Προς το περιεχόμενο

Βρετανία: Δωρεάν φωτοβολταϊκά σε 800.000 φτωχά νοικοκυριά για ετήσια εξοικονόμηση έως €270 από τους λογαριασμούς ρεύματος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε κουκουρουκου η είπα εγώ ότι θέλουν ζεστη; omg

ειπες οτι η αφρικη θα γινοταν ντουμπαι.. Στο εξηγησα ηδη, αντε να το κανω μια δευτερη φορα μπας και το καταλαβεις. Η φωτεινοτητα ειναι ενας παραγοντας αποδοσης. Ο οποιος ειναι αλληλένδετος (οπα δυσκολη λεξη, ισως δεν την καταλαβεις!), σε συναρτηση με την θερμοκρασια. κοινως ενα φ/β στην κρητη δεν αποδιδει οσο θα επρεπε να αποδιδει συμφωνα με την φωτεινοτητα που εχει περισσοτερο η κρητη γιατι εχει ζεστη και η ζεστη ειναι αρνητικος παραγοντας. Αρα ΠΩΣ θα γινει η αφρικη ντουμπαι οταν ενα φ/β συστημα στην αφρικη αποδιδει οσο αποδιδει στην ελλαδα!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπάρχουν τεχνολογίες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που εκμεταλλεύονται την ηλιακή και δεν επηρεάζονται από την θερμοκρασία και χρησιμοποιούνται ήδη στην αφρική (και στην κρήτη) και έχουν προταθεί για έργα μεγάλης κλίμακας στην αφρικ'η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα είχε αξία ως ερώτηση και πραγματικά θα ήθελα κάποιον σχετικό με τον χώρο να απαντήσει είναι το εξής : συμφέρει τον Έλληνα πολίτη η επένδυση της ΔΕΗ στις ΑΠΕ?

Δλδ αν μετρήσουμε το κόστος της παραγωγής με λιγνίτη , τα τυχόν πρόστιμα από το co2 κατ την πληρωμή των παραγωγών ΑΠΕ , τελικά συμφέρει πχ εμένα? Γιατί αν τελικά πληρώνω περισσότερο τις ΑΠΕ από ότι παράγω με λιγνίτη, γιατί να το κάνω? Ή αν τελικά αναγκάζομαι να καίω τον ίδιο λιγνίτη είτε έχω ΑΠΕ είτε όχι προκειμένου να έχω σίγουρη επάρκεια ενέργειας, τότε τί τις θέλω τις ΑΠΕ?

 

Φυσικά είναι και η παράμετρος της προστασίας του περιβάλλοντος αλλά από την μια δεν ξέρω οι ΑΠΕ τί αποτύπωμα έχουν στην κατασκευή αλλά και στην καταστροφή της συσκευής μετά τον κύκλο ζωής και από την άλλη δεν ξέρω μήπως θα άξιζε το κόστος των ΑΠΕ να το επενδυε η ΔΕΗ σε αναβάθμιση των εργοστασίων λιγνίτη ώστε να παράγουν αποδοτικότερα ή να εκπέμπουν λιγότερο.

 

Το θέμα είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και πρέπει να αντιμετωπιστεί χωρίς συναισθηματισμους.

 

ΥΓ προσωπική μου άποψη είναι ότι στην Ελλάδα μας συμφέρει από όλες τις απόψεις να καίμε λιγνίτη, με διασύνδεση όλων των νησιών με καλώδια ώστε να μην έχουμε diesel και από ΑΠΕ μόνο υδροηλεκτρικά που έχουν σταθερή απόδοση. Φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες πιστεύω ότι είναι απάτη με χαμηλό βαθμό απόδοσης,μεγάλο κόστος παραγωγής ρεύματος λόγω αγοράς αυτού σε υψηλή τιμή, μικρή διάρκεια ζωής και μεγάλο κόστος ανακύκλωσης. Πυρηνικό εργοστάσιο μάλλον θα ήταν προβληματικό σε σεισμογενη χώρα, άσε τη διαχείριση των αποβλήτων.

