολογος ο οποιος κρινει οτι χρειαζεται.

 

Παραδειγμα. Στελνω εγω εναν ασθενη με υποψια παλινδρομησης στο γαστρεντερολογο. Κατα τη γνωμη μου ας πουμε ο ασθενης χρειαζεται γαστροσκοπηση για επιβεβαιωση. Εγω ομως δεν ειμαι ειδικος. Ο γαστρεντερολογος λοιπον θα παρει ιστορικο, θα εξετασει και θα κρινει αν χρειαζεται γαστροσκοπηση. Κατοπιν θα την προγραμματισει και θα την κανει ο ιδιος. 

Σε ιδιωτικο νοσοκομειο μπορει να στην κανουν και ετσι για οικονομικους λογους (και παλι αμφιβαλλω), αλλα στο δημοσιο ο γαστρεντερολογος κανονιζει ποιος χρειαζεται γαστροσκοπηση.

 

Με το ΠΕΔΥ τι γινεται αν κλεισω ραντεβου σε γαστρεντορολογο μου γραφει την εξεταση και οαω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο ή εχουν και στο ΠΕΔΥ την δυνατοτητα να στο κανουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέθη δεν "χρειάζεται", απλά την ζητάνε. Μπορείς και χωρίς αν θες.

 

Καλά αν αντέχεις χωρίς παω πασο. Λογικό να την ζητάνε διότι αρκετοί ασθενείς νιώθουν άβολα και έχουν θέματα/προβλήματα κατά την διαδικασία της εξέτασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΠΕΔΥ τι γινεται αν κλεισω ραντεβου σε γαστρεντορολογο μου γραφει την εξεταση και οαω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο ή εχουν και στο ΠΕΔΥ την δυνατοτητα να στο κανουν ?

Νομιζω οτι γαστροσκοπηση κανουν και σε ιδιωτικα ιατρεια. Οκ, προφανως οχι ολοι, αλλα αρκετοι. Τι καλυπτεται απο το ταμειο και τι οχι, δεν εχω ιδεα, δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι γαστροσκοπηση κανουν και σε ιδιωτικα ιατρεια. Οκ, προφανως οχι ολοι, αλλα αρκετοι. Τι καλυπτεται απο το ταμειο και τι οχι, δεν εχω ιδεα, δυστυχως.

 

καλα ξερω οτι κανουν και ιδιωτικα απλα αν παω σε μοναδα υγειας απλα θα μου την γραψουν να την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο ή γινεται και εκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γαστροσκοπηση γινεται πρωι, νηστικος και εννοειται προγραμματισμενα. Η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου ειναι μεσω απογευματινου ραντεβου. Μπορει να κοστιζει γυρω στο 50αρικο, αλλα δεν εχει την αναμονη του πρωινου τακτικου ιατρειου (>3 μηνες συνηθως) και ο γιατρος που θα σε δει μπορει να σου προγραμματισει το ραντεβου. Δε θα βγαλεις ακρη σε μια βδομαδα, θα παρει παραπανω λογικα, αλλα ειναι μια σχετικα οικονομικη λυση.

 

Ετσι κανω εγω...Απογευματινο ραντεβου σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο με 45-70 ευρω αναλογα την βαθμιδα του γιατρου και η εξεταση γινεται το πολυ σε 10 μερες δωρεαν. Το εχω κανει αρκετες φορες γα ενδοσκοπησεις .

Νομιζω οτι γαστροσκοπηση κανουν και σε ιδιωτικα ιατρεια. Οκ, προφανως οχι ολοι, αλλα αρκετοι. Τι καλυπτεται απο το ταμειο και τι οχι, δεν εχω ιδεα, δυστυχως.

 

Την κανουν σε αρκετα αλλα καμμια καλυψη απο Ταμειο .

 

100-150 ευρω κοστος με μεθη .Θεωρω πιο ασφαλες το  δημοσιο νοσοκομειο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία να πω λοιπόν ότι τελικά έκανα γαστροσκόπηση και δεν βρέθηκε κάτι, οπότε θα δοκιμάσω πάλι να σταματήσω εντελώς την αγωγή κρατώντας τις διατροφικές συνήθειες που πρέπει.

Τελικά πήγα με απογευματινό σε νοσοκομείο και κλείσαμε την εξέταση για μέσα στην εβδομάδα. Αναρωτιέμαι αν κάποιος άλλος που έκανε είχε επίσης πόνο στον λαιμό ειδικά στην κατάποση και πόσο κρατάει, καθώς δεν το κατάλαβα λόγω του σπρέυ εκείνη την ώρα να το πω στον γιατρό και μου είναι πολύ δυσάρεστο...

 

Επίσης δεν ξέρω πως αντριδράει ο καθένας στην εξέταση αλλά για μένα ήταν δύσκολη παρ' όλη τη μέθη ( που μάλλον δεν μ' έπιασε, αφού ουδεμία σχέση είχα με τα ζαλισμένα κοτόπουλα που βγαίναν από την αίθουσα). Η νοσοκόμα με κρατούσε καθώς χτυπιόμουν και έβηχα γενικά και μετά μου πε ότι κάπως έτσι είναι γενικά η εξέταση και η ανοχή μου ήταν μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νοσοκόμα με κρατούσε καθώς χτυπιόμουν και έβηχα γενικά και μετά μου πε ότι κάπως έτσι είναι γενικά η εξέταση και η ανοχή μου ήταν μια χαρά..

 

 

Βλακεις για να μην πω κατι πιο βαρυ ...Εχω κανει αρκετες ενδοσκοπησεις και στομαχου και εντερου και ταυτοχρονα και τις δυο χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεις για να μην πω κατι πιο βαρυ ...Εχω κανει αρκετες ενδοσκοπησεις και στομαχου και εντερου και ταυτοχρονα και τις δυο χωρις προβλημα.

Ενοχλήσεις μετά στον λαιμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...