Προς το περιεχόμενο

Πρωτιά των καμερών των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στα τεστ της DxOMark


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι διαφορές στις βαθμολογίες των πρώτων κινητών είναι πολύ μικρές για να βγάλει κάποιος αντικειμενικά συμπεράσματα - άλλωστε τους πόντους άνθρωποι τους έβαλαν, εκτός αν έχω χάσει κάτι από τη μεθοδολογία του DxOΜark.

 

Αυτό που μένει είναι ότι πλέον τα κινητά που είναι πάνω από 85-86 βγάζουν εξαιρετικές φωτογραφίες, και από εκεί και πέρα μπαίνει και το προσωπικό γούστο για την ισορροπία του λευκού, την οξύτητα, τον κορεσμό, κτλ. Τα μόνα κινητά που ξεχωρίζουν είναι στον τομέα της φωτογραφίας τα iPhone 7/8 Plus λόγω του portrait mode/fake bokeh mode, το οποίο είναι υπέροχο και το λατρεύουμε όσοι έχουμε DSLR και παίζουμε με ρηχό βάθος πεδίου, και τα Pixel στο video λόγω της πολύ καλής δουλειάς του EIS. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι τα S7/S8 με τα μεγάλα διαφράγματα δεν βγάζουν επίσης καταπληκτικές φωτογραφίες.

 

Όσον αφορά τις συγκρίσεις με DSLR είναι ατυχείς. Όσο κι αν έχουν βελτιωθεί τα κινητά, το αποτέλεσμα των DSLR δεν το πλησιάζουν. Αλλά κατά την άποψή μου υπάρχει και σημαντική διαφοροποίηση στα use cases: τα κινητά είναι για snapshots, οι DSLRs είναι για φωτογραφία. Είναι κρίμα και σπατάλη χρημάτων (και όγκου) να έχεις DSLR για να την χρησιμοποιείς για snapshots. Καταλήγω ότι σε μένα χρειάζονται και τα δυο - γιατί θέλω ακόμα και τα snapshots να έχουν μια ελάχιστη αποδεκτή ποιότητα ή για να τραβήξω ένα βίντεο τον μπέμπη όταν κάνει κάτι που δεν έχει ξανακάνει π.χ. -, αλλά γενικότερα οι DSLRs αφορούν κυρίως όσους βλέπουν τη φωτογραφία ως κάτι διαφορετικό από την απλή αποτύπωση στιγμών.

Αυτό είναι σχετικό, εγώ για παράδειγμα ακόμα και με το 6S μου με μερικές έξτρα εφαρμογές καταφέρνω να πλησιάσω αποτελέσματα που θα έβγαζε ένα πρόσφατο iPhone ή μια DSLR. Φυσικά και δεν συγκρίνεται μία καλή DSLR με ένα Smartphone, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις εξαιρετική δουλειά με ένα ακριβό Smartphone. Οι DSLR φυσικά παραμένουν στην κορυφή μιας και είναι άλλη κατηγορία αλλά έχουμε φτάσει στην εποχή που με ένα Smartphone μπορείς να έχεις ανάλογα αποτελέσματα για καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητέ Neg, my two cents:

  • Οι DSLR δεν είναι (ούτε προορίζονταν ποτέ) για καθημερινή χρήση.
  • Δεν μπορείς να πλησιάσεις αποτελέσματα που θα έβγαζε μια DSLR με κάποιο iPhone. Εκτός κι αν τα αποτελέσματα της DSLR παράγονται από κάποιον που δεν ξέρει πώς να τη εκμεταλλευτεί ή/και την χρησιμοποιεί ως point and shoot.

Έχοντας μια D3300 και δυο-τρεις prime φακούς, απλά δεν γίνεται να βγουν οι φωτογραφίες αυτές με οποιοδήποτε κινητό που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Δεν είναι κακό αυτό, όπως είπα smartphones και DSLR προορίζονται για διαφορετικές χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Capture.jpg

 

Mε χαρακτηριστικα χειροτερα απο κινητο 2 ετων του ανταγωνισμου πως γινεται να παιρνει πρωτια; 

 

 

Γιατί κάποιος γνωρίζει πως να αξιοποιεί καλύτερα το hardware με το software που διαθέτει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμάτε την ματαιοδοξία του κόσμου και μην κρίνετε με Ελληνικά δεδομένα. Το IPhone X θα σπάσει κάθε ρεκόρ ζήτησης και τιμής καθώς θα λειτουργήσει ο απλός νόμος προσφοράς - ζήτησης. Η προσφορά-δυνατότητα παραγωγής της Apple αναμένεται να είναι σημαντικά μικρότερη της ζήτησης. Το αποτέλεσμα ίσως να'ναι το IPhone X να πωλείται στην μαύρη σε πολύ υψηλότερη τιμή από την λιανική, σε άτομα που απλά δεν θα έχουν πρόβλημα δώσουν 2-3Κ για το καλύτερο IPhone ever!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάποιος γνωρίζει πως να αξιοποιεί καλύτερα το hardware με το software που διαθέτει!

Η καθε εταιρια προσαρμοζει το android με το hardware της στα μετρα της με την επισημη ρομ της γιαυτο υπαρχουν και τα drivers/firmware τους που σε custom roms δυσκολα τα βρισκει καποιος.

Οταν επισης μιλαμε για καμερα το software δεν βαραει κανενα ρολο αφου για να παρεις το καλυτερο της αποτελεσμα αλλα και παντα αυτο που θελεις θα πρεπει να παιξεις σε manual mode.

Τα mp οτι software και να βαλεις δεν αυξανονται εκτος αν θες να περιμενεις καμια 20αρια δευτερολεπτα για να βγαλεις καμια φωτο ή selfie αν μπορεσεις να βγαλεις με το f2.2 selfie διχως να ντρεπεσαι.

Απλα γελαει και η Μενεγακη με το αρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν και ειμαι apple fan επειδη εχω δουλεψει και s7 edge και s8 plus εχω να πω οτι το Iphone ειναι καλυτερο σε video με διαφορα αλλα σε φωτογραφεια το s8 ηταν ποιο καλο απο iphone 7 σιγουρα αλλα και απο 7 plus. Και επειδη τα iphone 8-8 plus ειναι τα ιδια με αλλον επεξεργαστει ειναι πραγματικα πεταμενα χρηματα περιμενετε για iphone X και βλεπουμε....

Φίλε μου πέρα απο την οθόνη που είναι άλλης τεχνολογίας και το faceid που ίσως κάποιοι να μην το προτιμούν, το iphone 8 plus και το iphone x έχουν ίδια specs. Οπότε απλά μπορεί κάποιος να μην θέλει οθόνη χωρίς πλαίσιο, αλλά ταυτόχρονα να θέλει όλα τα χαρακτηριστικά της τελευταίας γενιάς. Το iphone 8 και 8 plus είναι η αναβάθμιση  και το iphone X είναι το one more thing...Δεν σημαίνει οτι όλοι θέλουν το ίδιο όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...