Αν κάποιος έχει σπουδάσει στον χώρο ας τοποθετηθεί με στοιχεία όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ασε τα φωτοβολταικα που ειναι αρκετα χρονια πισω στην παραγωγη και αποθηκευση ενεργειας. Ενα κωλοπυρηνικο εργοστασιο γιατι δεν το φτιαχνουνε στην Ελλαδα? Μη μου πειτε για χρηματοδοτηση και παπαριες. Αντι για 250 ευρω ρευμα θα δινουμε 15.... 

 

Προφανως κανεις πλακα ? Στην πιο σεισμογενη χωρα στην Ευρωπη θα φτιαξουν πυρηνικο? Και να το διαχειριζονται ελληναραδες ?

Το πολυ σε 5 χρονια θα εχουμε πυρηνικο ολεθρο.......

Βουτηξτε την γλωσσα στο μυαλο λιγο πριν μιλησετε.

Εχουμε ηλιο και θα φτιαξουμε πυρηνικο ?

Και σημερα με 10κ ευρω κανεις 10αρι φωτοβολταικο και κανεις αποσβεση στον λογαριασμο σου για 25 χρονια..

Τι 25-30κ γραφουν μερικοι, αυτο ηταν πριν 6+ χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα είχε αξία ως ερώτηση και πραγματικά θα ήθελα κάποιον σχετικό με τον χώρο να απαντήσει είναι το εξής : συμφέρει τον Έλληνα πολίτη η επένδυση της ΔΕΗ στις ΑΠΕ?

Δλδ αν μετρήσουμε το κόστος της παραγωγής με λιγνίτη , τα τυχόν πρόστιμα από το co2 κατ την πληρωμή των παραγωγών ΑΠΕ , τελικά συμφέρει πχ εμένα? Γιατί αν τελικά πληρώνω περισσότερο τις ΑΠΕ από ότι παράγω με λιγνίτη, γιατί να το κάνω? Ή αν τελικά αναγκάζομαι να καίω τον ίδιο λιγνίτη είτε έχω ΑΠΕ είτε όχι προκειμένου να έχω σίγουρη επάρκεια ενέργειας, τότε τί τις θέλω τις ΑΠΕ?

 

Φυσικά είναι και η παράμετρος της προστασίας του περιβάλλοντος αλλά από την μια δεν ξέρω οι ΑΠΕ τί αποτύπωμα έχουν στην κατασκευή αλλά και στην καταστροφή της συσκευής μετά τον κύκλο ζωής και από την άλλη δεν ξέρω μήπως θα άξιζε το κόστος των ΑΠΕ να το επενδυε η ΔΕΗ σε αναβάθμιση των εργοστασίων λιγνίτη ώστε να παράγουν αποδοτικότερα ή να εκπέμπουν λιγότερο.

 

Το θέμα είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και πρέπει να αντιμετωπιστεί χωρίς συναισθηματισμους.

 

ΥΓ προσωπική μου άποψη είναι ότι στην Ελλάδα μας συμφέρει από όλες τις απόψεις να καίμε λιγνίτη, με διασύνδεση όλων των νησιών με καλώδια ώστε να μην έχουμε diesel και από ΑΠΕ μόνο υδροηλεκτρικά που έχουν σταθερή απόδοση. Φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες πιστεύω ότι είναι απάτη με χαμηλό βαθμό απόδοσης,μεγάλο κόστος παραγωγής ρεύματος λόγω αγοράς αυτού σε υψηλή τιμή, μικρή διάρκεια ζωής και μεγάλο κόστος ανακύκλωσης. Πυρηνικό εργοστάσιο μάλλον θα ήταν προβληματικό σε σεισμογενη χώρα, άσε τη διαχείριση των αποβλήτων.

