Προς το περιεχόμενο

Γαστροσκόπηση και άλλες εξετάσεις σε νοσοκομειο


dimgorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Lilmztrouble είπε

Η αλήθεια είναι ότι η γαστροσκόπηση όπως και η κωλονοσκόπηση δεν είναι μια ευχάριστη διαδικασία, γι αυτό και προτείνεται η μέθη. Βέβαια αυτό εξαρτάται μέχρι ποιο σημείο του γαστροοισοφαγικού (ή εντερικού για κωλονοσκόπηση) σωλήνα θέλει να ελέγξει ο ιατρός. 

Τα περισσότερα ιατρικά κέντρα δεν δέχονται γάστρο-κωλονο- σκόπιση καθώς δεν τους συμφέρει χρηματικά από τον ΕΟΠΥΥ. Αυτά που την δέχονται έχουν στάνταρ τιμή πακέτου για την εξέταση, για την Μέθη και τις βιοψίες.

Συμβουλή προς κάθε άτομο ενδιαφέρεται. Πηγαίνετε σε κάποιο ιατρό να σας γράψει την εξέταση και ζητήστε να σας γράψουν και βιοψίες σε περίπτωση που βρουν κάτι και χρειαστεί, κάθε βιοψία κοστίζει από 50€ το λιγότερο ιδιωτικά . Πέραν αυτού ελέγξτε την σφραγίδα του ιατρού να έχει ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, ΑΜΤΣΑΥ και να μην γράφει στο παραπεμπτικό ότι το παραπεμπτικό μπορεί να εκτελεστεί μόνο σε κρατικούς φορείς(αν το γράφει αυτό πρέπει να γίνει οπωσδήποτε σε δημόσιο. Σε περίπτωση που η σφραγίδα του ιατρού δεν έχει κάτι από όλα αυτά οι εξετάσεις δεν μπορούν να προσκομιστούν στον ΕΟΠΥΥ με αποτέλεσμα η κλινική να μην μπορεί να δεχθεί το παραπεμπτικό και αναγκαστικά να πάτε ιδιωτικά, όπου φυσικά και το κόστος να είναι πολύ μεγαλύτερο (από 50-70€ να πάει έως και 300€). Είναι κρίμα να έχεις κανονίσει ραντεβού, να έχεις κάνει όλη την προετοιμασία, που διαρκεί τουλάχιστον 24 ώρες και να μην κάνεις δουλεία σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Να σημειώσω ότι αν το παραπεμπτικό γράφει το bold κείμενο της παραπάνω παράθεσης αυτό σημαίνει ότι ο ασθενής ή τέλος πάντων το άτομο που θέλει να κάνει την εξέταση είναι ή φαίνεται στο σύστημα ως ανασφάλιστο για κάποιο λόγο και καλύπτεται από το νόμο 4368/2016. Αυτό σημαίνει ότι φάρμακα και εξετάσεις ηλεκτρονικά μπορούν να του γράψουν μόνο γιατροί του δημοσίου (νοσοκομεία, ΠΕΔΥ, κλπ) και όχι ιδιώτες είτε αυτοί είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ είτε όχι.

 

Επίσης σημαίνει ότι όταν πρόκειται για εξετάσεις το παραπεμπτικό μπορεί να το εκτελέσει μόνο σε δομές του δημοσίου (νοσοκομεία, ΠΕΔΥ, κλπ), όπου και η συμμετοχή του είναι μηδενική. Σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα αυτό το παραπεμπτικό δεν ισχύει και η εξέταση μπορεί να γίνει ιδιωτικά και μόνο (σαν να μην είχε καθόλου ηλεκτρονικό παραπεμπτικό).

 

'Όταν πρόκειται για φάρμακα αυτά μπορεί να τα προμηθευτεί κανονικά από οποιοδήποτε φαρμακείο με την ηλεκτρονική του συνταγή.

Επεξ/σία από FCastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, FCastor είπε

Να σημειώσω ότι αν το παραπεμπτικό γράφει το bold κείμενο αυτό σημαίνει ότι ο ασθενής ή τέλος πάντων το άτομο που θέλει να κάνει την εξέταση είναι ή φαίνεται στο σύστημα ως ανασφάλιστο για κάποιο λόγο και καλύπτεται από το νόμο 4368/2016. Αυτό σημαίνει ότι φάρμακα και εξετάσεις ηλεκτρονικά μπορούν να του γράψουν μόνο γιατροί του δημοσίου (νοσοκομεία, ΠΕΔΥ, κλπ) και όχι ιδιώτες είτε αυτοί είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ είτε όχι.

Επίσης σημαίνει ότι όταν πρόκειται για εξετάσεις το παραπεμπτικό μπορεί να το εκτελέσει μόνο σε δομές του δημοσίου (νοσοκομεία, ΠΕΔΥ, κλπ), οπού και η συμμετοχή του είναι μηδενική. Σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα αυτό το παραπεμπτικό δεν ισχύει και η εξέταση μπορεί να γίνει ιδιωτικά και μόνο (σαν να μην είχε καθόλου ηλεκτρονικό παραπεμπτικό).

'Όταν πρόκειται για φάρμακα αυτά μπορεί να τα προμηθευτεί κανονικά από οποιοδήποτε φαρμακείο με την ηλεκτρονική του συνταγή.

ευχαριστώ πολύ για την συμπλήρωση!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ειμαι ανασφαλιστη και εχω χασει εδω και χρονια το βιβλιαριο υγειας και ειμαι ανεργη πολλα χρονια και δεν εχω σχεοδν καθολου ενσημα.

Θα παω να βγαλω βιβλιαριο αυτη την εβδομαδα απο το ΚΕΠ.

Το θεμα ειναι, εχω μπερδευτει λιγο, μπορω ως ανασφαλιστη να παω σε ραντεβου με γιατρο στο  ΕΟΠΥΥ;

εΝΑς καλος γιατρος στο Γεννηματα οταν πηγα προσφατως στα επειγοντα με εγραψε στο συστημα για ''οικογενειακο γιατρο'' και μετα εγω μπηκα μεσω ιντερνετ και ειδα οτι εχω στη γειτονια μου ''γιατρο''για να εγγραφω.... Μου θυμιζει το αγγλικο συστημα υγειας (εμενα Αγγλια).  Αυτα να τα παρω σοβαρα ή να συνεχισω απλα να πηγαινω σε γιατρους στα κρατικα, πρωι ή απογευμα; Δηλαδη να παω να προσπαθησω για οικογενειακο γιατρο αξιζει ή δεν εχω δικαιωμα καν ως ανασφαλιστη; 

Σορρυ εαν ακουγομαι εντελως τοπου και χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε νε κανεις εγγραφη για  αοικογενειακο γιατρο αν σε αφηνει πρωτα .

 

 

 

Αλοιως βιβλιαριο αποριας .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...