Προς το περιεχόμενο

Πρωτιά των καμερών των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στα τεστ της DxOMark


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κορυφαίες φωτογραφικές επιδόσεις διαπίστωσε η DxOMark πως διαθέτουν τα iPhone 8 και iPhone 8 Plus, μέσα από τις δοκιμές της. Έτσι, το iPhone 8 Plus συγκέντρωσε 94 βαθμούς, το μεγαλύτερο που έχει πετύχει ποτέ smartphone, ενώ το iPhone 8 ακολουθεί με σκορ 92, δηλαδή μόλις δύο βαθμούς λιγότερο.

Η DxOMark υποστηρίζει πως η διπλή κάμερα του iPhone 8 Plus αποδίδει τις καλύτερες φωτογραφίες από όλα τα smartphone που έχει τεστάρει. Επίσης, μαζί με το HTC U11, αποτυπώνει την καλύτερη ποιότητα βίντεο.

 

Όσον αφορά τις φωτογραφίες από το iPhone 8, είναι “σε γενικές γραμμές εντυπωσιακές”, με πλούσιες λεπτομέρειες και πιστή απόδοση των χρωμάτων. Η DxOMark διαπιστώνει επίσης βελτιώσεις του iPhone 8 στη φωτογράφηση με HDR, συγκριτικά με το iPhone 7.

 

Βελτιωμένη είναι επίσης η επίδοση των δύο μοντέλων στις φωτογραφήσεις με χαμηλό φωτισμό, έναν τομέα στον οποίο δεν τα κατάφερναν και τόσο καλά οι προηγούμενες “γενιές” iPhone. Υπενθυμίζεται πως το iPhone 8 διαθέτει κάμερα 12-megapixel, ενώ η ανάλυση του iPhone 8 Plus είναι 12-megapixel. Και τα δύο μοντέλα μπορούν να καταγράφουν βίντεο 1080p στα 240 fps.

 

Το ερώτημα πλέον είναι ή βαθμολογία που θα συγκεντρώσει το iPhone X, η κάμερα του οποίου “έρχεται” με ακόμη καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Link.png Site: Gadgets.Ndtv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Apple πάει για κλείσιμο. Θα τρίζουν τα κόκαλα του Steve. Τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε και εμείς παίρνουμε iPhone. Ξέχασα κάτι;

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple πάει για κλείσιμο. Θα τρίζουν τα κόκαλα του Steve. Τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε και εμείς παίρνουμε iPhone. Ξέχασα κάτι;

Μα... τα προσωπικά δεδομένα με το αποτύπωμα και την προσωπογραφία.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν και ειμαι apple fan επειδη εχω δουλεψει και s7 edge και s8 plus εχω να πω οτι το Iphone ειναι καλυτερο σε video με διαφορα αλλα σε φωτογραφεια το s8 ηταν ποιο καλο απο iphone 7 σιγουρα αλλα και απο 7 plus. Και επειδη τα iphone 8-8 plus ειναι τα ιδια με αλλον επεξεργαστει ειναι πραγματικα πεταμενα χρηματα περιμενετε για iphone X και βλεπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ. Αναμένουμε συγκριτικό με τα φετινά pixel.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η επίσημη ιστοσελίδα, αναφέρει ότι οι συσκευές έχουν χαμηλότερες επιδόσεις όσον αφορά τη λήψη βίντεο.

 

For Video, its score of 89 is among our highest, but tied with the HTC U11 and slightly below the Pixel’s 91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ. Αναμένουμε συγκριτικό με τα φετινά pixel.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η επίσημη ιστοσελίδα, αναφέρει ότι οι συσκευές έχουν χαμηλότερες επιδόσεις όσον αφορά τη λήψη βίντεο.

Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι η Apple αποφεύγει να χρησιμοποιήσει πολύ software stabilization, είναι πολύ πιο subtle σε σχέση με τα android που ανταγωνίζεται και δεν ξέρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω το review του Note8 στο site της DX0Mark και δεν το βρίσκω. Πρόλαβαν και έκαναν review το iphone8/plus κι όχι το note8?

 

Και στο Skroutz δεν ειναι ολα τα καταστηματα που πουλανε............. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι...

Εδω οι Αλβανια λεει στα βιβλια της οτι η Ηπειρος ειναι δικια της.

Η Τουρκια τα κλασσικα της.

Ο καθενας λεει οτι γουσταρει - παντα με σκοπο να πετυχει κατι.

 

Απλα σταματηστε να ακουτε οτι λεει ο καθενας. 

 

Αν σας αρεσει οι photos του iphone - παρτε iphone.

Αν οχι... Εα απλα παρτε αυτο που σας αρεσει.

 

Δεν θελει μεταπτυχιακο για να το καταλαβεις.

 

Εγω θα μεινω με το note5 και θα υποστηριζω τα LG.

 

(Εαν οι διαχειριστες κρινουν πως πρεπει να διαγραφει λογω πολιτικων, που δεν γραφω τιποτα πολιτικο, ας το κανουν)

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

..

 

Έχω iPhone SE και αντί για 7 plus μάλλον για 8 plus με κόβω με τέτοια ανάλυση στην κάμερα....

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Skroutz δεν ειναι ολα τα καταστηματα που πουλανε............. ;)

 

Αν υπονοείς πως εκεί στη DX0Mark τα σκας για να σου κάνουν review το κινητό, I will take it. :)

 

Όπως και να χει καλό είναι οι ανακρίβειες να τονίζονται για να μην παραπλανάται ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...