Αν κάποιος έχει σπουδάσει στον χώρο ας τοποθετηθεί με στοιχεία όμως.

 

Ρωτα την Πορτογαλλια που εφτασε περσι καλοκαιρι να εχει μερες με 100% επαρκεια απο ΑΠΕ γιατι το εκανε....

Οι ΑΠΕ ειναι το μελλον, για να φτασουμε σε αεναη παραγωγη με 0 κοστος.

Υποδομες θες για να φτασεις να εχεις 0 κοστος παραγωγης ενεργειας.

Εχεις ηλιο, εχεις αερα, εχεις νερο και θα καις λιγνιτη ? ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ?

Το ατυχημα της ΔΕΗ μονο στο λιγνιτικο πεδιο πριν λιγους μηνες κοστισε περιπου 500.000.000 στην ΔΕΗ χωρια τον χρονο που χαθηκε χωρις εξορυξη... Και παλι καλα που δεν χαθηκε καμια ζωη... Ποιος νομιζει τα πληρωνει αυτα ? Ναι, καλα το καταλαβες, τις @@ των αχρηστων ειδικων της ΔΕΗ που ειναι χειροτεροι και απο κλασικοι δημοσιοι υπάλληλοι και δεν φροντισαν να υποστηριξουν τα πρανη του λιγνιτικου πεδιου , τα πληρωνουμε ΕΜΕΙΣ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τους συνδικαλησταρες της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ κανενα ατυχημα δεν εχει γινει ποτε  . Ολα ειναι μαυρη προπαγανδα - τουλαχιστων συμφωνουμε στο "μαυρη" :P ναι σε αυτους τους αλητηριους που κλεινανε τις μοναδες και χαλαγανε τις τουρμπινες των σταθμων σιγα μη δωσουν πυρηνικό εργοστάσιο - ούτε περιπτερο

Με τη μεγαλη κομπινα των φωτοβολταικων εχουν ηδη αποσβεσει αβγατησει και πανε γι αλλα .

Εμας μας εμεινε στο λογαριασμο το "υπερ των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας από Ανανεώσιμες Πηγές (ΑΠΕ) "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα την Πορτογαλλια που εφτασε περσι καλοκαιρι να εχει μερες με 100% επαρκεια απο ΑΠΕ γιατι το εκανε....

Έχεις στοιχεία για αυτό?

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Δεν αμφισβητώ, απλά θα ήθελα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στοιχεία για αυτό?

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Δεν αμφισβητώ, απλά θα ήθελα στοιχεία.

 

Με ενα απλο google :

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/portugal-runs-entirely-on-renewable-energy-for-four-consecutive-days-a7035561.html

https://www.theguardian.com/environment/2016/may/18/portugal-runs-for-four-days-straight-on-renewable-energy-alone

Συμφωνα με τους συνδικαλησταρες της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ κανενα ατυχημα δεν εχει γινει ποτε  . Ολα ειναι μαυρη προπαγανδα - τουλαχιστων συμφωνουμε στο "μαυρη" :P ναι σε αυτους τους αλητηριους που κλεινανε τις μοναδες και χαλαγανε τις τουρμπινες των σταθμων σιγα μη δωσουν πυρηνικό εργοστάσιο - ούτε περιπτερο

Με τη μεγαλη κομπινα των φωτοβολταικων εχουν ηδη αποσβεσει αβγατησει και πανε γι αλλα .

Εμας μας εμεινε στο λογαριασμο το "υπερ των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας από Ανανεώσιμες Πηγές (ΑΠΕ) "

 

http://www.protothema.gr/greece/article/687320/amudaio-allaxe-o-hartis-meta-tin-katolisthisi-sto-oruheio-tis-dei/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο γενικά τα λινκς.

 

Εγώ ρωτάω πάντως.

Το κόστος της παραγωγής του ιδιώτη πόσο είναι και ποιός το πληρώνει;

Η ενέργεια πού αποθηκεύεται;

Την νύχτα τί κάνεις;

Στην συννεφιά τί κάνεις;

Στην άπνοια τί κάνεις;

 

Τα εργοστάσια λιγνίτη δεν παίρνουν μπροστά έτσι απλά. Μέχρι να σηκώσει πίεση ο ατμός θέλει χρόνο.

Με λίγα λόγια, κερδίζω στην πράξη κατανάλωση σε ορυκτά ή πάλι πρέπει να καίω τα ίδια;

 

Έχω πολλά ερωτηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη αγγλια υπαρχουν περιοχες με νοικοκυρια σε απολυτη φτωχια και εξαθλιωση - αντε και στα δικα μας

 με την εδω υλοποιηση θα πληρωνεις και τα φωτοβολταϊκά λαθροΜΚΟ και γυφτων ...

 

εδω και χρονια υπαρχουν και στην ελλαδα δεν θα ερθουν ειναι ηδη εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλά ερωτηματικά.

Καλό αυτό.

 

Αν πραγματικά έχεις όρεξη να μάθεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ σε πρώτη φάση: http://fes.nationalgrid.com/fes-document/

 

Είναι η μελέτη της αγγλικής "ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ" για το μέλλον της παραγωγής ενέργειας στην χώρα και εξετάζει διάφορα σενάρια υιοθέτησης ηλεκτρικών οχημάτων και πως θα γίνεται η παραγωγή ενέργειας τα επόμενα χρόνια.

 

Για παγκόσμιο επίπεδο διάβασε αυτό: http://www.ren21.net/status-of-renewables/global-status-report/ (έχει πάρα πολύ υλικό αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με Infographics, highlights και το microsite)

 

Μετά διάβασε και αυτά:

 

https://qz.com/568450/fossil-fuels-kill-more-people-every-year-than-wars-murders-and-traffic-accidents-combined/

 

http://www.imf.org/en/News/Articles/2015/09/28/04/53/sonew070215a

 

http://costofsolar.com/cost-of-solar-panels-10-charts-tell-you-everything/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κανεις πλακα ? Στην πιο σεισμογενη χωρα στην Ευρωπη θα φτιαξουν πυρηνικο? Και να το διαχειριζονται ελληναραδες ?

Το πολυ σε 5 χρονια θα εχουμε πυρηνικο ολεθρο.......

Βουτηξτε την γλωσσα στο μυαλο λιγο πριν μιλησετε.

Εχουμε ηλιο και θα φτιαξουμε πυρηνικο ?

Και σημερα με 10κ ευρω κανεις 10αρι φωτοβολταικο και κανεις αποσβεση στον λογαριασμο σου για 25 χρονια..

Τι 25-30κ γραφουν μερικοι, αυτο ηταν πριν 6+ χρονια

εν γένει δεν έχεις άδικο αλλά έχουμε ήδη έναν παλιό , μικρό πυρηνικό αντιδραστήρα στην ελλάδα που χειρίζονται ελληνες σε σεισμογενή περιοχή. Στην Αθήνα αγία παρασκευή Δημόκριτος. Επομένως θέλω να πιστεύω πως έχουμε μία μικρή τεχνογνωσία προκειμένου να φτιαχτεί κάτι με μεγαλύτερες προδιαγραφές και στην ελλάδα. Και πιστεύω πως λόγω της φύσης της συγκεκριμένης επένδυσης θα ωθήσει πολλούς ανθρώπους να γίνουν περισσότερο υπεύθυνοι . Και φυσικά να μην υλοποιηθεί από τη Δ.Ε.Η. λόγω των γνωστών πλουσίων και ανειδίκευτων εργατοπατέρων.

και φυσικά η παραπανω επένδυση μπορεί να γίνει χωρίς να επιβραδυνθεί η ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενεργειας όπου όπως λες σωστά είναι και το μέλλον , αλλά έχουν ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ανεβάσουν τα ποσοστά απόδοσης των , προκειμένου να μη χρειάζεται να γεμίσει ο τόπος από φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες για έχουμε 100% κάλυψη των αναγκών μας. Προε το παρόν θεωρω πως ο συδυασμός τεχνολογιών παραγωγής ενέργειας είναι ο μόνος βιώσιμος δρόμος , τουλάχιστόν μέχρι να υπάρξει μία τεχνολογική επανάσταση θα βελτιώσει κατακόρυφα την απόδοση των ανανεώσιμων σε βαθμό  που να είναι πλήρως επαρκείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν γένει δεν έχεις άδικο αλλά έχουμε ήδη έναν παλιό , μικρό πυρηνικό αντιδραστήρα στην ελλάδα που χειρίζονται ελληνες σε σεισμογενή περιοχή. Στην Αθήνα αγία παρασκευή Δημόκριτος. Επομένως θέλω να πιστεύω πως έχουμε μία μικρή τεχνογνωσία προκειμένου να φτιαχτεί κάτι με μεγαλύτερες προδιαγραφές και στην ελλάδα. Και πιστεύω πως λόγω της φύσης της συγκεκριμένης επένδυσης θα ωθήσει πολλούς ανθρώπους να γίνουν περισσότερο υπεύθυνοι.

Αυτός ήταν εκτός λειτουργίας για χρόνια και δεν ξέρω αν των βάζουν μπροστά πλέον αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ μικρός (και πειραματικός) για να υπάρχει αντιστοίχηση με κάποιον που θα παράγει ενέργεια 24/7.

 

Από εκεί και πέρα το να φτιάξεις πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα δεν είναι εύκολη υπόθεση.

 

Μπορείς να πάρεις ως παράδειγμα το Hinkley Point C στην Αγγλία όπου μετά από 7 χρόνια διαπραγματεύσεων ακόμα δεν έχουν βγάλει άκρη. Την κατασκευή θ' αναλάμβανε Γαλλο-Κινεζικό consortium, το κόστος εκτιμάται σε τουλάχιστον 23 δις ευρώ (αλλά συνεχώς ανεβαίνει) και ίσως ξεκινήσει η λειτουργία του στα επόμενα 10 χρόνια.

 

Επιπλέον το κόστος ανά μεγαβατώρα είναι τεράστιο. Μάλιστα αυτή την στιγμή οι ανεμογεννήτριες παράγουν φθηνότερο ρεύμα και όταν θα είναι έτοιμο το εργοστάσιο το κόστος από ανανεώσιμες θα είναι ακόμα χαμηλότερο οπότε σε συνδυασμό με αποθήκευση ενέργειας και διασύνδεση με άλλες χώρες δεν θα τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

 

Έχε επίσης κατά νου ότι στο σημείο υπάρχουν ήδη δυο πυρηνικά εργοστάσια (το Α είναι εκτός, το Β λειτουργεί κανονικά) οπότε η τοπική κοινωνία είναι ήδη εξοικειωμένη.

Στην Ελλάδα θες μια δεκαετία μόνο για να βρεις σημείο, δες πχ τι έγινε με τις χωματερές και τις "αποπυρηνικοποιημένες ζώνες" δήμων της Αθήνας.

 

Το κόστος των ΑΠΕ πέφτει κάθε χρόνο (όπως και το κόστος των μπαταριών) οπότε το fixed cost των πυρηνικών κάποια στιγμή μέσα στα επόμενα 10-15 χρόνια θα θεωρείτε ακριβό.

 

Όπως πάει το πράγμα το 2030 θα είμαστε (οι ανεπτυγμένες χώρες τουλάχιστον) με μείγμα solar/wind/tidal/biomass + batteries/pumped storage + NGCC + V2G/V2H + ό,τι έχει απομείνει από τα υπόλοιπα εργοστάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...